Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak uzyskać odszkodowanie z kolizji, jeśli sprawca ucieknie?

skomentuj

Doszło do kolizji, a sprawca uciekł. Takie sytuacje zdarzają się często. Sprawa nie jest zbyt skomplikowana, jeśli udało nam się zapamiętać lub zapisać numery rejestracyjne. Dużo gorzej przedstawia się sytuacja, jeśli sprawca zdarzenia zbiegł a my nie mamy zapisanych numerów rejestracyjnych. W takiej sytuacji jednak nie jesteśmy bez szans na uzyskanie odszkodowania.

Jeśli doszło do kolizji a sprawca uciekł należy zawiadomić o tym policję. Nawet, jeśli my nie ucierpieliśmy i doznaliśmy szkody tylko w postaci uszkodzonego samochodu to policja i tak ma obowiązek przyjąć takie zgłoszenie i zająć się sprawą.

Dobrze, jeśli mamy świadków, np. pasażerów, przechodniów.  Warto od takich osób, które były świadkami wziąć numery telefonów oraz adresy zamieszkania. Jeśli nie mamy żadnych świadków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie kolizji ubezpieczycielowi. Następnym etapem jest oczekiwanie na to czy policji uda się ustalić sprawce czy też nie. Jeśli policja złapie osobę, która dokonała szkody na naszym aucie to sprawa jest już prosta. Należy się skontaktować z ubezpieczycielem winowajcy i nasz samochód zostanie naprawiony z polisy OC osoby, która dokonała szkody. Odszkodowanie musi zostać wypłacone w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia.

Jeżeli policji nie uda się ustalić, kto był winowajcą to niestety koszty naprawy spadają na nas. Jeśli mamy ubezpieczenie AC to mamy w tym momencie możliwość naprawienia szkody właśnie z tej polisy. Co w sytuacji, gdy nie mamy takiego ubezpieczenia? Jesteśmy zmuszeni zreperować samochód z własnych środków pieniężnych.

Jeśli w kolizji doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu to możemy starać się o wypłatę odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takich przypadkach odszkodowanie zostaje wypłacone w ciągu 14 dni. Należy jednak pamiętać, że fundusz Gwarancyjny wypłaca pieniądze tylko i wyłącznie w takich przypadkach, kiedy zostały poszkodowane osoby. W sytuacji, gdy nie doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu nie mamy szansy na odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.3]

kategoria odszkodowania

Skomentuj