Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Czy komornik może przyjść w sobotę albo w niedzielę?

Brak komentarzy

Pytanie: Komornik prowadzi przeciwko mnie jak dotąd bezskuteczną egzekucję. Spodziewam się, że niedługo wobec powyższego zechce pofatygować się do mnie. W ciągu tygodnia – dni roboczych nie ma mnie w mieszkaniu, pracuję na wyjeździe. Wracam w piątek w nocy na sobotę i niedzielę. Czy komornik może przyjść do mnie w te dni?

Odpowiedź: Jak stanowi art. 810 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik może wykonywać czynności poza kancelarią komorniczą w dni robocze, w godzinach od siódmej do dwudziestej pierwszej. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub godzinach nocnych jest wymagana zgoda prezesa właściwego sądu rejonowego.

Jeszcze nie słyszałem o tym, żeby jakiś komornik przyszedł do dłużnika w sobotę albo w niedzielę albo wieczorem w dzień powszedni.

Istnieje jednak takie ryzyko, że gdy komornik nie zastanie Pana raz czy ewentualnie drugi, to następnym razem przyjdzie ze ślusarzem i z policjantem i otworzą drzwi pod pana nieobecność aby dokona zajęcia ruchomości. Takie przypadki rzadko mają miejsce ponieważ aby do tego doszło, wierzyciel musi zdecydować się na wpłacenie komornikowi zaliczki w kwocie około 850 złotych i wierzyciele rzadko się na to decydują. Ja sam nigdy się na to nie zdecydowałem mając na względzie, że zwykle dłużnicy nie mają w mieszkaniu przedmiotów o wartości handlowej i komornicy nic nie zajmują.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 listopada, 2020

Skomentuj