Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Jak komornik szuka nieruchomości?

17 komentarzy

Pytanie: W jaki sposób komornik szuka nieruchomości dłużnika? Czy robi to sam z siebie czy trzeba złożyć odpowiednik wniosek do niego? I czy jest szansa, że nie znajdzie nieruchomości szczególnie wtedy, gdy położona jest na terenie innego miasta które nie podlega pod tego komornika?

Przeczytaj też: Wybór komornika przy egzekucji z nieruchomości

Odpowiedź: Na podstawie moich spraw jako wierzyciela egzekwującego pamiętam, że nigdy nie kierowałem do komornika wniosku o poszukiwanie nieruchomości a i tak poszukiwali. Z tym, że we wniosku egzekucyjnym zawsze jako jeden z wnioskowanych sposobów egzekucji podawałem egzekucję z nieruchomości (nie wiedząc, czy dłużnik ma jakąś). Komornicy wzywali mnie do uiszczenia zaliczki, w tym na zapytanie o ewentualne nieruchomości właśnie, do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW). Właśnie z tego systemu komornicy uzyskują informację, czy dłużnik posiada nieruchomość na terenie Polski a więc jeżeli dłużnik mieszkający np. w Warszawie ma np. daczę nad morzem, to komornik otrzyma taką informację i przekaże wierzycielowi. Pod warunkiem, że nieruchomość ma urządzoną księgę wieczystą. Jeżeli bowiem nieruchomość nie ma KW, to nie będzie figurować w EKW.

Przeczytaj też: Sprzedaż nieruchomości przed zajęciem komorniczym

Jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej, to komornik może się o niej dowiedzieć z ewidencji gruntów w starostwie / w urzędzie miasta, w urzędzie gminy. Jak również zapytać w poszczególnych spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Jak można się domyślić, zapytania komornika do ewidencji gruntów i spółdzielni oraz wspólnot, z pewnością nie będą rozsyłane do wszystkich jakie są w Polsce…

Informację o nabyciu nieruchomości przez dłużnika komornik może może też uzyskać z Urzędu Skarbowego z racji opłacenia podatku przez jej nabywcę.

Przeczytaj też: Dłużnik otrzymał w spadku udział w nieruchomości bez księgi wieczystej, w innej miejscowości

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 grudnia, 2020

Komentarze do 'Jak komornik szuka nieruchomości?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy brak księgi wieczystej to wykroczenie albo przestępstwo popełnione przez właściciela nieruchomości?

    dilu

    15 lut 21 o 18:48

  2. Nie.

    admin

    15 lut 21 o 19:05

  3. Sprawdzanie, czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości, może być procesem bardzo żmudnym i może nie przynieść pozytywnych efektów nawet wówczas, kiedy wiadomo, że dłużnik posiada jakąś nieruchomość, ale nie wiadomo gdzie. Może być właścicielem nieruchomości poza miejscowością w której zamieszkuje, może to być nieruchomość w odległym regionie kraju. Co prawda, sukcesywnie postępuje migracja ksiąg wieczystych do wersji elektronicznej i w końcu będzie istniał centralny rejestr nieruchomości, jak w przypadku pojazdów istnieje CEPiK i jeżeli ktoś jest właścicielem pojazdu, to w tej bazie są szczegółowe informacje o takim pojeździe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nieruchomości jest wiele lokali mieszkalnych które nie mają założonej księgi wieczystej. I np. osoba mieszkająca w Warszawie, może być właścicielem mieszkania np. we Wrocławiu, które to mieszkanie nie musi mieć założonej księgi wieczystej. Jeżeli nie wiemy o tym, że osoba ta posiada mieszkanie właśnie we Wrocławiu to znalezienie tegoż może okazać się niewykonalne gdyż brak jest pewnego sposobu na ustalenie. Czasem można ustalić mieszkanie dłużnika na podstawie informacji podatkowych w Urzędzie Skarbowym, jednak podatek płaci nabywca mieszkania tylko wówczas, gdy kupuje je na rynku wtórnym. Poza tym, nawet jeżeli nabył mieszkanie na rynku wtórnym i zapłacił podatek, to w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. Czyli, w omawianym przypadku nabywca nie zapłacił podatku w Urzędzie Skarbowym w Warszawie gdzie mieszka (jest zameldowany) tylko w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu.

    kontroler

    25 maj 21 o 18:28

  4. Według mojej wiedzy, to migracja ksiąg wieczystych z wersji papierowej do elektronicznej, już została zakończona w całej Polsce.

    admin

    25 maj 21 o 19:40

  5. Już dawno wszystkie księgi papierowe zostały przeniesione do elektronicznych ale wciąż nie istnieje obowiązek utworzenia księgi wieczystej dla nieruchomości ani nowej ani też starej która takowej nie posiada.

    Czaja

    28 cze 21 o 16:23

  6. To znaczy jeżeli dłużnik mieszka powiedzmy w Krakowie w wynajmowanym mieszkaniu i tamtejszy komornik prowadzi egzekucję a nieruchomość ma w Gdańsku, to komornik tą nieruchomość namierzy z bazy ksiąg wieczystych?

    sitek

    23 sie 21 o 18:07

  7. Namierzy pod warunkiem że ma ta nieruchomość założoną księgę wieczystą.

    admin

    23 sie 21 o 21:54

  8. Ciekawe czy w zaistniałej wyżej hipotetycznej sytuacji komornik prowadzący egzekucję poinformuje wierzyciela o tym ustaleniu – że dłużnik ma nieruchomość na w innym województwie, w miejscu podlegającym pod inny sąd czyli skierowanie do egzekucji wiązałoby się z przekazaniem sprawy właściwemu dla położenia tej nieruchomości komornikowi. Wątpię.

    typek

    13 sty 22 o 14:33

  9. Wierzyciel nie musi w takiej sytuacji rezygnować z komornika prowadzącego sprawę dotychczas. Może uzyskać drugi tytuł wykonawczy w celu prowadzenia egzekucji z nieruchomości położonej w innym okręgu.

    admin

    13 sty 22 o 14:56

  10. Mnie nurtuje pytanie czy jeśli mieszkanie własnościowe spółdzielcze nie ma odrębnej księgi wieczystej, to czy komornik znajdzie je jako moje jeżeli zapyta w wydziale geodezji?

    Franz

    5 mar 22 o 10:26

  11. Z tego co mi wiadomo, to nie posiadają takich informacji ale możesz po prostu zatelefonować i zapytać.

    admin

    5 mar 22 o 12:50

  12. Czy komornik ma dostęp do ksiąg wieczystych?

    Aneta

    13 sty 23 o 22:42

  13. Oczywiście że ma dostęp, jest mowa o tym we wpisie. Sprawdza w systemie ksiąg wieczystych po numerze PESEL albo w przypadku osób prawnych po numerze KRS czy dłużnik jest właścicielem nieruchomości.

    admin

    13 sty 23 o 22:53

  14. Czy komornik może mi zająć garaż blaszany a grunt jest wynajmowany z miasta tak zwana dzierżawa ?

    Pawel

    5 mar 24 o 16:10

  15. Tak, komornik może blaszany garaż w takiej sytuacji zająć. Jest to bowiem ruchomość którą można zdemontować i zmontować w innym miejscu, nie jest to nieruchomość. Sprzedaży nie podlega grunt na którym stoi ten garaż lecz tylko sam garaż.

    admin

    5 mar 24 o 17:41

  16. Dziękuję za informację a mam pytanie jeszcze takie czy w praktyce się tak odbywa że komornik ten garaż zajmie bo w zasadzie trzymam tak tylko opal na zimę i w tym celu go kupiłem za parę groszy a dodam jeszcze że ten garaż to tylko trochę blachy bo jedna ściana jest z muru bo taki kupiłem to czy będzie mu się opłacało ludzi brać do tego żeby to rozbierać i sprzedawać jak tej blachy tam za dużo nie jest a na złomie dostanie może za wszystko maxymalnie 200 zł a jeszcze ktoś to musi rozebrać i zabrać ? Jak będzie chciał to niech se go weznie a ja zrezygnuje z dzierżawy i opłat kwartalnych najwyżej a opal coś innego pomyśle gdzie trzymać no bo nie wiedziałem że komornik nawet takie coś zabiera

    Pawel

    6 mar 24 o 01:53

  17. Bardzo wątpię aby ktoś taki garaż kupił na licytacji, zapewne nikt nie przyjdzie na licytację. I mam wątpliwości czy komornik go zajmie skoro wygląda to tak jak Pan pisze.

    admin

    6 mar 24 o 07:40

Skomentuj