Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak załatwić żeby sąd zasądził obowiązek naprawienia szkody”

komentarze 2

Tytułowe pytanie znalazłem w statystykach wizyt na tym blogu i przyznaję, że sam nie wiedziałem jak to jest, że są wyroki karne za wyłudzenie z orzeczonym obowiązkiem naprawienia szkody i są takie w których tego nie orzeczono. Czas zatem odpowiedzieć innym i mnie samemu na tytułowe pytanie.

No i znalazłem odpowiedź w art. 46 Kodeksu karnego który stanowi, że w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody w całości albo w części. I tak też, jeżeli nie wytoczyłeś powództwa cywilnego o zapłatę np. za wyłudzony towar albo o zwrot wyłudzonej pożyczki, to wystarczy że na podstawie art. 46 kk złożysz najpóźniej do zakończenia pierwszego przesłuchania Ciebie na rozprawie wniosek o zasądzenie obowiązku naprawienia szkody, to sąd skazując dłużnika, musi nałożyć nań w wyroku tenże obowiązek. Jeżeli wniosku takowego nie złożysz, to sąd może nie nałożyć w wyroku tegoż obowiązku na skazanego.

Warto skorzystać z tej możliwości, bo obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym w którym sąd wymierzył skazanemu karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, nierzadko zmusza go do oddania długu w obawie przed „odwieszeniem” czyli wykonaniem kary więzienia warunkowo zawieszonej na okres próby. Niewykonanie wyroku a zatem nienaprawienie szkody może spowodować odwieszenie kary pozbawienia wolności. Ponadto nie musisz dzięki temu wykładać pieniędzy na cywilną sprawę o zapłatę; chodzi mi konkretnie przede wszystkim o wpis sądowy co do którego nie wiadomo, czy odzyskasz i te pieniądze od dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym.

Jedyny szkopuł owej wskazanej wyżej procedury jest taki, że sąd najprawdopodobniej nie zasądzi w wyroku karnym zapłaty odsetek. Sąd Najwyższy kiedyś stwierdził bowiem, że środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody, nałożony na podstawie art. 46 § 1 k.k., jest ograniczony jedynie do rozmiaru rzeczywistej szkody bezpośrednio spowodowanej przestępstwem i nie obejmuje odsetek stanowiących element szkody wynikły z następstw czynu sprawcy (por. wyrok SN z dnia 4 lutego 2002 r., KKN 385/01). Jednak zapłaty odsetek możesz dochodzić w postępowaniu cywilnym w którym w takiej sytuacji (wystąpiwszy albo mając zamiar wystąpić w procesie karnym o zasądzenie obowiązku naprawienia szkody) roszczenie ograniczasz tylko do odsetek.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 10 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do '„jak załatwić żeby sąd zasądził obowiązek naprawienia szkody”'

Subscribe to comments with RSS

 1. art. 46 kodeksu karnego 🙂

  P.S. Bardzo lubię pana czytać

  mkjp

  17 Lis 15 o 10:58

 2. Dziękuję, oczywiście że chodzi o at. 46 kk a nie kpk, już poprawiam.

  admin

  17 Lis 15 o 11:11

Skomentuj