Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

3 komentarze

Mały domek na wsi czy ekskluzywny apartament na zamkniętym osiedlu? Marzenia na temat swojego miejsca na ziemi mogą się znaczącą od siebie różnić, ale towarzyszą one niemal każdemu człowiekowi. Zwykle ciężko zrealizować je za średnią krajową. Wówczas możliwością jest kredyt hipoteczny; dobre oferty mamy tutaj. Ten rodzaj kredytu należy do grupy tzw. dobrych kredytów. Oznacza to, że zaciągany jest on na realizację jednej z podstawowych potrzeb człowieka (miejsce zamieszkania). Poza tym kredyt ten cechuje stosunkowo niskie oprocentowanie w porównaniu do innych oferowanych zobowiązań (np. kredytów konsumpcyjnych). Chcąc wziąć ten rodzaj kredytu, należy się dobrze przygotować. Poziom przygotowania będzie decydował o tym, czy w ogóle otrzymamy kredyt, a także o warunkach, na jakich zostanie on nam przyznany.

Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny – co powinieneś wiedzieć

Najważniejsze w tym wypadku są stałe źródła dochodu (najlepsze w tym wypadku są umowy o pracę na czas nieokreślony obowiązujące minimum przez okres sześciu miesięcy przed staraniem się o kredyt). Ważna jest także wysokość uzyskanego dochodu. Im jest on wyższy, tym większe prawdopodobieństwo bezproblemowej spłaty kredytu, co dla banku oznacza wyższą zdolność kredytową. Warto zainteresować się również posiadaną historią kredytową. Bank będzie bowiem szczegółowo weryfikował, w jaki sposób potencjalnych klient spłacał wcześniejsze zobowiązania. Najlepiej jeśli było to robione regularnie, bez zbędnych, nieuzasadnionych opóźnień. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, to istnieje możliwość zwrócenia się do Biura Informacji Kredytowej z prośbą o wydanie raportu co do naszej osoby. Przed zaciągnięciem kredytu warto (w miarę możliwości) spłacić pozostałe drobne długi, tak aby w chwili starania się o kredyt hipoteczny, mieć możliwie jak najmniej zobowiązań. Ważny jest również fakt posiadania wkładu własnego. Dysponowanie znaczną gotówką bądź rozpoczętą budową sprawia, że bank chętniej nawiąże z nami współpracę. Dodatkowo zaproponuje nam za to lepsze warunki finansowe w postaci obniżonej marży bądź prowizji. Brak bądź niski wkład własny będzie skutkował koniecznością nabycia dodatkowych zabezpieczeń na rzecz banku np. w postaci drogiego ubezpieczenia.

Przeczytaj też: Kredyt hipoteczny krok po kroku

9 października, 2014

Komentarze do 'Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tysiące osób tracą swój cenny czas spędzając godziny w poszukiwaniu kredytów hipotecznych “bez BIK” a jeszcze lepiej – bez zaświadczeń o dochodach lub na pensję minimalna. Niestety, nic z tego, bo kredyty hipoteczne są tylko dla osób z wysoką zdolnością kredytową: nienaganną historią w BIK i odpowiednio wysokimi dochodami, na umowie o pracę na czas nieokreślony. To, że kredyt hipoteczny będzie zabezpieczony na nieruchomości którą kredytuje, nie zwalnia kredytobiorcy do wykazania się zdolnością kredytową z którą istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kredytobiorca nie popadnie w zwłokę w spłacie rat kredytu. Kredyt hipoteczny to duże pieniądze zainwestowane przez bank na długi okres czasu, więc nie można mieć o to pretensji, że bank chce zmniejszyć do minimum ryzyko kredytowe. Zabezpieczenie hipoteczne, owszem, daje bankowi niemal gwarancję odzyskania kredytu ale nie wiadomo kiedy, bo postępowania egzekucyjne z nieruchomości mogą ciągnąc się latami.

    Krzysiek

    30 maj 18 o 15:23

  2. Im dłuższy okres spłacania kredytu, tym niższe raty, tym łatwiej podołać ich spłatom. Tym mniejsze ryzyko tego, że popadniesz w zwłokę i że bank wypowie umowę o kredyt. Powinni mieć to na względzie przede wszystkim ci kredytobiorcy, którzy szykują się na kredyt mieszkaniowy, głównie ze względu na wysoką kwotę tego typu kredytu. Wielu młodych ludzi cechuje nadmierny optymizm, wiara we własne możliwości i lekkomyślność.
    Zgoda, to bank ocenia na jak wysoki kredyt stać Cię i widząc że dużo zarabiasz w dobrej, renomowanej firmie, uwzględnia to pozytywnie w ocenie Twojej zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia jest tez poziom Twoich kwalifikacji oraz ich unikalność (ewentualny deficyt rynkowy fachowców w Twojej specjalności). Sytuacja jednak może zmienić się, pracę możesz stracić i nieprędko znaleźć nową. A jeżeli nawet szybko znajdziesz nową a Twoimi kwalifikacjami, to niekoniecznie będzie ona tak dobrze płatna jak poprzednia. Oznaczać to może problemy ze spłacaniem rat, odmowę restrukturyzacji kredytu i … wypowiedzenie umowy kredytu przez bank a dalej, a jakże – egzekucje komorniczą. Dlatego na wszelki wypadek uwzględnić taką ewentualność w wyborze okresu spłaty kredytu – obwarować sobie dłuższy okres spłaty.

    Arek

    4 cze 21 o 13:06

  3. Można się bez końca przygotowywać dopóki nie otrzyma się podwyżki dwukrotnej albo pracy nie zmieni.

    Anonim

    23 sie 21 o 15:21

Skomentuj