Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy komornik może być z innego miasta?”

komentarzy 18

„czy komornik może być z innego miasta?” – zapytał ktoś w wyszukiwarce. Tak, komornik może być z innego miasta, z innego województwa nawet. Osobiście nie przypominam sobie abym miał kiedyś jakieś podejrzenia że właściwy miejscowo dla dłużnika komornik jest z nim w zmowie, jednak nie można wykluczyć takich sytuacji. Jeżeli więc Twój dłużnik to jakiś lokalny „kacyk”, tuz, „mieszacz” itp., to na wszelki wypadek możesz złożyć wniosek egzekucyjny do komornika z innego miasta.

Tylko wiesz, im dalej siedziba komornika od dłużnika, tym mniej chętnie pojedzie do dłużnika na czynności terenowe czyli aby zająć mu jakieś ruchomości, przepytać o dłużnika jego sąsiadów, pogadać z samym dłużnikiem. Może zechcieć ograniczyć się tylko do zajęcia wynagrodzenia, nadpłaty podatku, konta bankowego (aha, bardzo dobre oferty kont osobistych mamy tutaj). Poza tym, komornik sądowy przy sądzie który nie jest właściwy miejscowo dla dłużnika, nie będzie mógł prowadzić egzekucji z nieruchomości dłużnika. Jednak i taki komornik może uzyskać informację czy dłużnik ma nieruchomości i jeżeli tak, to sprawę przekaże na Twój wniosek do komornika właściwego miejscowo.

Składając wniosek egzekucyjny do komornika (niech będzie potocznie) „z innego miasta” musisz wpisać we wniosku odpowiednią klauzulę „Korzystając z prawa wyboru komornika na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji…”.

kategoria komornik

Komentarze do '„czy komornik może być z innego miasta?”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„czy komornik może być z innego miasta?”'.

 1. Mieszkałam w tczewie tam komornik sądowy wszczynał egzekucję ZUS przekazywał wierzycielom 25% z emerytury obecnie mieszkam już półtora roku w Malborku i ten sam komornik z Tczewa dalej prowadzi te sprawy czy ma prawo

  Dorota

  7 Lip 15 o 18:52

 2. Tak, ma prawo ten sam komornik prowadzić egzekucję mimo zmiany miejsca zamieszkania dłużnika.

  admin

  7 Lip 15 o 19:09

 3. No, to tym bardziej napisać, jak jest.

  admin

  26 maja 16 o 11:06

 4. Załóżmy jestem zameldowany pod adresem co ma przyjechać komornik a ja tam nie mieszkam tylko moi bracie co w tym wypadku zrobi komornik , i np bracie nie ujawnią gdzie przebywam

  Jacek

  26 maja 16 o 12:23

 5. Bracia*

  Jacek

  26 maja 16 o 12:24

 6. Byłoby wskazane, żeby byli w stanie udowodnić, że rzeczy w tym mieszkaniu należą do nich a nie do Ciebie. Nie muszą komornikowi zeznawać, gdzie Ty mieszkasz. Mogą powiedzieć, że nie wiedzą.

  admin

  26 maja 16 o 14:12

 7. Czyli przykładowo brat zgubił paragon bądź dokument że jego jest telewizor to komornik może go zająć ?

  Jacek

  26 maja 16 o 14:46

 8. Uważam, że nie powinien ale jak się uprze, to zajmie. A brat (i drugi brat jako świadek) może wówczas zażądać od twojego wierzyciela aby kazał komornikowi zwolnić telewizor, bo to nie twój telewizor ale brata właśnie a jak nie zwolni to do sądu żądanie zwolnienia czyli powództwo przeciwegzekucyjne wnieść. I dodać, że ty tam nie mieszkasz lecz jesteś tylko zameldowany.

  admin

  26 maja 16 o 14:51

 9. Witam mam pytanie jak zaczne placic komornikowi to czy odsetki będą wstrzymane? Czy nadal dlug będzie rosnąć proszę o odpowiedz

  Joanna

  27 maja 16 o 21:08

 10. Będzie rosnąć dług, wpłaty zaliczane są najpierw na poczet odsetek. Spróbuj może dogadać się z wierzycielem, żeby Ci odsetki anulował. Nie z komornikiem tylko z wierzycielem.

  admin

  28 maja 16 o 06:58

 11. A będzie taka możliwość dogadania sie z wierzycielem jak juz ta sprawę przejął komornik i wplacam pieniądze na jego konto

  Joanna

  28 maja 16 o 11:43

 12. I czy mam zapytać wierzyciela zeby wszystkie odsetki mi anulowal czy wstrzymal dalsze ?

  Joanna

  28 maja 16 o 11:46

 13. Lub część prosze o odpowiedź

  Joanna

  28 maja 16 o 11:58

 14. To wierzyciel decyduje, na jego wniosek komornik może ograniczyć egzekucję. Możesz poprosić o anulowanie wszystkich odsetek a jak nie to później poprosić choć o nienaliczanie nowych.

  admin

  28 maja 16 o 12:11

 15. A jak dłużnik jest ze Szczecina a ja z Gdańska to w jakim sądzie to zgłaszam? W gdańsku mogę? I jeśli będzie wyrok to komornik powinien być ze Szczecina? Co polecacie?

  Wist

  28 Kwi 17 o 13:51

 16. Możesz wnieść pozew o zapłatę w sądzie właściwym miejscowo dla Ciebie czyli w Gdańsku, jeszcze zależy z jakiego tytułu jest dług, jak np. pożyczka, niezapłacona faktura to możesz w Gdańsku wnieść pozew. A komornik najlepiej jednak właściwy miejscowo dla dłużnika czyli w Szczecinie. No chyba że obawiasz się, że może mieć znajomości to wtedy możesz wziąć komornika z wyboru z każdego terenu Polski. W takim wypadku jednak najpierw telefonicznie zapytaj, czy przyjmie sprawę z wyboru -0 z poza jego właściwości, bo jak który komornik ma zaległości a nie jest z właściwości dłużnika, to musi odmówić przyjęcia sprawy. No i taki komornik „spoza” nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości takiego dłużnika.

  admin

  28 Kwi 17 o 14:43

 17. Mam pytanie. Mieszkam w Krakowie, a pisze do mnie komornik z Gdyni, że wierzyciel zażadał egzekucji z ruchomości. Serio komornik bedzie jechał przez cały kraj, żeby zajać telewizor wart góra 300z zł? Oczywiśie nie posiadam samochodu, co zapewne komornik sobie sprawdził, nie wie on tylko jakie inne ruchomości są w moim władaniu. Tak serio serio, to nie mam nic, zaplątałem sie w spirale długu i faktycznie jak przyjedze to wezmie może ten telewizor i laptopa wartego 200 zł. tylko czy przyjedzie? stresuje mnie to, że wpadnie, dziecku komputer wezmie, wstydu narobi. Nie mam nigdzie meldunku, wymeldowany z poprzedniego adresu, obecnie mieszkam w mieszkaniu ojca – bez meldunku zadnego, tylko córka zameldowana. Ojciec ze strachu podł komornikowi mój adres, gdy ten przyszedł do jego domu (już byłem wymeldowany, wiec tata go nie musiał wpuszvać

  Mirek

  2 Lip 18 o 11:45

 18. Zdarza się, że komornik mający kilku dłużników w innym województwie robi rajd po nich. W Pana przypadku odległość jednak jest wybitnie zniechęcają ale wykluczyć wizyty nie można. Nawet jak przyjedzie to wątpię żeby zainteresował się tymi używanymi rzeczami, bo zwykle na licytacjach taki sprzęt nie cieszy się zainteresowaniem i komornicy o tym wiedzą.

  admin

  2 Lip 18 o 14:57

Skomentuj