Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi”

komentarze 2

Tytułowe pytanie nierzadko wpisywane jest w wyszukiwarce. Pytają o to zapewne przede wszystkim wierzyciele ale niewykluczone że i dłużnicy (do których zwrócę się na końcu niniejszego wpisu).

Otóż zgodnie z art. 22 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik ma obowiązek w terminie 4 dni przekazać uprawnionemu wyegzekwowane należności, a jeżeli dopuści do opóźnienia, jest obowiązany zapłacić uprawnionemu odsetki ustawowe za opóźnienie od kwot otrzymanych i nierozliczonych w terminie. Ten 4 dniowy termin liczony jest od dnia otrzymania pieniędzy przez komornika do dnia dokonania przezeń przelewu / przekazu pocztowego a nie do dnia w którym wierzyciel otrzyma pieniądze.

I teraz zwracam się do dłużników którzy w rzeczywistości mogą nie być dłużnikami gdyż na przykład wcześniej dobrowolnie spłacili wierzyciela a ten wniósł mimo tego do komornika o niecelową już egzekucję. Otóż od pewnego czasu zajęcia rachunków bankowych dokonywane są elektronicznie i raczej nie zdążysz skutecznie podjąć kroków prawnych mających na celu powstrzymanie komornika przed przekazaniem wierzycielowi pieniędzy. To uwaga zwłaszcza do osób które dobrowolnie spłaciły wyrok; były wierzyciel wciąż ten wyrok ma… Przy okazji, skoro o rachunku bankowym mowa, to polecam najlepsze oferty tutaj.

kategoria komornik

Komentarze do '„ile dni ma komornik na przekazanie pieniędzy wierzycielowi”'

Subscribe to comments with RSS

  1. Sąd przelał pieniądze do komornika 24.04.2018. na rzecz wypłaty należności dla wierzycieli. Komornik obiecał dokonać przelewów do 15.05.2018 r. Po rozmowie telefonicznej skłamał,że Sąd przesłał mu tylko część i czeka na resztę. Po rozmowie z księgową z Sądu,otrzymałem informację,że 24.04.2018 pieniądze w całości zostały przelane do komornika. Z informacji internetowej wiem,że komornik powinien przelać pieniądze w ciągu 4 dni. Co zrobić,by komornik wywiązał się ze swoich zobowiązań?

    Ciemniewski Mirosław

    16 maja 18 o 11:30

  2. Postraszyć zawiadomieniem do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy art. 234 kk oraz o niedopełnieniu obowiązków art. 231 kk i jeżeli to nie poskutkuje, to zrealizować zapowiedzi.

    admin

    16 maja 18 o 13:47

Skomentuj