Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy windykacja może chodzić do sąsiadów”

komentarze 3

„czy windykacja może chodzić do sąsiadów” – tym razem ktoś takie pytanie zadał w wyszukiwarce. Nie ma takiej fizycznej możliwości ponieważ słowo „windykacja” jest rzeczownikiem określającym proces odzyskiwania pieniędzy, nie jest istotą żywą, która mogłaby się przemieszczać.

Inaczej wygląda sprawa z windykatorami, ci jako ludzie mogą się przemieszczać. Fizycznie więc mogą chodzić do sąsiadów, ale moim zdaniem nie powinni informować sąsiadów o tym, że dłużnik to dłużnik. Jeżeli zaś chodzi o rozpytanie się o dłużnika bez poinformowania w jakiej sprawie przyszli, to czemu nie? Każdy ma prawo zapytać o każdego.

Jednak jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku komornika. Nie pytałem komorników, ale wydaje mi się że przeprowadzając wywiad sąsiedzki, legitymują się na wstępie rozmowy, więc sąsiedzi wiedzą już że ich sąsiad o którego pyta komornik, musi mieć dług (długi).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 18 Ocena średnia: 4.1]

kategoria windykacja

Komentarze do '„czy windykacja może chodzić do sąsiadów”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy windykacja może chodzić do sąsiadów”'.

 1. Prawo prawem, a ja widziałem, jak firma windykacyjna pooklejała drzwi dłużnika, drzwi na klatce schodowej itp. z podaniem danych osobowych dłużnika, kwotą długu i podaniem nazwy wierzyciela!
  Byłem z wizytą u znajomych i poczytałem sobie takie kartki aż do piętra, na którym mieszkają znajomi – dłużnik mieszka na tym samym piętrze, tylko po drugiej stronie korytarza.
  Fajne prawda?

  Rex

  29 Cze 11 o 11:21

 2. O tym, czy można upubliczniać czy nie, formalnie decyduje cel upubliczniania. Jeżeli ten cel (rzekomy, oficjalny cel) to sprzedaż długu, to upubliczniać można, przy zachowaniu pewnych zasad, norm. My też tak czasem robimy jak ta firma windykacyjna – rozklejamy ogłoszenia o sprzedaży długu. 😉

  admin

  29 Cze 11 o 16:21

 3. No ale tutaj było to wezwanie pana X do spłaty zadłużenia z tytułu pożyczki udzielonej przez M.

  No kur… normalnie plain textem na ścianie, drzwiach, w windzie i na drugich drzwiach w budynku wielomieszkaniowym, gdzie mieszkał ten pan X.

  Niezłe jaja, prawda?

  Rex

  29 Cze 11 o 21:41

Skomentuj