Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dobry kredyt mieszkaniowy – czyli jaki?

skomentuj

Własne mieszkanie to marzenie wielu ludzi. Niestety w dzisiejszych czasach ciężko je zrealizować. Przeciętny Polak musiałby pracować około 90 lat, aby uzbierać sumę potrzebną na zakup mieszkania. Na szczęście współczesne banki wychodzą naprzeciw ludziom i proponują kredyty mieszkaniowe, lecz nie zawsze są one dla nas korzystne (aktualnie najlepsze według nas są tutaj). Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Przede wszystkim na oprocentowanie. Powinno być jak najmniejsze, ponieważ całkowity koszt spłaty kredytu będzie zależeć od niego.

Drugą ważną rzeczą jest czas, w jakim będziemy kredyt spłacać. Im jest on wyższy tym raty miesięczne są niższe, ale całkowity koszt kredytu wzrasta.

Powinniśmy się również zorientować czy bank daje możliwość wstrzymania spłaty rat na jakiś określony czas, (tak zwaną karencję). Wiadomo, że nasz sytuacja finansowa może być różna w trakcie np. 50 lat spłaty kredytu, dlatego taka opcja jest bardzo wygodna. W niektórych bankach karencja wynosi nawet 29 miesięcy.

Kolejną ważną rzeczą jest maksymalna kwota, na jaka bank może nam udzielić kredytu. Nie wszystkie banki kredytują całkowitą sumę mieszkania. W niektórych wynosi ona 90% a w innych nawet 110%. To bardzo istotny szczegół, jeżeli nie mamy odłożonych oszczędności i nie możemy z nich pokryć brakującej sumy pieniędzy.

Ważną rzeczą jest również opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Dużo banków komercyjnych nie pobiera już opłat za rozpatrzenie zdolności do wzięcia kredytu, lecz niektóre jeszcze coś takiego stosują.

Ostatnią rzeczą, na która trzeba zwrócić uwagę jest waluta, w której bierzemy kredyt. Niektórzy pilnie obserwują kursy walut i zaciągają kredyty, np. w euro czy we frankach szwajcarskich. To bardzo ryzykowny sposób, ponieważ nie zawsze jest on opłacalny ze względy na całkowity koszt kredytu.

Odpowiednio dobrany kredyt mieszkaniowy to doskonałe rozwiązanie dla młodych osób, które rozpoczynają życie na własny rachunek. Osoba, która posiada, chociaż kilkunastomiesięczny staż pracy ma prawo o ubieganie się o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Jednak przed wzięciem na siebie odpowiedzialności spłaty kwoty, na jaką zaciągnęliśmy kredyt warto indywidualnie rozważyć wszystkie wyżej wymienione czynniki. Inaczej szczęście z posiadania własnych czterech kątów będzie przesłaniać widmo wiszącego nad nami kredytu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty hipoteczne

Skomentuj