Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„gdzie sprawdzają pozabankowe firmy pożyczkowe”

komentarze 3

Takie tytułowe zapytanie wypatrzyłem w statystykach Google dotyczących odwiedzin tego bloga. W zasadzie mogę wypowiedzieć się głównie jak chodzi o firmy udzielające chwilówek przez internet takich jak te tutaj. Otóż na topie u nich są rejestry długów – Krajowy Rejestr Długów, ERIF, Infomonitor. Niektóre z tych firm sprawdzają we wszystkich trzech wymienionych ale niektóre może wciąż tylko jeden, dwa z nich (przynajmniej kiedyś tak było jak sprawdzałem).

Mogą też sprawdzać BIK. Jeżeli faktycznie to robią, to w umowie muszą mieć (choćby online zaznaczone przez pożyczkobiorcę) upoważnienie pożyczkobiorcy do sprawdzenia go w BIK. To samo zresztą dotyczy weryfikacji we wcześniej wymienionych rejestrach długów (jak chodzi o konsumentów).

I to chyba wszystko. Może też wpiszą Twoje dane w Google aby Cię sprawdzić, nie wiem. Ja bym wpisał, oczywiście z takimi słowami jak „dług”, „dłużnik”, „oszust”, „giełda długów” itp.

Na koniec jedna uwaga. Sporo zależy od tego, jak rygorystyczne są to weryfikacje. Ot na przykład, czy jeden dług w kwocie 500 zł. (zaległy od np. 5 miesięcy) w KRD Cię zdyskredytuje w danej firmie pożyczkowej? Albo na przykład śmiem twierdzić, że weryfikacja w BIK przez parabank (o ile dany parabank czyli pozabankowa firma pożyczkowa faktycznie BIK sprawdza) jest łagodniejsza niż weryfikacja dokonywana przez banki. Innymi słowy, może być tak, że w banku pożyczki nie otrzymasz po weryfikacji BIK ale w parabanku otrzymasz mimo iż też sprawdził Cię w BIK. Przykładowo, banki zwracają też uwagę w BIK na nieterminowo spłacone zobowiązania kredytowe oraz na łączną wartość aktualnych zobowiązań nawet tych regulowanych terminowo a większość firm udzielających chwilówek, o ile w ogóle sprawdza BIK, to interesuje się tylko tym, czy aktualnie nie zalegasz ze spłatą kredytu (pożyczki).

Aha, bo skupiłem się na różnych bazach dłużników a zapomniałem napomknąć o weryfikacji dochodów. No więc tak, niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe (twierdzą, że) sprawdzają dochody i wymagają stałego źródła dochodów. No dobrze ale jak na przykład sprawdzić zatrudnienie przed udzieleniem chwilówki online która udzielana jest w ciągu np. godziny, w niektórych firmach także ponoć w soboty (a może i w niedziele)? Jeżeli nie zażądają od Ciebie przesłania online wyciągu z konta bankowego (a chyba większość takich pożyczkodawców nie żąda), to co? Ano właśnie…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria pożyczki

Komentarze do '„gdzie sprawdzają pozabankowe firmy pożyczkowe”'

Subscribe to comments with RSS

 1. O ile mi wiadomo, to żadna ustawa, ani żaden akt prawny nie upoważnia żadnego podmiotu nie prowadzącego działalności bankowej do dostępu do BIK, więc w mojej ocenie każde udostępnienie przez BIK jakichkolwiek danych podmiotom niebankowym jest łamaniem prawa. A jeszcze większym łamaniem prawa jest wymiana informacji w ramach tzw. rejestru firm pożyczkowych, pod jakąkolwiek nazwą by on nie występował, który jest jawnym łamaniem Ustawy o ochronie danych osobowych.

  pożyczkobiorca

  10 Sty 15 o 14:46

 2. Upoważnia ich upoważnienie uzyskane od sprawdzanej osoby. Jak chodzi o powstały właśnie rejestr firm pożyczkowych, to wymiana informacji odbywać się będzie ani chybi też na podstawie takich upoważnień wobec czego nie ma łamania Ustawy o ochronie danych osobowych.

  admin

  10 Sty 15 o 15:03

 3. vivus i wonga na pewno w BIK sprawdzaja i na pewno do BIK wpisuja – zarowno wpisy dobre jak i złe

  ryszard ochódzki

  10 Sty 15 o 19:07

Skomentuj