Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak odwlec licytację komorniczą”

komentarzy 5

Ktoś zapytał w wyszukiwarce – „jak odwlec licytację komorniczą”. Poinformujmy więc wierzycieli egzekwujących czego mogą spodziewać się w tym zakresie ze strony dłużników.

Ja wiem tylko o dwóch, trzech sztuczkach. Pierwsza to przestępstwo utrudniania egzekucji a więc np. niepodstawienie przez dłużnika samochodu na miejsce wyznaczonej licytacji. Ja miałem niedawno taki przypadek – już dwa razy dłużnik tak postąpił ale zapewne do tej pory żaden z wierzycieli (a jest ich co najmniej kilku) chyba nie przejawił w tym zakresie inicjatywy i nie zgłosił tego to prokuratury, pomimo tego że komornik pouczył nas pisemnie iż możemy złożyć zawiadomienie do prokuratury z art. 300 kk.

Zupełnie legalnie natomiast (przy egzekucji z nieruchomości ale chyba nie tylko) można złożyć do sądu skargę na czynności komornika podnosząc, iż nieruchomość będąca przedmiotem egzekucji została zbyt nisko wyceniona przez biegłego sądowego w związku z czym cena wywoławcza będzie krzywdząco niska dla dłużnika – jej właściciela. Taki niby paradoks – to biegły szacuje nieruchomość a skarga idzie przeciwko komornikowi.

Dłużnik może też przed licytacją „niechcący” uszkodzić przedmiot co do którego szykuje się licytacja. Tak mogło być (ale może był to przypadek) w sytuacji opisanej we wpisie Nieruchomość wali się przed licytacją. Wartość maleje czy rośnie?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 30 Ocena średnia: 4.3]

kategoria komornik

Komentarze do '„jak odwlec licytację komorniczą”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak odwlec licytację komorniczą”'.

 1. A jak wygląda sytuacja z punktu widzenia komornika, gdy prowadzi egzekucję długu w wysokości 350 KPLN, a dłużnik ma nieruchomość wartą dzisiaj (na skutek spadku cen nieruchomości na rynku) 2,9 MPLN, przy czym jest ona na dzień dzisiejszy obciążona kredytem w wysokości 2,7 MPLN, który na dodatek nie jest na bieżąco spłacany i sam jest zagrożony egzekucją?

  Na dodatek dłużnik, właściciel tej nieruchomości próbuje od półtora roku ją sprzedać, ale bez rezultatu – rynek jest kiepski i uzyskuje ceny sprzedaży 700-800 KPLN poniżej wartości kredytu…

  Czy znając taki stan rzeczy, komornik będzie chciał doprowadzić do licytacji tej nieruchomości? Przecież prawie na pewno nic z tego nie dostanie, bo wszystko zgarnie bank…

  Według mojej oceny takie działanie komornika byłoby bez sensu, ale co Wy o tym sądzicie?

  Rex

 2. Decyzja należy do wierzyciela egzekwującego. On żąda a komornik musi.

  Ja w takich sytuacjach dążę do licytacji, mimo wszystko. Poniesione przeze mnie koszty komornicze oraz procesowe mają pierwszeństwo przed hipotecznymi wierzycielami. Jak nie ma innego sposobu egzekucji to cóż robić.

  Panie Premierze, jak żyć?

  admin

 3. OK, a jeżeli właścicieli nieruchomości jest dwóch – po 50% udziałów we własności nieruchomości, a licytowany przez ww. opisanego komornika jest tylko jeden?

  Rex

 4. No, na licytację udziału to się nie piszę raczej. Nikłe szanse, że ktoś to kupi.

  admin

 5. No właśnie… Ech, Panie Premierze, jak żyć?

  Rex

Skomentuj