Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy pożyczka jest dochodem?

3 komentarze

Pytanie: Dłużnik otrzymując pożyczkę np w 2018 roku na okres 24 miesięcy i zaprzestając jej spłacać w tym samym roku de facto osiąga dochód. Wątpię by wykazał go w PIT. Czy sądzisz że postraszenie go doniesieniem do Urzędu Skarbowego może go zmobilizować do oddania długu ? I co istotniejsze, czy ten “straszak” ma jakieś podstawy ? Tak na marginesie jeżeli dług z tytułu pożyczki się przedawni, to dochód powstały z jego nieoddania jest już chyba bezdyskusyjny. Jeśli okres przedawnienia długu był np. 3 letni, to jest przecież krótszy od terminu przedawnienia należności podatkowej (5 lat). Tym samym urząd skarbowy ma 2 lata po otrzymaniu donosu od “życzliwego” na wszczęcie postępowania i przerwanie biegu przedawnienia.

Przeczytaj też: Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?

Odpowiedź: Pożyczka nie jest dochodem ponieważ podlega zwrotowi. Nie powoduje zatem przysporzenia majątkowego a takowe musi nastąpić aby można mówić o uzyskaniu dochodu. Znaczy się na jakiś czas powoduje to przysporzenie ale ostatecznie ma być zwrócona, zakłada się że zostanie zwrócona. Aby stała się dochodem, potrzebne byłoby umorzenie jej dłużnikowi przez wierzyciela. Przedawniony dług z tytułu pożyczki moim zdaniem też nie można uznać za dochód gdyż na przykład, w niektórych przypadkach można dokonać kompensaty własnego długu kupiwszy przedawnioną wierzytelność z tytułu tejże pożyczki o której mowa. Nie można zatem wykluczyć, że ktoś będący dłużnikiem dłużnika – pożyczkobiorcy, kupi od wierzyciela – pożyczkodawcy tą przedawnioną wierzytelność aby dokonać kompensaty polegającej na tym, że na przykład “ja Ci jestem winien pieniądze w kwocie 10 tys. zł ale kupiłem Twój dług na 12 tys. zł który Ty miałeś wobec kogoś i owszem Ty jesteś moim wierzycielem ale teraz ja też jestem Twoim wierzycielem. Dokonuję kompensaty – potrącenia obu naszych długów wzajemnych (oto pismo – oświadczenie o potrąceniu) i teraz jesteś mi jeszcze winien 2 tys. zł”.

Przeczytaj też: Potrącenie wierzytelności z różnych umów

Dochodzić zapłaty przedawnionego roszczenia z tytułu pożyczki, w tym prywatnej (przedawnienie 6 lat) można też w postępowaniu karnym zawiadamiając o wyłudzeniu – przedawnienie karalności przestępstwa oszustwa to wszak 15 lat: https://pamietnikwindykatora.pl/oszustwo-kara-i-przedawnienie/. Generalnie: wraz z przedawnieniem dług nie anuluje się w kwestii karnej (ale oczywiście nie w każdym przypadku dług jest podstawą do przedstawienia dłużnikowi zarzutu oszustwa).

Nie ma zatem podstaw do postraszenia i ukarania pożyczkobiorcy za nieodprowadzenie podatku gdyż takowego nie ma tzn. dochodowego z tego tytułu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 lutego, 2021

Komentarze do 'Czy pożyczka jest dochodem?'

Subscribe to comments with RSS

  1. A wiadomo, że jeżeli egzekucja komornicza jest bezskuteczna, to w 95% takich przypadków w inny sposób już nie zostanie nigdy odzyskana i nie dojdzie do kompensaty zobowiązań szczególnie jeżeli jest to należność niezwiązana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    haha

    6 lut 21 o 17:12

  2. Zgodnie z nowelizacją w kodeksie cywilnym przedawnionego roszczenia nie można windykować.

    error

    9 wrz 21 o 15:50

  3. Chyba że w drodze postępowania karnego.

    admin

    10 wrz 21 o 05:45

Skomentuj