Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej

komentarzy 135

Pytanie: Mam trochę długów. Dwie egzekucje komornicze umorzone jako bezskuteczne, dwie w trakcie. Dojdą jeszcze chyba dwie sprawy. Mam pomysły na działalność gospodarczą. Nie wiem tylko czy z powodu tych moich długów a przede wszystkim z powodu egzekucji komorniczych nie założono mi jakiejś blokady która wyskoczy urzędnikom gdy będę rejestrował firmę odmówią zarejestrowanie mojej działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Długi i komornicze postępowania egzekucyjne (w tym te umorzone jako bezskutecznie) nie stanowią formalnej przeszkody na drodze do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Co najwyżej długi powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą być przyczyną orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej ale to nie jest tak po prostu, że jakoś przedsiębiorca ma dług i z tego powodu mogą mu zamknąć firmę. Nie będę tu rozpisywał się możliwych powodach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż nie o to Pan pyta; tylko zasygnalizowałem.

Jak więc już wyżej napisałem, długi nie przeszkodzą Panu w założeniu firmy natomiast proponowałbym rozważyć, czy aby nie utrudnią Panu skutecznie prowadzenia firmy. Mam tu na myśli przede wszystkim egzekucje komornicze. Sporo tu może zależeć od rodzaju, charakteru Pana przyszłej działalności jako przedsiębiorcy. Przykładowo, jeśli zająłby się Pan na przykład handlem obwoźnym sprzedając głównie za gotówkę, to jest generalnie mniej prawdopodobne to, że komornik ściągnie od Pana środki pieniężne i inne składniki mienia niż gdyby Pan na przykład prowadził hurtownię albo sklep internetowy i otrzymywał głównie płatności przelewem. Mam tu na myśli w szczególności utrudnienia związane z zajęciem konta firmowego (a propos, dobre oferty bankowych kont firmowych są tutaj).

Do prowadzenia rozliczeń firmowych można też jednak używać konta osobistego na którym wszak co miesiąc przysługuje dłużnikowi kwota wolna od zajęcia komorniczego. Ponadto, jeżeli komornik już wysłał zapytania do OGNIVO w sprawie kont bankowych dłużnika (i zajął jakieś jego konto bankowe), to raczej nie ponowi zapytań w tym postępowaniu egzekucyjnym. Można zatem otworzyć nowe konto bankowe bez większego ryzyka iż zostanie zajęte w tym postępowaniu egzekucyjnym; polecam dobre oferty takich kont tutaj.

Towar też może komornik zająć ale ten problem da się obejść zawierając z dostawcą odpowiednią umowę stanowiącą (na przykład) że towar jest jest własnością dostawcy (a mimo tego, może Pan ten towar sprzedawać). Takie przedmioty jak wyposażenie biura, pojazdy, maszyny itd. też nie muszą być Pana własnością.

W mojej pracy windykatora miałem w ciągu całej „kariery” mnóstwo spraw, w których egzekucje komornicze były bezskuteczne a dłużnicy dalej prowadzili sobie firmy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 734 Ocena średnia: 4.2]

kategoria komornik

Komentarze do 'Egzekucje komornicze a rozpoczęcie działalności gospodarczej'

Subscribe to comments with RSS

 1. paradoksalnie – im wiekszy dlug ciazy tym latwiej inna dzialalnosc prowadzic. spolka ltd offshore, powiernicze udzialy itp. nawet nie trzeba na czarno nic kombinowac

  ryszard ochódzki

 2. Witam mam zajęcie komornicze i licytacje mieszkania chciałbym dalej żyć i spłacać resztę zadluzenia a otrzymałem propozycje pracy tyle że muszę założyć własną działalność oraz zakupić samochód typu bus. Pytanie moje to czy wogole otrzymam leasing na auto dla firmy i jak wygląda sprawa gdy będą mi płacić za wykonywane zlecenia czy komornik mi zajmie czy lepiej z nim pogadać i dogadać się co do spłaty i nic mi wtedy nie zrobi

  Filip

 3. Co do leasingu, to ponoć są też oferty dla nowych firm może Pan sprawdzi (zostawić dane – oddzwonią) tutaj

  Jak chodzi natomiast o komornika, to formalnie zależy wszystko od wierzyciela i to z nim trzeba by się dogadywać. Jeżeli kontrahent będzie jeden czyli rozumiem że ten pracodawca, to niedobrze przy egzekucji komorniczej. Nawet jak konta będzie Pan zmieniał, to nic nie da, bo komornik zajmie wierzytelność wprost u tego pracodawcy. A ponieważ będzie Pan działał jako przedsiębiorca a nie pracowni, to nie przysługuje panu kwota wolna od zajęcia która miałby Pan będąc na umowę o pracę.

  admin

 4. Witam, mam długi dość spore, które przejęła już firma windykacyjna. Ciągle dzwonią i każą mi się dowiadywać ile komornik im przeleje pieniędzy. Ale nie o tym chcę pisać. Chcę otworzyć działalność usługi kosmetyczne. Chcę to zadłużenie spłacić ale tak abym mogła żyć z dziećmi, a wiem że mogą zabrać wszystko przede wszystkim narzędzia pracy. Jak prowadzić działalność i móc żyć, by swobodnie spłacać i mieć spokój psychiczny, że Orzysz i zabiorą.

  Beba

 5. No to musisz tak zrobić, żeby narzędzia nie były Twoją własnością. Pewnie masz jakichś zaufanych znajomych? Niech kupią te narzędzia jako ich własność a Ty je od nich formalnie wydzierżawisz czy tam pożyczysz i komornik nie ruszy ich. Tylko żeby były kwity, że to ich a nie Twoje. Pamiętam też licytacje sprzętu kosmetycznego w mojej jako wierzyciela sprawie – nic nie zostało sprzedane, chętnych nie było (ale nie ryzykuj, nie miej na siebie). Pieniądze od klientów od razy chować na wypadek gdyby komornik nalot zrobił (wątpię) a jak zapyta gdzie pieniądze, to „wydałam na jedzenie” albo „nie było dziś klientów”.

  Jak to „każą mi się dowiadywać ile komornik przeleje im pieniędzy”? Straszą Cię, że coś Ci / dzieciom zrobią albo czymś innym?

  admin

 6. Firma, która wykupiła dług wydawania do mnie i pyta się jak sobie spłatę wyobrażam nadmienię że jest tego prawie 50tys (20 tys spłaciłam ale zajęło mi to 6 lat) Mówią że mam dzwonić do komornika i dowiedzieć się kiedy i ile oni pieniędzy dostaną. Dzwonią około 6 razy dziennie czasem częściej i tak od 2 miesięcy. Nie odbieram już, bo nie mam o czym z nimi gadać.Trzy lata temu chciałam rozpocząć działalność napisałam pismo ze będę wysyłać po 500zl miesięcznie a w miarę rozwoju firmy więcej, ale mieli mi zostawić w spokoju konto bankowe. Odpisali że jak najbardziej zadowala ich spłata po czym po tygodniu wzięli z konta 10 tys. To były jedyne pieniądze na otwarcie działalności i zakup towaru. Dowiadywałam się że to firma windykacyjna, która hańbi się nekaniem i wysyłaniem KARKÓW do domu.Mieszkam sama z dziećmi i jak pomyślę że mieli by przyjść to jestem przerażona.

  Beba

 7. Rozmowy nagrywać i byle groźba, to na policję zgłaszać. A jak przyjdą karki, nie otwierać. Jak będą wystawać przed domem / blokiem czekając na Ciebie, to zgłosić telefonicznie na policji, że kręcą się jakieś podejrzane typy (nawet nie mów że podejrzewasz że to do ciebie w sprawie windykacji). Policja przyjedzie i ich spisze, to się karkom raczej odechce.

  admin

 8. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi opiekuńcze w szpitalu Czy w związku z tym komornik może zająć moje wynagrodzenie?

  kes

 9. Może tzn. jeżeli dowie się, że dany szpital jest twoim kontrahentem, to zajmie wierzytelność – wynagrodzenie. Jeżeli nie przetrzepie Twoich faktur czy innej dokumentacji księgowej, albo historii na rachunku bankowym, to nie musi się o tym dowiedzieć. Pamiętaj jednak ze konto bankowe może Ci zająć.

  admin

 10. Witam chcialbym otworzyc ponownie firmę budowlana . Miałem wcześniej w latach 2008-2011 zostały długi 2 kredyty provident , raty za nawigację ,ZUS , mały podatek , telefon . Mam pytanie odnośnie umożenia długów związanych z prowadzeniem działaności , czy jest taka możliwość ? Nie mieszkam w Polsce od 7 lat i nawet nie wiem co z tym wszystkim sie dzieje .
  Lepiej zostać na obczyźnie czy jest możliwość jakiegoś sensownego rozwiązania problemu .

  Tomasz

 11. Umorzyć może wierzyciel, wątpię aby umorzył jeden z drugim. Ewentualnie może już te długi przedawnione ale to trzeba by wiedzieć, czy są tytuły wykonawcze w tych sprawach.

  admin

 12. No ale jeśli nie mieli żadnego kontaktu ze mną to jak mogą wydać tytuł wykonawczy ??

  Tomasz

 13. A jeżeli sa to nic nie da rady zrobić ??

  Tomasz

 14. Może sąd wysyłał pisma na Twój polski adres i powracały po dwukrotnym awizowaniu co wystarczy do tego aby nakaz zapłaty uprawomocnił się, podobnie z jak chodzi o ZUS.

  Jak napisałem, wątpię aby umorzyli Ci długi. Nasuwa się jednak pytanie czy przypomną sobie o Tobie i ponownie będą próbować egzekwować. Może nie a może tak.

  admin

 15. Czyli jeśli nie odebrałem awizo tzn ze wszystko zaakceptowałem ?? Byłem wymeldowany od 2010 do 2011 w pl . Można sie jakoś dowiedzieć czy dalej bedą egzekwować zapłatę ?? Wiem ze dalej jestem. W krd

  Tomasz

 16. Tak. Możesz co najwyżej wnieść o przywrócenie całej procedury powołując się na nieobecność ale po co … i tak ponownie zasądzą.

  Jak się dowiedzieć – zapytać? Bez sensu, tylko przypomnisz im się w ten sposób.

  admin

 17. To co zrobić w takiej sytuacji ?? Samego długu jest około 15 tys ale odsetek pewnie 3 razy więcej . Spłacać , próbować z prawnikiem , czy poprostu nie wracać ?

  Tomasz

 18. Ja zaryzykowałbym wróciłbym i siedział cicho tzn. firmę założył jeśli taki masz plan i na tym Ci zależy w Polsce. Tylko że prowadząc firmę musisz płacić ZUS i wtedy się tam o Tobie dowiedzą.

  admin

 19. No właśnie taki mam zamiar tylko kwestia czy nie lepiej sie samemu zgłosić i pójść na układ z komornikiem ?

  Tomasz

 20. Witam!
  zamierzam otworzyć gabinet kosmetyczny i w tym celu staram się o dotacje ze środków unijnych. Niestety mam dług względem funduszu alimentacyjnego i komornika na koncie. Moje pytanie to czy komornik może zająć pieniądze unijne na uruchomienie działalności gospodarczej?
  Pozdrawiam

  Zosia

 21. Nie może (w Twojej sprawie). Art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c.: Nie podlegają egzekucji środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

  admin

 22. Mam długi, od roku jestem matką. Chcę otworzyć działalność gospodarczą – sklep warzywa i owoce później spożywczy. Co zrobić żeby komornik nie zajął towaru wyposażenia? Pawilon stoi na moim terenie. Myślę o JDG i ryczałcie ubezpieczenie mam w KRUS jako członek rodziny rolnika. Właściwie konta firmowego bym nie potrzebowała.

  Maria

 23. Co do szybko psujących się towarów spożywczych to nie wiem, czy któryś komornik zajmuje je ale teoretycznie może. Trzeba by załatwić z dostawcami żeby te towary były brane w komis albo żeby pisać na fakturach , że towar pozostaje własnością sprzedającego do czasu zapłaty za nie przez nabywcę czyli przez Ciebie.

  Co do wyposażenia (lada, waga…) to załatwić tak, żeby były w leasingu albo po prostu wynajęte od kogoś czyli nie Twoje.

  admin

 24. No a co w sytuacji kiedy prowadzi się jednoosobową działalność w ramach umowy agencyjnej. Posiadam zaległości wobec ZUS i US. Jak zajmą mi rachunek to jak mam pracować dalej? Jak opłącić mieszkanie i mieć z czego żyć? Jak wygląda dochodzenie egzekucji przy działalności? Jakąś kwotę zostawiają na życie?

  Karolina

 25. Tu według mnie nie ma znaczenia, że jest to działalność agencyjna. Jesteś przedsiębiorcą i zgodnie z „prawem” kwota wolna na rachunku firmowym Ci nie przysługuje. Ewentualnie spróbuj używać do firmowych rozliczeń rachunku osobistego i możesz nań przekazywać swe zyski, na osobistym będzie Ci przysługiwać kwota wolna od zajęcia.

  admin

 26. Witam. Pracuję na całym etacie i mam zajęcie komornicze. Praca przesyła moje wynagrodzenie na konto komornika, ale na moimkoncie zostaje mi kwota wolna, którą mogę co miesiąc pobierać. Mam pytanie, chcę założyć działalność gospodarczą – usługi psychologa, bedę przychodzić do mnie osoby i płacić w gabinecie za usługę. Czy komornik będzie mógł przychodzić codziennie i zabierać mi cały zarobek, czy zgłosić jemu, że będę co miesiąc dodatkowo mu wpłacać jakąś kwotę ? (chciałabym uniknąć wstydu przed ludźmi)

  Justyna

 27. Komornik może zabrać cały utarg ale musiałby za pierwszą wizytą znaleźć u Pani sporo pieniędzy żeby chciało mu się przychodzić ponownie, taka moja opinia… Nie musi też Pani trzymać tych pieniędzy na widoku… jest mnóstwo firm, w tym sklepów nawet które działają mimo komornika.

  Jeżeli wiec przyjdzie raz (o ile będzie mu się chciało) i nic / niewiele znajdzie, to pewnie już nie przyjdzie więcej.

  admin

 28. A jak jest, gdy dotyczy to indywidualnej praktyki pielęgniarki?

  Iza

 29. Tutaj chyba jeszcze łatwiej, bo komornik zapewne nie będzie za Panią chodził do pacjentów.

  admin

 30. A czy mając komornika na rachunku bankowym mam szansę dostać gdzież kredyt na rozkręcenie firmy? Na razie jestem bezrobotny.

  kicha

 31. W banku – nie. A poza bankiem, to ewentualnie (do 15 tys. zł) tutaj. Słyszałem z dość wiarygodnych źródeł, że bezrobotnym udało się. Wniosek możesz wysłać, to nic nie kosztuje.

  admin

 32. Faktycznie w formularzu wniosku o tą pożyczkę w polu „dochody” jedną z dopuszczalnych opcji jest „bezrobotny”.

  Eustachy

 33. Witam mam taki problem chcę otworzyć własną działalność to co mi wiadomo moja mama ma dlugi za mieszkanie dostala eksmisje w momencie kiedy jeszcze tam bylam zameldowana ale nie mieszkalam. Problem polega na tym ze komornik nie moze sciagnac dlugu od mojej mamy wiec znalazl mnie. wyslal mi pismo z 3 lata temu o uregulowaniu dlugu. w dniu dzisiejszym jest (cicho). jakie on ma prawa jezeli za jakis czas sie dowie ze mam dzialalnosc

  san

 34. To na pewno był komornik a nie sam wierzyciel albo firma windykacyjna? Jeżeli komornik to musi mieć od wierzyciela tytuł wykonawczy przeciwko Pani, czyli musiała być sprawa w sądzie. Jeżeli otworzy pani jednoosobową działalność gospodarczą, to komornik może prowadzić egzekucję z majątku prywatnego i firmowego (firmowy majątek też jest w tym wypadku Pani prywatnym majątkiem).

  admin

 35. Chcę założyć działalność gospodarczą, będzie polegała na usługach, z dojazdem do klienta. Czy jeśli sprzęt do pracy, jak też samochód będzie na matkę czy komornik może to zająć?

  driver

 36. Zając może skoro będzie w Twoim władaniu ale wtedy Ty informujesz komornika że to jest mamy a mama wzywa wierzyciela do zwolnienia a jak nie zwolni to do sądu i wierzyciel musi zwolnić wyrokiem sądu.

  admin

 37. Ale czy będę mógł z tego korzystać jeśli to zajmie? Bo nie mógłbym sobie pozwolić na przestój w pracy.

  driver

 38. Acha i czy dane mamy w dowodzie rejestracyjnym jak też dowód zakupu maszyn na Jej nazwisko wystarczy czy można jakieś pismo odpowiednio wcześniej przygotować? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  driver

 39. witam mam problem… czytam czytam i brak konkretnej odp. mam zalegle kredyty z przed 2-3 lat komornik. windykatorzy itd itp. lecz obecnie pracuje na najniższej krajowej wiec mam spokoj ale szykuje sie na wyjazd zagranicę gdzie muszę zalozyc własną dzialalnosc w Polsce. czy i jak lub tez co moze komornik i jak moge sie przed nim ustrzec. Zajmie pieniadze pomimo jak bede wystawial faktury czy musze brac tylko gotowke badz inne porady

  kpzms kris

 40. Jeżeli będziesz miał pieniądze na koncie w polskim banku no to je zajmie.

  admin

 41. Witam chce otworzyc dzialalnosc i pracowac jako podwykonawca tzn wystawiam co miesiac fakture innej firmie a oni placa mi to co na fakturze . Pieniadze moge otrzymac do reki lub na konto ktora opcja jest taka by komornik nie mogl mi zabrac wszystkiego z tego co sie rozliczam oczywiscie bede chcial spokojnie go splacac ale sam nie zeby on mi zabral wszystko naraz. Pozdrawiam

  Nelson

 42. Oczywiście zapłata do ręki bezpieczniejsza. Gorzej jak się dowie, że ta firma ma ci zapłacić to wtedy może do nich wysłać zajęcie wierzytelności nakazując aby zapłacili komornikowi a nie Tobie. Może się tego dowiedzieć dobrawszy się do faktur Twoich w których będą już poprzednie wystawione tej firmie.

  admin

 43. mam wystawiony nakaz zapłaty. Dług był osobisty i nie miał nic wspolnego z działalnością. Komornik wyslał do wszystkich moich kontrahentów pismo iż wszelkie wierzytelności maja przelewać na jego konto. Miał do tego prawo skoro dług nie ma nic wspolnego z prowadzona działalności gospodarczą? teraz wszyscy do mnie wydzwaniają z pretensjami ( niektórzy nawet ze to ja ich do sądu podałem)

  marjan

 44. Jeżeli jest to działalność gospodarcza na Twoje nazwisko czyli jednoosobowa, to miał prawo, mimo że dług nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

  admin

 45. Witam.Czy starajac sie o dotacje z funduszu na rozpoczecie dzialalnosci musze podac swoje konto(mam zajecie komornicze) z tytulu alimentow?
  Czy komornik moze mi zabrac pieniadze z dotacji ? Pozdrawiam

  Damian

 46. Komornik nie ma prawa zabrać pieniędzy z dotacji ale bezpieczniej mieć je na koncie które nie jest przez niego zajęte, bo może je zgarnąć tłumacząc się, że nie wiedział, że pochodzą one z dotacji. Można go uprzedzić, że taka kwota wpłynie i że to jest z dotacji (udokumentować).

  Nie wiem, czy przeleją dotację na konto osoby trzeciej wskazanej przez Pana, jeżeli Pan ich o tym poinformuje. Jeżeli jednak nie poinformuje ich Pan o tym, że to jest konto osoby trzeciej, to myślę że przeleją bo nie będą o tym wiedzieli. Bank przyjmie przelew (są robione automatycznie) nawet gdy dane beneficjenta będą inne niż faktyczne dane właściciela konta.

  admin

 47. Okey,a jesli mam zadłuzenie alimentacyjne(splacam,ale byla mi dosc duzego smrodu narobila-placilem jej bez potwierdzen) to tez nie ma prawa zabrac ?

  Damian

 48. Nie ma prawa dotacji zabrać nawet w egzekucji alimentów. Art. 831 KPC.

  admin

 49. Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam

  Damian

 50. Witam prowadzę działalność mam egzekucję komornicza rozpoczynam współprace z nowym kontrahentem i moje pytanie skąd i w jaki sposób komornik może się dowiedzieć o takiej współpracy i jak tego uniknąć? Faktury opłacane gotówka do ręki nie na konto.

  Kierowca

 51. Może zajrzeć do faktur. Albo od Pana się dowiedzieć jeśli prawdę Pan powie wezwany do wyjawienia majątku.

  admin

 52. A w jaki sposób dotrze do faktur jeśli prowadzę księgowość internetowa a nie poprzez biuro rachunkowe?

  Kierowca

 53. No to Pana wezwie do przedłożenia faktur albo i zażąda wglądu do systemu. Z tego co wiem, to niewielu komorników jest tak robi ale wykluczyć tego nie można.

  admin

 54. witam mam długi komornicze i chciałbym założyć firmę brukarstką jednoosobową. Sprzęt nie stoi na mnie czy komornik może mi zając zarobek jak nie będzie konta i większość zarobku będzie na opłaty a zarobek to najniższa krajowa.

  max

 55. Musiałby namierzyć Pana klienta i wysłać do niego zajęcie wierzytelności czyli żeby klient nie płacił Panu lecz przekazał zapłatę komornikowi.

  Przedsiębiorcy nie przysługuje zarobek wolny od egzekucji. Jest to niesprawiedliwe ale takie prawo.

  Konto osobiste może Pan założyć i nawet używać go jako firmowego, bo na osobistym przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna i jak Pan nie przekroczy jej, to komornik środków nie ruszy. Polecam dobre konta osobiste tutaj.

  admin

 56. Dzień dobry
  Chciałbym starać się o dotację z UE na otwarcie działalności gospodarczej, jednak mam na karku komornika.(Co miesiąc pobiera mi ok 400 PLN z pensji). W związku z tym mam 2 pytania:
  1. Czy jako konto do przelewu mogę podać konto bankowe żony
  2. Czy konto żony może być kontem „firmowym” używanym do prowadzenia działalności.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  P.S. Dług powstał przed zawarciem małżeństwa więc żadnych wspólnych długów nie mamy.

  franzbo

 57. Po numerach konta nikt nie dowie się, że to konto żony a nie Pana i czy osobiste czy firmowe, też chyba nie stwierdzą. Nie wiem jednak czy nie wymagają przedłożenia umowy z banku.

  Może Pan otworzyć nowe konto (polecam firmowe tutaj a osobiste tutaj), komornik nie dowiaduje się z automatu o otwarciu konta. Następnie może Pan wybrać pieniądze z konta lub przelać na konto żony.

  Dotacje nie podlegają zajęciu i gdy znajdują się już na koncie to też nie podlegają zajęciu tylko komornik może bronić się tym, że nie wiedział, z jakiego tytułu są to środki.

  admin

 58. Witam , mam komornika na głowie a chciałbym otworzyć działalność w charakterze Taxi . Samochód mam ale jest zarejestrowany na mamę i bank jako współwłaściciel. Czy komornik może w jakiś sposób ściągać odemnie zarobioną gotówkę ?

  Pozdrawiam

  Rafał

 59. Musiałby jeździć za Tobą w tym celu czego z pewnością nie będzie robił.

  admin

 60. Witam pracuję jako kierowca busa po europie. Mam 4komorników z czego 3 to ok 2000zł łącznie jeden 33tyasiące jestem z nim dogadany co do wpłat. Mam w planach założyć własna działalność wtedy zarobki jeżdżąc dalej u kogoś są wyższe. Tylko moje pytanie czy w momencie założenia własnej działalności komornik nie zabierze mi całej sumy ?? Jak to wygląda prawnie

  GabDan

 61. Może zabrać całą sumę jeżeli dowie się kto Panu płaci. Wyśle wtedy zajęcie wierzytelności do tej firmy z poleceniem aby nie płaciła Panu tylko jemu – komornikowi.

  admin

 62. zalozylem dzialnosc gospodarcza.bede pracowal poza granicami kraju.nie posiadam konta firmowego tylko prywatne ktore zajal mi komornik.wynagrodzenie w gotowce.nie chce wystawiac faktur.zalozmy ze nie wykazuje zadnych dochodow.pieniadze chce wplacac na konto rodziny by w ten sposob splacac swoje dlugi czy to mozliwe realne?

  marcin

 63. Jest to do zrealizowania. A i konto może Pan wówczas otworzyć w banku zagranicznym. Polski komornik takiego konta nie zajmie nawet jakby się dowiedział o nim.

  admin

 64. tylko co wtedy jak nie bede wykazywal dochodow firmy.moze wykazywac ale w malym stopniu.zeby skarbowka sie nie wmieszala.cel jest taki by zarabiac i splacac dlugi.

  marcin

 65. Firma zagranicą działająca nie podlega pod polską skarbówkę, chyba (nie wiem na pewno). Nie wiem jak na taka ciągłą stratę zapatrywać się będzie zagraniczny urząd, po prostu nie wiem.

  admin

 66. Witam.mam dwa zajecia komrnicze i dwie sprawy w firmie windykacyjnej, lacznie ok 70 tys.Chcialbym zalozyc dzialalnosc gospodarcza i w koncu splacic te dlugi ma byc to firma uslugowa ,mam wiec pytanie czy istnieje taka mozliwosc ,zeby dogadac sie z komornikami i firma wind. ze splace te dlugi powiedzmy w ciagu 2 lat w ratach? Czy komornik zostawi mi pieniadze na czynsz i wyplate dla pracownika i materialy potrzebne do wykonywania pracy no i na zycie?

  Anadamu

 67. To wierzyciele decydują czy i w jaki sposób komornik ma prowadzić egzekucje. Czy wierzyciele zgodzą się, tego oczywiście nie wiem. Można im spróbować wytłumaczyć że albo nie dostaną nic albo w ratach, jeżeli komornik nie będzie przeszkadzał w prowadzeniu firmy.

  admin

 68. Czyli lepiej dogadywac sie przed otwarciem dzialalnosci?

  Anadamu

 69. Chyba tak ale żeby to było na piśmie, taka ugoda z wierzycielem.

  admin

 70. Mam kilku komornikow. Chce otworzyc dzialalnosc gosp firma budowlana. Uslugi remonty dla osob prywatnych, czasami wypisany rachunek dla klienta i od razu kasa do reki nie terminy platnosci. Generalnie kasa gotowka od klienta po skonczonej robocie. Czy komoras zabierze jakis hajs?

  Dar

 71. Jak nie dowie się, kto jest Pana klientem, to nie zabierze.

  admin

 72. Mam komornika. Dług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej 72tys.zł. (działalność zamknięta) Pracuję na umowę o pracę, mam zajecie komornicze wynagrodzenia do kwoty wolnej. Czy jeśli przejdę na samozatrudnienie u obecnego pracodawcy ale założę działalność gospodarczą poza granicami w kraju np. UK to czy komornik może zająć moje wynagrodzenie u pracodawcy? Pracodawca musi poinformować komornika o zmianie formy zatrudnienia?

  MIKI

 73. Chyba nie musi poinformować ale komornik może zapytać pracodawcę dlaczego zaprzestał potrącenia wynagrodzenia. Kiedy komornik dowie się, że nastąpiła taka zmiana to wyśle do pracodawcy a raczej już Pana kontrahenta zajęcie wierzytelności i ten będzie musiał przelać komornikowi całość, bo kwota wolna przedsiębiorcom nie przysługuje.

  admin

 74. Witam mialem kredyt w banku na 6 lat spłacałem 4 później zerwali ze mną umowę i dali sprawę do komornika lub windykacji..jestem obecnie w Belgii mam dobrą pracę ale warunkiem jest otworzyć działalność w Pl martwię się tylko że wszystko z konta mi wezmą dlatego chciałem zapytać ile muszą mi zostawił czy najlepiej się z nimi dogadać i mieć spokój …a drugie pytanie to gdzie mogę sprawdzić wszystkie swoje długi ,bo mailem jeszcze 2 małe kredyty których nie spacalem..pozdrawiam

  Mariusz

 75. A nie może Pan mieć na polskim koncie tylko trochę środków – tyle ile potrzeba do bieżących rozliczeń? Może Pan z niego od razu przelać na konto w belgijskim banku gdy otrzyma Pan wysoką płatność na to polskie firmowe konto, może Pan też zasilać je z belgijskiego konta (komornik polski nie ma prawa zająć konta w banku za granicą). Gdy komornik zajmie Panu konto to może Pan otworzyć nowe – zwykle komornik nie szuka ponownie konta w tym samym postępowaniu egzekucyjnym. A tak w ogóle to Może Pan używać do jako konta firmowego konta osobistego (tylko nie chwalić się tym, bo po co); na koncie osobistym w Polsce przysługuje kwota wolna od zajęcia komorniczego, co miesiąc i jest to około 1700 zł. netto. Dobre oferty takich kont ma Pan tutaj.

  Co do drugiego pytania, to skoro wie Pan że kredyty to skontaktować się z tymi bankami i zapytać czy dalej są wierzycielami czy może sprzedali te wierzytelności a jak tak, to komu.

  admin

 76. Dziękuję za odpowiedź.. to wygląda tak ,że jak zarobię 3000 e to firma wysyła wszystko na konto a ja pracuję jako podwykonawca… Czyli z tego co Pan pisze wynika ,iż najlepiej było by otworzyć konto tutaj w Belgii i komornik w Pl nie ma prawa zająć tego konta tak? Martwie się tylko czy firma dla której pracuje nie będzie miała problemów przeze mnie

  Mariusz

 77. …bo przecież założę w Pl działalność więc będą dociekać jakie mam przychody itd …gdzie mogę się dowiedzieć jakie mam wszystkie długi może jest firmą która by mi to wyszukala i skonsolidowala w jeden i mam spokój

  Mariusz

 78. Według mnie tej firmy nie powinno obchodzić że przelewają wynagrodzenie na zagraniczne konto i dlaczego mieliby mieć problem z tego tytułu, to nie wiem. Polski przedsiębiorca może mieć konto w zagranicznym banku, trzeba je zgłosić urzędowi skarbowemu.

  Nie sposób sprawdzić wszystkich swoich ewentualnych długów o których się nie wie. Chyba że chodzi o długi bankowe, to trzeba zapytać w BIK.

  admin

 79. Mam na myśli dług bankowy oraz parabankowy oraz coś jak Provident…pracuje w Belgii jako podwykonawca,ale dla polskiej firmy stąd moje pytanie czy mogą mieć ewentualnie problemy..dziękuję za wyczerpujące Pana odpowiedzi i pozdrawiam

  Mariusz

 80. Witam mam takie pytanie jak większość tutaj mam długi z działalności gospodarczej ( do. Z .o.o) chciałbym podjąć pracę ale muszę założyć działalność gospodarcza jednoosobową samozatrudnienie. Pytanie czy komornicy mogą zająć konto firmowe i ile mogą zabrać . Pozdrawiam

  Rafał

 81. Jeżeli dłużnikiem jest spółka z o.o. to Pan (jako jej prezes?) nie jest dłużnikiem, chyba że po bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce wierzyciel uzyska wyrok na Pana.

  admin

 82. A jeżeli tak się stało to co mogę zrobić żeby móc normalnie zarabiać i mieć za co żyć?

  Rafał

 83. Zapłatę brać w gotówce, używać jako firmowego konta konta osobistego; przysługuje na nim co miesiąc kwota wolna od zajęcia ok. 1500 zł jeśli dobrze pamiętam. Polecam dobre konta tutaj Najczęściej jest tak, że gdy komornik w danym postępowaniu egzekucyjnym już raz posprawdza w OGNIVO gdzie dłużnik ma konto i zajmie je, to już ponownie nie sprawdza więc można wtedy nowe konto mieć którego prawdopodobnie (nie na 100% nie zajmie w ciągu powiedzmy pół roku.

  admin

 84. Witam, czy jesli przejde na samozatrudnienie w firmie, w której pracuję na etacie, to komornik może zająć całość mojego wynagrodzenia? Pytam dlatego, że dowiadywałam się u komornika, to powiedzieli, że będę musiała im wysyłać polowę swoich dochodów. A co jeśli inny komornik rozpocznie egzekucję? Czy prowadząc działalność muszę otworzyć konto firmowe czy zwykły ROR?

  Jolanda

 85. Samozatrudnienie to jednoosobowa działalność gospodarcza i komornik w takim przypadku może zajmować WSZYSTKO (nie ma kwot wolnych od zajęcia) więc nie wiem skąd niby ta połowa dochodów co powiedział komornik. teoretycznie trzeba prowadzić wówczas konto formowe ale praktycznie da się działać na koncie osobistym (i ma się co miesiąc kwotę wolną od zajęcia). Przy okazji polecam co lepsze konta osobiste: tutaj.

  admin

 86. Chodzilo chyba o to, zeby szybciej sciagnac pieniadze, bo na wlasnej dzialalnosci jest większy dochod, to komornik zgodziłby się na połowę dochodu, ale nikt mi tego nie zagwarantuje.

  Jolanda

 87. Czy mogę podać konto innej osoby, np. córki? Czy komornik może wystąpić wprost o nie wypłacenie do zakładu pracy dla którego się pracuje, będąc na własnej działalności ?

  Jolanda

 88. Praktycznie chyba można podać konto innej osoby o ile zakład pracy nie zażąda potwierdzenia że konto należy do Pani.

  Tak, komornik może dokonać zajęcia wierzytelności w zakładzie pracy.

  admin

 89. Hej, do ten pory pracowałam na swoim na najniższa krajowa. Mam dwóch komorników na taką kwotę, że żeby to spłacić musiałabym mieć chyba że trzy życia. Zaczynam nowy etap i dostałam pracę na dobrym stanowisku w firmie, która niestety nie jest w stanie dogadać się że mną co do umowy.. Czy jest na to jakieś wyjście? Czy niestety muszę się pogodzić z tym że będą mi zabierać? Planuję złożyć wniosek o upadłość.. I oczyścić się z tych długow ale zanim to nastąpi chciałabym normalnie zarabiać. Czy jest jakakolwiek szansa żeby komornik nie zauważył że jestem zatrudniona w nowej firmie? Może konto bankowe na kogo innego? Jestem nadal zatrudniona starej firmie.. Może się nie zwalniac, a podjąć druga pracę…? Proszę coś doradzić.

  Maja

 90. Jeżeli praca legalna, to komornik sprawdzi w ZUS że Pani jest zatrudniona i będzie zabierał nadwyżkę i to wprost w zakładzie pracy więc konto na kogoś nic nie da.

  admin

 91. Witaj
  Chciałam założyć działalność, jestem zadłużona „po uszy” i widzę po komentarzach że komornik popsuje mi plany zarobkowania bo zabiera dochody z pracy, konta… Pozostaje praca na umowę, u kogoś. . Tylko ze to w moim przypadku same zlecenia. Przy takiej umowie zlecenie komornik też zabiera WSZYSTKO, mimo kwoty wolnej od zajęcia na koncie?
  Pozdrawiam
  Jak tu teraz żyć kurcze

  Iza

 92. Jeżeli taka umowa zlecenie ma charakter stałej pracy a nie jednego zlecenia to komornik ma zostawić kwotę minimalną jak na etacie.

  admin

 93. Dziękuję za szybką odpowiedź. Dopytam jeszcze, jeśli jest inny dochód np. świadczenia rodzinne na dziecko i pracuje na zlecenie to mimo że na pełny etat (jako praca stala) i tak może komornik zabrać całe wynagrodzenie bo to nie jest jedyne źródło utrzymania, tak gdzieś słyszałam

  Świetne forum pozdrawiam

  Iza

 94. Witam, jak kazdy tu tak i ja mam dlugi : bank , parabanki , gsm , jakies oc za samochody itp. Chce załozyc dzialalnosc jednoosobową i dzialac w branży mechaniki samochodowej tzn usługi i sklep z czesciami , z waszego forum juz wiem ze cale wyposażenie bede mial wypożyczone od mamy , a banknoty w skarpetce, na konto osobiste bedzie kwota wolna wpływac. Czy w sklepie rownież moge sprzedawac czesci które sa wlasnością mamy ?mama pracuje na etacie i nie ma działalnosci czy komornik moze zajac wlasność najbliższych np matki ojca w takim przypadku?

  X

 95. Jeżeli będzie Pan sprzedawał rzeczy mamy, to mama powinna też prowadzić działalność albo pan być zatrudniony u mamy. Inaczej rozwiązuje się to w praktyce a mianowicie dostawcy daje towar w komis i towar ten pozostaje własnością dostawcy. Gdy sprzedawca go sprzeda, płci dostawcy a sobie zostawia marże.

  admin

 96. witam! mam pytanie, mam zajęcia komornicze, a chciałbym założyć działalność gospodarczą i zacząć świadczyć usługi przewozowe (taxi)

  Co w związku z tym komornik może zająć?

  Podpisanie umowy wynajmu samochodu (3100zł) czy od tego komornik może zająć 60%?

  Zarobki (utarg dzienny)?
  z góry dziękuje za poświęcony czas na odpowiedź

  Michcio

 97. Komornik nie może zając samochodu w najmie ani czynszu płaconego wynajmującemu. Może zająć całe zarobki ale przecież nie będzie z Toba jeździł ani za Toba ani czyhał na Ciebie wieczorem przed domem i przeszukiwał Cię. teoretycznie może ale w praktyce takie rzeczy nie zdarzają się.

  admin

 98. Witam, mam kilku komornikow jak otworze dzialanosc na taxi i bede chcial odprawdzac poprawnie podatki to czy komornik moze zajrzec do us i zobaczy wtedy ze zarabiam np: 10tys na czysto i sie spyta gdzie piniadze to mu mowie zgodnie i porada na jedzenie poszlo…. tylko wiadomo ze to bzdury..Chodzi mi o to ze moge miec jakies konsekwencje z tego typu dzialania?

  marcin

 99. To nie jego sprawa co Pan zrobił z pieniędzmi jeżeli Pan ich nie ma. Może mu Pan bezczelnie powiedzieć, że na dziwki Pan przepuścił albo rozdał ubogim. „Nie mam i już”.

  admin

 100. Dzieki za odp teraz mam drugie pytanie po przeczytaniu forum skontaktowalem sie z komornikiem gdyz moj pracodawca poinformowal mnie ze przelewy mojej calej pensji poszly juz do komornika na konto z umowy zlecenia ale to jest moja jedyna ciagla praca itd wiece poprosilem o zwrot 50% pensji bo nie mam nic na zycie… komornik mi na to odpowiedzial ze jak juz przelew dokonany to nie ma mozliwosci zrotu tylko w nastepnym miesiacu moze polowe wziasc czy to prawda???

  marcin

 101. Wygląda na to że nie ma innej możliwości. Komornik ma cztery dnia na przekazanie wierzycielowi pieniędzy które ściągnął. Nie sądzę aby na Pana wezwanie wierzyciel oddał część tych pieniędzy co najwyżej odpowie Panu tak jak komornik. Nie poprzestawałbym na słownym poinformowaniu komornika tylko wysłałbym na pana miejscu pismo do niego z tym „ale to jest moja jedyna ciagła praca itd” i żeby w przyszłym miesiącu ściągnął mniej o kwote która w tym miesiącu bezprawnie ściągnął i żeby pamiętał w kolejnych miesiącach.

  admin

 102. Witam
  Chciałabym otworzyć sklep warzywno owocowy lecz mam kilka długów oeaz zajecie komornicze na koncie w banku Chcę spłacać zadłużenia w takich kwotach bym miała jeszcze z czego żyć Czy jeżeli lokal jest wynajmowany a na regały nie mam paragonu to komornik może przyjść i zająć towar? Na towar raczej nie bede miec żadnego pokwitowania gdyż bedzie on zakupowany prosto od rolników Czy z chwilą wejscia komornika do sklepu ma on prawo zająć pieniądze zarobione w tym momencie?

  Aneta

 103. Regały nie mając nic do towaru. Komornik może zająć towar ale czy zajmie owoce i warzywa w ilości sklepowej, co do tego mam wątpliwości. Zwykle to są lenie którym nie chciałoby się szukać nabywcy na nie.

  Tak, komornik może zająć pieniądze w kasie.

  admin

 104. Witam jeśli mam długi prywatne a założyłem firmę auto handel to może komornik zabrać mi auta które stoją na podwórku? Firmę już mam rok pisma przychodzą że mam zajęcie kont bankowych niektórzy komornicy umarzaja postępowanie więc dlatego się dziwię że zaden jescze nie zapukal do drzwi że zabiera któreś auto. Dzięki za odp

  Kamik

 105. Jeżeli Pan jest właścicielem aut, to mogą zabrać.

  admin

 106. Chce wyjechać zagranicę i tam pracować ale muszę założyć działalność gospodarczą. Mam komornika z jakimi konsekwencjami mogę się spotkać nic nie posiadam tylko potrzebuje papier żeby tam mógł pracować będą jakieś problemy z komornikiem

  Piotr

 107. Konto może zająć jeżeli będzie w polskim banku.

  admin

 108. No tak może zabrać ale auta są kupione i mają dokumenty niemieckie nigdzie to nie widnieje że są kupione przez moją firmę

  Kamik

 109. Art. 845 § 2 KPC: Zająć można ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w ustawie.

  admin

 110. Witam. Mam zajęcia komornicze na kwotę ok 30 tyś. Chciałabym się dowiedzieć czy jeśli otworzę własną działalność gospodarcza jednoosobową to jaką część zarobionych pieniędzy komornik będzie zabierał, czy zostanie mi coś? Czy ma w ogóle to sens? Czy po prostu komornik tak czy siak będzie zabierał pieniądze?

  Martyna

 111. Niestety komornik może wszystko zabrać przedsiębiorcy – wyzerować konto firmowe. jednak może Pani używać zamiast firmowego konta, konto osobiste gdzie będzie co miesiąc przysługiwać Pani kwota wolna od egzekucji (jest to w przybliżeniu pensja minimalna)

  admin

 112. Dług prywatny u kogoś jest przedawniony po 10 lat? Może odnowić dług jeśli nie wziął ani 1zl przez tyle lat czy przepada dług całkowicie?

  Kamik

 113. Nie da się odnowić tak, jest przedawniony.

  admin

 114. Witam jeśli zrobię sobie dług w Niemczech i tam będę zameldowany to mogą mnie ścigać za to w Polsce?

  Mateusz

 115. Dodam że obywatelstwo mam polskie

  Mateusz

 116. Teoretycznie mogą jeżeli skierują sprawę do polskiego komornika albo zgłoszą zawiadomienie o wyłudzeniu.

  admin

 117. Witam takie pytanie z innej sprawy jeśli była sprawa cywilno prawna 7 lat temu i było odwołanie można sprawę dać do kasacji i na nowo założyć bo wyszły nowe dowody na to że nie powinienem przegrac.

  Marek

 118. Nie do kasacji lecz wznowić postępowanie w związku z wykryciem takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

  admin

 119. witam pracuje na umowe o prace ,na caly etat i mam zajete konto bankowe na t
  krore wplywa wyplata przez komornika ,zastanawiam sie nad otwarciem dzialalnosci gastronomicznej ze znajoma i teraz moje pytania:1-czy moge wogole?2-czywejdzie mi na zalozona dzialalnosc?

  karolina

 120. Działalność można otworzyć, trzeba się pilnować bo firmowe też może zająć i kasę z utargu (więc lepiej je nie trzymać w szufladzie). Do działalności lepiej używać konta osobistego a nie firmowego gdyż na osobistym przysługuje kwota wolna od egzekucji co miesiąc a na firmowym – nie przysługuje.

  admin

 121. Witam, chcę założyć jednoosobową działalność z zamiarem prowadzenia sklepu internetowego na bazie dropshipingu. Chcę wkrótce ubiegać się o dotacje. Niestety mam komornika na swoim koncie, dług dotyczy niespłacania czynszu (lokal komunalny) i jest dość duży (do podziału na 3 osoby). Czy jest możliwe, aby dogadać się z wierzycielem czyli w tym przypadku z miastem (dział windykacyjny?) zdaje się? Czy raczej szansę na to są marne?

  Anna

 122. Można próbować dogadać się, nie wiem jakie są szanse natomiast co do dotacji to komornik nie ma prawa jej zająć tylko lepiej wziąć ją w gotówce jeśli się tak da a jak nie to na cudze konto lub na swoje świeże i od razu wypłacić gdyż komornik zajmując konto nie wie że są na nim środki z dotacji.

  admin

 123. Witam jeśli mam długi a założę konto w banku i jest współwłaściciel to może wejść komornik zabrać kasę z konta lub zablokować i czy jakieś będzie wspólnik miał nie przyjemności z tego powodu?

  Daria

 124. Może ściągnąć pieniądze które przypadają Pani na tym koncie, zależnie od tego co stanowi umowa rachunku bankowego.

  admin

 125. Witam. Mam kilku komorników, próbuję płacić długi. Ostatnio znajomy zaproponował mi żebym razem z nim otworzyła sklep spożywczy. On byłby właścicielem a ja współwłaścicielem. Znajomy ma czyste konto. Mam pytanie czy komornik może zabierać z konta pieniądze które będą wpływać z płatności kartami ?

  Anna

 126. Może zabrać Pani część – zależnie od tego w jakiej części figuruje Pani jako współwłaściciel konta.

  admin

 127. Dzień dobry mam długi u komornika bo kiedyś podzyrowałem kredyt teściowi a jego firma zbankrutowała on się na mnie wypiął i zadłużenie jest na mnie, pytanie chciałbym otworzyć działalność gospodarczą dokładnie auto-handel najlepiej z dofinansowaniem z Unii Europejskiej, pytanko czy za pieniądze z Unii kupić samochód do sprzedaży komornik ma prawo go zająć? Ewentualnie jak zrobić żeby komornik nie mogł zabrać mienia ruchomego? Czy może mam mamę emerytke i na nią założyć działalność? Co będzie lepsze?

  Don

 128. Nie wiem czy samochód kupiony ze środków unijnych na sprzedaż wlicza się do środków wymienionych tu:

  Art. 831 § 2 KPC (…) nie podlegają egzekucji również środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne powstałe w ramach realizacji projektu, na który były przeznaczone środki pochodzące z programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 pojęcie środków publicznych i dochodów publicznych ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, przez okres jego realizacji wskazany w umowie o dofinansowanie projektu.

  Obawiam się, że nie ale lepiej jak Pan zapyta kogoś w urzędzie.

  Nie wiem co lepsze, ukrywać samochód czy działalność na osobę trzecią założyć. Obecnie komornik ma prawo żądać wskazania majątku (dawniej tylko sąd miał takie prawo).

  admin

 129. Witam. Mam dwóch komorników na koncie. Jednakże dogadałam się z nimi, że będę im spłacać w sumie 600zl co miesiąc. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim jeszcze do lipca. Chciałabym sobie dorobić, ale to co chcę robić wiąże się z założeniem działalności. I muszę to zrobić na swoje nazwisko. Moje pytanie jest takie czy komornicy mogą zająć mi z tego tytułu pieniądze? Chciałabym żeby pieniądze za sprzedane produkty wpływały na konto teściowej. Czy jest coś takiego ze nie musze np wykazywać dochodów. Na samym początku i tak kokosów nie zarobie dopóki nie rozkręce wszystkiego. Muszę otworzyć sklep internetowy i pozyskiwać klientów w internecie. Jak się z tym uporać. Dodam że długu mam około 30 tysięcy

  Katarzyna

 130. Na cudzym koncie nie mogą zająć pieniędzy. Praktycznie można podać cudze konto do wpłat i to nawet opatrzone Twoimi danymi (przelewy dokonywane są elektronicznie w banku, bez udziału człowieka),nie wiem jak to wygląda od strony prawnej tzn. jeżeli skarbówka dowiedziałaby się o tym to chyba byłby problem.

  „Czy jest coś takiego ze nie musze np wykazywać dochodów.” = nie wiem o co chodzi.

  admin

 131. Witam serdecznie. Mam egzekucje komornicze, i chciałbym zacząć działalność gospodarczą jako agent nieruchomości. Wynagrodzenie prowizyjne wypłacane na podstawie faktury wystawianej agencji z którą współpracuje. Brak majątku materialnego. Czy komornik może ząjac takie wynagrodzenie ktore jest wypłacane firmie która zakladam. Takie wynagrodzenie moze być gotówkowe lub przelewem na konto firmowe. Czy mogę do rozliczeń podać konto prywatne osobny trzeciej?

  Michał

 132. Komornik może zająć takie wynagrodzenie i to w całości. Może zająć nie tylko na koncie ale tez jako zajęcie wierzytelności skierowane do tej agencji czyli żeby nie wypłacała wynagrodzenia Panu tylko komornikowi. Co do konta na osobę trzecią to prosze przeczytać komentarz nad Pańskim komentarzem.

  admin

 133. Witam. W miesiącu lutym otrzymałem na konto dwa przelewy z tytułu wynagrodzenia za pracę. Czyli za styczeń i za tenże luty. Po czym komornik drugi przejął w wysokości 1585zl. Czy miał prawo? Otrzymuję najniższą krajową czyli 1633zl netto.

  Leszek

 134. Nie miał prawa. Wykazać że to za dwa miesiące i żądać zwrotu ale komornik pewnie przekazal te pieniadze wierzycielowi więc żądać zwrotu od wierzyciela.

  admin

 135. Tak,już przekazał wierzycielami. Żądałem zwrotu od banku bo to ich Dział Windykacji dokonał przelewu ale jak to bank-mają 60 dni na odpowiedź. Dzięki serdeczne za szybką odpowiedź. Jesteś super gość z tego co widzę! Pozdrawiam.

  Leszek

Skomentuj