Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

232 komentarze

Pytanie: Mam trochę długów. Dwie egzekucje komornicze umorzone jako bezskuteczne, dwie w trakcie. Dojdą jeszcze chyba dwie sprawy. Mam pomysły na działalność gospodarczą. Nie wiem tylko czy z powodu tych moich długów a przede wszystkim z powodu egzekucji komorniczych nie założono mi jakiejś blokady która wyskoczy urzędnikom gdy będę rejestrował firmę odmówią zarejestrowanie mojej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Długi i komornicze postępowania egzekucyjne (w tym te umorzone jako bezskutecznie) nie stanowią formalnej przeszkody na drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Co najwyżej długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą być przyczyną orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej ale to nie jest tak po prostu, że jakoś przedsiębiorca ma dług i z tego powodu mogą mu zamknąć firmę. Nie będę tu rozpisywał się możliwych powodach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie o to Pan pyta; tylko zasygnalizowałem.

Jak więc już wyżej napisałem, długi nie przeszkodzą Panu w założeniu firmy natomiast proponowałbym rozważyć, czy aby nie utrudnią Panu skutecznie prowadzenia firmy. Mam tu na myśli przede wszystkim egzekucje komornicze. Sporo tu może zależeć od rodzaju, charakteru Pana przyszłej działalności jako przedsiębiorcy. Przykładowo, jeśli zająłby się Pan na przykład handlem obwoźnym sprzedając głównie za gotówkę, to jest generalnie mniej prawdopodobne to, że komornik ściągnie od Pana środki pieniężne i inne składniki mienia niż gdyby Pan na przykład prowadził hurtownię albo sklep internetowy i otrzymywał głównie płatności przelewem. Mam tu na myśli w szczególności utrudnienia związane ze skutecznym zajęciem konta firmowego (a propos, dobre oferty bankowych kont firmowych są tutaj).

Do prowadzenia rozliczeń firmowych można też jednak używać konta osobistego na którym wszak co miesiąc przysługuje dłużnikowi kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ponadto, jeżeli komornik już wysłał zapytania do OGNIVO w sprawie kont bankowych dłużnika (i zajął jakieś jego konto bankowe), to raczej nie ponowi zapytań w tym postępowaniu egzekucyjnym. Można zatem otworzyć nowe konto bankowe (oczywiście w innym banku) bez większego ryzyka iż zostanie zajęte w tym postępowaniu egzekucyjnym; polecam dobre oferty takich kont tutaj.

Towar też może komornik zająć ale ten problem da się obejść zawierając z dostawcą odpowiednią umowę stanowiącą (na przykład) że towar jest jest własnością dostawcy (a mimo tego, może Pan ten towar sprzedawać). Takie przedmioty jak wyposażenie biura, pojazdy, maszyny itd. też nie muszą być Pana własnością.

W mojej pracy windykatora miałem w ciągu całej „kariery” mnóstwo spraw, w których egzekucje komornicze były bezskuteczne a dłużnicy dalej prowadzili sobie firmy.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 stycznia, 2015

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

 1. paradoksalnie – im wiekszy dlug ciazy tym latwiej inna dzialalnosc prowadzic. spolka ltd offshore, powiernicze udzialy itp. nawet nie trzeba na czarno nic kombinowac

  ryszard ochódzki

  8 Sty 15 o 21:29

 2. Witam mam zajęcie komornicze i licytacje mieszkania chciałbym dalej żyć i spłacać resztę zadluzenia a otrzymałem propozycje pracy tyle że muszę założyć własną działalność oraz zakupić samochód typu bus. Pytanie moje to czy wogole otrzymam leasing na auto dla firmy i jak wygląda sprawa gdy będą mi płacić za wykonywane zlecenia czy komornik mi zajmie czy lepiej z nim pogadać i dogadać się co do spłaty i nic mi wtedy nie zrobi

  Filip

  12 Lis 15 o 17:50

 3. Co do leasingu, to ponoć są też oferty dla nowych firm może Pan sprawdzi (zostawić dane – oddzwonią) tutaj

  Jak chodzi natomiast o komornika, to formalnie zależy wszystko od wierzyciela i to z nim trzeba by się dogadywać. Jeżeli kontrahent będzie jeden czyli rozumiem że ten pracodawca, to niedobrze przy egzekucji komorniczej. Nawet jak konta będzie Pan zmieniał, to nic nie da, bo komornik zajmie wierzytelność wprost u tego pracodawcy. A ponieważ będzie Pan działał jako przedsiębiorca a nie pracowni, to nie przysługuje panu kwota wolna od zajęcia która miałby Pan będąc na umowę o pracę.

  admin

  Administrator

  12 Lis 15 o 18:39

 4. Witam, mam długi dość spore, które przejęła już firma windykacyjna. Ciągle dzwonią i każą mi się dowiadywać ile komornik im przeleje pieniędzy. Ale nie o tym chcę pisać. Chcę otworzyć działalność usługi kosmetyczne. Chcę to zadłużenie spłacić ale tak abym mogła żyć z dziećmi, a wiem że mogą zabrać wszystko przede wszystkim narzędzia pracy. Jak prowadzić działalność i móc żyć, by swobodnie spłacać i mieć spokój psychiczny, że Orzysz i zabiorą.

  Beba

  18 Gru 16 o 20:55

 5. No to musisz tak zrobić, żeby narzędzia nie były Twoją własnością. Pewnie masz jakichś zaufanych znajomych? Niech kupią te narzędzia jako ich własność a Ty je od nich formalnie wydzierżawisz czy tam pożyczysz i komornik nie ruszy ich. Tylko żeby były kwity, że to ich a nie Twoje. Pamiętam też licytacje sprzętu kosmetycznego w mojej jako wierzyciela sprawie – nic nie zostało sprzedane, chętnych nie było (ale nie ryzykuj, nie miej na siebie). Pieniądze od klientów od razy chować na wypadek gdyby komornik nalot zrobił (wątpię) a jak zapyta gdzie pieniądze, to „wydałam na jedzenie” albo „nie było dziś klientów”.

  Jak to „każą mi się dowiadywać ile komornik przeleje im pieniędzy”? Straszą Cię, że coś Ci / dzieciom zrobią albo czymś innym?

  admin

  Administrator

  18 Gru 16 o 22:04

 6. Firma, która wykupiła dług wydawania do mnie i pyta się jak sobie spłatę wyobrażam nadmienię że jest tego prawie 50tys (20 tys spłaciłam ale zajęło mi to 6 lat) Mówią że mam dzwonić do komornika i dowiedzieć się kiedy i ile oni pieniędzy dostaną. Dzwonią około 6 razy dziennie czasem częściej i tak od 2 miesięcy. Nie odbieram już, bo nie mam o czym z nimi gadać.Trzy lata temu chciałam rozpocząć działalność napisałam pismo ze będę wysyłać po 500zl miesięcznie a w miarę rozwoju firmy więcej, ale mieli mi zostawić w spokoju konto bankowe. Odpisali że jak najbardziej zadowala ich spłata po czym po tygodniu wzięli z konta 10 tys. To były jedyne pieniądze na otwarcie działalności i zakup towaru. Dowiadywałam się że to firma windykacyjna, która hańbi się nekaniem i wysyłaniem KARKÓW do domu.Mieszkam sama z dziećmi i jak pomyślę że mieli by przyjść to jestem przerażona.

  Beba

  19 Gru 16 o 12:41

 7. Rozmowy nagrywać i byle groźba, to na policję zgłaszać. A jak przyjdą karki, nie otwierać. Jak będą wystawać przed domem / blokiem czekając na Ciebie, to zgłosić telefonicznie na policji, że kręcą się jakieś podejrzane typy (nawet nie mów że podejrzewasz że to do ciebie w sprawie windykacji). Policja przyjedzie i ich spisze, to się karkom raczej odechce.

  admin

  Administrator

  19 Gru 16 o 13:26

 8. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi opiekuńcze w szpitalu Czy w związku z tym komornik może zająć moje wynagrodzenie?

  kes

  1 Lut 17 o 13:38

 9. Może tzn. jeżeli dowie się, że dany szpital jest twoim kontrahentem, to zajmie wierzytelność – wynagrodzenie. Jeżeli nie przetrzepie Twoich faktur czy innej dokumentacji księgowej, albo historii na rachunku bankowym, to nie musi się o tym dowiedzieć. Pamiętaj jednak ze konto bankowe może Ci zająć.

  admin

  Administrator

  1 Lut 17 o 15:42

 10. Witam chcialbym otworzyc ponownie firmę budowlana . Miałem wcześniej w latach 2008-2011 zostały długi 2 kredyty provident , raty za nawigację ,ZUS , mały podatek , telefon . Mam pytanie odnośnie umożenia długów związanych z prowadzeniem działaności , czy jest taka możliwość ? Nie mieszkam w Polsce od 7 lat i nawet nie wiem co z tym wszystkim sie dzieje .
  Lepiej zostać na obczyźnie czy jest możliwość jakiegoś sensownego rozwiązania problemu .

  Tomasz

  17 Lut 17 o 17:28

 11. Umorzyć może wierzyciel, wątpię aby umorzył jeden z drugim. Ewentualnie może już te długi przedawnione ale to trzeba by wiedzieć, czy są tytuły wykonawcze w tych sprawach.

  admin

  Administrator

  17 Lut 17 o 18:14

 12. No ale jeśli nie mieli żadnego kontaktu ze mną to jak mogą wydać tytuł wykonawczy ??

  Tomasz

  17 Lut 17 o 20:04

 13. A jeżeli sa to nic nie da rady zrobić ??

  Tomasz

  17 Lut 17 o 20:05

 14. Może sąd wysyłał pisma na Twój polski adres i powracały po dwukrotnym awizowaniu co wystarczy do tego aby nakaz zapłaty uprawomocnił się, podobnie z jak chodzi o ZUS.

  Jak napisałem, wątpię aby umorzyli Ci długi. Nasuwa się jednak pytanie czy przypomną sobie o Tobie i ponownie będą próbować egzekwować. Może nie a może tak.

  admin

  Administrator

  17 Lut 17 o 20:10

 15. Czyli jeśli nie odebrałem awizo tzn ze wszystko zaakceptowałem ?? Byłem wymeldowany od 2010 do 2011 w pl . Można sie jakoś dowiedzieć czy dalej bedą egzekwować zapłatę ?? Wiem ze dalej jestem. W krd

  Tomasz

  17 Lut 17 o 20:38

 16. Tak. Możesz co najwyżej wnieść o przywrócenie całej procedury powołując się na nieobecność ale po co … i tak ponownie zasądzą.

  Jak się dowiedzieć – zapytać? Bez sensu, tylko przypomnisz im się w ten sposób.

  admin

  Administrator

  17 Lut 17 o 20:54

 17. To co zrobić w takiej sytuacji ?? Samego długu jest około 15 tys ale odsetek pewnie 3 razy więcej . Spłacać , próbować z prawnikiem , czy poprostu nie wracać ?

  Tomasz

  17 Lut 17 o 21:25

 18. Ja zaryzykowałbym wróciłbym i siedział cicho tzn. firmę założył jeśli taki masz plan i na tym Ci zależy w Polsce. Tylko że prowadząc firmę musisz płacić ZUS i wtedy się tam o Tobie dowiedzą.

  admin

  Administrator

  17 Lut 17 o 21:43

 19. No właśnie taki mam zamiar tylko kwestia czy nie lepiej sie samemu zgłosić i pójść na układ z komornikiem ?

  Tomasz

  17 Lut 17 o 21:59

 20. Witam!
  zamierzam otworzyć gabinet kosmetyczny i w tym celu staram się o dotacje ze środków unijnych. Niestety mam dług względem funduszu alimentacyjnego i komornika na koncie. Moje pytanie to czy komornik może zająć pieniądze unijne na uruchomienie działalności gospodarczej?
  Pozdrawiam

  Zosia

  11 Kwi 17 o 12:35

 21. Nie może (w Twojej sprawie). Art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c.: Nie podlegają egzekucji środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

  admin

  Administrator

  11 Kwi 17 o 14:03

 22. Mam długi, od roku jestem matką. Chcę otworzyć działalność gospodarczą – sklep warzywa i owoce później spożywczy. Co zrobić żeby komornik nie zajął towaru wyposażenia? Pawilon stoi na moim terenie. Myślę o JDG i ryczałcie ubezpieczenie mam w KRUS jako członek rodziny rolnika. Właściwie konta firmowego bym nie potrzebowała.

  Maria

  16 Kwi 17 o 23:58

 23. Co do szybko psujących się towarów spożywczych to nie wiem, czy któryś komornik zajmuje je ale teoretycznie może. Trzeba by załatwić z dostawcami żeby te towary były brane w komis albo żeby pisać na fakturach , że towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu zapłaty za nie przez nabywcę czyli przez Ciebie.

  Co do wyposażenia (lada, waga…) to załatwić tak, żeby były w leasingu albo po prostu wynajęte od kogoś czyli nie Twoje.

  admin

  Administrator

  17 Kwi 17 o 11:18

 24. No a co w sytuacji kiedy prowadzi się jednoosobową działalność w ramach umowy agencyjnej. Posiadam zaległości wobec ZUS i US. Jak zajmą mi rachunek to jak mam pracować dalej? Jak opłącić mieszkanie i mieć z czego żyć? Jak wygląda dochodzenie egzekucji przy działalności? Jakąś kwotę zostawiają na życie?

  Karolina

  25 Lip 17 o 22:14

 25. Tu według mnie nie ma znaczenia, że jest to działalność agencyjna. Jesteś przedsiębiorcą i zgodnie z „prawem” kwota wolna na rachunku firmowym Ci nie przysługuje. Ewentualnie spróbuj używać do firmowych rozliczeń rachunku osobistego i możesz nań przekazywać swe zyski, na osobistym będzie Ci przysługiwać kwota wolna od zajęcia.

  admin

  Administrator

  25 Lip 17 o 23:01

 26. Witam. Pracuję na całym etacie i mam zajęcie komornicze. Praca przesyła moje wynagrodzenie na konto komornika, ale na moimkoncie zostaje mi kwota wolna, którą mogę co miesiąc pobierać. Mam pytanie, chcę założyć działalność gospodarczą – usługi psychologa, bedę przychodzić do mnie osoby i płacić w gabinecie za usługę. Czy komornik będzie mógł przychodzić codziennie i zabierać mi cały zarobek, czy zgłosić jemu, że będę co miesiąc dodatkowo mu wpłacać jakąś kwotę ? (chciałabym uniknąć wstydu przed ludźmi)

  Justyna

  25 Sie 17 o 09:12

 27. Komornik może zabrać cały utarg ale musiałby za pierwszą wizytą znaleźć u Pani sporo pieniędzy żeby chciało mu się przychodzić ponownie, taka moja opinia… Nie musi też Pani trzymać tych pieniędzy na widoku… jest mnóstwo firm, w tym sklepów nawet które działają mimo komornika.

  Jeżeli wiec przyjdzie raz (o ile będzie mu się chciało) i nic / niewiele znajdzie, to pewnie już nie przyjdzie więcej.

  admin

  Administrator

  25 Sie 17 o 10:57

 28. A jak jest, gdy dotyczy to indywidualnej praktyki pielęgniarki?

  Iza

  12 Paź 17 o 23:25

 29. Tutaj chyba jeszcze łatwiej, bo komornik zapewne nie będzie za Panią chodził do pacjentów.

  admin

  Administrator

  13 Paź 17 o 03:14

 30. A czy mając komornika na rachunku bankowym mam szansę dostać gdzież kredyt na rozkręcenie firmy? Na razie jestem bezrobotny.

  kicha

  13 Paź 17 o 10:03

 31. W banku – nie. A poza bankiem, to ewentualnie (do 15 tys. zł) tutaj. Słyszałem z dość wiarygodnych źródeł, że bezrobotnym udało się. Wniosek możesz wysłać, to nic nie kosztuje.

  admin

  Administrator

  13 Paź 17 o 10:22

 32. Faktycznie w formularzu wniosku o tą pożyczkę w polu „dochody” jedną z dopuszczalnych opcji jest „bezrobotny”.

  Eustachy

  13 Paź 17 o 12:56

 33. Witam mam taki problem chcę otworzyć własną działalność to co mi wiadomo moja mama ma dlugi za mieszkanie dostala eksmisje w momencie kiedy jeszcze tam bylam zameldowana ale nie mieszkalam. Problem polega na tym ze komornik nie moze sciagnac dlugu od mojej mamy wiec znalazl mnie. wyslal mi pismo z 3 lata temu o uregulowaniu dlugu. w dniu dzisiejszym jest (cicho). jakie on ma prawa jezeli za jakis czas sie dowie ze mam dzialalnosc

  san

  13 Paź 17 o 16:36

 34. To na pewno był komornik a nie sam wierzyciel albo firma windykacyjna? Jeżeli komornik to musi mieć od wierzyciela tytuł wykonawczy przeciwko Pani, czyli musiała być sprawa w sądzie. Jeżeli otworzy pani jednoosobową działalność gospodarczą, to komornik może prowadzić egzekucję z majątku prywatnego i firmowego (firmowy majątek też jest w tym wypadku Pani prywatnym majątkiem).

  admin

  Administrator

  13 Paź 17 o 17:03

 35. Chcę założyć działalność gospodarczą, będzie polegała na usługach, z dojazdem do klienta. Czy jeśli sprzęt do pracy, jak też samochód będzie na matkę czy komornik może to zająć?

  driver

  10 Lis 17 o 22:28

 36. Zając może skoro będzie w Twoim władaniu ale wtedy Ty informujesz komornika że to jest mamy a mama wzywa wierzyciela do zwolnienia a jak nie zwolni to do sądu i wierzyciel musi zwolnić wyrokiem sądu.

  admin

  Administrator

  11 Lis 17 o 07:43

 37. Ale czy będę mógł z tego korzystać jeśli to zajmie? Bo nie mógłbym sobie pozwolić na przestój w pracy.

  driver

  11 Lis 17 o 13:48

 38. Acha i czy dane mamy w dowodzie rejestracyjnym jak też dowód zakupu maszyn na Jej nazwisko wystarczy czy można jakieś pismo odpowiednio wcześniej przygotować? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  driver

  11 Lis 17 o 13:56

 39. witam mam problem… czytam czytam i brak konkretnej odp. mam zalegle kredyty z przed 2-3 lat komornik. windykatorzy itd itp. lecz obecnie pracuje na najniższej krajowej wiec mam spokoj ale szykuje sie na wyjazd zagranicę gdzie muszę zalozyc własną dzialalnosc w Polsce. czy i jak lub tez co moze komornik i jak moge sie przed nim ustrzec. Zajmie pieniadze pomimo jak bede wystawial faktury czy musze brac tylko gotowke badz inne porady

  kpzms kris

  14 Lis 17 o 20:27

 40. Jeżeli będziesz miał pieniądze na koncie w polskim banku no to je zajmie.

  admin

  Administrator

  14 Lis 17 o 20:35

 41. Witam chce otworzyc dzialalnosc i pracowac jako podwykonawca tzn wystawiam co miesiac fakture innej firmie a oni placa mi to co na fakturze . Pieniadze moge otrzymac do reki lub na konto ktora opcja jest taka by komornik nie mogl mi zabrac wszystkiego z tego co sie rozliczam oczywiscie bede chcial spokojnie go splacac ale sam nie zeby on mi zabral wszystko naraz. Pozdrawiam

  Nelson

  7 Gru 17 o 15:07

 42. Oczywiście zapłata do ręki bezpieczniejsza. Gorzej jak się dowie, że ta firma ma ci zapłacić to wtedy może do nich wysłać zajęcie wierzytelności nakazując aby zapłacili komornikowi a nie Tobie. Może się tego dowiedzieć dobrawszy się do faktur Twoich w których będą już poprzednie wystawione tej firmie.

  admin

  Administrator

  7 Gru 17 o 15:54

 43. mam wystawiony nakaz zapłaty. Dług był osobisty i nie miał nic wspolnego z działalnością. Komornik wyslał do wszystkich moich kontrahentów pismo iż wszelkie wierzytelności maja przelewać na jego konto. Miał do tego prawo skoro dług nie ma nic wspolnego z prowadzona działalności gospodarczą? teraz wszyscy do mnie wydzwaniają z pretensjami ( niektórzy nawet ze to ja ich do sądu podałem)

  marjan

  2 Sty 18 o 10:46

 44. Jeżeli jest to działalność gospodarcza na Twoje nazwisko czyli jednoosobowa, to miał prawo, mimo że dług nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

  admin

  Administrator

  2 Sty 18 o 13:28

 45. Witam.Czy starajac sie o dotacje z funduszu na rozpoczecie dzialalnosci musze podac swoje konto(mam zajecie komornicze) z tytulu alimentow?
  Czy komornik moze mi zabrac pieniadze z dotacji ? Pozdrawiam

  Damian

  30 Sty 18 o 09:47

 46. Komornik nie ma prawa zabrać pieniędzy z dotacji ale bezpieczniej mieć je na koncie które nie jest przez niego zajęte, bo może je zgarnąć tłumacząc się, że nie wiedział, że pochodzą one z dotacji. Można go uprzedzić, że taka kwota wpłynie i że to jest z dotacji (udokumentować).

  Nie wiem, czy przeleją dotację na konto osoby trzeciej wskazanej przez Pana, jeżeli Pan ich o tym poinformuje. Jeżeli jednak nie poinformuje ich Pan o tym, że to jest konto osoby trzeciej, to myślę że przeleją bo nie będą o tym wiedzieli. Bank przyjmie przelew (są robione automatycznie) nawet gdy dane beneficjenta będą inne niż faktyczne dane właściciela konta.

  admin

  Administrator

  30 Sty 18 o 11:05

 47. Okey,a jesli mam zadłuzenie alimentacyjne(splacam,ale byla mi dosc duzego smrodu narobila-placilem jej bez potwierdzen) to tez nie ma prawa zabrac ?

  Damian

  30 Sty 18 o 11:24

 48. Nie ma prawa dotacji zabrać nawet w egzekucji alimentów. Art. 831 KPC.

  admin

  Administrator

  30 Sty 18 o 12:55

 49. Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

  Damian

  30 Sty 18 o 23:40

 50. Witam prowadzę działalność mam egzekucję komornicza rozpoczynam współprace z nowym kontrahentem i moje pytanie skąd i w jaki sposób komornik może się dowiedzieć o takiej współpracy i jak tego uniknąć? Faktury opłacane gotówka do ręki nie na konto.

  Kierowca

  7 Lut 18 o 11:33

 51. Może zajrzeć do faktur. Albo od Pana się dowiedzieć jeśli prawdę Pan powie wezwany do wyjawienia majątku.

  admin

  Administrator

  7 Lut 18 o 12:58

 52. A w jaki sposób dotrze do faktur jeśli prowadzę księgowość internetowa a nie poprzez biuro rachunkowe?

  Kierowca

  7 Lut 18 o 13:24

 53. No to Pana wezwie do przedłożenia faktur albo i zażąda wglądu do systemu. Z tego co wiem, to niewielu komorników jest tak robi ale wykluczyć tego nie można.

  admin

  Administrator

  7 Lut 18 o 13:43

 54. witam mam długi komornicze i chciałbym założyć firmę brukarstką jednoosobową. Sprzęt nie stoi na mnie czy komornik może mi zając zarobek jak nie będzie konta i większość zarobku będzie na opłaty a zarobek to najniższa krajowa.

  max

  25 Lut 18 o 17:07

 55. Musiałby namierzyć Pana klienta i wysłać do niego zajęcie wierzytelności czyli żeby klient nie płacił Panu lecz przekazał zapłatę komornikowi.

  Przedsiębiorcy nie przysługuje zarobek wolny od egzekucji. Jest to niesprawiedliwe ale takie prawo.

  Konto osobiste może Pan założyć i nawet używać go jako firmowego, bo na osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna i jak Pan nie przekroczy jej, to komornik środków nie ruszy. Polecam dobre konta osobiste tutaj.

  admin

  Administrator

  25 Lut 18 o 17:47

 56. Dzień dobry
  Chciałbym starać się o dotację z UE na otwarcie działalności gospodarczej, jednak mam na karku komornika.(Co miesiąc pobiera mi ok 400 PLN z pensji). W związku z tym mam 2 pytania:
  1. Czy jako konto do przelewu mogę podać konto bankowe żony
  2. Czy konto żony może być kontem „firmowym” używanym do prowadzenia działalności.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  P.S. Dług powstał przed zawarciem małżeństwa więc żadnych wspólnych długów nie mamy.

  franzbo

  26 Mar 18 o 15:04

 57. Po numerach konta nikt nie dowie się, że to konto żony a nie Pana i czy osobiste czy firmowe, też chyba nie stwierdzą. Nie wiem jednak czy nie wymagają przedłożenia umowy z banku.

  Może Pan otworzyć nowe konto (polecam firmowe tutaj a osobiste tutaj), komornik nie dowiaduje się z automatu o otwarciu konta. Następnie może Pan wybrać pieniądze z konta lub przelać na konto żony.

  Dotacje nie podlegają zajęciu i gdy znajdują się już na koncie to też nie podlegają zajęciu tylko komornik może bronić się tym, że nie wiedział, z jakiego tytułu są to środki.

  admin

  Administrator

  26 Mar 18 o 15:16

 58. Witam , mam komornika na głowie a chciałbym otworzyć działalność w charakterze Taxi . Samochód mam ale jest zarejestrowany na mamę i bank jako współwłaściciel. Czy komornik może w jakiś sposób ściągać odemnie zarobioną gotówkę ?

  Pozdrawiam

  Rafał

  1 Kwi 18 o 03:07

 59. Musiałby jeździć za Tobą w tym celu czego z pewnością nie będzie robił.

  admin

  Administrator

  1 Kwi 18 o 07:10

 60. Witam pracuję jako kierowca busa po europie. Mam 4komorników z czego 3 to ok 2000zł łącznie jeden 33tyasiące jestem z nim dogadany co do wpłat. Mam w planach założyć własna działalność wtedy zarobki jeżdżąc dalej u kogoś są wyższe. Tylko moje pytanie czy w momencie założenia własnej działalności komornik nie zabierze mi całej sumy ?? Jak to wygląda prawnie

  GabDan

  5 Kwi 18 o 17:16

 61. Może zabrać całą sumę jeżeli dowie się kto Panu płaci. Wyśle wtedy zajęcie wierzytelności do tej firmy z poleceniem aby nie płaciła Panu tylko jemu – komornikowi.

  admin

  Administrator

  5 Kwi 18 o 18:41

 62. zalozylem dzialnosc gospodarcza.bede pracowal poza granicami kraju.nie posiadam konta firmowego tylko prywatne ktore zajal mi komornik.wynagrodzenie w gotowce.nie chce wystawiac faktur.zalozmy ze nie wykazuje zadnych dochodow.pieniadze chce wplacac na konto rodziny by w ten sposob splacac swoje dlugi czy to mozliwe realne?

  marcin

  8 Kwi 18 o 13:01

 63. Jest to do zrealizowania. A i konto może Pan wówczas otworzyć w banku zagranicznym. Polski komornik takiego konta nie zajmie nawet jakby się dowiedział o nim.

  admin

  Administrator

  8 Kwi 18 o 13:52

 64. tylko co wtedy jak nie bede wykazywal dochodow firmy.moze wykazywac ale w malym stopniu.zeby skarbowka sie nie wmieszala.cel jest taki by zarabiac i splacac dlugi.

  marcin

  8 Kwi 18 o 14:17

 65. Firma zagranicą działająca nie podlega pod polską skarbówkę, chyba (nie wiem na pewno). Nie wiem jak na taka ciągłą stratę zapatrywać się będzie zagraniczny urząd, po prostu nie wiem.

  admin

  Administrator

  8 Kwi 18 o 15:18

 66. Witam.mam dwa zajecia komrnicze i dwie sprawy w firmie windykacyjnej, lacznie ok 70 tys.Chcialbym zalozyc dzialalnosc gospodarcza i w koncu splacic te dlugi ma byc to firma uslugowa ,mam wiec pytanie czy istnieje taka mozliwosc ,zeby dogadac sie z komornikami i firma wind. ze splace te dlugi powiedzmy w ciagu 2 lat w ratach? Czy komornik zostawi mi pieniadze na czynsz i wyplate dla pracownika i materialy potrzebne do wykonywania pracy no i na zycie?

  Anadamu

  20 Kwi 18 o 20:42

 67. To wierzyciele decydują czy i w jaki sposób komornik ma prowadzić egzekucje. Czy wierzyciele zgodzą się, tego oczywiście nie wiem. Można im spróbować wytłumaczyć że albo nie dostaną nic albo w ratach, jeżeli komornik nie będzie przeszkadzał w prowadzeniu firmy.

  admin

  Administrator

  20 Kwi 18 o 20:54

 68. Czyli lepiej dogadywac sie przed otwarciem dzialalnosci?

  Anadamu

  20 Kwi 18 o 20:56

 69. Chyba tak ale żeby to było na piśmie, taka ugoda z wierzycielem.

  admin

  Administrator

  20 Kwi 18 o 22:57

 70. Mam kilku komornikow. Chce otworzyc dzialalnosc gosp firma budowlana. Uslugi remonty dla osob prywatnych, czasami wypisany rachunek dla klienta i od razu kasa do reki nie terminy platnosci. Generalnie kasa gotowka od klienta po skonczonej robocie. Czy komoras zabierze jakis hajs?

  Dar

  22 Kwi 18 o 21:40

 71. Jak nie dowie się, kto jest Pana klientem, to nie zabierze.

  admin

  Administrator

  23 Kwi 18 o 06:15

 72. Mam komornika. Dług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej 72tys.zł. (działalność zamknięta) Pracuję na umowę o pracę, mam zajecie komornicze wynagrodzenia do kwoty wolnej. Czy jeśli przejdę na samozatrudnienie u obecnego pracodawcy ale założę działalność gospodarczą poza granicami w kraju np. UK to czy komornik może zająć moje wynagrodzenie u pracodawcy? Pracodawca musi poinformować komornika o zmianie formy zatrudnienia?

  MIKI

  26 Kwi 18 o 11:26

 73. Chyba nie musi poinformować ale komornik może zapytać pracodawcę dlaczego zaprzestał potrącenia wynagrodzenia. Kiedy komornik dowie się, że nastąpiła taka zmiana to wyśle do pracodawcy a raczej już Pana kontrahenta zajęcie wierzytelności i ten będzie musiał przelać komornikowi całość, bo kwota wolna przedsiębiorcom nie przysługuje.

  admin

  Administrator

  26 Kwi 18 o 12:04

 74. Witam mialem kredyt w banku na 6 lat spłacałem 4 później zerwali ze mną umowę i dali sprawę do komornika lub windykacji..jestem obecnie w Belgii mam dobrą pracę ale warunkiem jest otworzyć działalność w Pl martwię się tylko że wszystko z konta mi wezmą dlatego chciałem zapytać ile muszą mi zostawił czy najlepiej się z nimi dogadać i mieć spokój …a drugie pytanie to gdzie mogę sprawdzić wszystkie swoje długi ,bo mailem jeszcze 2 małe kredyty których nie spacalem..pozdrawiam

  Mariusz

  1 Cze 18 o 14:38

 75. A nie może Pan mieć na polskim koncie tylko trochę środków – tyle ile potrzeba do bieżących rozliczeń? Może Pan z niego od razu przelać na konto w belgijskim banku gdy otrzyma Pan wysoką płatność na to polskie firmowe konto, może Pan też zasilać je z belgijskiego konta (komornik polski nie ma prawa zająć konta w banku za granicą). Gdy komornik zajmie Panu konto to może Pan otworzyć nowe – zwykle komornik nie szuka ponownie konta w tym samym postępowaniu egzekucyjnym. A tak w ogóle to Może Pan używać do jako konta firmowego konta osobistego (tylko nie chwalić się tym, bo po co); na koncie osobistym w Polsce przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego, co miesiąc i jest to około 1700 zł. netto. Dobre oferty takich kont ma Pan tutaj.

  Co do drugiego pytania, to skoro wie Pan że kredyty to skontaktować się z tymi bankami i zapytać czy dalej są wierzycielami czy może sprzedali te wierzytelności a jak tak, to komu.

  admin

  Administrator

  1 Cze 18 o 16:45

 76. Dziękuję za odpowiedź.. to wygląda tak ,że jak zarobię 3000 e to firma wysyła wszystko na konto a ja pracuję jako podwykonawca… Czyli z tego co Pan pisze wynika ,iż najlepiej było by otworzyć konto tutaj w Belgii i komornik w Pl nie ma prawa zająć tego konta tak? Martwie się tylko czy firma dla której pracuje nie będzie miała problemów przeze mnie

  Mariusz

  3 Cze 18 o 12:21

 77. …bo przecież założę w Pl działalność więc będą dociekać jakie mam przychody itd …gdzie mogę się dowiedzieć jakie mam wszystkie długi może jest firmą która by mi to wyszukala i skonsolidowala w jeden i mam spokój

  Mariusz

  3 Cze 18 o 12:25

 78. Według mnie tej firmy nie powinno obchodzić że przelewają wynagrodzenie na zagraniczne konto i dlaczego mieliby mieć problem z tego tytułu, to nie wiem. Polski przedsiębiorca może mieć konto w zagranicznym banku, trzeba je zgłosić urzędowi skarbowemu.

  Nie sposób sprawdzić wszystkich swoich ewentualnych długów o których się nie wie. Chyba że chodzi o długi bankowe, to trzeba zapytać w BIK.

  admin

  Administrator

  3 Cze 18 o 14:00

 79. Mam na myśli dług bankowy oraz parabankowy oraz coś jak Provident…pracuje w Belgii jako podwykonawca,ale dla polskiej firmy stąd moje pytanie czy mogą mieć ewentualnie problemy..dziękuję za wyczerpujące Pana odpowiedzi i pozdrawiam

  Mariusz

  6 Cze 18 o 21:06

 80. Witam mam takie pytanie jak większość tutaj mam długi z działalności gospodarczej ( do. Z .o.o) chciałbym podjąć pracę ale muszę założyć działalność gospodarcza jednoosobową samozatrudnienie. Pytanie czy komornicy mogą zająć konto firmowe i ile mogą zabrać . Pozdrawiam

  Rafał

  25 Lip 18 o 16:50

 81. Jeżeli dłużnikiem jest spółka z o.o. to Pan (jako jej prezes?) nie jest dłużnikiem, chyba że po bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce wierzyciel uzyska wyrok na Pana.

  admin

  Administrator

  25 Lip 18 o 18:29

 82. A jeżeli tak się stało to co mogę zrobić żeby móc normalnie zarabiać i mieć za co żyć?

  Rafał

  25 Lip 18 o 18:37

 83. Zapłatę brać w gotówce, używać jako firmowego konta konta osobistego; przysługuje na nim co miesiąc kwota wolna od zajęcia ok. 1500 zł jeśli dobrze pamiętam. Polecam dobre konta tutaj Najczęściej jest tak, że gdy komornik w danym postępowaniu egzekucyjnym już raz posprawdza w OGNIVO gdzie dłużnik ma konto i zajmie je, to już ponownie nie sprawdza więc można wtedy nowe konto mieć którego prawdopodobnie (nie na 100% nie zajmie w ciągu powiedzmy pół roku.

  admin

  Administrator

  26 Lip 18 o 06:00

 84. Witam, czy jesli przejde na samozatrudnienie w firmie, w której pracuję na etacie, to komornik może zająć całość mojego wynagrodzenia? Pytam dlatego, że dowiadywałam się u komornika, to powiedzieli, że będę musiała im wysyłać polowę swoich dochodów. A co jeśli inny komornik rozpocznie egzekucję? Czy prowadząc działalność muszę otworzyć konto firmowe czy zwykły ROR?

  Jolanda

  4 Sie 18 o 10:37

 85. Samozatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza i komornik w takim przypadku może zajmować WSZYSTKO (nie ma kwot wolnych od zajęcia) więc nie wiem skąd niby ta połowa dochodów co powiedział komornik. teoretycznie trzeba prowadzić wówczas konto formowe ale praktycznie da się działać na koncie osobistym (i ma się co miesiąc kwotę wolną od zajęcia). Przy okazji polecam co lepsze konta osobiste: tutaj.

  admin

  Administrator

  4 Sie 18 o 10:55

 86. Chodzilo chyba o to, zeby szybciej sciagnac pieniadze, bo na wlasnej dzialalnosci jest większy dochod, to komornik zgodziłby się na połowę dochodu, ale nikt mi tego nie zagwarantuje.

  Jolanda

  4 Sie 18 o 13:23

 87. Czy mogę podać konto innej osoby, np. córki? Czy komornik może wystąpić wprost o nie wypłacenie do zakładu pracy dla którego się pracuje, będąc na własnej działalności ?

  Jolanda

  4 Sie 18 o 13:33

 88. Praktycznie chyba można podać konto innej osoby o ile zakład pracy nie zażąda potwierdzenia że konto należy do Pani.

  Tak, komornik może dokonać zajęcia wierzytelności w zakładzie pracy.

  admin

  Administrator

  4 Sie 18 o 15:03

 89. Hej, do ten pory pracowałam na swoim na najniższa krajowa. Mam dwóch komorników na taką kwotę, że żeby to spłacić musiałabym mieć chyba że trzy życia. Zaczynam nowy etap i dostałam pracę na dobrym stanowisku w firmie, która niestety nie jest w stanie dogadać się że mną co do umowy.. Czy jest na to jakieś wyjście? Czy niestety muszę się pogodzić z tym że będą mi zabierać? Planuję złożyć wniosek o upadłość.. I oczyścić się z tych długow ale zanim to nastąpi chciałabym normalnie zarabiać. Czy jest jakakolwiek szansa żeby komornik nie zauważył że jestem zatrudniona w nowej firmie? Może konto bankowe na kogo innego? Jestem nadal zatrudniona starej firmie.. Może się nie zwalniac, a podjąć druga pracę…? Proszę coś doradzić.

  Maja

  10 Sie 18 o 23:22

 90. Jeżeli praca legalna, to komornik sprawdzi w ZUS że Pani jest zatrudniona i będzie zabierał nadwyżkę i to wprost w zakładzie pracy więc konto na kogoś nic nie da.

  admin

  Administrator

  10 Sie 18 o 23:43

 91. Witaj
  Chciałam założyć działalność, jestem zadłużona „po uszy” i widzę po komentarzach że komornik popsuje mi plany zarobkowania bo zabiera dochody z pracy, konta… Pozostaje praca na umowę, u kogoś. . Tylko ze to w moim przypadku same zlecenia. Przy takiej umowie zlecenie komornik też zabiera WSZYSTKO, mimo kwoty wolnej od zajęcia na koncie?
  Pozdrawiam
  Jak tu teraz żyć kurcze

  Iza

  16 Sie 18 o 07:21

 92. Jeżeli taka umowa zlecenie ma charakter stałej pracy a nie jednego zlecenia to komornik ma zostawić kwotę minimalną jak na etacie.

  admin

  Administrator

  16 Sie 18 o 10:24

 93. Dziękuję za szybką odpowiedź. Dopytam jeszcze, jeśli jest inny dochód np. świadczenia rodzinne na dziecko i pracuje na zlecenie to mimo że na pełny etat (jako praca stala) i tak może komornik zabrać całe wynagrodzenie bo to nie jest jedyne źródło utrzymania, tak gdzieś słyszałam

  Świetne forum pozdrawiam

  Iza

  16 Sie 18 o 11:27

 94. Witam, jak kazdy tu tak i ja mam dlugi : bank , parabanki , gsm , jakies oc za samochody itp. Chce załozyc dzialalnosc jednoosobową i dzialac w branży mechaniki samochodowej tzn usługi i sklep z czesciami , z waszego forum juz wiem ze cale wyposażenie bede mial wypożyczone od mamy , a banknoty w skarpetce, na konto osobiste bedzie kwota wolna wpływac. Czy w sklepie rownież moge sprzedawac czesci które sa wlasnością mamy ?mama pracuje na etacie i nie ma działalnosci czy komornik moze zajac wlasność najbliższych np matki ojca w takim przypadku?

  X

  21 Sie 18 o 13:05

 95. Jeżeli będzie Pan sprzedawał rzeczy mamy, to mama powinna też prowadzić działalność albo pan być zatrudniony u mamy. Inaczej rozwiązuje się to w praktyce a mianowicie dostawcy daje towar w komis i towar ten pozostaje własnością dostawcy. Gdy sprzedawca go sprzeda, płci dostawcy a sobie zostawia marże.

  admin

  Administrator

  21 Sie 18 o 14:57

 96. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi przewozowe (taxi)

  Co w związku z tym komornik może zająć?

  Podpisanie umowy wynajmu samochodu (3100zł) czy od tego komornik może zająć 60%?

  Zarobki (utarg dzienny)?
  z góry dziękuje za poświęcony czas na odpowiedź

  Michcio

  17 Wrz 18 o 23:58

 97. Komornik nie może zając samochodu w najmie ani czynszu płaconego wynajmującemu. Może zająć całe zarobki ale przecież nie będzie z Toba jeździł ani za Toba ani czyhał na Ciebie wieczorem przed domem i przeszukiwał Cię. teoretycznie może ale w praktyce takie rzeczy nie zdarzają się.

  admin

  Administrator

  18 Wrz 18 o 12:21

 98. Witam, mam kilku komornikow jak otworze dzialanosc na taxi i bede chcial odprawdzac poprawnie podatki to czy komornik moze zajrzec do us i zobaczy wtedy ze zarabiam np: 10tys na czysto i sie spyta gdzie piniadze to mu mowie zgodnie i porada na jedzenie poszlo…. tylko wiadomo ze to bzdury..Chodzi mi o to ze moge miec jakies konsekwencje z tego typu dzialania?

  marcin

  14 Paź 18 o 17:49

 99. To nie jego sprawa co Pan zrobił z pieniędzmi jeżeli Pan ich nie ma. Może mu Pan bezczelnie powiedzieć, że na dziwki Pan przepuścił albo rozdał ubogim. „Nie mam i już”.

  admin

  Administrator

  14 Paź 18 o 20:25

 100. Dzieki za odp teraz mam drugie pytanie po przeczytaniu forum skontaktowalem sie z komornikiem gdyz moj pracodawca poinformowal mnie ze przelewy mojej calej pensji poszly juz do komornika na konto z umowy zlecenia ale to jest moja jedyna ciagla praca itd wiece poprosilem o zwrot 50% pensji bo nie mam nic na zycie… komornik mi na to odpowiedzial ze jak juz przelew dokonany to nie ma mozliwosci zrotu tylko w nastepnym miesiacu moze polowe wziasc czy to prawda???

  marcin

  15 Paź 18 o 10:10

 101. Wygląda na to że nie ma innej możliwości. Komornik ma cztery dnia na przekazanie wierzycielowi pieniędzy które ściągnął. Nie sądzę aby na Pana wezwanie wierzyciel oddał część tych pieniędzy co najwyżej odpowie Panu tak jak komornik. Nie poprzestawałbym na słownym poinformowaniu komornika tylko wysłałbym na pana miejscu pismo do niego z tym „ale to jest moja jedyna ciagła praca itd” i żeby w przyszłym miesiącu ściągnął mniej o kwote która w tym miesiącu bezprawnie ściągnął i żeby pamiętał w kolejnych miesiącach.

  admin

  Administrator

  15 Paź 18 o 10:41

 102. Witam
  Chciałabym otworzyć sklep warzywno owocowy lecz mam kilka długów oeaz zajecie komornicze na koncie w banku Chcę spłacać zadłużenia w takich kwotach bym miała jeszcze z czego żyć Czy jeżeli lokal jest wynajmowany a na regały nie mam paragonu to komornik może przyjść i zająć towar? Na towar raczej nie bede miec żadnego pokwitowania gdyż bedzie on zakupowany prosto od rolników Czy z chwilą wejscia komornika do sklepu ma on prawo zająć pieniądze zarobione w tym momencie?

  Aneta

  28 Lis 18 o 20:13

 103. Regały nie mając nic do towaru. Komornik może zająć towar ale czy zajmie owoce i warzywa w ilości sklepowej, co do tego mam wątpliwości. Zwykle to są lenie którym nie chciałoby się szukać nabywcy na nie.

  Tak, komornik może zająć pieniądze w kasie.

  admin

  Administrator

  28 Lis 18 o 21:28

 104. Witam jeśli mam długi prywatne a założyłem firmę auto handel to może komornik zabrać mi auta które stoją na podwórku? Firmę już mam rok pisma przychodzą że mam zajęcie kont bankowych niektórzy komornicy umarzaja postępowanie więc dlatego się dziwię że zaden jescze nie zapukal do drzwi że zabiera któreś auto. Dzięki za odp

  Kamik

  30 Gru 18 o 09:51

 105. Jeżeli Pan jest właścicielem aut, to mogą zabrać.

  admin

  Administrator

  30 Gru 18 o 13:53

 106. Chce wyjechać zagranicę i tam pracować ale muszę założyć działalność gospodarczą. Mam komornika z jakimi konsekwencjami mogę się spotkać nic nie posiadam tylko potrzebuje papier żeby tam mógł pracować będą jakieś problemy z komornikiem

  Piotr

  31 Gru 18 o 01:55

 107. Konto może zająć jeżeli będzie w polskim banku.

  admin

  Administrator

  31 Gru 18 o 16:31

 108. No tak może zabrać ale auta są kupione i mają dokumenty niemieckie nigdzie to nie widnieje że są kupione przez moją firmę

  Kamik

  2 Sty 19 o 11:47

 109. Art. 845 § 2 KPC: Zająć można ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w ustawie.

  admin

  Administrator

  2 Sty 19 o 18:15

 110. Witam. Mam zajęcia komornicze na kwotę ok 30 tyś. Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli otworzę własną działalność gospodarcza jednoosobową to jaką część zarobionych pieniędzy komornik będzie zabierał, czy zostanie mi coś? Czy ma w ogóle to sens? Czy po prostu komornik tak czy siak będzie zabierał pieniądze?

  Martyna

  8 Sty 19 o 16:30

 111. Niestety komornik może wszystko zabrać przedsiębiorcy – wyzerować konto firmowe. jednak może Pani używać zamiast firmowego konta, konto osobiste gdzie będzie co miesiąc przysługiwać Pani kwota wolna od egzekucji (jest to w przybliżeniu pensja minimalna)

  admin

  Administrator

  8 Sty 19 o 19:38

 112. Dług prywatny u kogoś jest przedawniony po 10 lat? Może odnowić dług jeśli nie wziął ani 1zl przez tyle lat czy przepada dług całkowicie?

  Kamik

  10 Sty 19 o 23:20

 113. Nie da się odnowić tak, jest przedawniony.

  admin

  Administrator

  11 Sty 19 o 07:09

 114. Witam jeśli zrobię sobie dług w Niemczech i tam będę zameldowany to mogą mnie ścigać za to w Polsce?

  Mateusz

  12 Sty 19 o 23:51

 115. Dodam że obywatelstwo mam polskie

  Mateusz

  12 Sty 19 o 23:52

 116. Teoretycznie mogą jeżeli skierują sprawę do polskiego komornika albo zgłoszą zawiadomienie o wyłudzeniu.

  admin

  Administrator

  13 Sty 19 o 07:52

 117. Witam takie pytanie z innej sprawy jeśli była sprawa cywilno prawna 7 lat temu i było odwołanie można sprawę dać do kasacji i na nowo założyć bo wyszły nowe dowody na to że nie powinienem przegrac.

  Marek

  18 Sty 19 o 12:46

 118. Nie do kasacji lecz wznowić postępowanie w związku z wykryciem takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

  admin

  Administrator

  18 Sty 19 o 14:40

 119. witam pracuje na umowe o prace ,na caly etat i mam zajete konto bankowe na t
  krore wplywa wyplata przez komornika ,zastanawiam sie nad otwarciem dzialalnosci gastronomicznej ze znajoma i teraz moje pytania:1-czy moge wogole?2-czywejdzie mi na zalozona dzialalnosc?

  karolina

  19 Sty 19 o 12:42

 120. Działalność można otworzyć, trzeba się pilnować bo firmowe też może zająć i kasę z utargu (więc lepiej je nie trzymać w szufladzie). Do działalności lepiej używać konta osobistego a nie firmowego gdyż na osobistym przysługuje kwota wolna od egzekucji co miesiąc a na firmowym – nie przysługuje.

  admin

  Administrator

  19 Sty 19 o 14:33

 121. Witam, chcę założyć jednoosobową działalność z zamiarem prowadzenia sklepu internetowego na bazie dropshipingu. Chcę wkrótce ubiegać się o dotacje. Niestety mam komornika na swoim koncie, dług dotyczy niespłacania czynszu (lokal komunalny) i jest dość duży (do podziału na 3 osoby). Czy jest możliwe, aby dogadać się z wierzycielem czyli w tym przypadku z miastem (dział windykacyjny?) zdaje się? Czy raczej szansę na to są marne?

  Anna

  26 Sty 19 o 23:02

 122. Można próbować dogadać się, nie wiem jakie są szanse natomiast co do dotacji to komornik nie ma prawa jej zająć tylko lepiej wziąć ją w gotówce jeśli się tak da a jak nie to na cudze konto lub na swoje świeże i od razu wypłacić gdyż komornik zajmując konto nie wie że są na nim środki z dotacji.

  admin

  Administrator

  27 Sty 19 o 06:54

 123. Witam jeśli mam długi a założę konto w banku i jest współwłaściciel to może wejść komornik zabrać kasę z konta lub zablokować i czy jakieś będzie wspólnik miał nie przyjemności z tego powodu?

  Daria

  3 Lut 19 o 18:48

 124. Może ściągnąć pieniądze które przypadają Pani na tym koncie, zależnie od tego co stanowi umowa rachunku bankowego.

  admin

  Administrator

  4 Lut 19 o 08:34

 125. Witam. Mam kilku komorników, próbuję płacić długi. Ostatnio znajomy zaproponował mi żebym razem z nim otworzyła sklep spożywczy. On byłby właścicielem a ja współwłaścicielem. Znajomy ma czyste konto. Mam pytanie czy komornik może zabierać z konta pieniądze które będą wpływać z płatności kartami ?

  Anna

  8 Lut 19 o 19:55

 126. Może zabrać Pani część – zależnie od tego w jakiej części figuruje Pani jako współwłaściciel konta.

  admin

  Administrator

  9 Lut 19 o 13:48

 127. Dzień dobry mam długi u komornika bo kiedyś podzyrowałem kredyt teściowi a jego firma zbankrutowała on się na mnie wypiął i zadłużenie jest na mnie, pytanie chciałbym otworzyć działalność gospodarczą dokładnie auto-handel najlepiej z dofinansowaniem z Unii Europejskiej, pytanko czy za pieniądze z Unii kupić samochód do sprzedaży komornik ma prawo go zająć? Ewentualnie jak zrobić żeby komornik nie mogł zabrać mienia ruchomego? Czy może mam mamę emerytke i na nią założyć działalność? Co będzie lepsze?

  Don

  25 Lut 19 o 09:59

 128. Nie wiem czy samochód kupiony ze środków unijnych na sprzedaż wlicza się do środków wymienionych tu:

  Art. 831 § 2 KPC (…) nie podlegają egzekucji również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, przez okres jego realizacji wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.

  Obawiam się, że nie ale lepiej jak Pan zapyta kogoś w urzędzie.

  Nie wiem co lepsze, ukrywać samochód czy działalność na osobę trzecią założyć. Obecnie komornik ma prawo żądać wskazania majątku (dawniej tylko sąd miał takie prawo).

  admin

  Administrator

  25 Lut 19 o 14:38

 129. Witam. Mam dwóch komorników na koncie. Jednakże dogadałam się z nimi, że będę im spłacać w sumie 600zl co miesiąc. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim jeszcze do lipca. Chciałabym sobie dorobić, ale to co chcę robić wiąże się z założeniem działalności. I muszę to zrobić na swoje nazwisko. Moje pytanie jest takie czy komornicy mogą zająć mi z tego tytułu pieniądze? Chciałabym żeby pieniądze za sprzedane produkty wpływały na konto teściowej. Czy jest coś takiego ze nie musze np wykazywać dochodów. Na samym początku i tak kokosów nie zarobie dopóki nie rozkręce wszystkiego. Muszę otworzyć sklep internetowy i pozyskiwać klientów w internecie. Jak się z tym uporać. Dodam że długu mam około 30 tysięcy

  Katarzyna

  5 Mar 19 o 09:25

 130. Na cudzym koncie nie mogą zająć pieniędzy. Praktycznie można podać cudze konto do wpłat i to nawet opatrzone Twoimi danymi (przelewy dokonywane są elektronicznie w banku, bez udziału człowieka),nie wiem jak to wygląda od strony prawnej tzn. jeżeli skarbówka dowiedziałaby się o tym to chyba byłby problem.

  „Czy jest coś takiego ze nie musze np wykazywać dochodów.” = nie wiem o co chodzi.

  admin

  Administrator

  5 Mar 19 o 15:54

 131. Witam serdecznie. Mam egzekucje komornicze, i chciałbym zacząć działalność gospodarczą jako agent nieruchomości. Wynagrodzenie prowizyjne wypłacane na podstawie faktury wystawianej agencji z którą współpracuje. Brak majątku materialnego. Czy komornik może ząjac takie wynagrodzenie ktore jest wypłacane firmie która zakladam. Takie wynagrodzenie moze być gotówkowe lub przelewem na konto firmowe. Czy mogę do rozliczeń podać konto prywatne osobny trzeciej?

  Michał

  7 Mar 19 o 15:45

 132. Komornik może zająć takie wynagrodzenie i to w całości. Może zająć nie tylko na koncie ale tez jako zajęcie wierzytelności skierowane do tej agencji czyli żeby nie wypłacała wynagrodzenia Panu tylko komornikowi. Co do konta na osobę trzecią to prosze przeczytać komentarz nad Pańskim komentarzem.

  admin

  Administrator

  7 Mar 19 o 19:01

 133. Witam. W miesiącu lutym otrzymałem na konto dwa przelewy z tytułu wynagrodzenia za pracę. Czyli za styczeń i za tenże luty. Po czym komornik drugi przejął w wysokości 1585zl. Czy miał prawo? Otrzymuję najniższą krajową czyli 1633zl netto.

  Leszek

  12 Mar 19 o 09:12

 134. Nie miał prawa. Wykazać że to za dwa miesiące i żądać zwrotu ale komornik pewnie przekazal te pieniadze wierzycielowi więc żądać zwrotu od wierzyciela.

  admin

  Administrator

  12 Mar 19 o 15:33

 135. Tak,już przekazał wierzycielami. Żądałem zwrotu od banku bo to ich Dział Windykacji dokonał przelewu ale jak to bank-mają 60 dni na odpowiedź. Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź. Jesteś super gość z tego co widzę! Pozdrawiam.

  Leszek

  12 Mar 19 o 18:54

 136. Witam. Chciałem otworzyć jednoosobowa działalność gospodarcza i dostać dofinansowanie. Pierwsze pytanie czy wgl jest możliwość by osoba zadłużona mogła założyć działalność i wziąć na nią dofinansownie? Jesli tak to czy komornik może zająć pieniądze, które zostaną mi przyznane?

  Bartek

  25 Mar 19 o 09:34

 137. Osoba zadłużona może otworzyć firmę i otrzymać dotację a komornik nie ma prawa zająć takiej dotacji.

  admin

  Administrator

  25 Mar 19 o 16:21

 138. chcę otworzyć działalność mam zajęcie komornicze wszedł mi na konto czy do działalności mogę otworzyć konto za granicą jeśli tak czy komornik będzie miał do niego

  Wojtas

  8 Kwi 19 o 17:23

 139. Komornik polski nie może zająć konta w zagranicznym banku a co do tego czy się da tak technicznie prowadzić to nie wiem.

  admin

  Administrator

  9 Kwi 19 o 13:32

 140. Tego co ogólnie mi wiadomo to chyba można
  http://www.lflegal.pl/blog/czy-polska-firma-moze-miec-konto-bankowe-za-granica/

  Sorry za link

  Wojtas

  9 Kwi 19 o 16:02

 141. Prowadzę działalność gospodarczą i mam zajęcie komornicze i komornik wysłał pismo do moich rodziców o zajęciu wierzytelności, z rodzicami nie mieszkam już 26 lat i nie jestem tam zameldowana. Czy miał takie prawo?

  Eda

  10 Kwi 19 o 16:35

 142. Mam umowę agencyjną i komornik zajął całą prowizję czy jeśli to jest jedyne źródło dochodu czy może zabrać wszystko ?Dodam że przy umowie agencyjnej muszę mieć działalność gospodarczą.

  eda

  10 Kwi 19 o 16:38

 143. Odnośnie „zajęcia wierzytelności” u rodziców, to sprawa jest według mnie dyskusyjna prawnie. Ciekawe czy top na wniosek wierzyciela? W takim przypadku, jeżeli wierzyciel zawnioskował o to twierdząc iż wedle jego wiedzy rodzice mogą być Pani winni pieniądze, to komornik chyba miał nie tylko prawo ale i obowiązek dokonać „zajęcia”. Jeżeli komornik uczynił tak sam z siebie, to według mnie co najmniej ociera się to o naruszenie Pani dóbr osobistych i nawet bezprawne ujawnienie danych osobowych bo informacja o długu to dane osobowe.

  Co do zajęcia całej prowizji gdy prowadzi Pani działalność gospodarczą to niestety, może tak zrobić według mnie. Przedsiębiorcy są traktowani w egzekucji jak podludzie w porównaniu do dłużników nieprowadzących firmy którzy korzystają z ochrony – kwot wolnych od zajęcia. Może Pani otworzyć konto osobiste i używać go jako firmowego, wtedy bank nie przeleje komornikowi całości, co miesiąc zostawi Pani kwotę wolna od egzekucji (w przybliżeniu tyle co minimalna pensja ustawowa). Dobre oferty kont osobistych proponuję tutaj

  admin

  Administrator

  10 Kwi 19 o 17:43

 144. Witam,

  Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Mianowicie :
  Chciałabym zająć się prowadzeniem gastronomii. Od kilkunastu miesięcy mam komornika (nieoplacony kredyt) oraz 2 go (za prywatną szkole) o co rowni3z będę chciała zapytać.
  -Czy jako osoba zasłużona, natomiast składająca regularnie 2 go komornika jestem skazana na całkowite zajęcie w przypadku utworzenia działalności?
  Wszystkie konta są zajęte.
  – co do 2 go komornika, chciałam zapytać czy jest to zgodne z prawem. Historia :
  Mając 17 lat uznałam, że chce uczęszczać do szkoły prywatnej. Moja mama podpisała umowę że szkoła oraz Internetem w którym mieszkałam. Niestety po kilku miesiącach miała spore problemy fi masowe przez co niestety nie mogła opłacać dalej mimo że już nie uczęszczała, natomiast umowa nadal była aktualna. Po ok 4 latach ktoś zapukał do moich drzwi. 2 panów komorników. Którzy w brutalny sposób uświadomili mnie o moim długi za szkołę oraz i herbat twierdząc że celowo nie odbierałem ich listów. Tak się złożyło że rzadko bywam w domu i z reguły nie odbieram avizo. Kwota zadłużenia opiewala na kwotę 1500 zł + odsetki. I okej wszystko by było dobrze, gdyby nie fakt że to nie ja podpisyqalam umowę że szkoła oraz dyrekcja internatu A moja mama. Jakim cudem to Ja zostałam obarczone kosztami?
  Panowie zaznaczyli mi telewizor naklejka, straszyli że to zabiorę, pytali kto jest właścicielem i na najemca mieszkania itp.f
  Koniec końców po 2 miesiącu od ich wizyty przeszłam na macierzyńskie i od tamtej pory z każdych pieniędzy wypłacanych przez ZUS zabierali mi po 300 zł na początku zadłużenia (kwota zasiłku to 1000zl). Moje pytanie brzmi:
  -dlaczego Ja to opłacam?
  – czy wolno im tak brutalnie nachodzi?
  – czy kwota 1000 zł nie jest zbyt mała na pobieranie takich kwot?

  Bardzo chciałabym otworzyć działalność aby spłacić należności, mam świetny pomysł i zaplecze ludzi do pracy więc wszystko jest na dobrej drodze. Bardzo zależy mi na tym aby w dokumentach jako właściciel widniał moje nazwisko. Czy jest szansa?

  Pieknie pozdrawiam

  Klaudia

  Klaudia

  11 Kwi 19 o 22:23

 145. 1. Niestety tak, osoby prowadzące firmę nie korzystają z żadnych wolnych kwot w przypadku zajęć komorniczych. Co najwyżej może Pani mieć konto osobiste jako firmowe gdyż na koncie osobistym przysługuje comiesięczna kwota wolna od zajęcia.

  2.Jeżeli Pani była niepełnoletnia to według mnie szkoła nie powinna żądać zapłaty od Pani lecz od mamy ale skoro Pani nie odebrała przesyłki z sądu to wyrok się uprawomocnił i nie można nic zrobić. Chyba że udowodni Pani przed sądem że nie przebywala Pani wówczas w miejscu zamieszkania i wniesie o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

  Komornik ma prawo wejść do mieszkania dłużnika i zająć wyposażenie.

  Komornik może zająć 1/4 zasiłku macierzyńskiego.

  admin

  Administrator

  12 Kwi 19 o 07:54

 146. Prowadzę działalność i mam długi i kilku komorników chcę jakoś to spłacać ale komornicy nie dają szansy pozbawiając mnie ostatnich kontrahentów po wysłaniu do nich pisma o zajeciu wierzytelności a ja dostaję po tem telefony że nie chcą już że mną współpracować więc z czego mam placic komornik szuka wszędzie pozbawia mnie każdej złotówki. Do tegio doszla mi choroba od grudnia 2018 roku walczę z nowotworem złośliwym z przerzutem do płuc od lutego jestem na chemi i ciężko to znoszę ale czy komornikamika i wierzyciela to obchodzi ? Tylko się slyszy że długi trzeba płacić ale jak jak nie dają szansy juz nie mam sily walczyć z rakiem i komornikami masakra . Do tego ZUS odmowił mi zasiłku chorobowego i jeszcze z tym muszę walczyć. Czy jest jakaś na to rada ??? Pomocy nie mam już siły

  Eda

  12 Kwi 19 o 09:17

 147. Proszę spróbować dogadać się z wierzycielami informując ich o Pani sytuacji. Niech wycofają wnioski egzekucyjne a Pani będzie ich powoli dobrowolnie spłacać. Proszę im wytłumaczyć że tak będzie dla nich korzystniej bo komornik niszczy Pani firmę i jeżeli to potrwa tak, to w ogóle nie będzie z czego egzekwować, bo nie będzie Pani mieć przychodów.

  admin

  Administrator

  12 Kwi 19 o 16:23

 148. Witam.mam przyznana dotacje UE na otworzenie działalności i komornika 75tys.czy po rozpoczęciu działalności może komornik zająć maszyny? .dzialalnosc w branży odzieżowej szycie .

  Asia

  17 Kwi 19 o 12:33

 149. Nie podlegają egzekucji również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z dotacji.

  admin

  Administrator

  17 Kwi 19 o 18:34

 150. Witam jeśli jestem zadluzony mogę kupić z kimś na pół dzialke i być współwłaścicielem czy wezmą jakąś część bo mam długi?

  Adam

  25 Kwi 19 o 02:13

 151. Mogą zlicytować część należącą do Pana.

  admin

  Administrator

  25 Kwi 19 o 07:26

 152. Witam , czy jeśli prowadzę jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza , płace co miesiąc na podstawie faktury za wynajem auta 3 tys zł , czy komornik ma obowiązek zostawienia mi tej kwoty ? I w jaki sposób komornik dowiaduje się z kim się współpracuje na działalności ? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

  Maks

  19 Maj 19 o 22:56

 153. Nie, komornik ma prawo zając te pieniądze. O kontrahentach może dowiedzieć się z faktur, w zasadzie może też przejrzeć historię operacji na rachunku bankowym ale nie wiem czy to praktykują ale mają do tego prawo.

  admin

  Administrator

  20 Maj 19 o 06:24

 154. Witam.

  Mam trzech komorników, chce założyć jednoosobowa działalność (podwykonawca dla zagranicznej firmy) będzie mi potrzebny samochód, który będę wynajmować w Polsce. Konto mam w UK, czy mogę używać tego konta do przelewów w Polsce, nie martwiąc się o zajęcie? Będę chciał rozliczać paliwo i wynajem samochodu, i może kiedyś nieruchomości.

  M

  21 Maj 19 o 23:56

 155. Tak, konta zagranicznego nie może zająć polski komornik.

  admin

  Administrator

  22 Maj 19 o 13:32

 156. Czyli nie moze mi zająć wypozyczonego samochodu?

  M

  22 Maj 19 o 13:37

 157. Nie może.

  admin

  Administrator

  22 Maj 19 o 16:38

 158. Dziękuje Panu za odpowiedz na poprzednie pytanie . Prosił bym jeszcze o dwie podpowiedzi:
  Rozumiem ze by dowiedzieć się z kim współpracuje itd komornik wzywa mnie do pokazania faktur ?
  Przecież w tym momencie każdy dłużnik na dobra sprawę ma czas na to by pieniądze wydać czy cokolwiek z nimi zrobić . Drugie moje pytanie – czy używając prywatnego konta innej osoby do działalności gospodarczej , płacąc oczywiście podatki , ZUS itd należnie, czy popełnia się przestępstwo ?

  Max

  22 Maj 19 o 21:18

 159. Po uzyskaniu z NIEZAPŁACONYCH jeszcze faktur informacji, kto jest Pana kontrahentem, komornik może wysłać do nich zajęcie wierzytelności czyli żeby płacili na konto komornika a nie Panu.

  Co do drugiego pytania to według mnie nie jest to przestępstwo.

  admin

  Administrator

  23 Maj 19 o 06:13

 160. Dziękuje po raz kolejny za odpowiedz. Czyli jeśli faktury przychodzą mi na konto , najprostszym sposobem będzie założenie konta na kogoś innego i martwienie się dopiero jak komornik zarząda ode mnie faktur ?

  Max

  30 Maj 19 o 21:40

 161. Nie wiem czy jest to zgodne z prawem natomiast jeżeli na fakturze poda Pan cudze konto to płatnik nie będzie wiedział że jest cudze a przelew też na nie wejdzie nawet jeżeli w przelewie płatnik wpisze dane Pana firmy.

  admin

  Administrator

  30 Maj 19 o 22:12

 162. Dzień Dobry.

  Chciał bym otworzyć działalność gospodarczą w postaci sklepu.Mam dwa długi w Kruku ( ale są u komornika ).Spłacam je regularnie i mam podpisaną z nimi ugodę.Czy po założeniu działalności,mimo że mam tą ugodę mogę mieć jakieś problemy z komornikiem?Zajęcie konta lub inne.

  Dziękuję i Pozdrawiam.

  Jarek

  4 Cze 19 o 14:33

 163. Witam, nie wiem jakie są postanowienia ugody. Jeżeli komornik dalej prowadzi egzekucję gdyż nie została ona zawieszona na wniosek wierzyciela, to może zając konto. A jeżeli po podpisaniu ugody została ona zawieszona na wniosek wierzyciela, to komornik nie będzie szukał i zajmował nowych kont bankowych. Z ostrożności może Pan nie używać konta firmowego lecz osobistego, bo na osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna od zajęcia (a na firmowym – nie). Dobre konta osobiste są tutaj.

  admin

  Administrator

  4 Cze 19 o 16:09

 164. Mam pytanie, czysto teoretyczne: założenie – przedsiębiorca ma przychód miesięczny rzędu np. 6 000 zł netto, po odjęciu ZUS, podatku dochodowego i innych kosztów związanych z prowadzoną działalnością, pozostaje ‚na rękę’, np. 2000 zł. Jest to jednocześnie jego jedyne źródło utrzymania. Czy w takiej sytuacji egzekucja będzie odnosić się do całej kwoty 2000 zł, do kwoty 2000 zł pomniejszonej o ‚minimalne wynagrodzenie’ ok. 1633 zł, czy do kwoty przychodu (netto z wystawionych faktur) , w tym przypadku 6000 zł ?

  Niedłużnik

  11 Cze 19 o 14:11

 165. Przedsiębiorcy nie przysługuje ani kwota wolna na koncie firmowym ani minimalny zysk wolny od zajęcia. Traktowani są przez polskie przepisy egzekucyjne jak podludzie.

  admin

  Administrator

  11 Cze 19 o 15:59

 166. Witam
  Mam zajęcie komornicze co miesiąc płacę radę. Czy komornik może zająć pieniadze ktore mąż przelewa mi na życie ?

  Wodnik715

  12 Cze 19 o 14:41

 167. Witam, może zająć, natomiast co miesiąc przysługuje Pani na koncie osobistym kwota wolna od zajęcia to jest w przybliżeniu równowartość płacy minimalnej. Poza tym, komornik rzadko ponownie w trakcie jednej egzekucji sprawdza czy dłużnik założył konto; można otworzyć nowe konto osobiste. Polecam konta do otwarcia przez internet tutaj.

  admin

  Administrator

  12 Cze 19 o 15:19

 168. witam, nurtuje mnie pytanie czy komornik może dokonać egzekucji z konta spółki z o.o za prywatne długi ?

  agusia

  15 Cze 19 o 18:03

 169. Witam, nie może nawet gdyby dłużnik był jedynym udziałowcem tej spółki i na dodatek jej prezesem.

  admin

  Administrator

  15 Cze 19 o 21:22

 170. Pracuje obecnie na etacie mam komornika który ściąga mi pieniądze z pensji. Jednak chciałabym założyć działalność gospodarczą. Czy nie będzie to jakaś przeszkoda. Może powinnam podpisać z komornikiem jakaś ugodę i wpłacać co miesiąc jakaś konkretna kwote aby nie mieć problemów. ?
  Proszę o poradę

  saba

  17 Cze 19 o 16:23

 171. Przedsiębiorca ma z komornikiem gorzej od osoby pracującej na etacie, bo przedsiębiorcy nie przysługuje kwota wolna np. na koncie firmowym. Można jednak używać konta osobistego do prowadzenia firmy, wtedy jest co miesiąc kwota wolna, polecam dobre konta tutaj. Jednak nie tylko egzekucja z konta, bo może też zająć wierzytelność u kontrahenta (jeszcze niezapłacona faktura) i tu też nie ma kwoty wolnej. Znaczenie ma rodzaj działalności gospodarczej, w niektórych można bardziej unikać egzekucji, w innych mniej. Ugodę formalnie trzeba zawierać z wierzycielem a nie z komornikiem, bo komornik nie może ograniczyć egzekucji jeżeli nie zawnioskuje o to wierzyciel.

  admin

  Administrator

  17 Cze 19 o 16:47

 172. Witam,
  Mam b. duże zadłużenie, komornika, tytuły, nakazy, zajęcia. Cały komplet. Od kilku lat mieszkam w innym mieście i wie o tym zarówno komornik jak i wierzyciel. Niedawno komornik wstrzymał egzekucję z nieruchomości (jedynego mojego majątku pozostającego w dawnym miejscu zamieszkania) na wniosek wierzyciela. Jak wynika z treści dokumentu wyczerpała się kwota wpłaconych przez wierzyciela pieniążków na czynności komornicze i mogę jedynie przypuszczać, że nie chce inwestować nowych bo egzekucja nie zaspokoi nawet w połowie wysokości długu.
  Pytanie brzmi. Rozpoczynając w nowym miejscu JDG na co zwrócić szczególną uwagę (o rachunkach i wyposażeniu firmy już doczytałem) aby uniknąć przykrej niespodzianki? Czy w ogóle w obecnej sytuacji komornik u którego jest moja sprawa podejmie jakiekolwiek czynności? Rewir z pewnością inny. Jak wygląda taka sprawa?
  Będę wdzięczny za odpowiedź. Jeśli są jakieś dodatkowe pytania to proszę je zadać.

  krzystek

  24 Cze 19 o 13:48

 173. Skoro o rachunku bankowym i wyposażeniu firmy już Pan czytał, to nic mi nie przychodzi do głowy, co jeszcze. Chyba że Pan będzie zadawał konkretne pytania, to odpowiem.

  Komornik może podjąć czynności ale jak chodzi o przyjazd to znów raczej zażąda zaliczki od wierzyciela. Może zająć Pana ewentualne wierzytelności u kontrahentów ale jakoś musiałby się o nich dowiedzieć. Może Pana wezwać aby Pan przyjechał do niego czyli komornika i złożył wykaz majątku, w tym wierzytelności.

  admin

  Administrator

  24 Cze 19 o 18:31

 174. Dziękuję za odpowiedź.
  W związku z tym dopytam jeszcze, czy z uwagi na charakter wykonywanej działalności (świadczenie usług z bardzo niewielkimi kwotami)mogę mieć jakiekolwiek obawy o „nalot” celem zajęcia np. kasetki z dziennym utargiem ?
  Sytuacja chyba bardzo życiowa…. Poza tym wierzytelności terminowe nawet jak występują – występują bardzo rzadko i na niewielkie sumy. Pozostaje jeszcze sprawa weryfikacji przez komornika stanu faktycznego o wysokości dochodu w US.

  krzystek

  24 Cze 19 o 18:45

 175. Nie sposób wiedzieć, co któremu komornikowi przyjdzie do głowy, są różni. Nie można wykluczyć wizyty po zajęcie utargu. Jeżeli komornik stwierdzi w oparciu o informacje z urzędu skarbowego, że zarobił Pan dużo, to tylko do siebie może mieć pretensje, ze nie znalazł u Pana tych pieniędzy.

  admin

  Administrator

  24 Cze 19 o 21:59

 176. Cześć więc tak mam około 20 tysięcy długów około 15 tysięcy mam w firmach windykacyjnych i 5 u komornika moje pytanie brzmi jeśli otworzę jednoosobowa działalność gospodarcza i będę używał konta osobistego komornik musi mi zostawić najniższą krajową? Czy może np napisać pismo do spedycji o zajęcie wynagrodzenia za wykonany transport nie mam tego dużo więc szybko bym to spłacil .

  Aaa i jeszcze czy mogę z pieniędzy unijnych tzw. Dotacji tankować samochód? Bo w sumie to są koszta jakieś tylko nie wiem czy tak się da . A może orientuje się Pan jakie maksymalne dofinansowanie mogę dostać na firme transportową do 3,5 tony .

  Bardziej spółkę się opłaca otworzyć czy jednoosobowa działalność gospodarczą?

  Damian

  17 Wrz 19 o 15:55

 177. Tak, na koncie osobistym komornik ma zostawiać kwotę wolną, chyba jest nieco niższa od minimalnej płacy. Tak, komornik może wysłać zajęcie takiej wierzytelności.

  W sprawach dotacji nie jestem specjalistą.

  Jeżeli będzie to spółka prawa handlowego to z niej nie można egzekwować Pana osobistych długów. Z jednoosobowej działalności – można.

  admin

  Administrator

  17 Wrz 19 o 18:26

 178. Okej w takim razie orientujesz się może jeżeli założę spółkę prawa handlowego to mogę jeździć busem na niej ? Bo to mnie właśnie ciekawi i jak wygląda wtedy jak by komornik napisał pismo o zajeciu wynagrodzenia do spedycji

  Damian

  17 Wrz 19 o 18:29

 179. Możesz jeździć jako spółka a Tobie moze zając wynagrodzenie jako jej prezesowi ale jeżeli ustalisz wynagrodzenie na minimum krajowym to Ci nic nie zajmie. Nie ma natomiast sensu otwierac spółki po to żeby świadczyć dla niej usługi jako jednoosobowa firma, bo tak samo jak do innej spółki – wyśle zajęcie wierzytelności.

  admin

  Administrator

  17 Wrz 19 o 19:13

 180. Witam podjolem pracę jako kierowca szef wymaga ode mnie założenia własnej działalności czy z tytułu nie opłaconych abonamentow telefonicznych komornik może zająć wynagrodzenie które będzie wplywalo do mnie od zleceniodawcy i jaka część może zająć? Drugie pytanie czy jeśli operator komórkowy zgłosił mnie do komornika jako osobę fizyczną to czy będę mógł się starać o jakąś ofertę dla firm?

  Sebastian

  18 Wrz 19 o 21:12

 181. Tak, może zająć i to w całości,bo jako przedsiębiorcy, nie będzie Panu przysługiwać kwota ustawowo wolna od egzekucji.

  W tej samej telefonii w której jest Pan zadłużony, zapewne nie dostanie Pan oferty na firmę. W innej – to zależy, bo jeżeli został Pan wpisany do któregoś rejestru długów, to też mogą Panu nie dać oferty.

  admin

  Administrator

  19 Wrz 19 o 05:31

 182. Cześć – sprawa wygląda tak (polska patologia):

  – od stycznia „ja” na bezrobociu i zawieszona JDG,
  – w lutym złożono pozew o alimenty (2×1500),
  – kwiecień zażalam się i odwołuję,
  – sierpień (35 dni przed rozprawą) egzekucja komornicza
  wg niejawnego posiedzenia sądu (zabezpieczenie od lutego) i EFEKT taki: blokada kont osobistych i biznesowych z kwotą wolną o zajęć = 0.00 PLN bez uprzedzenia komornika, tak jak to powinno być zgodne z prawem?!

  Po rozprawie (parę dni temu) „strony” mają czekać na pisma… (JEST-niema-AWIZO)

  Co mam zrobić? Jak mam zacząć pracę? Zamknąć firmę? ale debet na koncie firmowym… Umowa o pracę? Ale środki wolne 0.00zł!!!

  Tylko szara strefa? Wyspy Bahama? Czy odszkodowania od zaistniałej sytuacji?

  Jak ktoś ma pomysł na patologię prawną w tym kraju w sprawach rodzinych i jak nie „zniknąć” to dzięki za każdą radę…

  ojciec córek

  29 Wrz 19 o 10:12

 183. No praca legalnie u kogoś odpada, bo komornik będzie zabierał całe wynagrodzenie i to wprost od pracodawcy a nie z konta chociaż oczywiście konto też zajmie, jak wiesz) . Jeżeli nie szara strefa to legalna działalność gospodarcza, gdzie co prawda z konta też wszystko zabierze (o ile dług za dany miesiąc będzie nie niższy od kwoty znajdującej się na koncie) ale… możesz kiwać komornika założywszy nowe konto bankowe wkrótce po zajęciu „starego” konta. Generalnie w praktyce jest bowiem tak, że gdy komornik (korzystając z systemu OGNIVO) zapyta banki czy masz konto, to kolejnego sprawdzenia dokonuje nieprędko, kilka miesięcy można używać nowego konta zanim ponownie je zajmie zapytawszy w bankach. Czasem jest to i rok. Dobre konta firmowe polecam tutaj a osobiste tutaj.

  admin

  Administrator

  29 Wrz 19 o 13:34

 184. Dziękuję, czyli sytuacja patologiczna.

  Nie rozumiem, jak w Polsce można w niecałe pól roku zniszczyć każdego ojca czy przedsięborcę pozywając go o WPS z zabezpieczeniem na podstawie zeznań dwóch świadków spowinowaconymi z matką córek i poprzez niejawne posiedzenie sądu.

  Ponieważ nie mam „jak” pracować, podjąć pracy, opłacić jakiegokolwiek rachunku, funkcjonować w świecie bezgotówkowym, jutro pewnie trafię do BIK…

  Oświadczam, że Polska pozbyła się kolejnego ojca i mężczyznę (obywatela) na rzecz kłamstw matki i patologii systemy prawnego w POLSCE a w szczególności spraw NAJWAŻNIEJSZYCH – RODZINNYCH.

  Pozostało mi czekać na odpowiedź sądu, żyjąc 2 miesiące bez środków do życia. Który ojciec to przetrwa???

  ojciec córek

  30 Wrz 19 o 07:07

 185. Witam.
  Mam spore zadłużenie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej prawie 300 tys. Mam juz wyroki sądowe nakazujace zapłatę. Do tego dochodzi zadluzenie alimentacyjne. Jakie jest najlepsze rozwiazanie sytuacji. Zająłem sie działalnością usługową lecz dzialam w szrej strefie. Czy:
  1. Założyć firme za granica np w Czechach
  2. Założyć firme na moją partnerkę a ona mnie zatrudni
  Prosze o informację co bedzie najlepsze.

  Wojtek

  30 Wrz 19 o 11:27

 186. To już zależy od tego,co Panu bardziej pasuje. Jeżeli ufa Pan partnerce, to założyć na nią ale proszę pamiętać o tym, że przy zadłużeniu alimentacyjnym pracownikowi nie przysługuje kwota wolna od egzekucji.

  admin

  Administrator

  30 Wrz 19 o 16:33

 187. WitamJak wyglądają zajęcia komornicze w przypadku spółek?
  Co może zabrać komornik?
  Jak uchronić pieniądze przed ich całkowitym zajęciem jeżeli można takie zrobić?
  Spółka z mężem a dług z poprzedniego małżeństwa, czyli obecnego męża on nie dotyczy tylko mnie?

  Ja

  1 Paź 19 o 12:31

 188. Chodzi o spółkę cywilną?

  admin

  Administrator

  1 Paź 19 o 12:39

 189. spółka zo.o

  ja

  1 Paź 19 o 17:41

 190. Komornik nie ma prawa egzekwować z majątku spółki z o.o. kiedy to nie spółka jest dłużnikiem. Nawet jeżeli dłużnik jest jej jedynym prezesem i udziałowcem zarazem, to nie można egzekwować z majątku spółki.

  admin

  Administrator

  1 Paź 19 o 17:48

 191. Witam
  Mam kilka egzeguzcji komorniczych mam okazję wyjechać do Niemiec ale muszę założyć działalność czy jeżeli założę firmę w gminie zgłoszę w urzędzie ZUS komornik momentalnie wie o jej złożeniu jaki jest czas? Nie chciałbym by zabrano mi wszystko pytanie drugie czy zmiana konta po zablokowaniu jednego coś da chodzi mi w sumie o pierwszy przelew by by był bezpieczny idze jakoś uniknąć emzekucji?

  Szenszyl

  8 Paź 19 o 20:51

 192. Witam, Komornik dowie się o firmie dopiero gdy np. sprawdzi w internecie w regon lub CEIDG albo gdy zapyta w której z wymienionych przez Pana instytucji. Automatycznie takiej informacji komornicy nie otrzymują.

  Co do konta bankowego, to jest podobnie tzn. komornik musi (ponownie) wysłać zapytania do banków żeby sprawdzić, czy po zablokowaniu założył Pan nowe konto. W praktyce takie (ponowne) zapytania o konto wysyłają do banków dopiero po kilku miesiącach o ile w ogóle. Poza tym, zamiast konta firmowego może Pan założyć konto osobiste (można używać jako firmowego, przetestowane); na koncie firmowym nie przysługuje kwota wolna od zajęcia a na osobistym (nawet przedsiębiorcy) – przysługuje. Dobre konta osobiste szybkie w założeniu są tutaj

  admin

  Administrator

  8 Paź 19 o 21:56

 193. Warto wspomniec ze komornik moze zajac udzialy dluznika w sp zoo. Nie majatek sp zoo, ale udzialy wspolnika. Chce otworzyc zoo i prowadzic uslugi, ale nie chce aby komornik zajal udzialy, nawet 1%, po za tym 1% jest podobno podejrzany dla US? Slyszalem ze jakims rozwiazaniem jest powolanie fundacji, ktora z kolei powola sp zoo. Wtedy jest dodatkowe zabezpieczenie przed egzekucja. Mam ok. 30 tys. dlugu prywatnego, pozyczka z banku (na biznes z ktorego kontrahent mnie wykiwal…). Adminie, mozesz sie jakos odniesc do tego co napisalem, cos doradzic? Chce splacic to jak najszybciej, no ale musze tez jakos zyc. Pozdrawiam

  Bartek

  19 Paź 19 o 13:54

 194. Mam zajecie na prywatnym koncie juz. Czy to jest tak ze te pierwsze 13 tys. wolne od zajecia przysluguje na kazdym nowootwartym koncie, czy jest to kwota jednorazowa? Poerwsze 13 tys. juz wykorzystalem na zajetym koncie. Pozdrawiam serdecznie

  Bartek

  19 Paź 19 o 13:57

 195. Jeszcze dodam ze uslugi maja byc prowadzone w internecie, czyli wynagrodzenie raczej na konto zawsze. Musze to ogarnac jak najszybciej, bo mi kobieta w domu warjuje (i slusznie w sumie) i sprawa jest pilna. Prowadzi Pan jakies porady platne? Z checia zaplace za pokierowanie i pomoc. Pozdrawiam

  Bartek

  19 Paź 19 o 14:19

 196. Jeżeli udziałowcem byłaby fundacja to komornik nie zajmie jej udziałów za Pana długi natomiast nie wiem jak w praktyce to działa jak chodzi o transfer środków, więc nie podejmuję się radzić.

  Obecnie kwota wolna to już nie jest to 13 tysięcy złotych lecz 75% wynagrodzenia minimalnego wolne od zajęcia co miesiąc. Jeżeli kont jest więcej to ta kwota wolna jest jedna dla wszystkich kont czyli nie jest tak że dla każdego konta jest osobno 75%.

  admin

  Administrator

  19 Paź 19 o 15:15

 197. Mam pytanie do pana. Moja teściowa jest emerytka, niestety ma tez zajęcie komornicze na koncie , wiec zabierają jej cześć emerytury. Gdybym otworzyła działalność na nią , to czy komornika zająłby tez jej konto firmowe? Dziękuje za odpowiedz

  Munia

  26 Paź 19 o 13:47

 198. Tak, skoro jest dłużniczka to zajmie jej też firmowe konto. Z tymi kontami bankowymi to jest jednak najczęściej tak, że komornik na początku postępowania egzekucyjnego sprawdza w bankach (poprzez system OGNIVO) czy dłużnik ma konto (i jak ma to zajmuje) a później przez wiele miesięcy np. pół roku albo dłużej, ponownie już nie sprawdza. Można zatem założyć sobie nowe konto które prawdopodobnie długo pozostanie wolne. I najlepiej konto osobiste a nie firmowe, bo na osobistym co miesiąc przysługuje kwota wolna od zajęcia w wysokości 2/3 minimalnego wynagrodzenia ustawowego a na firmowym – nie. Sprawdzone – da sie używać konta osobistego jako firmowego. Dobre konta osobiste są tutaj

  admin

  Administrator

  26 Paź 19 o 13:59

 199. Witam. Chcę się tylko upewnić czy nic się nie zmieniło w naszym prawie. Czy osoby które mają długi zajęcia komornicze itp. mogą założyć firmę

  Lukson

  29 Paź 19 o 00:28

 200. Tak, dłużnicy mogą założyć firmę, nic się nie zmieniło.

  admin

  Administrator

  29 Paź 19 o 06:02

 201. witam chciałbym otworzyć własną działalność , a przy tym chciałbym otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy . moje pytanie brzmi czy komornicy , których mam mogą zająć te środki z dofinansowania , oraz jak to przekłada sie z uzyskanym przychodem przez firmę . czy może zająć cały przychód ze sprzedanych produktów .
  jestem dość młodą osobą i chciałbym spróbować swoich możliwości , tylko obawiam sie właśnie , że zabierze z konta to dofinansowanie i z całego obrotu sprzedawanych rzeczy zajmie cały przychód .
  bardzo prosiłbym o odpowiedz .
  z góry dziekuję i pozdrawiam .

  zadłużenia , a otwarcie działalności

  31 Sty 20 o 13:53

 202. Dofinansowanie z urzędu pracy nie podlega egzekucji. Problem w tym, że komornik nie wie skąd pochodzą środki znajdujące się na koncie i może je zająć a odzyskanie ich może być trudne albo i niewykonalne. Dlatego najlepiej otrzymać je w gotówce a jeśli nie jest to możliwe, to na nowe konto bankowe z którego czym prędzej je wypłacić. Dobre konta firmowe są tutaj.

  Co do przychodu to niestety tak, przedsiębiorcy nie przysługują kwoty wolne od zajęcia i komornik może zabrać cały przychód. Jedyne co może Pan zrobić, to używać konta osobistego jako firmowego, wówczas będzie Panu przysługiwać na nim co miesiąc kwota wolna od egzekucji wynosząca 75% ustawowego wynagrodzenia minimalnego. dobre konta osobiste są tutaj.

  admin

  Administrator

  31 Sty 20 o 14:31

 203. Witam , mam pomysl na firme chcialabym aby rowniez urzad oracy mi pomogl sie rozwinac. Niestety mam komornikow czy beda egzekwowac cala kwote ktora dajmy na to zarobie.?? Czy urzad pracy pomoze mi w zalozeniu firmy poprzez biznes plan a komornik przez pierwszy rok nie bedzie z tego tytulu sciagal moich naleznosci

  Malgorzata

  8 Lut 20 o 12:18

 204. Komornik niestety będzie ściągał wszystko co Pani zarobi bo przedsiębiorcy nie przysługują kwoty wolne od egzekucji (ale prosze czytac dalej). Jedyne co może Pani zrobić, to zmieniać konta bankowe bo komornicy generalnie rzadko szukają nowych kont dłużnika, zwykle nie częściej jak co pół roku, około. Może Pani działać tak, że na zajęte konto firmowe od czasu do czasu ktoś coś przeleje (poda Pani od czasu do czasu kontrahentowi to konto do przelewu), to może uśpić czujność komornika. I sugeruję nie używać konta firmowego ale konto osobiste ponieważ na koncie osobistym przysluguje nawet przedsiebiorcy kwota wolna od egzekucji co miesiąc, wynosząca 75% minimalnego wynagrodzenia ustawowego. Dobre konta osobiste są tutaj.

  Nic mi nie wiadomo o ulgach o które pani zapytała tzn. o okresie ochronnym dla takich nowych firm. Nie znajduję nic takiego w przepisach.

  admin

  Administrator

  8 Lut 20 o 16:34

 205. Witam. Chcę otworzyć firmie, salon fryzjerski, mam 4 komorników i wiszą nade mną dwie firmy windykacyjne. Czy zakładając działalność muszę zakładać konto? Czy komornik ma prawo zażądać pokazania paragonów za wykonane usługi, by móc ode mnie ściągać pieniądze? Jeśli będę miała terminal, może on być na konto innej osoby nie związanej z firmą? By nie ściągnął pieniędzy z tego konta? Czy zatrudnianie pracownika w takim przypadku to dobry pomysł?

  Karo

  12 Lut 20 o 13:13

 206. Firmowe konto bankowe trzeba mieć będąc przedsiębiorcą ale komornicy rzadko ponawiają zapytania do banków, zwykle nie częściej jak co pół roku. Może Pani siec założyć nowe konto i lepiej żeby było to konto osobiste a nie firmowe, gdyż na osobistym nawet przedsiębiorcy przysługuje kwota wolna od zajęcia. Dobre konta osobiste są tutaj. Można z powodzeniem używać konta osobistego jako firmowego.

  Tak, komornik może zażądać paragonów ale co z tego? Pani nie ma obowiązku przesyłać dobrowolnie komornikowi każdego zarobionego grosza. Gdy przyjdzie (o ile w ogóle) i zapyta gdzie te pieniądze zarobione na które opiewają paragony, to mu odpowiedzieć „wydałam, przecież muszę jeść, ubrać się, zapłacić media itp”. bardzo wątpię też żeby mu się chciało robić naloty od czasu do czasu na kasę w firmie.

  Co do konta w terminalu na inną osobę, to nie wiem.

  Środki pieniężne przeznaczone na wypłaty dla pracowników nie podlegają egzekucji.

  admin

  Administrator

  12 Lut 20 o 13:55

 207. Pytanie uzupełniające…. Czy wiecej niż jeden komornik może zrobić zajęcie na koncie?

  Karo

  12 Lut 20 o 13:59

 208. Mogą ale wówczas następuje tzw. zbieg egzekucji i jeden z komorników przejmuje sprawy pozostałych komorników i prowadzi egzekucję łączną.

  admin

  Administrator

  12 Lut 20 o 14:07

 209. Witam ,jest ciężka sprawa ,a mianowicie :Po 14 latach pracy na umowę o pracę, mąż rozwiązał umowę i po namowie kolegi założył firmę jednoosobową w Polsce w celu wyjazdu do pracy za granicą, wiadomo, faktury wystawiam drogą elektroniczną gdzie jedna idzie do jego szefa zagranicznego gdzie te swoje usługi mąż wykonuje A druga do naszej księgowej.gdzie wylicza nam podatki,zus.Mąz ma kredyty, wszystko było dobrze splacane może kilka z opóźnieniem jeszcze jak pracował na umowie, potem wyjechał na początek na 1,5 msc za granicę, a po tym okresie miał zjechać na 1,5 msc do Polski,tylko że tak to w ch..a zrobili za przeproszeniem,że czekał aż 7 msc na jakikolwiek kontakt od nich że ma przyjeżdżać, nic takiego się nie stało aż wkoncu znalazl się po tak długim okresie u innego kontrahenta. Wiadomo ,przez ten długi okres wyczekiwana nie miał żadnych dochodów czyli były nie splacane kredyty,zus.Od 4 tyg jest już zagranicą, a po 1 tyg jego pobytu za granicą pismo od komornika O zajęciu konta firmowego no i euro zablokowane, na drugi dzień następne zajęcie komornicze konta firmowego czyli nastąpił zbieg. Mąż jest za granicą, nie ma za co żyć nie ma żadnych środków do życia ani na ZUS ani na podatek ani na swoją rodzinę, już za 2 faktury środki są zablomowane. Wyjechał żeby uniknąć komorników, żeby zacząć spłacać kredyty i je wyrównać. No i żeśmy nie zdążyli. Co robić jesteśmy zalamani. Czy możemy podać do faktury inny numer konta np mojej córki ?Bo jak mamy zaczac cokolwiek splacac jezeli wszystkie srodki sa zablokowanie, flugi urosną jeszcze bardziej i zaraz bedzie jeszcze więcej komorników. Jak odblokować te środki na koncie na jakąkolwiek spłatę czegokolwiek?

  Julita

  20 Lut 20 o 16:15

 210. Może jako firmowego używać konta osobistego, wtedy będzie miał na nim co miesiąc kwotę wolną od egzekucji (75% minimalnego wynagrodzenia ustawowego). Poza tym, jeżeli komornik niedawno poszukał jego kont i zajął je to na 90% nie wznowi poszukiwań w ciągu kilku miesięcy czyli nowe konto które założy teraz prawdopodobnie miesiącami pozostanie niezajęte. Dobre konta osobiste są tutaj. Nie wiem czy podanie konta osoby trzeciej nie podpada pod przestępstwo udaremniania egzekucji.Konto może komornik odblokować tylko na wniosek wierzyciela.

  admin

  Administrator

  20 Lut 20 o 17:04

 211. Nie wiem czy podpada czy też nie Ale jak narazie trzeba jakoś żyć A z wierzycielami jestem w formie już ugodowej, tylko trwa już to tydzień od mojego pisma do Banku i jak narazie żadnej odpowiedzi nie dostalam.Na koncie jak wspomnialam jest już dwóch komorników ,czyli powstal zbieg.A jakby mąż zawiesił swoją działalność i założyła córka i córka wtedy by wystawiała faktury a maz na spokojnie by sobie pracował, czy w tedy komornik mógłby w tym.jakos przeszkodzić?

  Julita

  20 Lut 20 o 19:03

 212. Zbieg egzekucji oznacza praktycznie tyle, że jeden komornik przejmie sprawę drugiego i będzie prowadził dwie.

  Córka nie jest dłużnikiem, firmę może bez przeszkód prowadzić ale może zająć wynagrodzenie (ale tylko to co ponad kwotę wolną ustawowo od zajęcia) które jak rozumiem, córka będzie mężowi wypłacać.

  admin

  Administrator

  20 Lut 20 o 19:46

 213. Witam ponownie. A więc sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak:1 zajęcie zostało wycofane chodzi o konto firmowe gdzie z komornikiem jesteśmy ugadani do miesiecznej splaty w ratach, 2 komornik nadal trzyma konto firmowe bo wierzyciel się nie zgodzil na rozlozenie w ratach i wycofanie zajecia konta bankowego.Wczesniej pisalam i wyslalam pismo do komornika że ZUS domaga się oplacenia składek aż wkoncu też i zus zajął te same konto bankowe, Dwudziestego minął termin oplacenia podatku, podatek nie oplacony bo konto nadal zajęte przez komornika A w nim srodki. Co w tej sytuacji mamy zrobic?czy komornik nie powinien zwolnic tych środków aby oplacic ZUS i podatek?

  Julita

  31 Mar 20 o 12:16

 214. Niestety, prawo nie przewiduje zwolnienia środków na podatki i na ZUS chyba że chodzi o ZUS pracowników (a nie o ZUS właściciela firmy – dłużnika). ZUS i podatki chyba można też na poczcie wpłacić.

  admin

  Administrator

  31 Mar 20 o 13:10

 215. Witam zamierzam wyjechać za granicę i muszę otworzyć działalność gospodarczą w Polsce, ale mam 2
  Dwóch komorników i zablokowane 2 konta bankowe przez komorników do spłaty razem 150tys zł i teraz pytanie . Aktualnie pracuje na umowę zlecenie i mój pracodawca oddaje część mojej wypłaty do tych komornikow . Teraz pytanie czy jeżeli przy wystawieniu faktury podam przykładowo nr. Konta żony i tam wpłyną pieniądze to komornik mi tego nie zajmie?

  Matt. Komornik a działalność jednoosobowa

  3 Kwi 20 o 21:48

 216. Nie zajmie, bo nawet gdyby wysłać do banku żądanie zajęcia tego konta to bank odmówi zajęcia ponieważ konto nie należy do Pana.

  admin

  Administrator

  4 Kwi 20 o 10:06

 217. Ale czy to jest niezgodne z prawem?Mąż teraz też podaje przy fakturze córki nr konta, czy mogą być później jakieś problemy z tego?

  Julita

  4 Kwi 20 o 11:30

 218. Ja nie znalazłem przepisu który zabraniałby tego.

  admin

  Administrator

  4 Kwi 20 o 19:29

 219. Witam. Mąż ma 2 komorników i 1 firmę windykacyjną, planuje otworzyć działalność budowlaną jako podwykonawca, będzie zmuszony wystawiać faktury, proszę o poradę co zrobić żeby nie zgarnęli nam wszystkich dochodów.

  Ds

  12 Maj 20 o 21:35

 220. Przede wszystkim założyć nowe konto bankowe ale nie likwidując tego zajętego żeby komornika nie prowokować do poszukiwań nowego konta. Komornicy szukają nowych kont zwykle rzadko, co kilka miesięcy, co pół roku. Nie jest to reguła ale najczęściej tak jest. Dobre konta firmowe są tutaj, zmieniać je co kilka miesięcy.

  Komornik może też jednak zająć wierzytelność u podwykonawcy czyli dowiedziawszy się, dla kogo mąż wykonuje usługi, wyśle do tej firmy żądanie płacenia jemu – komornikowi a nie mężowi. jednak jeżeli nie zastanie męża w domu 😉 to nie sprawdzi faktur i umów i nie dowie się, dla kogo mąż pracuje. Wskazane byłoby samemu prowadzić księgowość a nie w biurze rachunkowym bo komornik dowie się w skarbówce które to biuro, zajdzie tam i udostępnią mu faktury.

  admin

  Administrator

  13 Maj 20 o 06:58

 221. Witam posiadam komornika za alimenty. Chcę otworzyć działalność jednoosobową. Mam zajète przez komornika konto osobiste. Dług wynosi ok 9000 tyś. Wiem że jestem w stanie go spłacić w ciàgu 5 miesięcy….pytanie jak uniknąć zablokowania konta bądź środków na koncie przez komornika aby mieć na ZUS i podatek dochodowy?

  Jola

  25 Cze 20 o 02:19

 222. Witam, założyć nowe konto bankowe. Komornicy szukają kont zwykle nie częściej jak co 5-6 miesięcy. I nie likwidować tego zajętego Żeby nie prowokować komornika do poszukiwań nowego. Dobre konta firmowe są tutaj a osobiste tutaj.

  admin

  Administrator

  25 Cze 20 o 05:19

 223. A czy kwota wolna od zajęcia komorniczego obowiązuje w przypadku zadłużenia alimentacyjnego? Czy jeśli komornik wykryje nowe konto może zająć wszystko???

  Jola

  25 Cze 20 o 08:39

 224. Zgodnie z art. 1083 § 2 Kodeks postępowania cywilnego, wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

  admin

  Administrator

  25 Cze 20 o 09:25

 225. Dzień dobry. Czy jeżeli założę firmę jednoosobową a mam komorników, i będą moje środki przelewane na konto mojego znajomego. To komornik może jakoś pobrać mój dochód jakoś?

  fan

  8 Lip 20 o 21:26

 226. Z konta znajomego nie może pobrać. Może natomiast dokonać zajęcia wierzytelności u Pana klienta jeżeli oczywiście namierzy takiego i jeżeli udzieli pan temu klientowi terminu płatności.

  admin

  Administrator

  8 Lip 20 o 21:31

 227. Jeżeli płacone będzie w jednym terminie. Składki zusowskie i skarbowe będą odprowadzane, może jakoś dojść że posiadam ową działalność?

  fan

  8 Lip 20 o 21:37

 228. Zajęcie wierzytelności jest możliwe wtedy gdy klient otrzymał od sprzedawcy / usługodawcy termin płatności. Jeżeli płaci gotówka przy odbiorze towaru / usługi no to nie jest możliwe zajęcie wierzytelności.

  Komornik w ZUS jak i w urzędzie skarbowym może się dowiedzieć, że dłużnik prowadzi firmę.

  admin

  Administrator

  9 Lip 20 o 05:53

 229. Witam, mam kilku komorników, niestety z powodu pandemii straciłam pracę. Poprzedni pracodawca zatrzymal mi całkowicie wynagrodzenie i zostałam bez środków do życia. Mam możliwość współpracy z firmą na warunkach umowy o pracę lub założenie własnej działalności gospodarczej. Która opcja będzie dla mnie lepsza?

  Magda

  29 Lip 20 o 09:52

 230. Zdecydowanie umowa o prace, bo wynagrodzenie w kwocie minimalnej płacy ustawowej jest wolne od egzekucji (komornik będzie zabierał tylko to co zarabia Pani ponad tę kwotę). Jeżeli będzie Pani współpracować prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, to komornik może zabrać Pani WSZYSTKO zajmując wierzytelności – zapłatę przysługujące Pani od tej firmy.

  admin

  Administrator

  29 Lip 20 o 09:58

 231. Dziękuję, a w przypadku umowy zlecenie? Mam możliwość założenia firmy w UK jakie wówczas możliwości ma komornik?

  Magda

  29 Lip 20 o 10:04

 232. Jeżeli dochód z umowy zlecenia jest jedynym, regularnie otrzymywanym źródłem dochodów, to jest traktowany pod tym względem jak umowa o pracę czyli z kwota wolna od egzekucji, co jednak trzeba komornikowi wykazać dokumentami (wcześniejszymi umowami). Komornik polski nie ma prawa działać za granicą ale jeżeli konto będzie Pani mieć w polskim banku i klient będzie firmą z siedziba w Polsce, to komornik może zająć konto i wierzytelność w tej firmie.

  admin

  Administrator

  29 Lip 20 o 10:08

Skomentuj