Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą

komentarzy 9

Pytanie: Od 10 lat mieszkam w Niemczech ale za dwa miesiące na stałe wracam do Polski. Samochód oczywiście cały czas jest ubezpieczony w Niemczech, nigdy nie miałem stłuczki, nikomu szkody nie wyrządziłem, mam zniżki. Chciałbym się dowiedzieć, czy polskie towarzystwo ubezpieczeniowe zaliczy mi ten bezszkodowy przebieg do zniżki na OC i AC gdy po powrocie będę ubezpieczał w Polsce pojazd? Jeżeli tak, to czy wystarczy jeśli przedstawię niemiecka polisę ubezpieczeniową gdzie jest wpisana klasa bezszkodowości?

Odpowiedź: Proponuję Panu wybrać wstępnie jedną lub dwie (trzy) najatrakcyjniejsze według Pana oferty ubezpieczenia OC i AC (w pakiecie) i dowiedzieć się telefonicznie, czy honorują bezszkodowy przebieg ubezpieczenia zagranicznego do zniżek. Dobre oferty są tutaj. Wedle mojej wiedzy większość honoruje zniżki z zagranicy (z Unii Europejskiej) ale być może są jeszcze i takie które traktują okres ubezpieczenia samochodu zagranicą jako brak ubezpieczenia skutkujący przepadkiem zniżek. Nie istnieje bowiem obowiązek uwzględniania przez działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia w innym kraju.

Dokument polisy ubezpieczeniowej z informacją o, jak Pan pisze, klasie bezszkodowości raczej nie wystarczy, choćby z tego powodu, że mógł Pan mieć stłuczkę na przykład tuż przed powrotem do Polski i takie niedawne zdarzenie nie będzie odzwierciedlone na druku ubezpieczenia. Sugeruję postarać się o zaświadczenie od ubezpieczyciela niemieckiego potwierdzające bezszkodowy przebieg ubezpieczenia i przetłumaczenie tegoż na język polski przez tłumacza przysięgłego. Znów jednak sugeruję najpierw wybrać sobie wstępnie ubezpieczycieli i dowiedzieć się, czy będzie to potrzebne a jeśli tak, to jaki jest okres ważności takiego zaświadczenia licząc od daty wystawienia oczywiście.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 125 Ocena średnia: 4.2]

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'Czy ubezpieczyciele w Polsce akceptują do zniżki na OC i AC bezszkodowy przebieg ubezpieczenia za granicą'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam bliźniaczą sytuację. W Niemczech w firmie ubezpieczeniowej powiedziano mi, że nie otrzymam od nich żadnego zaświadczenia dopóki nie zakończy się umowa ubezpieczenia. Kicha totalna, dziadostwo gorsze niż w Polsce.

  Ewa

 2. A jakiego „dziadostwa” w Polsce doznałaś w towarzystwie ubezpieczeniowym?

  admin

 3. Właśnie zakończyłem rozmowę telefoniczną z jednym z pracowników zajmujących się obsługą klienta w dziedzinie ubezpieczeń OC i AC. Przedstawiłem mu moja sytuację, podobną do opisanej powyżej, (w moim przypadku krajem poprzedniego ubezpieczenia była Irlandia) niestety odpowiedź była jednoznaczna. Nie akceptujemy zniżek ubezpieczycieli spoza naszego kraju. Nie mogłem zrozumieć tego faktu, gdyż firma ubezpieczeniowa jest dokładnie ta sama- Liberty. Co ciekawe Irlandczycy nie mają absolutnie żadnego problemu w akceptowaniu polskich zniżek…
  Ostatecznie udało mi się dojść do porozumienia z jednym z miejscowych ubezpieczycieli, który zaakceptował zniżki przetłumaczone przez tlumacza przysięgłego. Pozdrawiam

  Sfrustrowany

 4. Skandal.

  Przy okazji, dokładnie dzisiaj rozmawiałem z kolegą który wrócił po latach z Niemiec i wybrał w Polsce Gothaer który mu zniżki stamtąd uwzględnił, mimo tego że w Niemczech miał innego ubezpieczyciela.

  admin

 5. bylem w UK 10 lat. 3 rozne brytyjskie ubezpieczalnie uwzglednily mi w tym czasie znizki z Polski.

  W 2016, po powrocie do Polski znizki brytyjskie zostaly uwzglednione przez PZU. Na ten rok mam natomiast ubezpieczenie w AXA gdzie znizki uwzgledniono rowniez. W grudniu 2016 szukajac ubezpieczenia dowiedzialem sie ze Generalli oraz Filar nie uwzglednilyby moich zagranicznych znizek.

  Wczoraj dowiedzialem sie ze ubezpieczalnia w ktorej kolega ubezpieczal auto przestala honorowac znizki z zagranicy pomimo tego ze rok wczesniej nie mieli z tym problem.

  o.

 6. Mam pytanie odnośnie jakiś zmian w polskich ubezpieczeniach czy coś się zmieniło odnośnie zniżek z Irlandii i honorowane ich w Polsce? Nigdy nie miałem auta w Polsce więc 70% zniżek jest tylko z Irlandii
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Andrzej Irlandia

 7. Nic mi na temat ewentualnych zmian nie wiadomo.

  admin

 8. Nie akceptuja Prosze Panstwa..Zadna firma ubezpieczeniowa..Moj maz ma 28 lat bezszkodowej jazdy..Za 8 lat dostal znizki w UK..A w PL..G…nic!jezeli sa takie firmy..To ubezpiecza go ale od 6 tys w gore/rok..Moglas sobie Polsko pozostac w PRLu..Nikt niczego by nie oczekiwal i zalu nie mial..

  Anonim

 9. Axa akceptuje na 100%

  Anonim

Skomentuj