Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

E-sąd wprowadza użytkowników w błąd – EPU działa WYŁĄCZNIE pod Internet Explorer

komentarzy 10

Pisząc „działa” mam na myśli nie tylko samo wprowadzenie pozwu, bo to można zrobić chyba w każdej przeglądarce a na pewno przez Firefox i Opera. Aby jednak wysłać w EPU pozew albo wniosek egzekucyjny, to musisz go podpisać a tę czynność możesz wykonać wyłącznie w przeglądarce Internet Explorer (uwaga: nie w Edge która w Windows 10 zastąpiła Internet Explorer i można je pomylić).

Na internetowej stronie e-sądu wciąż znajduje się „instruujący” pdf wprowadzający użytkowników w błąd – nieaktualny, narażający ich na utratę cennego czasu i rozstrój nerwowy. W owym dokumencie czytamy już na wstępie że:

Witryna do prowadzenia spraw w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym może jest dostępna
dla użytkowników, którzy stosują jedną z następujących przeglądarek internetowych:
• Internet Explorer w wersji 7 lub 8
• Firefox w wersji 3.5
• Opera w wersji 10
• Java, do pobrania z witryny producenta (http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp)
Nie wyklucza się, iż Portal e-sądu działa poprawnie z innymi przeglądarkami.

Informuję więc, że obecnie nie podpiszesz pozwu ani wniosku egzekucyjnego ani w Firefox ani w Opera. I w Edge też nie dasz rady. Musisz działać pod Internet Explorer.

Od kilku lat nic nie wnosiłem w EPU ale ostatnio odkryłem, że jedna z moich dłużniczek przeciwko której w 2014 roku egzekucja okazała się bezskuteczna, prawdopodobnie jest obecnie żołnierzem. Od czasu do czasu wpisuję sobie w Google imiona i nazwiska takich nieściągalnych dłużników. Jej zwłaszcza nazwisko jest mało popularne. „Wyskoczyła” jako biorąca udział w wojskowych zawodach pływackich (podano jej jednostkę wojskową) a wiem, że kiedyś trenowała pływanie. Jest póki co szeregowcem (o ile to ona ale na 90% tak; czekam na działania komornika) ale nawet szeregowiec zarabia o dobrych kilkaset złotych więcej niż wynosi pensja minimalna czyli wolna od egzekucji.

Straciłem naprawdę dużo czasu próbując wnieść wniosek egzekucyjny.

„Czekaj na uruchomienie apletu podpisującego”:

Nie mogłem się doczekać, próbowałem wiele razy zarówno pod Opera jak i pod Firefox. W końcu skapitulowałem i napisałem do pomocy technicznej. Trzeba przyznać, że odpowiedź otrzymałem dość szybko, może po 20 minutach. Oto jest:

Aby procedura podpisywania przebiegała prawidłowo winny być spełnione wymagania w zakresie systemu operacyjnego (należy korzystać z systemu Windows), kompatybilnej z systemem EPU przeglądarki Internet Explorer, przeglądarkę należy ustawić jako domyślną oraz należy zainstalować oprogramowanie Java. Prosimy o instalację najnowszej 32-bitowej wersji oprogramowania Java.

Prosimy o dodanie strony EPU do wyjątków bezpieczeństwa Javy:
https://java.com/pl/download/faq/exception_sitelist.xml
Po dodaniu strony należy zrestartować przeglądarkę.

Należy także usunąć wszystkie przedawnione certyfikaty z magazynu certyfikatów systemu Windows, poza jednym, aktualnym, którym będzie podpisywane pismo. Aby wyświetlić podgląd magazynu certyfikatów w przeglądarce Internet Explorer należy wybrać na pasku zadań „Narzędzia”, następnie „Opcje internetowe” -> „Zawartość”->„Certyfikaty”->USUŃ.

Mam w związku z powyższym pytanie które uważam za retoryczne: Czy treść powyższego maila nie powinna aby znajdować się w powitalnym komunikacie na stronie e-sądu?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do 'E-sąd wprowadza użytkowników w błąd – EPU działa WYŁĄCZNIE pod Internet Explorer'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie. Treść tego maila nie powinna nigdy zostać przekazana „klientowi”. Ten mail świadczy o kompletnej indolencji i zacofaniu technologicznym E-sądu oraz o ogromnym zagrożeniu atakiem elektronicznym, któremu podlega i sama instytucja i jej „klienci” zmuszani do korzystania z przestarzałych, lata temu wycofanych z użytku, rozwiązań. Zalecam wydzielenie zupełnie niezależnego sprzętu, na którym będzie zainstalowane tylko to oprogramowanie. Na urządzeniu nie należy przechowywać żadnych wrażliwych danych i używać go wyłącznie do komunikacji z E-sądem.
  Pozdrawiam

  wirus0666

 2. Mniej pozwów = mniej roboty, chyba o to kaście chodzi.

  Pako

 3. Tym z e-sądu może i tak, bo nic z tych pozwów nie mają. W tradycyjnych sądach to już inna sprawa, bo można łapówkę dostać za rozstrzygnięcie w procesie.

  admin

 4. @Pako
  mniej pozwów=mniej roboty=szybsze terminy=”usprawnienie pracy sądów”

  i o to chodzi ziobrze w temacie „usprawnienia pracy sądów”. metoda? drastyczna podwyżka opłat, co ma zniechęcić połowę „klientów”. kuriozum to 100 zł za doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem.

  nie muszę chyba dodawać, że ziobro celowo nie uzupełnia wakatów na etatach. popytaj w sądach ilu ludzi brakuje do orzekania. a potem pieprzy że kasta się ociąga z pracą…

  chyba że jesteś za „dobrą zmianą” i oślepłeś, to pozostaje w tym miejscu cię pozdrowić: ch… ci w d…

  ryszard ochódzki

 5. Ociąganie się (rzekome / faktyczne) „kasty” z pracą to najmniejszy problem polskiego sądownictwa. Umyślnie skandaliczne orzeczenia i uzasadnienia – to jest problem.

  admin

 6. @ryszard ochódzki, mnie jako stałego bywalca sądów wszelkiej maści interesuje przede wszystkim szybkość działania, wakaty i inne mam tam tego głęboko w poważaniu. A co ma Ziobro do łapówek? Też pozdrawiam afrykański ch… ci w d…

  Pako

 7. Co ma Ziobro i inni z rządu do łapówek? Gdyby wprowadzili ławy jednorazowych przysięgłych na wzór USA, to ilość przekrętów sądowych zmniejszyłaby się radykalnie. Trzeba by w tym celu jednak zmienić Konstytucję.

  admin

 8. Dziękuję! Kilka godzin spędzonych na instalacjach nowych przeglądarek i przeróżnych wersji java. Dopiero zainstalowanie javy w wersji 32bit zadziałało.

  Portal e-sąd to jest dramat, jedyny poradnik na stronie ma błędne informacje, np. każe pobrać jave w wersji 5 lub 6 (nieaktualne i od dawna nie wspierane), natomiast o tym, że musi to być wersja 32bit (nawet na systemie 64bit) już nie ma ani słowa…

  Dziękuję za poświęcenie swojego czasu na napisanie tych wskazówek.

  Kamil

 9. sad true 🙁
  tylko windows minimum 7 > tylko internet explorer (u mnie wersja 8) > tylko java w wersji 32 bit !!!

  e-sad gorzej niż w lesie 🙁

  bucz

 10. Ja również dziękuję za informacje, działa wg wskazówek . A już myślałam, że to tylko ja mam problem.

  Anet

Skomentuj