Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

6 komentarzy

Tytułowe pytanie nierzadko wpisywane jest w wyszukiwarce. Pytają o to zapewne przede wszystkim wierzyciele ale niewykluczone że i dłużnicy (do których zwrócę się na końcu niniejszego wpisu).

Jeśli egzekucja dotyczy roszczeń niealimentacyjnych oraz rentowych, to zgodnie z Art. 8892 Kodeksu postępowania cywilnego bank przekazuje komornikowi środki z konta dopiero po siedmiu dniach licząc od dnia zablokowania konta. W przypadku alimentów i rent – bezzwłocznie. A komornik, zgodnie z art. 22 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, ma obowiązek w terminie 4 dni przekazać uprawnionemu wyegzekwowane należności, a jeżeli dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie. Ten 4 dniowy termin liczony jest od dnia otrzymania pieniędzy przez komornika do dnia dokonania przezeń przelewu / przekazu pocztowego a nie do dnia w którym wierzyciel otrzyma pieniądze.

I teraz zwracam się do dłużników którzy w rzeczywistości mogą nie być dłużnikami gdyż na przykład wcześniej dobrowolnie spłacili wierzyciela a ten wniósł mimo tego do komornika o niecelową już egzekucję. Otóż od pewnego czasu zajęcia rachunków bankowych dokonywane są elektronicznie i raczej nie zdążysz skutecznie podjąć kroków prawnych mających na celu powstrzymanie komornika przed przekazaniem wierzycielowi pieniędzy. To uwaga zwłaszcza do osób które dobrowolnie spłaciły wyrok; były wierzyciel wciąż ten wyrok ma… Przy okazji, skoro o rachunku bankowym mowa, to polecam najlepsze oferty kont osobistych tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 września, 2016

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sąd przelał pieniądze do komornika 24.04.2018. na rzecz wypłaty należności dla wierzycieli. Komornik obiecał dokonać przelewów do 15.05.2018 r. Po rozmowie telefonicznej skłamał,że Sąd przesłał mu tylko część i czeka na resztę. Po rozmowie z księgową z Sądu,otrzymałem informację,że 24.04.2018 pieniądze w całości zostały przelane do komornika. Z informacji internetowej wiem,że komornik powinien przelać pieniądze w ciągu 4 dni. Co zrobić,by komornik wywiązał się ze swoich zobowiązań?

  Ciemniewski Mirosław

  16 Maj 18 o 11:30

 2. Postraszyć zawiadomieniem do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy art. 234 kk oraz o niedopełnieniu obowiązków art. 231 kk i jeżeli to nie poskutkuje, to zrealizować zapowiedzi.

  admin

  Administrator

  16 Maj 18 o 13:47

 3. Dzień dobry mam takie pytanie gdzie bym musiała się zgłosić w sprawie przetrzymywania pieniędzy na dzieci czyli alimenty przez komornika.Ponieważ w miesiąc w miesiąc komornik przetrzymuje alimenty które przelewa na jego konto zakład pracy męża o przeszło tydzień ,nie wiem właśnie czy ma takie prawo.

  Płotka Marzena

  14 Lis 19 o 11:43

 4. Trzeba by wysłać skargę na czynność komornika – przetrzymywanie pieniędzy, do sądu rejonowego przy którym komornik działa. Cztery dni ma na przekazanie wierzycielowi ale oczywiście od dnia w którym komornik otrzyma przelew, no i wysłanie przez niego przelewu a otrzymanie go na konto też może trwać dzień albo i trzy jeśli wysyła w piętek.

  admin

  Administrator

  15 Lis 19 o 20:32

 5. Powiem tak od dłuższego czasu mam taki sam problem bo wypłata dłużnika wychodzi każdego 10 miesiąca więc alimiety powinnam mieć na każdego 15 miesiąca pomijając miesiące gdzie są święta państwowe czy weekend. A co Pan komornik sądowy Warszawa Żoliborz niestety przetrzymuje gotówkie raz tylko było że przelew był zrobiony w terminie. A tak zawsze opuznienie i kasa jest ale na 18 na 20 22 nawet nie wiem do kogo skargie napisać.

  Gość

  23 Lut 20 o 21:05

 6. Skarga do Sądu Rejonowego dla warszawy- Żoliborza. Skarga jest jednak płatna 100 złotych. Jeżeli zostanie uwzględniona to zwrotu opłaty możesz żądać, co „ciekawe” nie od komornika lecz od dłużnika który w tym wypadku nie zawinił.

  admin

  Administrator

  23 Lut 20 o 22:24

Skomentuj