Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Dlaczego tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy

komentarze 4

Takie tytułowe zapytanie (tylko że zamiast „tytuł” jest „tytół”) znalazłem w statystykach odwiedzin bloga. No, chodzi o to, aby już byłego wierzyciela nie korciło żeby ponownie – bezprawnie tenże tytuł wykorzystać (wnosząc jeszcze raz o egzekucję). Komornik pozostawia w aktach sprawy tytuł wyegzekwowany i informuje o tym wierzyciela i dłużnika po zakończeniu egzekucji, np.:

pozostawienie

Zwracając wierzycielowi tytuł z którego część należności wyegzekwowano, komornik nanosi nań informację o tym, w jakiej części egzekucja była skuteczna – jaką kwotę wyegzekwowano od dłużnika. Wtedy jest to niezbędne, aby wierzyciel mógł np. sprzedać dług, udać się do innego komornika i generalnie aby był w stanie wykazać, że posiada wierzytelność. Jednak gdy tytuł wykonawczy został w całości wyegzekwowany, to komornik postępuje jak w załączonym wyżej piśmie. Tak, to była piękna akcja z tym Alior Bankiem.

Jak już chyba pisałem na tym blogu przy innej okazji, ryzykują natomiast Ci dłużnicy, którzy dobrowolnie płacą dług stwierdzony tytułem wykonawczym – zanim wierzyciel skieruje tenże do egzekucji komorniczej. Dług spłacony a wierzyciel dalej ma tytuł wykonawczy, bez żadnych adnotacji… Może lepiej dać zarobić komornikowi (nie spłacać wierzycielowi dobrowolnie tytułu wykonawczego poza komornikiem) ale za to później spać spokojnie?

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4.5]

kategoria komornik

Komentarze do 'Dlaczego tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że „ryzykują natomiast Ci dłużnicy, którzy dobrowolnie płaca dług stwierdzony tytułem wykonawczym – zanim wierzyciel skieruje tenże do egzekucji komorniczej. Dług spłacony a wierzyciel dalej ma tytuł wykonawczy, bez żadnych adnotacji… Może lepiej dać zarobić komornikowi (nie spłacać wierzycielowi dobrowolnie tytułu wykonawczego poza komornikiem) ale za to później spać spokojnie?”

  Taki dłużnik zawsze może wytoczyć powództwo opozycyjne, którego koszt jest niższy niż koszty związane z egzekucją tego długu.

  Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

  24 maja 13 o 07:52

 2. Tak, tylko że zanim wytoczy to powództwo i zanim sąd nakaże zawieszenie postępowania egzekucyjnego, to nieuczciwy były wierzyciel może już mieć pieniądze które wyegzekwował dlań komornik na przykład w wyniku zajęcia konta firmowego byłego dłużnika. A nie jest powiedziane, że egzekucja tych środków od byłego wierzyciela będzie skuteczna… Myślę że co najmniej w połowie przypadków byłaby nieskuteczna…

  admin

  24 maja 13 o 08:27

 3. W przypadku egzekucji z rachunku bankowego rzeczywiście można ściągnąć od razu sporą kwotę, ale przy innych sposobach egzekucji dłużnik zdąży uzyskać zabezpieczenie. Ryzykowanie opłaty 8 czy 15 % plus wydatki i koszty zastępstwa w egzekucji oraz odsetki do dnia ściągnięcia roszczenia przez komornika to wysoka cena za potencjalne ryzyko ściągnięcia zapłaconych należności i niemożności ich odzyskania.

  Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

  24 maja 13 o 08:45

 4. To prawda, jednak w przypadku dłużników będących podmiotami gospodarczymi skuteczna egzekucja z rachunku bankowego za jednym razem nie jest rzadkością. Nawet gdy chodzi o np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest wiele osób i firm które za nic sobie mają ewentualne konsekwencje egzekucji komorniczej przeciwko nim, bo albo nic nie maja, albo skutecznie ukrywają majątek. Takie podmioty mogą się skusić na to. A jak chodzi o odpowiedzialność karną za taki czyn, to podobno nie grozi, tak słyszałem. Dziwi mnie to bardzo ze nie grozi, ale prawnik który mi to powiedział był pewien tego co mówi.

  admin

  24 maja 13 o 08:58

Skomentuj