Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Długi alimentacyjne, brak zameldowania, praca na czarno a komornik

komentarzy 10

Pytanie: Dzien dobry, pisze od zajomych z meila, polecili mi pana, mam dwa pytania. W czwartek odbyla sie rozprawa, ze musze placic wyzsze alimenty. place do tej pory 800 zl na dwojke dzieci a teraz musze 1000 zl,
1.Czy jak nie bede placil 1000 tylko 800 lub w ogole, a nie mam meldunku i pracuje na czarno, co komornik wtedy moze….
2.Czy komornik mnie znajdzie jak nie mam meldunku?

Odpowiedź: Skoro nie ma Pan oficjalnie dochodów i nie ma adresu zameldowania i nikt „życzliwy” komornikowi nie doniesie gdzie Pan przebywa, to najprawdopodobniej egzekucja komornicza będzie bezskuteczna. Komornik nie będzie Pana szukał niczym detektyw jakiś.

Niepłacenie alimentów w ogóle niesie jednak ryzyko karne albowiem zgodnie z art. 209. § 1 Kodeksu karnego kto uporczywie uchyla się od płacenia alimentów i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie oznacza to automatycznie, że każdy kto nie płaci alimentów poniesie karę, musi zaistnieć owe uporczywe uchylanie się w ocenie sądu, zła wola.

Złożenie zawiadomienia do prokuratury może jednak (przynajmniej teoretycznie) spowodować iż policja zacznie Pana szukać ale też nie wiadomo z jakim skutkiem, z pewnością nie postawią na nogi wszystkich policjantów z miasta czy z Polski. Gdyby jednak Pana znaleźli, to wierzyciel alimentacyjny mógłby otrzymać od policji adres Pana pobytu i przekazać komornikowi a ten mógłby zjawić się u Pana w mieszkaniu. Inna sprawa natomiast, czy zająłby cokolwiek, to już zależy od tego, czy ma Pan na siebie jakieś wartościowe sprzęty.

Pytanie: Mieszkam u znajomej, mam swoj pokoj z kuchnia, lazienka wspolna, w pokoju spie na materacu, mam jeden stolik, krzeslo, stary komputer z 2002 roku, telewizor z 2000 i telefon komorkowy z 2004. Adres kontaktowy mam na rodzicow, skad jestem wymeldowany, po za rodzicami, nikt nie wiem gdzie przebywam, korespondencja idzie, na adres rodzicow, gdzie powiedzialem ze maja odbierac wszystkie listy z sadu i komornika odpisujac im ze tu nie przebywam, pokazuja ze jestem wymeldowany, i mowia ze nie wiedza gdzie jestem, tylko kontaktuja sie na e-mail jak jest poczta.

No to ze strony komornika chyba nic Panu nie grozi nawet jakby do Pana przyszedł.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 3.8]

kategoria komornik

Komentarze do 'Długi alimentacyjne, brak zameldowania, praca na czarno a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sąd ocenia między innymi to, czy mógłby pracować jakby chciał. wykształcenie, wiek, rynek pracy lokalnie.

  Klaudia

  9 Mar 15 o 12:52

 2. w kwestii alimentów przypomnę o możliwości cofnięcia prawa jazdy 🙂

  ryszard ochódzki

  9 Mar 15 o 13:48

 3. Jakoś o samochodzie nic on nie pisze, że ma…

  admin

  9 Mar 15 o 14:11

 4. akurat takiego dłużnika, który nie ma meldunku, pracuje na czarno nie bardzo interesuje czy jeździ samochodem z prawem jazdy czy bez. Z resztą jak by dostał mandat to bez meldunku musi płacić na miejscu.

  Mike

  9 Mar 15 o 14:43

 5. A jak nie będzie miał przy sobie pieniędzy?

  admin

  9 Mar 15 o 15:15

 6. areszt. Podobnie jak z obcokrajowcami.

  Mike

  9 Mar 15 o 22:36

 7. Może uda mu się ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

  Kanone

  10 Mar 15 o 16:45

 8. Jeżeli dobrze mu jest „na czarno” to po co… 😉

  admin

  10 Mar 15 o 18:32

 9. Od roku przebywam w Niemczech. Rok temu sad Polski podniosl mi alimenty na jedno dziecko z 150 zl na 200 zl, byly maz tlumaczy sie sfoja sytuacja finansowa, te zarabia, ale ma kredyty , i tam inne. Wiec 3 miesiace temu zlozylam rozprawe w Niemczech, i przyznali mi 150 € miesieczniue, to jest 600 zl. Maz sie na rozprawe nie stawil, napisal tylko pismo ze placic tyle nie bedzie i nadal przysyla tylko 200 zl. Zalega za 2 mieisace. Dowiedzialam sie ze jak zloze podanie w Niemczech, to raczej nic nie zrobia. Bo nie ma jakes umowy miedzy panstwami. Moje pytanie. Czy moge zlozyc do komornika o ekzekucje w Polsce? Czy Polski komornik uwzgledni decyzje sadu Niemieckiego i otrzymam zalegle alimenty?

  mirinda

  2 maja 15 o 09:31

 10. Uwzględni ale najpierw trzeba złożyć wyrok do polskiego sądu celem uznania przez polski sąd jego wykonalności (bez ponownego badania zasadności). Na podstawie Rozporządzenia Rady WE NR 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. I po stwierdzeniu przez polski sąd wykonalności, skierować wyrok do egzekucji do polskiego komornika.

  admin

  2 maja 15 o 09:39

Skomentuj