Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Dłużnik za granicą a polski komornik

4 komentarze

Ostatnimi laty mnóstwo dłużników wyjechało pracować za granicę. Do Anglii, Irlandii (generalnie UK), Niemiec, Holandii, niemało jest ich też w Norwegii. Ich długi to często prywatne pożyczki zaciągnięte od kolegi. Wierzyciele nie wiedzą, co robić w takiej sytuacji, wielu z nich ma już prawomocny nakaz zapłaty, wyrok. Pytają, czy polski komornik może prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi mieszkającemu za granicą?

Przeczytaj też: Zagraniczne konto bankowe a komornik

Polski komornik może prowadzić egzekucję tylko na obszarze Polski. Jednak wielu Polaków – dłużników mieszkających za granicą ma konto bankowe w jakimś polskim banku i nic nie stoi na przeszkodzie aby polski komornik wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko takiemu dłużnikowi i zajął to konto jak też ewentualne inne mienie które ten pozostawił w Polsce. Jakie to jeszcze może być mienie oprócz rachunku bankowego? A choćby ruchomości pozostawione w miejscu danego zamieszkania i wciąż zameldowania gdzie w licznych takich przypadkach mieszkają rodzice albo żona z dziećmi. Komornik może się wybrać tam na zajęcie ruchomości, zająć coś dla postrachu o czym domownik zapewne nie omieszka dłużnika poinformować co może skutkować spłatą od niego lub w jego imieniu. Niech też komornik sprawdzi czy mieszkanie nie jest by jego własnością i jak jest, to niech wszczyna egzekucję z tej nieruchomości, obecność dłużnika nie jest mu do tego niezbędna.

Przeczytaj też: Dłużnik za granicą a majątek w Polsce

Dłużnik przebywający za granicą często nie wie o tym, że wierzyciel w międzyczasie uzyskał przeciwko niemu sądowy tytuł wykonawczy. Wierzyciel podał w pozwie znany mu polski adres zamieszkania dłużnika, sąd wysłał na ten adres nakaz zapłaty, nakaz nie został podjęty, po drugim bezskutecznym awizowaniu przez listonosza poczta zwróciła przesyłkę do sądu i nakaz został zgodnie z prawem uznany za doręczony. Wielu dłużników nie mając pojęcia o takiej procedurze myśli, że wierzyciel nie posiada tytułu wykonawczego wobec czego on – dłużnik spokojnie może mieć środki na polskim koncie bankowym i cenne rzeczy w mieszkaniu, Aż tu nagle wchodzi na konto i do mieszkania komornik… Później niejeden taki dłużnik pisze w internecie na temat komornika opnie w rodzaju “Złodziejka. Nie jestem dłużnikiem a ukradła mi pieniądze z konta”.

Przeczytaj też: Upadłość konsumencka a praca za granicą

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

21 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Dłużnik za granicą a polski komornik'

Subscribe to comments with RSS

  1. Chciałem zwrócić się do Pana z prośbą o poradę, jako, że planuje wyjazd za granicę do pracy. Posiadam zadłużenie m.in. za niespłacony kredyt w banku. Ogólna wartość zadłużenia wynosi około 40 tysięcy złotych i chciałem wyjechać za granicę po to, by sukcesywnie przelewać wierzycielom pieniądze na spłatę zadłużeń. Zastanawia mnie jednak, ponieważ czytałem o możliwości wystąpienia po egzekucje zadłużenia do niemieckich organów egzekucyjnych, jaka jest szansa na to, że polscy komornicy będą mogli zająć moje niemieckie wynagrodzenie oraz niemieckie konto bankowe. Mam zamiar zameldować się w Niemczech i wykonywać prace w firmie zarejestrowanej w Niemczech, nie przez agencje pracy bądź coś podobnego.

    Karol

    20 mar 22 o 17:30

  2. Polski komornik nie ma prawa prowadzić za granicą jakichkolwiek czynności egzekucyjnych. Nie może zatem zająć wynagrodzenia u zagranicznego pracodawcy ani konta w banku za granicą.

    admin

    20 mar 22 o 18:00

  3. Bardzo dziękuje za odpowiedź! A co w wypadku gdyby zdecydował się użyć Europejskiego Nakazu Zapłaty? Czy przy takiej kwocie istnieje szansa ze będą chcieli się w coś takiego bawić, czy dotyczy to dużo wyższych kwót? Byłbym bardzo wdzięczny za szersze opisanie tego czy istnieje taka możliwość 🙂

    Karol

    20 mar 22 o 19:05

  4. Co do tego czy bank ten praktykuje to przy takiej kwocie to nie wiem. Jednak i w takim przypadku egzekucje musiałby prowadzić zagraniczny komornik. Poza tym myślę sobie, że jeśli nie zdradzi się Pan przed wierzycielem gdzie Pan mieszka i że Pan pracuje, to on nie podejmie omawianych kroków, bo nie będzie wiedział po pierwsze, czy jest sens a po drugie do którego komornika, w którym kraju…

    admin

    20 mar 22 o 19:18

Skomentuj