Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik szybszy od dłużnika

komentarzy 16

Jak już może niektórzy z Was wiedzą, od dnia 8 września 2016 roku zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się drogą elektroniczną. Nie wiem, czy jest to obligatoryjna forma i czy wszyscy komornicy są już do technicznie tego przygotowani ale jest na to przygotowany komornik do którego kilka dni temu wystosowałem wniosek egzekucyjny. Otrzymałem dwa pisma w związku z zajęciem konta bankowego dłużnika.

Jedno pismo, to powiadomienie dłużnika o zajęciu a ja otrzymałem odpis. A drugie pismo to wydruk z elektronicznego zajęcia (skany obu tych pism wkleiłem na dole). Oba pisma z tą samą datą ale oczywiście bank będzie miał u siebie owe elektroniczne polecenie zajęcia od razu a dłużnik (choć i dłużnik i komornik są z Warszawy) najwcześniej nazajutrz a prawdopodobnie nie wcześniej jak trzeciego dnia.

Nie powinny zatem mieć już racji bytu sytuacje o których nieraz pisałem na tym blogu a mianowicie kiedy dłużnik otrzymywał odpis zajęcia o kilka, kilkanaście dni wcześniej zanim bank zrealizował zajęcie przez co dłużnik miał czas na wypłacenie bądź przelanie środków na inne konto zanim zostały zajęte.

Mam jednak niejakie wątpliwości co do tego, czy w bankach owe zajęcia realizowane były i będą natychmiast po otrzymaniu polecenia zajęcia. Tak powinno być ale czy tak było i będzie? Jeżeli pani Jola będzie miała kolejkę zajęć do realizacji to może po otrzymaniu zajęcia bank dokona blokady konta dopiero na przykład za trzy dni? Przecież czas na dwie kawy (poza lunchem) i na pogaduszki z koleżankami też musi wygospodarować.

Przy okazji, jak zawsze, polecam (także dłużnikom – do zmiany) fajne oferty kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Gdy komornik już sprawdzi gdzie masz konto, to zapewne nieprędko sprawdzi ponownie…

OK a teraz zapowiadane skany czyli przykład z życia – wzór zajęcia elektronicznego (3 i 4 skan).

info

info2

elektroniczne

elektroniczne2

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 12 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do 'Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego czyli komornik szybszy od dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dodam tylko,że również elektroniczne zajęcie rachunku wiąże się z kosztem 50 groszy więc jest zdecydowanie tańsze niż wysyłanie pisma poleconego. Ale czy z tej racji komornicy obniżyli też zaliczki, których żądają od wierzyciela – raczej nie.

  Jerzy

 2. Zaliczka w sprawie o której wyżej wyniosła mnie 197 zł. (włączając w to poszukiwanie majątku) Bywało drożej. Taniej chyba też bywało, ale rzadko.

  admin

 3. Mam takie pytanie, cz komornik może zająć konto techniczne?

  Oska

 4. Nie, komornik nie może zająć konta technicznego. Rachunek techniczny to nie jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Rachunek techniczny służy do dokonywania takich operacji jak np. zaciągnięcie / spłata kredytu hipotecznego czy spłata karty kredytowej albo np. założenie lokaty czy zasilenie karty prepaid. Nie wykonuje się przy użyciu konta technicznego operacji właściwych dla konta osobistego.

  admin

 5. US zają konto a przychody na nim były małe, nic z tego konta nie ścigali i w miedzy czasie były robione miesieczne przelewy na konto US aby w ratach spłacić zadłużenie, zadłużenia zostalo ok 700 zł to dlaczego po wpłynięciu wiekszej kwoty na konto zostaly zablokowane środki w wysokości całego zadłużenia tz 2000 zl? Oddadza pieniadze które wczesniej w ratach były wpłacane?

  Anna

 6. Zapewne w US zawinili nie odnotowawszy spłat. w ratach. najlepiej tam zatelefonować i zażądać wycofania nadmiernego zajęcia. Jak to nic nie da, to pisemnie i postraszyć pozwem o zwrot pieniędzy. jak nie zareagują, to pozew złożyć do sądu.

  admin

 7. Mam pytanie – czy Centralna Baza Rachunków Bankowych już jest dostępna?

  Witt

 8. Wczoraj czytałem, że dopiero mają zamiar taką bazę stworzyć.

  admin

 9. Czy jest sposób by zapobiec takiemu elektronicznego zajęciu, gdy wierzyciel bezzasadnie wszczyna egzekucję? kwota została mu w całości i w terminie zapłacona, czy po dokonaniu spłaty nie można wystąpić do sądu o stwierdzenie że tak się stało?

  hung

 10. Niestety, póki co nie ma takiej możliwości, pisałem kiedyś że należałoby coś takiego wprowadzić tzn. taką bazę żeby komornik sprawdzał przed wszczęciem egzekucji w niej czy dany wyrok nie został aby dobrowolnie spłacony.

  admin

 11. Czy komornik może rozłożyć spłate na raty i zwolnić konto?

  Anonim

 12. W sprawie rozłożenia długu na raty należy kontaktować się z wierzycielem, bo komornik jest związany wnioskami wierzyciela i nie jest władny rozkładać spłatę długu na raty. To wierzyciel może wystąpić do komornika z wnioskiem na przykład o ograniczenie egzekucji poprzez zwolnienie wynagrodzenia za pracę albo właśnie konta bankowego w zamian za dobrowolne wpłaty ze strony dłużnika w ustalonej z wierzycielem wysokości. Postępowanie egzekucyjne może też zostać zawieszone, jeżeli wierzyciel złoży do komornika stosowny wniosek.

  admin

 13. Mam w mBanku pięć kont: dwa rachunki firmowe, i trzy indywidualne – osobiste. Dziś komornik a w zasadzie mBank zajął mi konto firmowe ale inne te wszystkie konta też zajął pomimo tego, że na koncie firmowym było wystarczająco pieniędzy. Ten sam więc dług ściągnął ze wszystkich kont, na wszystkim mam pieniądze. Kogo mam teraz oskarżyć, mBank czy komornika, czy obydwóch? Już nie raz miałam z tym bankiem korowody ale teraz miarka się przebrała.

  spi2

 14. Proszę się nie przejmować, w ciągu kilku dni konta powinny zostać odblokowane i zaobserwuje Pani, że dług został ściągnięty tylko z jednego konta (o ile rzeczywiście było wystarczająco środków). przechodziłem przez to i ja i to nie raz – też mam konta w mBanku osobiste i firmowe. Nie wiem czy w innych bankach też jest to tak denerwująco rozgrywane, ale w mBanku to standard jak widać.

  Komornik nie ma nic do tego to znaczy się, on wysyła zajęcie egzekucyjne wskazując rachunek albo i nie wskazując jeśli nie zna a technicznie to oczywiście bank dokonuje zajęcia konta. Przy okazji mBank nieźle zarabia na takich zajęciach komorniczych – pobiera prowizję w wysokości 30 zł. (a może już więcej) od właściciela konta o czym z góry Panią uprzedzam.

  admin

 15. Ile czasu od zajęcia konta ma bank na przekazanie komornikowi pieniędzy a komornik ile ma czasu na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

  Miok

 16. W lipcu tego czyli 2018 roku weszła zmiana przepisów i obecnie banki mają przekazywać środki komornikowi po upływie siedmiu dni od dnia otrzymania od komornika powiadomienia o zajęciu rachunku bankowego. A komornik wierzycielowi – jak dawniej czyli ma cztery dni na przekazanie mu pieniędzy.

  admin

Skomentuj