Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może rozłożyć na raty zajęcie wynagrodzenia za pracę”

komentarze 2

Zerknąłem sobie na statystyki odwiedzin tego bloga i wyłowiłem tytułową frazę, po wpisaniu której ktoś trafił na tego bloga.

Najpierw formalnie; komornik musi zostawić dłużnikowi z wynagrodzenia kwotę będąca minimalnym ustawowym wynagrodzeniem. Chyba corocznie ta kwota jest „waloryzowana”. Bez stosownego wniosku wierzyciela, komornik nie może ograniczyć zajęcia tej części wynagrodzenia która jest powyżej wynagrodzenia minimalnego.

Zresztą, nie wiem czy nawet przy akceptacji wierzyciela jest to wykonalne. Można na pewno na wniosek wierzyciela w ogóle zwolnić wynagrodzenie z egzekucji ustalając z dłużnikiem, że jeśli nie będzie spłacał dobrowolnie co miesiąc kwoty będącej jakimś tam ułamkiem owej kwoty którą z wynagrodzenia można ściągnąć, to wynagrodzenie ponownie zostanie zajęte, ale już w całości kwoty powyżej wynagrodzenia minimalnego.

A teraz nieformalnie, czy taki układ z dłużnikiem może mieć sens? Może, szczególnie gdy dłużnik przekonująco (i Ty wiesz, że może nie blefować) oznajmi Ci np.: „Słuchaj ja ten dług spłacę, tzn. pozwolę go komornikowi wyegzekwować ode mnie, ale bez zbytniego uszczerbku dla mego standardu życia. Opcje są takie: albo zwalniasz zajęcie wynagrodzenia i ja komornikowi spłacam po 500 złotych miesięcznie na jego konto firmowe albo nie otrzymasz nic, bo oficjalnie zwolnię się z pracy dogadawszy się z właścicielem, że będę na czarno u niego pracował. Jak może wiesz, to mój dobry kolega a jak nie wiesz, to się rozpytaj.”

Masz pytanie, problem? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Aktualizacja wpisu: 30.05.2019 r.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 15 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do '„czy komornik może rozłożyć na raty zajęcie wynagrodzenia za pracę”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik nie ma konta w NBP???

  BOBO

  6 Lip 14 o 10:23

 2. Nie, bo jest przedsiębiorcą, tak jak ja na przykład. Im więcej skasuje tym więcej zarobi. Znajdziesz każdego w CEIDG.

  Jedna komornik w odpowiedzi na mojego maila jakoś tak: „Pan obraził urząd komornika”. A ja do niej jakoś tak: „Komornik nie jest urzędnikiem państwowym, jest funkcjonariuszem publicznym (gdy wykonuje czynności komornicze).”

  admin

  6 Lip 14 o 10:41

Skomentuj