Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak sprawdzić długi nieżyjącego męża”

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „jak sprawdzić długi nieżyjącego męża”. Pytająca zapewne zastanawia się nad tym, czy czy przyjąć spadek po nim (ona, dzieci), czy odrzucić. Jeżeli przyjmie, to będzie też odpowiadać za jego ewentualne długi, o których na razie nic nie wie, czy są. Można jednak przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wtedy spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wartości otrzymanego spadku. Ograniczenie to nie dotyczy tylko wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie, ale to przecież żaden problem sprawdzić, czy jest ustanowione to zabezpieczenie na nieruchomości.

Co do samego sprawdzenia zadłużenia nieboszczyka, to możesz nie być w stanie sprawdzić wszystko. Warto sprawdzić go w rejestrze długów, przede wszystkim. Co prawda, aby sprawdzić osobę prywatną, potrzebujesz od niej upoważnienie, bo jak się dowie o tym, że sprawdziłaś ją bez upoważnienia, to grozi Ci grzywna do 30 tysięcy złotych.  W tym momencie nasuwa się pytanie, czy Twój zmarły mąż dowie się o tym a jeśli tak, to czy będzie Cię skarżył. W jakich relacjach byłaś z nim przed jego śmiercią?

Wpisz też w Google jego dane, może wyświetli się jako dłużnik na którejś giełdzie wierzytelności. Poszperaj  też w jego dokumentach, może jest tam jakaś umowa pożyczki prywatnej albo kredytu bankowego (przy okazji, niezłe oferty kredytów gotówkowych są tutaj). No pogłówkuj trochę, popytaj jego znajomych, czy nieboszczyk coś mówił im o długach, że ma.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 22 Ocena średnia: 4.4]

kategoria spadek

Komentarze do '„jak sprawdzić długi nieżyjącego męża”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak sprawdzić długi nieżyjącego męża”'.

 1. Każdy powinien wiedzieć, że jeżeli przyjmować jakikolwiek spadek to najlepiej właśnie przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wartości otrzymanego spadku. Ani złotówki więcej.

  Rex

 2. Witam!

  Nie ukrywam, że potrzebuję porady, a sądząc po informacjach zawartych na tym blogu, będzie to dla Pana chwilka, a dodatkowo ciekawy przypadek do omówienia na blogu.

  Otóż sprawa jest taka. Zmarła teściowa, został teść, jego firma, hala produkcyjna i kredyt na halę pod jej hipotekę oraz drugi, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka obciążająca dom. Jest troje dzieci, dwoje ma swoje dzieci. Są dwie siostry zmarłej, jedna ma dzieci. Wiem, że chcąc pozbyć się spadku, tak, aby wszystko (pożytki i długi) ciążyło na teściu, wszyscy (dzieci zmarłej, sądownie jej wnuki oraz siostry i dzieci jednej z nich) muszą udać się do notariusza, aby odrzucić spadek.

  Pytanie brzmi – czy jeśli tak się stanie, to co dzieje się dalej. Czy sąd ustanawia likwidatora spadku, który ustali, że są długi (dwa kredyty) i powiedzmy, że tenże skieruje sprawę do windykacji, bo nie ma z czego zapłacić długów. Dochodzi do sprzedaży hali i mieszkania, a nadal będzie jakiś dług.

  Z jednego z postów wcześniejszych wynika, że zarobki do wysokości pensji minimalnej nie podlegają windykacji i zajęciu. Co z resztą długu? Będzie nadal rósł, czy też po ustaleniu, że nie ma żadnego majątku do egzekucji i dochody są zbyt niskie, sprawa zostanie zakończona, jako niewykonalna?

  Proszę o odpowiedź na forum, może komuś się to przyda, a mnie na pewno się coś rozjaśni.

  Dodam jeszcze, że teść ma po żonie rentę rodzinną, a działalność gospodarczą (jednoosobowa) ma zawieszoną. Stąd moja wypowiedź wyżej o wolnej kwocie od zajęcia, ponieważ renta ta jest niska.

  Pozdrawiam

  Tomasz Goliński

  Tomasz

 3. Witam,

  Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć u notariusza ale też można je złożyć w sądzie (nie wiem, gdzie będzie taniej). Wówczas spadek ten razem z długami przechodzi na własność gminy na terenie której ostatnio mieszkał spadkodawca a jeżeli spadkodawca mieszkał ostatnio za granicą albo nie sposób ustalić jego ostatniego miejsca zamieszkania to spadek przechodzi wówczas na skarb państwa. Ani gmina ani skarb państwa nie mogą odrzucić spadku ale przejmują tenże tylko z dobrodziejstwem inwentarza. I wtedy wierzyciele zmarłego spadkodawcy mogą kierować swe roszczenia przeciwko gminie albo skarbowi państwa.

  Jak chodzi o (rozumiem że osobną) sprawę z dłużnikiem z minimalnym wynagrodzeniem i brakiem innych składników majątku, to komornik w końcu umorzy egzekucję jako bezskuteczną ale dług nie zostanie umorzony. Wierzyciel, po zwróceniu mu przez komornika tytułu wykonawczego, będzie mógł ponownie choćby zaraz albo np. za rok (kiedy zechce) wnieść do komornika o egzekucję. Może też zlecić windykację firmie windykacyjnej a te stosują nieraz różnego rodzaju naciski na dłużnika (oby zgodne z prawem) aby powiedzmy że przymusić go do dobrowolnej zapłaty.

  Pozdrawiam

  admin

 4. P.S. Aha, nie doczytałem tego że teść nie odrzuca spadku. Tym niemniej, sąd nie będzie się w to mieszał, co teść odziedziczył i posiada. Będzie tak, jak napisałem, gdy nie ma z czego ściągnąć z dłużnika. Dług będzie dalej ciążył na dłużniku. To wierzyciel musi pilnowac swojej sprawy i ewentualnie co jakiś czas składać wniosek egzekucyjny do komornika.

  admin

 5. „W tym momencie nasuwa się pytanie, czy Twój zmarły mąż dowie się o tym a jeśli tak, to czy będzie Cię skarżył.”

  Sprawy sądowej z powództwa nieboszczyka to ja jeszcze nie widziałam!

  ROTFL

 6. Ja też nie, to taki żart makabryczny.

  admin

Skomentuj