Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak uniknąć zajęcia ruchomości przez komornika?

29 komentarzy

Najprostszym sposobem na uniknięcie zajęcia ruchomości które znajdują się w mieszkaniu dłużnika, jest po prostu niewpuszczenie komornika do mieszkania. Jest to chyba w 95% sposób skuteczny nie tylko doraźnie ale i aż do umorzenia egzekucji jako bezskutecznej 😉 Może pomyślisz, że jeżeli dłużnik nie otworzy komornikowi drzwi, to ten może następnym razem przyjść z policja i ślusarzem który drzwi otworzy. Tak, komornik może tak zrobić ale najczęściej jak wskazano wyżej, nie dochodzi do tego ponieważ aby do tego doszło, wierzyciel musi na ten cel wpłacić komornikowi zaliczkę w kwocie około 800 złotych. Mało który wierzyciel decyduje się na to mając świadomość tego, z ew mieszkaniu nie będzie wartościowych, nowych ruchomości i komornik nic nie zajmie a jak nawet zajmie, to licytacja będzie bezskuteczna. I tak się też najczęściej dzieje – komornik nic nie zajmuje albo licytacja jakiegoś używanego np. telewizora jest bezskuteczna.

Przeczytaj też: Jak unieważnić licytację komorniczą ruchomości

Niektórzy dłużnicy po prostu usuwają z mieszkania wartościowe ruchomości na czas trwania postępowania egzekucyjnego. Do rodziców, do znajomych, do dzieci. To, że dłużnik jest właścicielem np. super telewizora, nie jest odnotowane w żadnym rejestrze i jeżeli nawet zostanie wezwany do złożenia wykazu majątku i zatai ten fakt, to jak mu udowodnić, że zataił? Taki numer natomiast nie przejdzie z pojazdem mechanicznym gdyż posiadanie tego jest odnotowane w CEPiK. Unikanie przez dłużnika zajęcia komorniczego pojazdu wiąże się już z nieuchronnymi konsekwencjami karnymi.

Przeczytaj też: Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?

Powyższe informacje przekazuję ku przestrodze wierzycielach aby wiedzieli, czego mogą się spodziewać po dłużnikach. 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Jak uniknąć zajęcia ruchomości przez komornika?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jestem zadłużony w kilku bankach mam problemy finansowe jakie są procedury banków z osobami nie spłacającymi zadłużenia. Jeżeli jestem zameldowany u teściów i nie jestem właścicielem domu to co może zając mi komornik z mieszkania?

    Anonim

    28 sty 21 o 15:17

  2. W przypadku zalegania z płatnością kredytu bank może wypowiedzieć kredytobiorcy umowę kredytową i wezwać do zapłaty całości pozostającej do zapłaty kwoty. Następnie bank może uzyskać tytuł wykonawczy i z takim już tytułem wykonawczym bank może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji niespłaconego kredytu. Jeżeli nie będzie Pan spłacał kredytów / pożyczek to zapewne taki scenariusz będzie miał miejsce (nie licząc ewentualnych prób przedegzekucyjnej windykacji ze strony banku).
    Jeżeli nie posiada Pan żadnego majątku to oczywiście komornik nie ściągnie z Pana długu wobec banku i prędzej lub później umorzy postępowanie egzekucyjne z powodu bezskuteczności. Nie oznacza to jednak umorzenia długu; odsetki będą narastać i w przyszłości bank będzie mógł ponownie (albo i wiele razy jak zajdzie potrzeba) kierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Komornik ma prawo zająć między innymi te przedmioty które znajdują się we władaniu dłużnika. Jeżeli jednak zajmie rzecz będącą w Pana posiadaniu ale której właścicielami są teściowie (lub generalnie osoba trzecia) to właściciel tej rzeczy może żądać zwolnienia jej spod egzekucji, jednak musi wykazać, udokumentować że zajęta przez komornika rzecz należy do niego a nie do dłużnika. Przykładowo, jeśli komornik zajmie w Pana pokoju telewizor który jednak jest własnością teściów, to mogą oni zażądać zwolnienia tegoż telewizora spod egzekucji a jeśli wierzyciel nie wystosuje do komornika wniosku o zwolnienie spod egzekucji, wówczas mogą wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym – domagając się zwolnienia spod egzekucji. Jak jednak wspomnieliśmy wyżej, właściciel musi wówczas wykazać że jest właścicielem takiego przedmiotu a więc w przypadku telewizora załączyć np. dowód zakupu, czy np. kartę gwarancyjną, jeśli w dokumentach tych figurują dane właściciela.

    admin

    28 sty 21 o 15:44

  3. Zajmie ruchomość, nikt nie przyjdzie na licytację, wierzyciel nie przejmie na własność po bezskutecznej licytacji i komornik umorzy postępowanie egzekucyjne do ruchomości. Tak to się przedstawia w 90 procentach przypadków.

    szabel

    3 lip 21 o 18:43

  4. Tak niestety jest co jest o tyle dziwne, że przecież na drugiej licytacji ruchomości jej cena wywoławcza to tylko połowa wartości oszacowania!

    Marek

    10 lip 21 o 16:34

  5. O większości licytacji mało kto wie ale z drugiej strony to się dziwię, bo przecież są obwieszczane na komornik.pl i myślę że w skali Polski jest wielu łowców okazji którzy są gotowi przez cała Polskę przejechać na licytację zwłaszcza samochodu po atrakcyjnej cenie wywoławczej.

    Kamil

    29 lip 21 o 08:31

  6. A w ogóle to jest możliwość gruntownego sprawdzenia stanu samochodu przed licytacja komorniczą?

    Stefan

    7 sie 21 o 14:32

  7. Samochód można obejrzeć przed licytacją jednak podjechanie do warsztatu samochodowego na sprawdzenie czy w ogóle na “kanał” raczej nie jest możliwe.

    admin

    7 sie 21 o 19:56

  8. I to jest właśnie ten problem, dlatego licytacje aut nawet o 50% wartości szacunkowej nie cieszą się zainteresowaniem.

    barnaba

    10 sie 21 o 07:11

  9. Czy ktoś miał sytuację że komornik przyszedł do niego drugi raz po tym jak był już w mieszkaniu i nic nie zajął?

    Adam

    22 sie 21 o 20:08

  10. Nie słyszałem o takim przypadku.

    admin

    22 sie 21 o 22:01

  11. Jeżeli wszedł do mieszkania, obejrzał rzeczy, to drugi raz chyba żaden nie przychodzi.

    migus

    23 sie 21 o 10:55

  12. Ja mam takie oto pytanie czy komornik może niespodzianie przyjść w sobotę albo w niedzielę? W tygodniu pracuję, po powrocie z pracy jestem ostrożny ale nie wiem czy mogę się zrelaksować w weekend?

    Janusz

    16 wrz 21 o 07:35

  13. Komornik może wykonywać czynności poza kancelarią komorniczą w dni robocze. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy wymagana jest zgoda prezesa sądu przy którym komornik działa. Nie słyszałem aby któryś komornik przyszedł do dłużnika w sobotę albo w niedzielę.

    admin

    16 wrz 21 o 07:54

  14. Komornik nie musi tak kombinować żeby zastać dłużnika i liczyć na to że dłużnik go wpuści. Ma prawo wejść siłowo wyważając drzwi.

    kamerzysta

    18 wrz 21 o 07:27

  15. Aby do tego doszło, to wierzyciel musi wpłacić zaliczkę około 800-900 złotych jeżeli już nie więcej. Uwierz mi, rzadko który wierzyciel decyduje się na to.

    admin

    18 wrz 21 o 08:32

  16. Czyli generalnie wystarczy aby dłużnik pokazał sporządzone przez siebie pismo , z którego wynika że przepisuje własność ruchomości, np. Tv, laptop , na osobę trzecią np współmałżonka?
    Żadnych faktur nie posiadam.

    Spłacam jak mogę, ale nie chce stracić ostatnich drobnych rzeczy jak audio czy tv (tanich!).

    I drugie pytanie:

    Mam komornika z Gdańska, mieszkam w Bydgoszczy. Ostatnio doszły jeszcze 2 egzekucję od nowego komornika z mojego miejsca zamieszkania. Czy istnieje zasada pierwszeństwa? W sensie wolałbym tego pierwszego komornika z Gdańska. Kto komu musi przekazać nowe egzekucje?

    Egzekucja ruchomości

    20 wrz 21 o 13:13

  17. Nie jednostronne pismo dłużnika ale umowa darowizny z podpisem zarówno dłużnika jak i obdarowanego. Jednak istnieje ryzyko, że sąd uzna taką czynność za nieważna jako pozorną czyli w tym wypadku dokonaną w celu uniemożliwienia egzekucji.

    Odpowiadając na drugie pytanie: sprawy przejmie komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika czyli w opisanym przypadku komornik z Bydgoszczy.

    admin

    20 wrz 21 o 14:01

  18. Dziękuję za odpowiedź.
    Co do pierwszego pytania, co mógłby Pan zaproponować, jeśli nie mam żadnych papierków, faktur itp…
    Może jacyś świadkowie poświadczający zakup przez żonę?

    Egzekucja ruchomości

    20 wrz 21 o 17:23

  19. Ze świadkami to jest tak, że sąd może dać wiarę ich zeznaniom ale też może nie dać wiary.

    Co to za rzeczy – stosunkowo nowe, wartościowe, w dobrym stanie?

    admin

    20 wrz 21 o 18:37

  20. Po prostu mała wieża (1500zl) tv (1700zl). Kilkuletnie.. Jedyna rozrywka, a nie stać mnie potem na używki nawet. Laptopa nawet cygan pod mostem za darmo by nie wziął.. reszta to podstawowy sprzęt którego nie może ruszyć. Faktycznie dziadowi nie otwierać.. ech

    Egzekucja ruchomości

    20 wrz 21 o 18:54

  21. Ano nie otwierać. I nie dać się podejść na odpowiedź na “kto tam” że to “kurier” albo “listonosz”. Takich podstępów podobno niektórzy z nich używają.

    admin

    20 wrz 21 o 19:25

  22. No tak ale jeżeli nie otworzy to następnym razem komornik przyjdzie ze ślusarzem i policjantem i sami otworzą sobie drzwi.

    Fira

    21 wrz 21 o 04:22

  23. Na 90% nie przyjdzie z policją i ślusarzem z takiego oto powodu, że wierzyciel nie zdecyduje się na wyłożenie komornikowi ponad 800 zł zaliczki niezbędnej na ten cel.

    admin

    21 wrz 21 o 05:11

  24. Tak jest, pracuję w firmie windykacyjnej, w imieniu wierzycieli kierujemy mnóstwo spraw do komorników, na stu wierzycieli tylko może jeden wpłaca zaliczkę na wejście siłowe komornika.

    Kami

    23 gru 21 o 05:50

  25. Z kontem też afera. Do wykorzystania 3zl a saldo 1200.. i kombinuj, styczeń zmiana konta , wypłata salda ze starego i cała minimalna na nowe..

    Ligaro

    23 gru 21 o 17:01

  26. Był u mnie komornik, wpuściłem, grzeczna atmosfera, rozejrzał się i nic nie zajął, bo jak stwierdził – nic o wartości handlowej nie znalazł.

    Szu

    28 sty 22 o 17:43

  27. U mnie zajął wiele rzeczy ale nikt nic nie kupił a wierzyciel nie przejął więc komornik zwolnił. On chyba miał nadzieję, że się wystraszę i przynajmniej trochę długu spłacę ale przecież nadzieja matką głupich jest.

    waldek

    1 lut 22 o 17:53

  28. Komornik przyszedł bo kazał mu wierzyciel we wniosku, komornicy nie znoszą wizyt u dłużników. Nie tylko dlatego, że z góry prawie na 100 procent wiadomo, że nic nie zajmą ale też dlatego, że prawdopodobnie nie wejdą do mieszkania a jeżeli wejdą to dłużnik będzie awanturował się a może też rzuci się na komornika.

    Arsen

    8 mar 22 o 07:01

  29. Egzekucja z ruchomości ma sens raczej tylko w firmie i to nie w jakimś biurze z używanymi komputerami, drukarkami tylko w magazynie z nowym towarem.

    Anonim

    15 mar 22 o 05:13

Skomentuj