Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć sprzęt na raty?

45 komentarzy

Pytanie: Posiadam telewizor kupiony na raty, jestem w trakcie ich spłacania. Jest to właściwie jedyna rzecz w mieszkaniu na która komornik mógłby połakomić się i moje pytanie w związku z tym, czy komornik może zająć telewizor kupiony na raty?

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód w kredycie?

Odpowiedź: Tak, komornik ma prawo zająć i zlicytować sprzęt kupiony przez dłużnika na raty tzn. jeszcze nie spłacony. Właścicielem tego telewizora kupionego na kredyt ratalny jest Pan a zatem komornik może taki sprzęt sprzedać. Tak samo jak może sprzedać na przykład nieruchomość dłużnika w kredycie. Zlicytowanie takiej rzeczy wziętej na kredyt ratalny nie zwalnia dłużnika z obowiązku dalszego spłacania rat.

Przeczytaj też: Sprzedaż towaru wziętego na raty

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 grudnia, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć sprzęt na raty?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli komornik zmuszony jest do licytacji telewizora albo w ogóle innej rzeczy to znaczy, że egzekucja z wynagrodzenia, z rachunków bankowych była bezskuteczna. A to z kolei znaczy, że egzekucja rat za telewizora będzie bezskuteczna..

    Sylwek

    5 maj 21 o 10:35

  2. Nie wprowadzajcie w błąd. Jeżeli jakiś sprzęt jest brany na raty to komornik nie ma prawa licytować bo sprzęt jest własnością banku.Jak spłacisz raty to wtedy będzie mógł.A tak nie może.Kto udziela raty ten jest właścicielem.

    Elektryk.

    13 gru 21 o 22:59

  3. Nie. To o czym Pan pisze, dotyczy leasingu który do czasu spłaty pozostaje własnością leasingodawcy. A sprzęt KUPIONY na raty czyli na kredyt, jest własnością nabywcy – kredytobiorcy chociaż pozostają raty do spłaty.

    admin

    14 gru 21 o 04:18

  4. Licytacja telewizora raczej też bezskuteczna będzie.

    admin

    5 maj 21 o 10:55

  5. Jeżeli nowy to kupi gdyby tak było, że na żaden używany sprzęt rtv nie ma kupców, to nie byłoby ich w lombardach, nie byłoby lombardów.

    Gibek

    12 lip 21 o 15:29

  6. Przedmiot na raty czyli wciąż spłacany jest chyba niestary wiec komornik się zainteresuje no i licytant.

    Anonim

    22 lip 21 o 20:39

  7. A czy możliwe jest zajęcie przez komornika spłacanych bankowi rat za taki sprzęt?

    Mariola

    8 sie 21 o 05:14

  8. Jest to możliwe, środki przeznaczone na spłatę rat i w ogóle na zapłatę jakichkolwiek innych zobowiązań, nie są chronione przed egzekucją.

    pomoc

    3 paź 21 o 09:36

  9. A co kiedy sprzęt kupiony na raty jest własnością sklepu aż do spłacenia całkowitego albo kiedy jest zabezpieczony zastawem na rzecz sklepu?

    Jucha

    9 lis 21 o 14:15

  10. Jeżeli rzecz pozostaje własnością sprzedającego, to komornik nie może jej zająć. Rzecz w zastawie natomiast może zająć ale zastawnik korzysta z pierwszeństwa zaspokajania.

    admin

    9 lis 21 o 16:42

  11. Czy sklep nie ma aby pierwszeństwa przy zaspokajaniu niespłacanych rat z takiego sprzętu jeżeli zajmie go komornik za jakiś inny dług?

    Oszin

    29 lis 21 o 06:42

  12. Jeżeli nie ma na tym sprzęcie zabezpieczenia – zastawu, to nie ma pierwszeństwa w zaspokajaniu w egzekucji.

    admin

    24 sty 22 o 10:26

  13. Rzecz kupiona na raty może być zabezpieczona zastawem albo współwłasnością. Wtedy jest problem z wyegzekwowaniem / sprzedażą takiej rzeczy. jednak w przypadku różnych drobnych rzeczy o relatywnie niskiej cenie nic z powyższego nie ma.

    Witold

    13 lut 22 o 07:47

  14. Komornik może nawet nie chcieć zająć jakiegoś agd które przecież już jest używane, trudno coś takiego sprzedać nawet za pół ceny. A jeżeli nawet zajmie i wyznaczy licytację, to nikt się na niej nie zjawi po czym komornik to dłużnikowi zwolni.

    kropelek

    21 lut 22 o 19:29

  15. No po bezskutecznej licytacji zanim komornik zwolni to jeszcze wierzyciel może przejąć na własność ale zazwyczaj nie przejmuje…

    admin

    21 lut 22 o 20:14

  16. Sprzęt na raty jest własnością banku który udzielił kredytu na kupno i dopóki nie spłaci się wszystkich zobowiązań wobec banku dany sprzęt towar jest własnością banku !!!!trzeba znać swoje prawa i umowy które się podpisuję a nie jak baranek na wszystko się zgadzać bo komornik przyszedł ale owszem zdarzają się chamy głuche na to co się mówi i może się zdarzyć że taki smutny pan mimo pokazania mu papierów gdzie jest czarno na białym zajmie towar i szybciutko poleci z nim do lombardu oddać za grosze cóż w takim kraju żyjemy prawa i sprawiedliwości gdzie malutkich się depczę

    Danielek69

    2 wrz 22 o 11:14

  17. Jeżeli bank ma zabezpieczenie na tym sprzęcie w formie zastawu to tak ale jeżeli nie, to sprzęt w kredycie nie jest własnością banku tylko kredytobiorcy, od samego początku. A najczęściej w przypadku takich rzeczy jak np. pralka czy telewizor zastawu nie ma.

    admin

    2 wrz 22 o 12:33

  18. Dzień dobry dojeżdżam do pracy około 20 km mój środek transportu którego komornik nie chciał ponieważ był już w kiepskim stanie rozpadł się teraz mogę mieć nowy sprzęt na raty proszę poradzić co ja mam zrobić żeby komornik mi tego nie zabrał z pewnością się dowie bo i tak co roku żądają ode mnie wykazu majątku

    Karol

    18 maj 23 o 20:50

  19. Dzień dobry, jedynym pewnym sposobem na uniknięcie zajęcia przez komornika byłoby zastrzeżenie przez sprzedawcę prawa własności skutera aż do całkowitej spłaty: https://pamietnikwindykatora.pl/zastrzezenie-prawa-wlasnosci-towaru-do-momentu-zaplaty/ ale mam wątpliwości, czy jest to praktykowane przy sprzedaży na raty tego typu.

    Oczywiście pozostaje jeszcze opcja w postaci kupna skutera (na raty albo za gotówkę) na osobę trzecią o ile oczywiści ma Pan kogoś so tego.

    admin

    18 maj 23 o 21:09

  20. Dziękuję za szybką odpowiedź proszę pana a jeżeli sklep nie będzie chciał zastosować klauzuli iść do czasu spłaty ostatniej raty sprzęt będzie należał do sklepu to jakie jest prawdopodobieństwo że komornik w ogóle dowie się o posiadaniu takiego sprzętu i czy uważa pan że komornik pójdzie mi na rękę jest to praktykowane w ogóle czy tego nie robią I czy myśli pan że można mu na tyle zaufać aby uwierzyć jeżeli powie że nie zabierze

    Karol

    19 maj 23 o 06:48

  21. Skuter nawet elektryczny jest motorowerem i podlega rejestracji u wpisaniu do CEPiK. Jeżeli komornik (ponownie) złoży zapytanie do CEPiK o to, czy jest pan właścicielem pojazdu mechanicznego, to otrzyma informację o tym skuterze. I tu nasuwa się pytanie, czy i kiedy komornik ponownie złoży zapytanie do CEPiK – tego nie wiem.

    Jeżeli komornik dowie się o skuterze, to powinien o tym poinformować wierzyciela i to wierzyciel decyduje, czy komornik ma zająć skuter. I także dlatego nie należy komornikowi w omawianej kwestii.

    admin

    19 maj 23 o 08:13

  22. Ostatnie pytanie czy uważa pan że klauzula -do ostatniej raty sprzęt należy do sklepu będzie w stu procentach skuteczna?

    Karol

    19 maj 23 o 09:24

  23. Powinna być a nawet jeżeli komornik skuter zajmie, to zgłasza Pan to sklepowi i sklep kieruje do Pańskiego wierzyciel a wezwanie do zwolnienia z egzekucji i w razie potrzeby powództwo przeciwegzekucyjne a na komornika skargę: https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-ruchomosci-osoby-trzeciej-przez-komornika/

    admin

    19 maj 23 o 10:04

  24. Jest jeszcze jedna rzecz ponieważ mam padaczkę pourazową a przy leczeniu nowotworu uzależniono mnie od środków opiatowych mam z tego tytułu dożywotnią niepełnosprawność w stopniu lekkim nie wolno mi prowadzić pojazdów mechanicznych z silnikiem spalinowym oraz wiadomo o pojemności i tak dalej skuter elektryczny rower to jest jedyne możliwość służyłby do dojeżdżania do pracy i byłoby to moje narzędzie pracy czy wtedy też może być to jakakolwiek okoliczność aby nie zabrał sprzętu?

    Karol

    19 maj 23 o 10:18

  25. Niestety nie, art. 824 ust. 4 kpc stanowi, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.

    admin

    19 maj 23 o 10:26

  26. Innymi słowy dopóki go nie zarejestruje komornik nie będzie wiedział, a jedyną skuteczną metodą jest klauzula przez sklep że jest to ich własność do czasu spłaty rat dobrze mówię?

    Karol

    19 maj 23 o 10:57

  27. Na to wygląda…

    admin

    19 maj 23 o 11:28

  28. Witam. Dziś otrzymałam pismo od komornika aby przedstawić miejsca moich posiadanych pojazdów które już dawno są sprzedane i nie posiadam w tej chwili żadnego pojazdu zarejestrowanego na siebie. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy muszę wysłać pismo czy wystarczy że zadzwonię i poinformuje o tym fakcie?

    Alicja

    7 lip 23 o 10:06

  29. Ja bym zatelefonował i nagrał rozmowę aby mieć potwierdzenie jakby co. Jeśli mimo tego będą chcieli to na piśmie, to trudno – wysłać ale wcześniej powiedzieć, że przecież powinni wiedzieć z CEPiK że już nie posiada Pani pojazdów.

    admin

    7 lip 23 o 11:04

  30. Właśnie dostałam z CEPiK wykaz że posiadam trzy auta. A tak szczerze mówiąc od dwóch lat nie mam samochodu bo go zwyczajnie nie potrzebuje. Spróbuję się dodzwonić i zapytać co mam zrobić. Dziwne to jest ale cóż.

    Alicja

    7 lip 23 o 12:03

  31. A jeszcze jedno pytanie. Jeśli mam komornika i zmieniłam pracę gdzie będę zarabiać najniższą krajowa to co w takim przypadku ? Nie będą mieli mi ściągnąć z wypłaty. Czy też poinformować go o tym fakcie jak już będę dzwonić czy jak to rozegrać?

    Alicja

    7 lip 23 o 12:04

  32. Nie ma czego rozgrywać, komornik po prostu nie będzie ściągał z minimalnej płacy. Dopóki komornik Pani nie zapyta, to nie musi pani go informować.

    admin

    7 lip 23 o 13:27

  33. Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

    Alicja

    7 lip 23 o 14:23

  34. Piszę z sprawa która nie wiem jak mogę rozwiązać i proszę o pomoc. Mój partner nie miał możliwości płacić alimentów ponieważ nie pracował. Jego była partnerka z którą ma dziecko skierowała sprawę do komornika. 2 dni temu zabrali go do aresztu bo był poszukiwany listem gończym i do namierzyli. Nie orientuje się wogóle w tych sprawach. Proszę o podpowiedź jak mogę pomóc mu żeby go wypuścili? Czy jest jakiś sposób na to ?

    Alicja

    5 sie 23 o 10:33

  35. Zabrali go do aresztu czy zabrali do więzienia, bo to nie to samo. Został skazany na więzienie za uchylanie się od płacenia alimentów? Jeśli to drugie, to spłata zaległych alimentów mogłaby według mnie być podstawą do wniosku o przedterminowe zwolnienie na podstawie art. 77 § 1 kodeksu karnego który stanowi, że skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

    admin

    5 sie 23 o 11:00

  36. Ci policjanci którzy go zabierali powiedzieli że zabierają go do aresztu i na przesłuchanie. Tyle wiem bo od czasu zabrania go nie mam z nim wogóle kontaktu a policjant który go zabierał nie odbiera telefonu bo chciałam zapytać o jakiekolwiek informacje jeśli mógłby mi wogóle cokolwiek powiedzieć. Czy ja nie będąc jego żona mogę iść do komornika zajmującego się sprawą i zapalić zaległość żeby go wypuścili?

    Alicja

    5 sie 23 o 11:55

  37. Przesłuchanie z zatrzymaniem (więc chyba nie areszt), więc powinni go wypuścić w ciągu 48 godzin. Jeżeli faktycznie areszt, to to a jakąś inną poważniejszą sprawę a nie za alimenty.

    admin

    5 sie 23 o 12:20

  38. Powiedzieli też że jeśli będzie ok to mogą go wypuścić do 4 dni a jeśli pani prokurator się niezgodzie to może tam być nawet miesiąc. Już nie wiem co mam myśleć.

    Alicja

    5 sie 23 o 11:57

  39. To już nie wiem o co chodzi bo powiedzieli że zabierają go do aresztu i na przesłuchanie i że chodzi o alimenty. Pytałam czy tylko o to powiedzieli że tylko oto chodzi. A z tego co wiem nie miał nic innego jak tylko zaległe alimenty i że jego była zgłosiła sprawę. Zresztą mieszkamy razem i wiem że nic nie odwalił innego.

    Alicja

    5 sie 23 o 12:24

  40. Areszt (środek zapobiegawczy) za alimenty według mnie nie wchodzi w grę.

    admin

    5 sie 23 o 13:57

  41. A orientacyjnie po jakim czasie będzie mógł się ze mną skontaktować ? Bo mnie jako że z nim jestem czy jego mamy nie będą brać na przesłuchania. Dzisiaj mija 3 dzień jak go nie ma i nie mam z nim kontaktu żadnego.

    Alicja

    5 sie 23 o 16:32

  42. Dziwne. Zatrzymanie to maksymalnie 48 godzin, ja nic nie wiem o 4 dniach. Jeżeli areszt to kontakt po zgodzie na widzenie (o ile takowa zostanie udzielona).

    admin

    5 sie 23 o 16:49

  43. Nie wiem o co już chodzi. Nie wiem co mam myśleć o tym wszystkim. Kompletnie się nie znam.

    Alicja

    6 sie 23 o 15:55

  44. Może zatelefonuje Pani do jednostki prokuratury która prowadzi sprawę i zapyta.

    admin

    6 sie 23 o 16:49

  45. Ja nawet nie wiem do kogo zadzwonić. A poza tym jak nie jesteśmy małżeństwem to czy cokolwiek mi powiedzą? Próbowałam dzwonić do policjanta który go zabral bo mam numer ale nie odbiera wogóle telefonu

    Alicja

    6 sie 23 o 18:12

Skomentuj