Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Czy komornik może zająć pralkę i lodówkę?

3 komentarze

Pytanie: Mam komornika od miesiąca, jeszcze u mnie nie był, ja byłem w kancelarii. Jak się dowiedziałem, w końcu chyba złoży mi wizytę. P_an pisze na blogu, że komornicy najczęściej odstępują od zajęcia ruchomości ponieważ jeżeli nie są nowe, to kupców na licytacji brak. Problem u mnie jest taki, że mam prawie nową lodówkę i pralkę, obie te rzeczy z tzw. górnej półki, czy komornik połakomi się na takie sprzęty, zajmie je?

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Odpowiedź: Komornik może i połakomiłby się i zajął je ale zasadniczo nie pozwala mu na to art. 829 ust. 1) Kodeksu postępowania cywilnego stanowiący, że nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla dłużnika i jego domowników, w szczególności lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służąca podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków, łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla dłużnika i jego domowników oraz po jednym źródle oświetlenia na izbę, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.

Przeczytaj też: Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?

Pisze Pan, że pralkę i lodówkę ma Pan z tzw. górnej półki czyli jak rozumiem, droższe niż przeciętna cena takich przedmiotów więc ewentualnie istnieje ryzyko, że komornik oceni je jako znacznie przekraczające przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju i wtedy może je zająć. Jednak i tak bardzo wątpię, czy ktoś zechciałby kupić już choćby i krótko używaną pralkę czy lodówkę.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć komputer?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 listopada, 2020

Komentarze do 'Czy komornik może zająć pralkę i lodówkę?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Już to widzę jak się ludziska licytują chcąc kupić od komornika używaną śmierdzącą pralkę i lodówkę he he.

    Mat

    21 cze 21 o 16:10

  2. Fakt. Są co prawda lombardy ale pralek i lodówek w nich nie widziałem. W ogóle żadnego sprzętu z rzeczami z którymi higiena jest związana.

    Apacz

    8 sie 21 o 16:04

  3. Nie zabierze chyba że dopiero po licytacji jeżeli8 ktoś kupi co jak wskazano wyżej, jest mało prawdopodobne. Do czasu licytacji sprzęty pozostają u dłużnika i może ich używać.

    Hugo

    12 lut 22 o 21:42

Skomentuj