Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Hybrydowe lokaty okazją czy głupotą?

skomentuj

Hybrydowe oznacza połączone. Lokaty bankowe działające w takim trybie łączą bezpieczeństwo tradycyjnych lokat (których oferty są tutaj) z ryzykiem rynku kapitałowego. Kiedy klient przychodzący do banku detalicznego widzi oprocentowanie w wysokości kilku procent może ulec lekkiemu rozczarowaniu. Instytucje finansowe doskonale widzą kryzys oszczędności, dlatego uruchamiają nowe instrumenty. Wśród nich są właśnie lokaty hybrydowe.

Pewny wkład, niepewny zysk

Reklamy lokat hybrydowych, inaczej nazywanych strukturyzowanymi sugerują brak możliwości straty. Z jednej strony w umowie doradca przedstawia zabezpieczoną część majątku i sto procent zwrotu środków w razie niepowodzenia inwestycji. Z drugiej strony natomiast nie ma zabezpieczenia zysku. Jednym słowem wkładając pieniądze na lokatę masz pewność ich otrzymania w takiej samej ilości po kilku latach, najczęściej trzy-pięć. Nie masz natomiast pewności, czy zarobisz. Lokaty hybrydowe zawierają z reguły fundusze inwestycyjne prowadzone przez sam bank lub jego partnerów. To daje stosunkowo większą kontrolę nad przebiegiem inwestycji.

Koszty odstraszają

Lokaty hybrydowe dają niezły potencjał w okresie rozwoju gospodarczego. Doradca finansowy kreuje wtedy indywidualny plan inwestycyjny klientowi. Fundusze inwestycyjne to niestety dodatkowe koszty obsługi, dlatego lokaty w takim zakresie nie uzyskały pożądanej popularności. Opłaty manipulacyjne i transakcyjne odstraszają już na starcie. Wpłata i wypłata identycznej wartości oszczędności też nie wróży niczego pozytywnego. Poza tym na majątek wpływa inflacja, więc i tak tracisz.

Samodzielność wskazana podczas zarządzania oszczędnościami

Charakteryzowane lokaty utrzymuje się przynajmniej kilka lat. W tym czasie nikt nie może ich ruszyć. Jeżeli zerwiesz umowę, płacisz kary lub po prostu nic nie zarabiasz. Zastanów się, czy chcesz ograniczyć indywidualną płynność finansową. Zamiast korzystać ze wsparcia doradcy, samodzielnie skomponuj prostą strukturę. Załóż z jednej strony lokaty, przeznaczając na nie pięćdziesiąt procent oszczędności. Z drugiej strony kup akcje lub obligacje korporacyjne i monitoruj stale ich stopę zwrotu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 5]

kategoria depozyty bankowe

Skomentuj