Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy osoba fizyczna może sprzedać dług do firmy windykacyjnej bez klauzuli wykonalności sądowej”

komentarze 22

Takie długie pytanie ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy osoba fizyczna może sprzedać dług do firmy windykacyjnej bez klauzuli wykonalności sądowej” – a przyjąłem kiedyś zasadę, że cytat to cytat, nie będę nic zmieniał ani skracał ani poprawiał. Do rzeczy jednak.

Tak, osoba fizyczna może sprzedać dług osoby fizycznej (bo chyba o to dokładniej chodzi), który jeszcze nie został stwierdzony tytułem wykonawczym (prawomocnym nakazem zapłaty, wyrokiem).  Sam dużo takich długów przyjmuję do windykacji – na podstawie umowy cesji czyli kupno jest możliwe. Ewentualny zarzut dłużnika w tej kwestii nic by nie zmienił, bo można i już. Nie każda jednak firma przyjmuje do windykacji niezasądzone długi osób prywatnych. Utrudniona jest bowiem, ponieważ dłużnik często kryje się w mieszkaniu i tylko chyłkiem przemyka, a do mieszkania nie wejdziesz przecież siłą. Co innego jak dłużnikiem jest firma bo wrota cały czas otwarte dla klientów. Po drugie, trudności w upublicznianiu takiego dłużnika, bo wpis w rejestrze długów w przypadku tego typu dłużnika wchodzi w grę dopiero po uzyskaniu tytułu wykonawczego a firmę można tam wpisać bez wyroku. Wrzucenie takiego prywatnego delikwenta bez wyroku na internetową giełdę długów też co najmniej śliskie jest.

P.S. Inaczej przedstawia się sprawa jak chodzi o przedsądowe dopisywanie do rejestrów długów pożyczkobiorców firm pożyczkowych. Mogą być dopisywani do rejestrów długów jako konsumenci na etapie windykacji przedsądowej.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.4]

kategoria windykacja

Komentarze do '„czy osoba fizyczna może sprzedać dług do firmy windykacyjnej bez klauzuli wykonalności sądowej”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy osoba fizyczna może sprzedać dług do firmy windykacyjnej bez klauzuli wykonalności sądowej”'.

 1. Witam,
  Czy odkupują Państwo również w takiej sytuacji?
  Biuro podróży ogłosiło niewypłacalność a winne jest mi ponad 35 000 zł.

  eda

  26 Wrz 12 o 23:23

 2. Witam,

  My długów nie kupujemy, tylko windykacje prowadzimy.

  admin

  27 Wrz 12 o 05:13

 3. Witam mojasprawawygląda tak że mam wyrok sądowy jest dwuch dłużników jednak komornik nic nie zdziałał ponieważ dłużnicy nie są nigdzie zatrudnieni i nic nie posiadają wszystko na żone zapisali i nic są winni ponad 20 tyś zł chciałabym się dowiedzieć co w tej sytuacji mogę zrobić proszę o odpowiedz…

  aga

  18 Lis 12 o 19:31

 4. Można zlecić windykacje nie konwencjonalną (ale nie mnie bo mam „komplet” takich zleceń aktualnie) albo, ustaliwszy co konkretnie przepisali na żony, skorzystać ze skargi pauliańskiej wnoszą co uznanie darowizny za bezskuteczną w odniesieniu do Pani.

  admin

  18 Lis 12 o 21:29

 5. Witam zlece windykacje dlugu od osoby fizycznej 72 tysiące plus odsetki
  oraz 10 tys plus odsetki dług alimentacyjny. Dłuznik przebywa w Belgii w
  kraju posiada parter domu oraz połowe placu auto i ruchomosci oszacowane
  przez Sąd i opisane w postanowieniu o podział nieruchomosci. ponadto
  dłuznik wynajął parter domu więc z czynszu płaconego przez najemców
  równiez można ściągnąć pieniądze.
  W Belgii pracuje posiadam adres i nr tel oraz wszelkie dane dłuznika
  Nieruchomośc dłużnika położona jest w woj podlaskim. Postanowienie o
  spłacie z majątku jest wydane 2011 r. z klauzulą wykonalności dłuznik
  nie płaci pracuje w Belgii. Dłuznik nie płaci tez alimentów
  zasądzonych Wyrokiem z 2010 r. z klauzulą wykonalnosci których nie
  płaci. Komornik jest nieskuteczny poniewaz tłumaczy że nie działa za
  granicą gdzie dłużnik pracuje i przebywa. Dłuznik posiada też Wyrok w
  zawieszeniu z a niepłacenie alimentów z marca 2011 r
  Czy Państwa kancelaria zajęła by się skutecznie windykacją tych
  długów? Prosze o odpowiedź mój nr tel 518 262 139

  JOL

  4 Lut 13 o 11:57

 6. Witam, w Belgii na razie nie windykujemy.

  admin

  4 Lut 13 o 12:10

 7. Witam, chciałabym się zapytać czy opłaca się sprzedać dług alimentacyjny a dokładnie zaległych alimentów. Biezące nie są juz pobierane. Wartość długu nie jest duża bo tylko ponad 4 tyś. wiem że dłużnik ma ziemię jakies 7 ha, firmę z której komornik nie potrafi ściągnąć zadłużenia, samochód, połowę domu.Proszę o odpowiedź.

  Marta

  25 Lis 13 o 18:57

 8. Z tego co się orientuję, to długów alimentacyjnych nie można sprzedać.

  admin

  26 Lis 13 o 10:08

 9. Witam, mój pracodawca winien jest mi 70 tysięcy złotych. Termin spłaty minął pół roku temu. Mam umowę na tą kwotę. Chciałbym jak najszybciej odzyskać tę sumę. Czy są państwo zainteresowani przyjęciem tego zlecenia lub kupnem takiego długu? Proszę o potwierdzenie tu to przeslę więcej szczegółów i podpiszemy umowę.

  Mietek

  8 Mar 14 o 16:45

 10. Niestety, nie można zbyć wierzytelności pracowniczej. I dlatego też do windykacji nie przyjmujemy takich wierzytelności gdyż działamy w oparciu o cesję powierniczą.

  admin

  8 Mar 14 o 17:19

 11. Dzień dobry

  czy byliby Państwo zainteresowaniu odzyskaniem należności w wysokości ok. 2.700 od osoby prywatnej? Problem z odzyskaniem należności za wynajem mieszkania.

  Magda

  20 Paź 14 o 19:58

 12. Dzień dobry, gdzie mieszka dłużnik?

  admin

  20 Paź 14 o 20:31

 13. Witam,
  Czy byliby Państwo zainteresowani odzyskaniem należności z tytułu wynajmu mieszkania w wysokości 2.000 zł od osoby prywatnej zamieszkałej w Jastrzębiu Zdroju?

  Ola

  4 Gru 14 o 21:13

 14. Witam, ju nie prowadzimy windykacji.

  admin

  5 Gru 14 o 01:25

 15. Witam, czy byliby Państwo zainteresowani odzyskaniem należności 9 000,- z zasądzonymi odsetkami (na chwilę obecną całość wynosi około 15 000) od osoby prywatnej? Dałam zaliczkę na zakup auta.

  asia

  19 Mar 15 o 19:14

 16. Witam, już nie zajmuję się windykacją. Proponuję zgłosić wyłudzenie do prokuratury jeśli jeszcze tego nie było. Rozumiem że sprawa u komornika była / jest. Upublicznić go też w internecie jako niby „dług na sprzedaż”.

  admin

  19 Mar 15 o 20:08

 17. Witam, czy bylibyście Państwo zainteresowani odzyskaniem należności 9000pln z zasądzonymi odsetkami (na chwilę obecną całość wynosi około 19 000) od osoby prywatnej. Mam wyrok sądu z klauzulą wykonalności. Jeżeli byście byli Państwo zainteresowani proszę o kontakt.

  ANNA

  25 Lis 15 o 11:22

 18. Już nie prowadzę windykacji. Komornik zajmował się sprawą?

  admin

  25 Lis 15 o 11:54

 19. Moja sprawa wygląda Tak, nie jest nie wiem jak duży dług , ale mimo wszystko długu nie mogę bo ściągnąć dobrowolnie. Mieszkam za granicą a dłużnik w Polsce . Umowa została podpisana ze zobowiązuje się spłacić dług jednak wpłynęła na konto tylko jedna rata i cisza.

  Jaga

  18 Paź 17 o 11:42

 20. Możesz na przykład ustanowić w Polsce pełnomocnika i niech kieruje sprawę do sądu a później do komornika. Jeżeli jednak mieszkasz we UE, to możesz sądowi w pozwie podać swój zagraniczny adres i będą doręczenia.

  admin

  18 Paź 17 o 13:35

 21. Witam, mam pytanie odnośnie takiej sprzedaży.
  Sytuacja wygląda tak, że wzięłam kredyt, ale pieniądze pożyczyłam „koleżance”, która zobowiązała sie do spłaty w formie ratalnej. Jednak osoba ta zaprzestała jakiejkolwiek spłaty, a też kontakt z nią jest utrudniony. Umowy jako takiej też nie ma sporządzonej, jedynie odręczne pismo jakoby ten kredyt był wzięty na nią. Czy jest szansa sprzedaży takiego zadłużenia? (Mowa tu o ok. 40 tys zł) Dodam tylko, że sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, choć mam taki zamiar.

  Maria

  16 Lis 17 o 17:07

 22. Teoretycznie można taki dług sprzedać ale w praktyce ciężko będzie znaleźć zainteresowanych kupnem takiego długu. Łatwej sprzedać dług firmy.

  admin

  16 Lis 17 o 18:45

Skomentuj