Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak wygląda sprzedaż domów za długi przez bank”

komentarzy 7

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak wygląda sprzedaż domów za długi przez bank”. Zakładam, że chodzi Ci o niespłacony kredyt hipoteczny który jest zabezpieczony hipoteką na kredytowanej nieruchomości dłużnika. W takim stanie rzeczy bank może przejąć nieruchomość na własność dopiero po bezskutecznych licytacjach komorniczych tejże nieruchomości. Skoro chodzi Ci konkretnie o dom, to zwykle jest to dom zamieszkały, czyli z lokatorami. W takim przypadku to założyłbym się o spore pieniądze, że zarówno pierwsza licytacja jak i druga (na której cena wywoławcza wynosi 2/3 wartości szacunkowej nieruchomości) będą bezskuteczne. Lokatorzy nieruchomości odstraszają potencjalnych nabywców na licytacji, bo nabywca miałby duży problem z pozbyciem się lokatorów, bo trzeba by załatwić im lokal zastępczy a z tym są duże problemy. W banku ani chybi wiedzą o tym problemie a to że bank przejąłby nieruchomość na własność po bezskutecznych licytacjach, niczego nie zmienia w tej kwestii jak chodzi o problem z wywaleniem lokatorów.

Czy banki w praktyce przejmują nieruchomości bo bezskutecznych licytacjach i czy są to częste przypadki, tego nie wiem, ale podejrzewam że bardzo rzadkie. Myślę, że wolą w takich przypadkach odczekać rok i znowu wnieść do komornika o egzekucję z tej nieruchomości, ponowną. Dlatego zaś trzeba odczekać rok, bo prawo stanowi iż ponowna egzekucja z nieruchomości jest możliwa dopiero po roku od umorzenia poprzedniej. Nie pytaj mnie, dlaczego tak jest, jest tak i już. Tylko że za rok będzie pewnie powtórka scenariusza…

kategoria banki

Komentarze do '„jak wygląda sprzedaż domów za długi przez bank”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy zajętą przez komornika nieruchomość można sprzedać, czy dłużnik może ją sprzedać? Po pierwsze chodzi mi o to, czy może zbyć nieruchomość zajętą przez komornika – czy jest to wykonalne i jakie są konsekwencje prawne.

  Anonim

  3 maja 12 o 16:09

 2. W przypadku nieruchomości dłużnik nie da rady zbyć gdy komornik ją zajął. Na przykład telewizor zajęty przez komornika to tak, dłużnik da radę sprzedać a konsekwencje? Poczytaj art 300 Kodeksu karnego.

  admin

  3 maja 12 o 21:09

 3. Czy nieruchomość sprzedawana przez bank (druga licytacja) nadal jest obciążona hipoteką? czy bank w momencie sprzedaży reguluje pozostałe zobowiązania ciążące typu np. nieuregulowane rachunki za energię elektryczną, wodę, śmieci?

  Aneta

  6 Sie 13 o 14:48

 4. To nie bank sprzedaje nieruchomość lecz komornik – w drodze licytacji. Gdy zostanie zlicytowana, to już nie będzie na niej hipoteki banku. Jeżeli zakład energetyczny, wodociągi i „śmieciarze” zdążyli przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości i jeżeli coś jeszcze zostanie po zaspokojeniu banku jako wierzyciela hipotecznego, to otrzymają swe należności a jak nie to nie. Nabywca na licytacji otrzymuje „czystą” nieruchomość bez żadnych obciążeń.

  admin

  6 Sie 13 o 15:55

 5. Mój znajomy, który miał dom kupiony kredytem hipotecznym, właśnie dostał postanowienie sądu o przysądzeniu nieruchomości (teren, dom, budynki gospodarcze, na terenie prowadzone dwie firmy, w tym moja(wynajmuję tam budynki)) dla banku, który udzielał kredytu hipotecznego.
  Moje pytanie jest takie, czy mam możliwość odkupić od banku tę nieruchomość? Jeśli tak to jak się do tego zabrać? Bardzo proszę o pilną odpowiedź

  Shaga

  17 Lis 14 o 19:07

 6. Po prostu, złożyć bankowi ofertę kupna.

  admin

  17 Lis 14 o 20:26

 7. Dziękuję za odpowiedz

  Shaga

  17 Lis 14 o 21:53

Skomentuj