Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Firma – możliwości finansowania

4 komentarze

Podstawową sprawą warunkującą prawidłową działalność każdej firmy, bez względu na to czy będzie to wielka międzynarodowa korporacja czy też nieduża firma rodzinna, jest utrzymanie odpowiedniej równowagi w finansach, co w branżowej nomenklaturze najczęściej określane jest jako płynność finansowa przedsiębiorstwa. Firma mająca problemy z utrzymaniem tej płynności przez dłuższy czas może popaść w kłopoty, które mogą zagrozić nawet jej istnieniu. Ale zakłady potrzebują środków nie tylko na codzienną, bieżącą działalność. Firma, która podejmuje się realizacji jakiegoś dużego przedsięwzięcia potrzebuje często dodatkowych pieniędzy na rozpoczęcie inwestycji, na realizację przejściowo zwiększonych płatności i utrzymanie odpowiedniego tempa produkcji. A wszystko to do czasu wpłynięcia wynagrodzenia za całość lub, przy bardziej złożonych projektach, za jeden z jej etapów. Przedsiębiorstwo, które w opisanej sytuacji nie zapewni sobie odpowiedniego finansowania może mieć trudności z wywiązaniem się z podjętych zobowiązań.

Przeczytaj też: Kredyty obrotowe

Kredyt nie dla wszystkich (ale wskazujemy najlepsze oferty tutaj)

W najgorszej sytuacji znajdują się firmy małe i te, które znajdują się dopiero w fazie organizacji, czyli przedsiębiorcy, którzy postanowili założyć własny biznes i mają na niego pomysł, ale nie posiadają wystarczających środków na rozpoczęcie działalności. Najbardziej popularnym i pozornie najłatwiejszym rozwiązaniem w opisanych sytuacjach jest zwrócenie się do któregoś z banków z wnioskiem o przyznanie kredytu na firmę w wysokości umożliwiającej realizację powziętych zamierzeń. Jednak nie jest to obecnie takie proste jak jeszcze kilka lat temu. Po wielu niedobrych doświadczeniach banki bardzo skrupulatnie przyglądają się składanym wnioskom, a przede wszystkim żądają licznych zabezpieczeń, których nie każda firma jest w stanie udzielić. Podmioty, które nie są w stanie dostarczyć żadnych zabezpieczeń, a w takiej sytuacji jest większość małych i organizujących się dopiero przedsiębiorstw, mogą mieć drogę do bankowego kredytu zamkniętą.

Przeczytaj też: Kredyt pod zastaw niezapłaconego towaru

Co zamiast?

Czy jest w takim razie jakieś wyjście z tej, wydawałoby się, sytuacji bez wyjścia. Takich możliwych wyjść jest co najmniej kilka. Duże przedsiębiorstwa powinny rozważyć emisję obligacji korporacyjnych. Firmy realizujące bardziej rozbudowane projekty mogą zwrócić do zleceniodawcy o wpłacenie odpowiedniej zaliczki na poczet wykonywanych prac. Przedsiębiorstwa, które zajmują się handlem winny się starać o przyjęcie towarów w komis lub o odpowiednio długie odroczenie terminu płatności, które umożliwi sprzedanie dostarczonych wyrobów i tym samym zgromadzenie środków potrzebnych na uregulowanie faktur dostawcy. Co zaś mogą uczynić firmy, które dopiero zaczynają działalność, a szczególnie firmy niewielkie? W tym wypadku można się starać o dotacje unijne dla firm, które kierowane są najczęściej do przedsiębiorstw małych i średnich. Warunki, które trzeba spełnić, aby tego rodzaju dotacje unijne uzyskać są różne w zależności od konkretnego programu pomocowego, ale nie są niewykonalne. Potrzebne informacje znaleźć można w Internecie na licznych stronach rządowych, portalach miejscowych urzędów pracy i tym podobnych. Odpowiednie anonse pojawiają się nawet w programach telewizyjnych i radiowych. Trzeba przy tym pamiętać, że bardzo liczy się czas. Przyznane w poszczególnych programach środki są ograniczone i często działa tu zasada pierwszeństwa. Szybciej złożony wniosek może mieć w ramach danej puli większe szanse na powodzenie.

Przeczytaj też: Leasing samochodowy – standardowy, konsumencki, odnawialny

28 września, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Firma – możliwości finansowania'

Subscribe to comments with RSS

  1. Biznes bez gotówki nie może się prawidłowo rozwijać; nie jest to odkrywcze stwierdzenie, ale niektórzy jakby sobie nie zdawali z tego sprawy, więc nie zaszkodziło je tu wypowiedzieć. Co rusz potrzebne są dodatkowe pieniądze, bo trafiają się świetne okazje zakupu towaru po niższych cenach lub potrzebnego sprzętu ułatwiającego i usprawniającego pracę. Kredyty dla firm to świetny sposób na odnalezienie środków na inwestycję. Są one szczególnie pomocne wtedy, gdy wiemy, że jesteśmy w stanie na nich zarobić o wiele więcej, niż wynosi ich oprocentowanie. Kredyty dla firm mogą też uratować niektóre biznesy przed bankructwem w okresie poza sezonem na sprzedawane przezeń towary. Wiemy przecież, że nie w każdym miesiącu sprzedaje się to samo. W grudniu na przykład i listopadzie bardzo często z półek sklepowych znika większość towarów. Okres przedświąteczny to prawdziwe żniwa pieniążków. Co jednak zrobić, gdy towar jest, a nie ma pieniędzy na wypłatę pensji dla pracownika i czynsz za wynajem lokalu? Kredyty dla firm sprawią, że dotrwamy do urodzajnych miesięcy i nie będziemy musieli zawieszać działalności. Wiemy przecież, że po miesiącach nieurodzaju przychodzą miesiące zysków.

    ipolito

    27 maj 18 o 14:24

  2. Witam. Mam takie pytanie. Chciałabym postarać się o dotacje od urzędu pracy na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Ale mogę mieć komornika na sobie i obawiam się, że sprzęt który kupie za uzyskane pieniądze może mi komornik zająć. A chce otworzyć działalnośc komsmetyczna. Gdzie 2 sprzęty sa wartosci ok 4 tysięcy zł. Płatność pieniędzy bedzie prosto do reki więc komornik z konta nic nie bedzie mógł zabrać. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

    Lidka

    26 lis 19 o 13:12

  3. Zgodnie z Art. 831 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji środki trwałe powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, przez okres jego realizacji wskazany w umowie o dofinansowanie projektu. Jeżeli więc wykaże Pani, że te sprzęty zostały zakupione ze środków z dotacji, to komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z tych sprzętów.

    admin

    26 lis 19 o 13:32

  4. Niedawno na jakimś blogu spotkałem się z twierdzeniem takim, że kredyt hipoteczny skutecznie zniechęca do założenia własnej firmy. Chodziło o to, że osoby które zaciągnęły kredyt hipoteczny pracując na umowę o pracę często boją się z takim zobowiązaniem rezygnować z pracy i rozkręcać własny interes, boją się klapy – bankructwa i pozostania na przysłowiowym lodzie, z niespłaconym kredytem hipotecznym, bez środków na spłacanie rat (bo bez pracy) a co dalej, to już można się domyślić. No, nigdy nie byłem w takiej sytuacji ale wydaje mi się że też miałbym wielkie obawy przed rzuceniem pracy i rozkręceniem biznesu i to nawet przy dobrym biznes planie.
    A co w przypadku kredytu dla firmy, dla nowej firmy? Podobno świeżo upieczonemu przedsiębiorcy trudno uzyskać kredyt jak i w ogóle firmom trudno o kredyt, trudniej niż osobom nieprowadzącym firmy ale załóżmy że jest taka możliwość, bo np. ma zabezpieczenie dla banku – własną nieruchomość. No i sytuacja jakby podobna, nieprawdaż? Nie powiedzie się rozruch firmy, nie będzie środków na spłatę kredytu i … witamy pana komornika na nieruchomości, czekamy na licytacje i na eksmisję.

    martin

    14 gru 21 o 19:08

Skomentuj