Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy konto firmowe jest obowiązkowe”

komentarzy 7

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „czy konto firmowe jest obowiązkowe”. Przedsiębiorca ma obowiązek posiadać konto bankowe. Pomijam w tym momencie kwestię rozliczeń z innym przedsiębiorcą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi mi przede wszystkim o obowiązek płacenia przelewem podatków oraz składek ZUS. Art. 61 ustawy o ordynacji podatkowej nakazuje zapłatę podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie przelewu. Obowiązek ten dotyczy też podatników rozliczających się na podstawie księgi podatkowej. Również zgodnie z art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca ma obowiązek dokonywania płatności w formie przelewu bankowego.

Nigdzie jednak nie jest napisane, że te przelewy muszą być dokonywane z konta firmowego wobec czego uważam, że można przyjąć iż do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest konieczne konto firmowe a wystarczy konto osobiste pod warunkiem, że bank tego nie uniemożliwi; polecam przeczytać: Konto osobiste jako firmowe. Polecam wybór dobrych kont osobistych tutaj a firmowych tutaj. Bez wychodzenia z domu można otworzyć szybko.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 5 Ocena średnia: 4.6]

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do '„czy konto firmowe jest obowiązkowe”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy konto firmowe jest obowiązkowe”'.

 1. Ani osobiste ani firmowe nie jest potrzebne. Można dokonać przelewu na poczcie lub w jakimkolwiek okienku kasowym. Sprawdzone POLECAM! Przynajmniej mniej szpiegowania ze strony US :/

  Integracja Sensoryczna

  11 Lut 12 o 01:39

 2. Do zwrotu VAT chyba jest potrzebne konto bankowe „firmowe”.

  Lech | blog o wekslach

  11 Lut 12 o 15:57

 3. Panie Robercie,

  Jako osoba fizyczna, zatrudniona na UoP, mam nad sobą komornika oraz zajęcie komornicze wynagrodzenia oraz kont bankowych. Co miesiąc mój pracodawca wypłaca mi 50% wynagrodzenia.

  Chciałbym zmienić pracodawcę przechodząc na umowę B2B, a więc zakładając 1-os. DzG, aby uciec od grabieży komorniczej. Czy taka zmiana sprawi, że zarabiane przeze mnie pieniądze będą bezpiecznie i komornik nie będzie miał czego zabierać? Nowy pracodawca będzie płacił mi za FV za pracę na konto wskazane przeze mnie nienależące do mnie, tylko do mojej partnerki (nie żony) – czy tak będzie ok?

  Proszę uprzejmie o pomoc.
  Pozdrawiam!

  konsultant

  28 Mar 18 o 14:48

 4. Komornik może dokonać zajęcia Pańskiej wierzytelności bezpośrednio u tego byłego pracodawcy a aktualnego kontrahenta o ile się dowie o tym. Wtedy będzie zabierał Panu całość a nie połowę jak teraz.

  admin

  28 Mar 18 o 16:25

 5. U byłego, czyt. aktualnego mam zajęcie wynagrodzenia, czyli to 50% wspomniane. Natomiast jeśli przestanę pracować u obecnego a przejdę na samozatrudnienie, to jakie są szanse, że komornik dowie się o moim koncie a także kto jest moim kontrahentem, skoro będę miał jedynego kontrahenta (przyszły pracodawca) i nie podejdzie mnie na sztuczki o „potencjalnym kliencie”, który coś ode mnie kupi.

  Dziękuję. Pozdrawiam!

  konsultant

  28 Mar 18 o 17:21

 6. O koncie bankowym dowie się wysyłając zapytanie do OGNIVO. O szansach dowiedzenia się o kontrahencie, nie wypowiadam się. Może próbować z faktury ustalić, może Pana wezwać pod karą grzywny do wskazania kontrahentów,

  admin

  28 Mar 18 o 17:30

 7. Ok. Jednak do Dz.G. założę jedno konto. Natomiast za FV będzie mi płacone na konto osoby trzeciej. Może sobie zająć konto firmowe, ale nie będą spływały na nie żadne pieniądze. Poza tym skąd będzie miał FV?

  Dziękuję!

  konsultant

  29 Mar 18 o 09:47

Skomentuj