Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile razy komornik może licytować nieruchomość?

komentarzy 16

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „ile razy komornik może licytować nieruchomość”. W trakcie jednego postępowania egzekucyjnego mogą mieć miejsce dwie licytacje danej nieruchomości dłużnika. Po drugiej bezskutecznej licytacji, gdy wierzyciel nie przejmie jej na własność, postępowanie egzekucyjne z nieruchomości zostanie umorzone. Kolejna egzekucja z tej nieruchomości może zostać wszczęta po upływie sześciu miesięcy od daty drugiej licytacji, zgodnie z nowym brzmieniem art. 985 KPC.

Doprowadzenie do licytacji nieruchomości wiąże się z koniecznością uiszczenia przez wierzyciela egzekwującego zaliczki na oszacowanie nieruchomości oraz na ogłoszenie licytacji w prasie. Wysokość zaliczki na oszacowanie może być różna, zależy od rodzaju nieruchomości do oszacowania. Może to być np. 800 złotych ale też np. 3000 zł. i więcej. Wysokość zaliczki na ogłoszenie w prasie to też nie w kij dmuchał, na przykład z 1000 złotych i to też jest obowiązkowa zaliczka; jeżeli nie zostanie uiszczona, to sąd nie wyznaczy terminu licytacji. I uwaga: Przejrzyj księgę wieczystą zanim wyłożysz pieniądze na oszacowanie….

W związku z powyższym, niezmiernie ważnym jawi się (w wielu przypadkach) ogłoszenie licytacji na własną rękę przez wierzyciela bądź działającą w jego imieniu firmę windykacyjną. Często bowiem na licytacjach ogłoszonych przez samego komornika, nie zjawia się nikt – ani na pierwszej ani na drugiej licytacji. Tym samym, wierzyciel egzekwujący jest stratny o dodatkowe koszty – zaliczki które wyłożył na oszacowanie i ogłoszenie licytacji przez komornika. Ogłoszenia w prasie są generalnie mało skuteczne. Już nie raz chyba pisałem na tym blogu, jak my ogłaszamy licytacje na własną rękę. Mamy (wykupujemy) bazę adresów e-mail podmiotów gospodarczych oraz instytucji mających siedziby w regionie w którym znajduje się nieruchomość. Wysyłamy zapytania do setek albo i tysięcy takich podmiotów, czy chcą otrzymać info o licytacji. Wiele osób chce, więc im wysyłamy. Efekty takiego mailingu z obwieszczeniem często są widoczne w postaci obecności wielu licytantów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 72 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do 'Ile razy komornik może licytować nieruchomość?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zapraszam do serwisu komornikstop.pl Każdy kto ma komornika na głowie otrzyma pomoc.
    Nie daj sie komornikowi

    komornikstop.pl

  2. Komornikstop 😉
    Cóż, każdy orze jak może. Tylko o ile na komornikach i windykatorach wszyscy psy wieszają że nie mają serca i żyją z nieszczęścia innych to co powiedzieć o tych którzy (najczęściej) mając pełną świadomość że sprawa jest przegrana kasują jeszcze desperatów z resztki pieniędzy. 😉

    T.Myrdin

  3. Prędzej jak ma na karku windykatorów, którzy bezprawnie sobie poczynają.Komornicy (zazwyczaj) działają w zgodzie z prawem i w granicach wniosku wierzyciela, więc trudno lub niemożliwe to zmienić.

    admin

  4. Tak, nie daj się komornikowi to pójdziesz siedzieć za utrudnianie egzekucji. 🙂

    Anonim

  5. Fajnie się czyta bloga, ale ten wpis to dość duże fo pa, art. 985§1 k.p.c.

    TRAJAN

  6. Dziękuję TRAJAN, cenna uwaga. Tak jest, 3-go maja 2012 weszła w życie nowelizacja w tym zakresie. Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisu art. 985§1 k.p.c. kolejna egzekucja z nieruchomości może być wszczęta po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji nieruchomości a nie jak do tej pory, po roku.

    admin

  7. Gdzie konkretnie kupuje Pan tę bazę maili? Na rynku jest sporo ofert, często drastycznie różnych cenowo, co się Panu sprawdziło?

    Pozdrawiam

    Maciej

  8. Kupowałem w ENIRO POLSKA czyli Panorama Firm. Następnie pracownik który z ramienia PF współpracował ze mną, odszedł do konkurencyjnej firmy i zaproponował znacznie tańszą bazę. Skorzystałem i chyba z 80% było zwróconych – niedoręczonych… Baza maili z PF (Panorama Firm) pod tym względem prezentowała się bardzo korzystnie, zwrotów było może kilka procent.

    admin

  9. Czy kredyt hipoteczny może być na zakup nieruchomości na licytacji komorniczej?

    Uha

  10. Nie. Możesz ewentualnie kredyt gotówkowy wziąć na ten cel, niezłe oferty są tutaj.

    admin

  11. czy można dalej przesłać obwieszczenie o licytacji nieruchomości?

    vojtek

  12. Nawet trzeba, jeżeli chcesz aby nieruchomość została zlicytowana. Komornik nie ma wyłączności na obwieszczanie licytacji. Bywało, że wykupowałem bazę kilku tysięcy adresów e-mail firm działających w regionie dłużnika i wysyłałem do każdej zapytanie czy chcą otrzymać informację o licytacji nieruchomości. I czasem nawet to nie wystarczało – nieruchomość nie została zlicytowana a co dopiero zdać się tylko na obwieszczenie komornika w sądzie, w urzędzie miejskim i w lokalnej gazecie. Jak już decydujesz się wyłożyć z tysiąc złotych albo więcej na oszacowanie, to licz cię jeszcze z tym, że będziesz musiał wyłożyć dodatkowo kilkaset złotych na obwieszczenie licytacji przez komornika w prasie i to też jest obligatoryjne, by licytacja mogła się odbyć. No i we własnym zakresie jak najbardziej też ogłoś.

    admin

  13. Pytanie do admin’a.
    Mam rozumieć ,że najlepiej zgłosić sie do Panoramy Firm po adresy podmiotów gospodarczych w rejonie (z różnych branż- losowo?). Odbyło się już kilka licytacji i rece mi opadają. W dodatku rozbieżności w operacie miedzy sądem a biegłym u komornika to 100tys zł. Juz nie wiem co moge zrobić, aby sprzedać nieruchomość. Czy ustanowic pełnomocnika ds egzekucji. Czy to ma sens?
    Bede wdzieczna za wszelkie podpowiedzi

    Styki

  14. Niekoniecznie do Panoramy Firm, są też Polskie Książki Telefoniczne i może jakieś inne bazy. Ja w PF brałem adresy wszystkie z danego miasta (a jak miasto małe to i z najbliższych miast), głównie to są firmy najróżniejsze ale tez instytucje (odfiltruj adresy policji, prokuratury itp żeby nie mieć problemów).

    Nie wiem jakie i skąd rozbieżności i czy ta cena jest atrakcyjna (nieraz biegli nierzetelnie wyceniają). Opis i oszacowanie można zaskarżyć ale jest na to termin dwóch tygodni, jeżeli upłynął to nie zaskarżysz. Celem sprawdzenia czy oszacowanie jest rzetelne, trzeba by zlecić to prywatnie jakiemuś rzeczoznawcy ale to kosztuje, nie wiem ile, zależy.

    Pełnomocnik nie brałbym, bo zapewne nic nie zrobi tylko pieniądze weźmie.

    admin

  15. Dziekuje za odp.
    Kolejne pytania:
    – oszacowanie zaskarzylam ale komornik odzrzucil. Czy z tym zaskarzeniem moge pojsc wyzej? Sadze ze komornik lub biegly jest przekupiony przez dluznika. Dluznik /byly maz/ nie wpuszcza mnie uporczywie na oględziny w spr wyceny. Komornik stwierdzil ze nie musze byc a moja uporczywosc przedluza sprawe bo to kolejny termin i to z policja. Teraz bede stanowcza. Czy jesli operat byl zrobiony przeszlo rok temu, wiem ze moge wniesc o nowy. Czy moze mi komornik odmowic? I co dalej? Bede wnosic o zmiane bieglego ale nie sadze ze ustapi. Myslalam tez o zmianie komornika ale nie moge znalezc na necie skutecznego.
    Terza zakonczyl sie podzial majatku ktory postanawia o licytacji calej nieruchomosci. Wczesniej byl tylko udzial dluznika. Czy to postanowienie bezwzglednie musze dac komornikowi? Pytam bo wowczas cena jest sztywna. Wczrsnie moglam regulowac swoj udzial.
    – czy jesli po 2ch nieudanych licytacjach komornik zwolni zajecia to dluznik bez mojej wiedzy moze sprzedac swoj udzial. Co wowczas z jego dlugiem?
    – ktore przepisy mowia co nalezy uwzglednic przy wycenie nieruchomosci. B maz zagrzybil dom a biegly policzyl jak za nowy /do tego brak podlaczenia do kanalizy etc/.

    Styki

  16. Nie komornik lecz sąd rozpatruje zaskarżenie opisu i oszacowania. Oczywiście sąd też może być skorumpowany.

    Zgodnie z Art. 951. KPC jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie. Te zmiany to także zmiany w cenach na rynku.

    Egzekucje z nieruchomości może prowadzić tylko komornik właściwy miejscowo.

    Całą nieruchomość łatwiej sprzedać niż udział – może dlatego nikt nie chciał kupić. Skoro ma cała zostać zlicytowana to niech licytuje całość. W kwestiach technicznych prosze zapytać komornika.

    Jeżeli komornik zwolni nieruchomość to dłużnik może sprzedać ale dług dalej ma.

    Nie wiem czy są takie przepisy ale bierze się pod uwagę wszystkie kryteria mające wpływ na cenę a więc oczywiście stan nieruchomości w tym grzyb, lokalizację, aktualne ceny na rynku…

    admin

Skomentuj