Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik musi powiadomić o wizycie?

komentarzy 11

Tytułowe zapytanie wypatrzyłem w statystykach bloga. Komornik na szczęście dla wierzycieli nie musi powiadamiać o wizycie i nie powinien powiadamiać. Komornik musi powiadomić dłużnika o każdej czynności egzekucyjnej ale powiadomienie dokonywane jest wraz z dokonaniem danej czynności egzekucyjnej. I tak też na przykład, gdy komornik wysyła do banku zajęcie konta bankowego dłużnika, to musi powiadomić o tym także dłużnika wysyłając mu odpis zajęcia.

O wizycie u dłużnika komornik też powiadamia ale z automatu tzn. dłużnik widzi, że komornik przyszedł czyli dłużnik został automatycznie powiadomiony :-). Nie zostanie powiadomiony tylko wówczas, gdy nie będzie go w domu a komornik przyjdzie ze ślusarzem i policją. Drzwi zostaną otworzone siłą i zajęcie zostanie dokonane bez obecności dłużnika. W piśmie do dłużnika komornik ostrzega przed ewentualnością takiego wejścia ale bez podania daty kiedy to ma nastąpić, informując o tym, że drzwi zostaną „otwarte” na koszt dłużnika. Myślę zatem, że ślusarz po prostu niszczy zamek a następnie chyba zakłada nowy aby nikt dłużnika nie okradł z (zajętych) przedmiotów i za tę pracę ślusarza to dłużnik zapłaci. Dłużnik zostanie też obciążony w takim przypadku kosztem asysty Policji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 112 Ocena średnia: 4.2]

Komentarze do 'Czy komornik musi powiadomić o wizycie?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Drugi akapit mnie zaintrygował. Czy to oznacza, że dłużnik powinien nieustannie oczekiwać komornika, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie ze ślusarzem?

  Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

  30 Kwi 13 o 07:41

 2. Przede wszystkim, dłużnik powinien dokonać zapłaty długu najpóźniej po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego. Komornik przychodzi wyegzekwować dług który powinien być już dawno zapłacony. Nie płacąc, dłużnik musi liczyć się z tym, że poniesie dodatkowe koszty i niedogodności związane z egzekucją. Wejście ze ślusarzem, o ile w ogóle wierzyciel zdecyduje się na to i wpłaci zaliczkę na ten cel, zwykle ma miejsce po co najmniej jednej próbie wejścia po dobroci.

  admin

  30 Kwi 13 o 10:39

 3. Taka też jest praktyka, z którą dotychczas się spotkałem – komornik udaje się pod adres wskazany przez wierzyciela i jeśli nie zastanie tam dłużnika, to wyznacza kolejny termin z zagrożeniem, że w przypadku nieobecności dłużnika skorzysta z pomocy ślusarza.

  Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym

  30 Kwi 13 o 10:47

 4. Witam,

  Wynajmuję mieszkanie i od trzech lat przychodzą listy zwykłe bez polecenia od Wierzyciela do osoby, która wynajmowała to mieszkanie przede mną, czasem były też polecone ale akurat jak przychodzi listonosz to byłam w pracy i nie miałam mu jak powiedzieć, że ta osoba już kilka lat temu się wyprowadziła. Na najem mieszkania mam umowę notarialną z właścicielem no ale jeśli ta osoba co tu mieszkała nie spłaca długu to czy komornik może przyjść do mnie? Ja nawet nie znam tej osoby!

  Algarva

  9 Paź 13 o 20:27

 5. Może Pani napisać do wierzyciela – nadawcy listów, że adresat już tu nie mieszka, to może nie skaże komornikowi tego adresu do egzekucji. Na poczcie przy okazji też może Pani to powiedzieć, nie wiem, czy poskutkuje.

  Co do wizyty komornika, gdyby przyszedł, to należy mu powiedzieć, że dłużnik tu już nie mieszka, przedłożyć mu umowę najmu na Panią.

  admin

  9 Paź 13 o 21:10

 6. Witam,

  Napisałam na stronie tej firmy windykacyjnej wiadomość na zakładce kontakty wierzycieli, ze pisza pisma do osoby, ktora tu mieszkala a od 3 lat ja tu mieszkam z meżęm na co mam umowę podpisaną notarialną a jak dostaję listy do niej to muszę je zwracać na poczcie a to nie jest moja sprawa. Po za tym obawiam się, że ta pani prędzej czy później będzie miała komornika i nie życzę sobie, żeby MOJE i MOJEGO męża żeczy były przedmiotem CUDZEJ egzekucji dlatego informuję, że ona już tutaj nie mieszka. Podałam swoje dane więc ciekawe czy do mnie odpiszą i co.

  Algarva

  28 Paź 13 o 19:17

 7. Nie wiadomo, czy ktoś to przeczyta i nada bieg pismu. lepiej poczta poleconą wysłać. I na poczcie poinformować, że taki tu już nie mieszka – niech zwracają listy z adnotacją „adresat wyprowadził się”.

  admin

  28 Paź 13 o 22:48

 8. Człowieku, ogarnij się i zacznij pisać po polsku. Przykład: „Nie zostanie powiadomiony tylko wówczas, gdy nie będzie go w domu, a komornik przyjdzie ze ślusarzem i policją”. To zdanie nie ma sensu. Dla Pana pewnie ma, jak większość Pańskich tekstów na tym forum. Pan ma problem z jasnym wyrażaniem jasnych spraw. Jeśli to ironia, to bardzo nieudana i głupia.

  Grzegorz

  6 Mar 14 o 22:31

 9. Mimo Pańskiej uwagi, nie zmienię stylu.

  admin

  7 Mar 14 o 05:45

 10. Mam u komornika dług na prawie 4000 złotych. Chciałbym opóźnić wizytę komornika w domu a sytuację mam taką, że nie mogę poukrywać rzeczy, bo przyjaciółka to zauważy i zaniepokoi się. Chwilowo jestem bezrobotny ale od listopada mam nagraną dobrą robotę. Chciałbym powstrzymać komornika na ten czas jaką spłatą częściową. Czy jakaś firma pożyczkowa pożycza bez sprawdzania zatrudnienia?

  lasso

  30 Wrz 16 o 08:30

 11. Jest sporo firm pożyczkowych, które nie sprawdzają dochodów jak i takich, co deklarują że sprawdzają a w rzeczywistości nie sprawdzają. Znajdziesz wykaz ofert tutaj. Proponuję zawnioskować po co najmniej kilka pożyczek od razu, bo możliwe, ze kilka firm odmówi Ci.

  admin

  30 Wrz 16 o 09:05

Skomentuj