Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Jak rozpocząć oszczędzanie? Konto oszczędnościowe i lokata terminowa.

1 komentarz

Oszczędzanie to trudna sztuka i nie każdemu się to udaje. Jednak nie należy się tym zbyt przejmować, bank może nam zaproponować kilka możliwości, które możemy wykorzystać, jeśli chcemy oszczędzać. Wśród tych możliwości jest lokata terminowa bądź konto oszczędnościowe. Są to dobre sposoby na oszczędzanie, które na pewno powinny zainteresować wszystkich, którzy chcą zachować pieniądze na czarną godzinę.

Lokata sposobem na zaciskanie pasa

Lokata terminowa (dobre oferty są tutaj) to propozycja nie dla każdego, gdyż wiąże się z mocnym zaciskaniem pasa. Niektórym może się to być nie pomyśli. Nie jest to także dobry sposób na składowanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Jeżeli już raz wpłaciliśmy pieniądze na lokatę, musimy się trzymać rygoru, jaki uzgodniliśmy z bankiem. Często przedterminowe wypłacenie pieniędzy wiąże się z finansowymi konsekwencjami. Większość lokat dysponuje stałym oprocentowaniem, które może być korzystne w przypadku spadku stóp procentowych.

Większa swoboda – konto oszczędnościowe

Natomiast konto oszczędnościowe zapewni większą swobodę wpłacania i wypłacania pieniędzy, choć na częstym ich wypłacaniu możemy jedynie stracić niż zyskać. Dlatego warto nieraz niektóre decyzje podejmować z rozwagą. Z pewnością lepiej przyda się osobom, które planują częściej wpłacać pieniądze, tym samym tworząc rezerwę przygotowaną na użycie w najbardziej krytycznym momencie, kiedy pieniędzy będzie nam najbardziej brakować.

Przygotuj się na oszczędzanie

Oba sposoby na oszczędzenie pieniędzy są skuteczne, ale to my będziemy musieli zdecydować, który ze sposobów nada się najlepiej do naszych potrzeb. Nie każdemu może sprzyjać częste wpłacanie pieniędzy i ich jednorazowe wypłacenie na jakiś czas, niektórzy dobrze czują się, jeżeli pieniądze same się odkładają, a wtedy mogą spać spokojnie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria depozyty bankowe

1 komentarz do 'Jak rozpocząć oszczędzanie? Konto oszczędnościowe i lokata terminowa.'

Subscribe to comments with RSS

  1. Produkt depozytowy pod nazwą konto oszczędnościowe wprowadzony został przez banki kilka lat temu. Oprocentowanie środków pieniężnych na kontach oszczędnościowych często nie ustępuje lokatom a bywa wyższe. Jednak podstawowym plusem w stosunku do lokaty jest to, że możemy z niego wypłacać środki w dowolnym czasie i nie powoduje to sankcji w postaci utraty (części) odsetek jak w przypadku zerwania lokaty. Co prawda, w większości przypadków banki oferują możliwość dokonania tylko jednej bezprowizyjnej wypłaty w miesiącu, w przypadku kolejnych, trzeba zapłacić bankowi prowizję z tego tytułu. Mimo tego, poczucie takiej (trochę iluzorycznej) swobody robi swoje. I chociaż z typowego „starego” rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego można wypłacać pieniądze bez takich kosztów, to przecież są takie rachunki jedynie śladowo oprocentowane albo wcale. W większości przypadków dostęp do konta oszczędnościowego możliwy jest tylko za pośrednictwem internetu. Jest to wciąż dla wielu zwłaszcza starszych osób ograniczenie i dlatego pozostają przy tradycyjnych lokatach.
    Dla banków nasze konta oszczędnościowe są kolejnym sposobem na pozyskanie środków przeznaczanych na udzielanie kredytów. Tym bardziej, że jak pokazała praktyka, posiadacze kont oszczędnościowych są bardziej lojalnymi klientami banków niż posiadacze tylko lokat, kiedy to po zakończeniu umowy lokaty terminowej klienci często rozglądają się za nową ofertą, w innym banku. W przypadku kont oszczędnościowych, klient pozostaje z danym bankiem na dłuższy okres czasu.

    Bruce

    15 Sty 15 o 08:50

Skomentuj