Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?

komentarze 2

Niejedna żona zastanawia się nad tym, jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt albo czy podżyrował koledze pożyczkę. Takie pytanie zadaje sobie też zapewne niejedne mąż odnośnie żony czyli jak sprawdzić, czy żona wzięła kredyt. Ze względu na ochronę danych osobowych, formalne sprawdzenie tego jest niemożliwe. Dane o wszelkich bankowych i SKOK-owych zaciągniętych kredytach są odnotowane w BIK czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Jednakże na przykład tytułowa żona pragnąca sprawdzić w tym zakresie męża, spotka się w BIK z odmową udzielenia jej odnośnej informacji ponieważ formalnie nie ma ona interesu prawnego który byłby podstawą do udzielenie jej informacji o kredytach zaciągniętych przez jej męża. Mąż odpowiada za zaciągnięty bez wiedzy i zgody żony kredyt tylko jego osobistym majątkiem; wolny od ewentualnej egzekucji jest majątek wspólny małżeński oraz majątek osobisty żony. Oczywiście praktycznie wiadomo, że długi kredytowe czy inne które mąż zaciągnie na własny rachunek mogą się negatywnie odbić na życiu całej rodziny.

Żona może co najwyżej poprosić męża o to, aby wystawił jej upoważnienie do sprawdzenia go w BIK i wówczas może sprawdzić, czy mąż ma zaciągniętych kredyt. Nie sprawdzi jednak w ten sposób tego, czy mąż nie zaciągnął przypadkiem pozabankowej pożyczki gdyż firmy pożyczkowe które nie są bankami, nie mają możliwości dopisywania swych pożyczkobiorców do BIK i nie mają do dyspozycji bazy będącej odpowiednikiem BIK.

kategoria kredyty

Komentarze do 'Jak sprawdzić czy mąż wziął kredyt?'

Subscribe to comments with RSS

  1. W jaki sposób mogę dowiedzieć się ile mój brat ma CAŁKOWITEGO długu. Dużo listów przychodzi do niego z mandatami i nie tylko, kilka dni temu go za długi aresztowano.

    Daria

    18 Sie 19 o 18:36

  2. Nie może Pani się tego dowiedzieć – nie jest Pani do tego uprawniona pomimo tego że jest jego siostrą.

    admin

    18 Sie 19 o 21:03

Skomentuj