Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak zmienić drogi kredyt hipoteczny na tańszy

komentarze 2

Spłacanie kredytu hipotecznego dawniej oznaczało brak możliwości znacznego obniżenia płaconych rat. W chwili obecnej istnieje możliwość zamiany jednego kredytu na inny w taki sposób, że kredyt hipoteczny staje się tańszy.

Kredyt refinansowany, bo o nim mowa, to nic więcej jak wzięcie nowego kredytu na spłatę starego, ale musi być zachowany cel, na który kredyt został wzięty. Czyli nowy kredyt hipoteczny musi spłacać wcześniej wzięty kredyt również hipoteczny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można obniżyć wysokość płaconych rat nawet o kilkadziesiąt procent, co, szczególnie w sytuacji, gdy raty są wysokie, może oznaczać możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Oczywiście wniosek na kredyt refinansowy składa się w innym banku, niż ten, w którym już posiada się dotychczasowy kredyt hipoteczny.

Przy składaniu wniosku o kredyt refinansowy badana jest ponownie zdolność kredytowa, co jest zabezpieczeniem zarówno dla banku jak i dla klienta przed wpadnięciem w niewypłacalność lub spiralę zadłużeniową.

Pod uwagę bank może wziąć jeszcze takie kryteria jak wiek (wyznaczony jest maksymalny rok życia dla wnioskodawcy), posiadanie stałych dochodów, stałe zameldowanie, a w części banków również opodatkowanie na terytorium Polski.

Niektóre banki wyznaczają również minimalny okres spłacania dotychczasowego kredytu i brak opóźnień w płaceniu rat, zabezpieczając się w ten sposób przed klientami, którzy chcieliby zmienić kredyt i bank nie po to, aby obniżyć wysokość rat, ale by ukrywać brak możliwości ich spłacania.

Kredyt refinansowy może być przeznaczony między innymi na:

– refinansowanie zakupu domu lub mieszkania.

– refinansowanie kredytu na budowę.

– refinansowanie kosztów własnych poniesionych na remont lub modernizację.

– refinansowanie kosztów innego kredytu bankowego.

Kiedy opłaca się wziąć kredyt refinansowany

Konieczne jest przeliczenie czy koszty zerwania dotychczasowego kredytu nie będą wyższe, niż finansowe korzyści wynikające z nowego kredytu. Trzeba zwrócić uwagę na ewentualne opłaty i kary za wypowiedzenie umowy kredytowej, a jeśli nie są one jasne, należy zapytać o to lub poprosić o takie informacje na piśmie pracownika banku, który chcemy opuścić.

A nowa oferta musi być po prostu tańsza.

W sytuacji skrajnych problemów z bankiem, który udzielił nam kredytu, można zastanowić się nad wzięciem kredytu refinansowego tylko z tego powodu, choć i tak najważniejsza powinna być możliwość spłacania rat w niższej wysokości.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty hipoteczne

Komentarze do 'Jak zmienić drogi kredyt hipoteczny na tańszy'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy przedsiębiorca, który dopiero co rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, może uzyskać w banku kredyt hipoteczny?

    Mariola

  2. Zapewniam, że nie, bo nawet kredyty dla firm na znacznie niższe kwoty są poza ich zasięgiem. O wiele łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny i jakikolwiek inny kredyt osobie zatrudnionej na umowę o prace, którą ma już na czas nieokreślony a więc bywa że i po trzech miesiącach pracy, niż przedsiębiorcy który przez taki okres prowadzi firmę albo nawet przez dwa razy dłuższy. Takie stanowisko ze strony banków jest zresztą całkowicie słuszne i prawidłowe bo jak chodzi o pracownika z kredytem, to utrata pracy ma miejsce jednak rzadziej niż bankructwo firmy. Poza tym, gdy pracownik traci prace to raczej nie z innymi zobowiązaniami finansowymi a gdy bankrutuje firma, to zazwyczaj z wieloma innymi długami – w stosunku do kontrahentów ale też, co gorsza dla banku jako kredytobiorcy – także wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, a takie publicznoprawne długi – wierzyciele korzystają z pierwszeństwa w zaspokajaniu w postępowaniu egzekucyjnym, przed bankami (o ile kredyt nie był zabezpieczony hipotecznie albo zastawem na rzeczach ruchomych).

    Marianek

Skomentuj