Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

22 komentarze

Jak już może niektórzy z Was wiedzą, od dnia 8 września 2016 roku zajęcie rachunku bankowego przez komornika odbywa się drogą elektroniczną. Komornicy są już do technicznie tego przygotowani i był na to przygotowany komornik do którego kilka dni temu wystosowałem wniosek egzekucyjny. Otrzymałem dwa pisma w związku z zajęciem konta bankowego dłużnika.

Jedno pismo, to powiadomienie dłużnika o zajęciu a ja otrzymałem odpis. A drugie pismo to wydruk z elektronicznego zajęcia. Oba pisma z tą samą datą ale oczywiście bank będzie miał u siebie owe elektroniczne polecenie zajęcia od razu a dłużnik (choć i dłużnik i komornik mają siedzibę w Warszawie) najwcześniej nazajutrz a prawdopodobnie nie wcześniej jak trzeciego dnia.

Nie powinny zatem mieć już racji bytu sytuacje o których nieraz pisałem na tym blogu a mianowicie kiedy dłużnik otrzymywał odpis zajęcia o kilka, kilkanaście dni wcześniej zanim bank zrealizował zajęcie przez co dłużnik miał czas na wypłacenie bądź przelanie środków na inne konto zanim zostały zajęte.

Mam jednak niejakie wątpliwości co do tego, czy w bankach owe zajęcia realizowane były i będą natychmiast po otrzymaniu polecenia zajęcia. Tak powinno być ale czy tak było i będzie? Jeżeli pani Jola będzie miała kolejkę zajęć do realizacji to może po otrzymaniu zajęcia bank dokona blokady konta dopiero na przykład za trzy dni? Przecież czas na dwie kawy (poza lunchem) i na pogaduszki z koleżankami też musi wygospodarować.

Przy okazji, jak zawsze, polecam (także dłużnikom – do zmiany) fajne oferty kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Gdy komornik już sprawdzi gdzie masz konto, to zapewne nieprędko sprawdzi ponownie…

4 października, 2016

Komentarze do 'Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dodam tylko,że również elektroniczne zajęcie rachunku wiąże się z kosztem 50 groszy więc jest zdecydowanie tańsze niż wysyłanie pisma poleconego. Ale czy z tej racji komornicy obniżyli też zaliczki, których żądają od wierzyciela – raczej nie.

  Jerzy

  4 Paź 16 o 17:59

 2. Zaliczka w sprawie o której wyżej wyniosła mnie 197 zł. (włączając w to poszukiwanie majątku) Bywało drożej. Taniej chyba też bywało, ale rzadko.

  admin

  Administrator

  4 Paź 16 o 19:19

 3. Mam takie pytanie, cz komornik może zająć konto techniczne?

  Oska

  18 Lis 16 o 06:54

 4. Nie, komornik nie może zająć konta technicznego. Rachunek techniczny to nie jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Rachunek techniczny służy do dokonywania takich operacji jak np. zaciągnięcie / spłata kredytu hipotecznego czy spłata karty kredytowej albo np. założenie lokaty czy zasilenie karty prepaid. Nie wykonuje się przy użyciu konta technicznego operacji właściwych dla konta osobistego.

  admin

  Administrator

  18 Lis 16 o 07:14

 5. US zają konto a przychody na nim były małe, nic z tego konta nie ścigali i w miedzy czasie były robione miesieczne przelewy na konto US aby w ratach spłacić zadłużenie, zadłużenia zostalo ok 700 zł to dlaczego po wpłynięciu wiekszej kwoty na konto zostaly zablokowane środki w wysokości całego zadłużenia tz 2000 zl? Oddadza pieniadze które wczesniej w ratach były wpłacane?

  Anna

  18 Lis 16 o 18:51

 6. Zapewne w US zawinili nie odnotowawszy spłat. w ratach. najlepiej tam zatelefonować i zażądać wycofania nadmiernego zajęcia. Jak to nic nie da, to pisemnie i postraszyć pozwem o zwrot pieniędzy. jak nie zareagują, to pozew złożyć do sądu.

  admin

  Administrator

  18 Lis 16 o 19:05

 7. Mam pytanie – czy Centralna Baza Rachunków Bankowych już jest dostępna?

  Witt

  24 Gru 16 o 08:57

 8. Wczoraj czytałem, że dopiero mają zamiar taką bazę stworzyć.

  admin

  Administrator

  24 Gru 16 o 09:34

 9. Czy jest sposób by zapobiec takiemu elektronicznego zajęciu, gdy wierzyciel bezzasadnie wszczyna egzekucję? kwota została mu w całości i w terminie zapłacona, czy po dokonaniu spłaty nie można wystąpić do sądu o stwierdzenie że tak się stało?

  hung

  15 Sie 17 o 16:24

 10. Niestety, póki co nie ma takiej możliwości, pisałem kiedyś że należałoby coś takiego wprowadzić tzn. taką bazę żeby komornik sprawdzał przed wszczęciem egzekucji w niej czy dany wyrok nie został aby dobrowolnie spłacony.

  admin

  Administrator

  15 Sie 17 o 17:21

 11. Czy komornik może rozłożyć spłate na raty i zwolnić konto?

  Anonim

  21 Maj 18 o 11:15

 12. W sprawie rozłożenia długu na raty należy kontaktować się z wierzycielem, bo komornik jest związany wnioskami wierzyciela i nie jest władny rozkładać spłatę długu na raty. To wierzyciel może wystąpić do komornika z wnioskiem na przykład o ograniczenie egzekucji poprzez zwolnienie wynagrodzenia za pracę albo właśnie konta bankowego w zamian za dobrowolne wpłaty ze strony dłużnika w ustalonej z wierzycielem wysokości. Postępowanie egzekucyjne może też zostać zawieszone, jeżeli wierzyciel złoży do komornika stosowny wniosek.

  admin

  Administrator

  21 Maj 18 o 11:32

 13. Mam w mBanku pięć kont: dwa rachunki firmowe, i trzy indywidualne – osobiste. Dziś komornik a w zasadzie mBank zajął mi konto firmowe ale inne te wszystkie konta też zajął pomimo tego, że na koncie firmowym było wystarczająco pieniędzy. Ten sam więc dług ściągnął ze wszystkich kont, na wszystkim mam pieniądze. Kogo mam teraz oskarżyć, mBank czy komornika, czy obydwóch? Już nie raz miałam z tym bankiem korowody ale teraz miarka się przebrała.

  spi2

  21 Maj 18 o 21:26

 14. Proszę się nie przejmować, w ciągu kilku dni konta powinny zostać odblokowane i zaobserwuje Pani, że dług został ściągnięty tylko z jednego konta (o ile rzeczywiście było wystarczająco środków). przechodziłem przez to i ja i to nie raz – też mam konta w mBanku osobiste i firmowe. Nie wiem czy w innych bankach też jest to tak denerwująco rozgrywane, ale w mBanku to standard jak widać.

  Komornik nie ma nic do tego to znaczy się, on wysyła zajęcie egzekucyjne wskazując rachunek albo i nie wskazując jeśli nie zna a technicznie to oczywiście bank dokonuje zajęcia konta. Przy okazji mBank nieźle zarabia na takich zajęciach komorniczych – pobiera prowizję w wysokości 30 zł. (a może już więcej) od właściciela konta o czym z góry Panią uprzedzam.

  admin

  Administrator

  21 Maj 18 o 22:43

 15. Ile czasu od zajęcia konta ma bank na przekazanie komornikowi pieniędzy a komornik ile ma czasu na przekazanie pieniędzy wierzycielowi?

  Miok

  2 Wrz 18 o 06:37

 16. W lipcu tego czyli 2018 roku weszła zmiana przepisów i obecnie banki mają przekazywać środki komornikowi po upływie siedmiu dni od dnia otrzymania od komornika powiadomienia o zajęciu rachunku bankowego. A komornik wierzycielowi – jak dawniej czyli ma cztery dni na przekazanie mu pieniędzy.

  admin

  Administrator

  2 Wrz 18 o 06:47

 17. Mam możność uzyskiwania praktycznych informacji o skuteczności elektronicznych zajęć kont bankowych dłużników. Procedura spełnia założenia, dłużnicy panikują, że konto zostało im zajęte bez powiadomienia wcześniejszego od komornika. I o to chodzi. Skuteczność egzekucji z kont bankowych na pewno bardzo się zwiększyła.

  Edwin

  8 Wrz 19 o 06:26

 18. W piątek komornik zajął mi kilkaset złotych z konto jak i z subkonta. Mój bank udostępnia informacje, co uważam za bezprawne, dopóki nie wiem czego sprawa dotyczy, a nie mam bladego pojęcia. Nie mam aktualnie długów, nie dostawałem żadnych napominających emaili, listów bądź telefonów. Klasyczne ‚obuchem przez łeb’. Co mogę w tej sytuacji zrobić??
  Zachodzi ryzyko, że być może chodzi o inną osobę o takim samym nazwisku, wiem z autopsji, że takie przypadki się zdarzają, choć to niepojęte. Gdzie mogę zgłosić ten rozbój, czy mam szansę na odzyskanie środków, i rzetelne stwierdzenie z czego ten mój niby dług wynika? Dziękuję z góry za jakieś info i pomoc w tej sprawie

  Janek

  22 Wrz 19 o 06:56

 19. Musiał w poleceniu zajęciu konta znajdować się też Pana nr PESEL, bez tego bank nie zrealizowałby zajęcia konta.

  Na zajęciu konta gdy się Pan zaloguje na konto) powinny być podane dane komornika i sygn akt sprawy. prosze skontaktować się z komornikiem (telefon znajdzie Pan w internecie) i dowiedzieć się o co chodzi, kto jest rzekomym wierzycielem i który sąd wydał wyrok i jaka jest sygnatura akt sprawy sądowej. Obecnie komornik zajmuje konto elektronicznie a odpis zajęcia przysyła dłużnikowi pocztą polską wiec zapewne po kilku dniach otrzyma Pan i tam będą dane wierzyciela, wyroku i sądu. Jeżeli dalej nie bedzie Pan wiedzial o co chodzi, to proszę wówczas zatelefonować do sądu i podając sygnaturę akt sprawy sądowej poprosić aby powiedziano panu kto był powodem czyli wierzycielem w tej sprawie. Jeżeli ostatecznie uzna Pan wówczas, że nie miał Pan takiego długu, to trzeba będzie pozwać tego rzekomego wierzyciela o zwrócenie Panu pieniędzy a może i prokuraturę powiadomić. A jeżeli jeszcze pozostaje jakaś część „długu” to wnieść do sądu o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego.

  admin

  Administrator

  22 Wrz 19 o 08:29

 20. Mam dylemat i prosze o rade. Dwoch komornikow zajelo mi konto bankowe. Nie otrzymalam zadnych pism od nich o zajeciu konta. Napisalam emaile do nich z prosba o informacje na temat wierzyciela oraz o przeslanie mailem zeskanowanych dokumentow.
  Jeden z nich odpisal mi ze sprawa dotyczyla zadluzenia, postepowanie zostalo zakonczone, i zajecia rachunkow bankowych uchylone.
  Drugi poinformowal mnie o sygn akt, o firmie ITI NEOVISION, z ktora nie pamietam abym w ciagu ostatnich 15 lat podpisywala jakas umowe, pisma do mnie wysylane byly na inny adres, nigdy nie docieraly do mnie na moj aktualny adres, ktory od 2005 roku jest niezmienny.
  Mam pytania. Dlaczego pierwszy komornik zajal mi konto bankowe, jesli moje zadluzenie bylo splacone w 2016 roku. Konto jest nadal zajete, nie chce mi przeslac mailem zadnych zeskanowanych dokumentow dot. mojej sprawy.
  Drugi komornik nalega abymprzeslala moj aktualny adres, ktory jest niezmienny od 15 lat, aby wyslac dokumenty.
  Ja prosze o zeskanowanie i przeslanie mailem. Niestety bezskutecznie.
  Prosze mi powiedziec, jakie moge powziac dzialania w tej sprawie.

  Magdalena

  11 Paź 19 o 13:52

 21. W pierwszej ze spraw spłaciła Pani bezpośrednio wierzycielowi a ten później skierował wniosek egzekucyjny do komornika? Czasem od uchylenia zajęcia do zwolnienia konta mija nawet kilka tygodni, jeżeli potrwa to np. z miesiąc, to proszę przypomnieć się komornikowi i zagrozić złożeniem do prokuratury zawiadomienia o przekroczeniu uprawnień – niedopełnieniu obowiązków oraz skargi na czynności komornika do sądu cywilnego. Czy komornik twierdzi że wysłał Pani odpis zajęcia konta wraz z info o wszczęciu egzekucji? Na Pani aktualny jaki adres?

  W drugiej sprawie jak Pani chce dokumenty no to proszę podac komornikowi ten aktualny adres skoro twierdzi że go nie zna. Widac wysłał go na ten stary adres. A do sądu prosze wnieść o doręczenie pozwu i nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

  admin

  Administrator

  11 Paź 19 o 14:44

 22. Efektywność egzekucji znacząco wzrosła dzięki zajęciu elektronicznemu konta. Mam porównanie z okresem przed gdy zajęcia były listownie kierowane także do banków.

  Anonim

  3 Cze 20 o 17:53

Skomentuj