Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„czy jeśli dłużnik ogłosi upadłość można odzyskać jeszcze należność”

komentarzy 18

Takie tytułowe zapytanie wyłowiłem w statystykach odwiedzin bloga. Jeżeli zostanie ogłoszona upadłość dłużnika, to komornik nie może (już) prowadzić egzekucji. Wchodzi wówczas syndyk i z majątku upadłego dłużnika zaspokaja wierzycieli tylko że najczęściej jest tak, że kontrahenci dłużnika nie otrzymują nic, bo dla nich nie wystarczyło po (częściowym) zaspokojeniu wierzycieli uprzywilejowanych jak Skarb Państwa.

I wtedy pozostaje ewentualnie droga karna. Jeżeli dłużnikiem jest np. spółka z o.o. w upadłości, to oczywiście postępowanie karne nie jest prowadzone przeciwko spółce tylko przeciwko członkom zarządu. Upadłość upadłością więc ale prokuratura a następnie sąd mogą uznać, że dług to „dzieło” wyłudzenia i skazać prezesa (członków zarządu) z obowiązkiem naprawienia szkody. Wówczas komornik może dla Ciebie ściągać dług z osobistego majątku skazanego.

Jeżeli upadłym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, to też można go skazać i z wyrokiem karnym egzekwować od niego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria upadłość

Komentarze do '„czy jeśli dłużnik ogłosi upadłość można odzyskać jeszcze należność”'

Subscribe to comments with RSS

 1. a czy np można publikować tak jak tutaj dług sp zoo z podaniem „prezesa ” ?

  http://www.best-windykacja.pl/dlugi.php

  Podejrzewam,że nie mają papierów przeciwko prezesowi ,a w sumie dane w krs są jawne…więc?

  Misiek

 2. Dane są jawne ale jakiś / jakaś sędzia może stwierdzić, że publikujesz celowo po to, aby presję na prezesie wywrzeć.

  admin

 3. Jakiej wartosci ewentualnie odszkodowanie moze sie pojawic za naruszenie dobr osobistych ? Przeciez jak zawsze bedziesz chcial stwierdzic,ze chcesz sprzedac bo dlug niesplacony to raczej nie maja prawa Ci przylozyc kary.

  Misiek

 4. Żeby żądać odszkodowania, to musiałby wymierną szkodę wykazać. Prędzej mogą Ci zasądzić obowiązek zamieszczenia przeprosin w gazecie i np. zapłatę na PCK.

  admin

 5. To raczej wyjdą grosze,wybierzesz jakiś dziennik wiejski i zaplacisz może 500 zł za publikacje..

  Misiek

 6. Sąd może Ci nakazać a jakieś ku…wa Rzeczypospolitej na 1/3 strony ogłoszenie zamieścić.

  admin

 7. I sądy powinny takie ze 2-3 procesy pokazowe zrobić. Nakazać jednej, drugiej firmie windykacyjnej umieścić przeprosiny np. w Wyborczej na stronie numer 3, w wielkości 1/3 strony za kwotę, która pewnie jest pięciocyfrowa, bliżej 6ciu.

  Środowisko jest małe, szybko by się rozniosło.

  Mike

 8. Za taki pokaz to sędzia może beknąć dyscyplinarnie nawet, jeżeli obrazi prawo. też się rozniesie.

  admin

 9. Obrazi prawo wydaniem wyroku w sprawie jak wyżej, o treści jak wyżej?

  Wiesz co piszesz, czy piszesz, co wiesz?

  Mike

 10. No zapewne obrazi nakazując publikować przeprosiny na taką kwotę i w takiej sprawie, gdzie nikt obrażony nie został a jedynie fakt stwierdzono. Dociekliwy może sobie w KRS sprawdzić kto jest prezesem i nawet nr PESEL zdobyć.

  admin

 11. Mike mam wrazenie,ze na tym blogu to bronisz dluznikow,a nie wierzycieli.

  Misiek

 12. Misiek, w życiu staraj się nie opierać na wrażeniach, a na przekonaniach.

  Mike

 13. Czy w sprawie spółki jawnej ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wysyłam tylko na spółkę, czy też trzeba wysłać do każdego wspólnika osobno? Jeżeli do wspólnika osobno to na jakie adresy, spółki czy adresy zamieszkania. Jakie dane wspólników trzeba podać w pozwie sądowym. Adresy zamieszkania wspólników, numer pesel?

  W sprawie spółki cywilnej ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wysyłam tylko na spółkę, czy też trzeba wysłać do każdego wspólnika osobno? Jeżeli do wspólnika osobno to na jakie adresy, spółki, adres korespondencyjny prowadzenia działalności gospodarczej czy adresy zamieszkania. Jakie dane wspólników trzeba podać w pozwie sądowym. Adresy korespondencyjne prowadzenia działalności gospodarczej, zamieszkania wspólników, numer pesel?

  Me

 14. Ja w przypadku spółki jawnej kierowałem wezwanie tylko do spółki a w pozwie podawałem NIP-y wspólników i ich adresy prowadzenia działalności gospodarczej uwidocznione w CEIDG.

  Tak samo gdy dłużnikiem był osoba – przedsiębiorca, to podawałem NIP i adres prowadzenia działalności z uwidoczniony w CEIDG.

  I w przypadku spółki cywilnej również tylko spółkę do zapłaty wzywałem. W pozwie podawałem też nr NIP osób – wspólników których pozwałem i jak wyżej – ich adresy prowadzenia działalności gospodarczej w CEIDG uwidocznione.

  I nakazy zapłaty były wydawane.

  admin

 15. Dziękuję za szybką odpowiedź, a w przypadku spółki jawnej w upadłości likwidacyjnej, do kogo wysyłamy wezwanie do zapłaty i kogo pozywamy-spółkę i wspólników-wspominamy coś o syndyku, zgłaszamy do sądu? Rozumiem iż peseli na etapie pozwów nie podajemy, będą potrzebne ewentualnie na etapie komorniczym do ogniwa i zus. W spółce jawnej możemy pozwać samą spółkę lub też spółkę i wybranych wspólników, a w spółce cywilnej musimy pozwać nie spółkę tylko wszystkich wspólników.

  Me

 16. Gdy upadłość została ogłoszona, to nie pozywamy dłużnika tylko zgłaszamy wierzytelność syndykowi do postępowania upadłościowego.

  W pozwie podajemy PESEL lub NIP; ja wskazałem na NIP ponieważ ten identyfikator jest w CEIDG (i na fakturze) ale jak ma Pan nr PESEL (z KRS można wziąć w przypadku spółek tam uwidocznianych), to może Pan podać właśnie PESEL.

  Do egzekucji komorniczej natomiast najlepiej podać oba identyfikatory ale tylko NIP albo tylko PESEL też powinien komornikowi wystarczyć.

  Tak, spółki cywilnej nie pozywa się lecz tylko jej wspólników.

  admin

 17. dziękuje bardzo za odpowiedź. A czy w przypadku spółki jawnej, wspólnicy chyba nie muszą prowadzić działalności gospodarczej. Widzę pesele imiona, nazwiska i pesele wspólników w krs, ale nie znajduję ich działalności w CEIDG. Widzę też imię, nazwisko i pesel syndyka-znalazłem jego adres w CEIDG, pytanie czy wysyłać zgłoszenie wierzytelności na adres syndyka czy spółki. W jakiej formie zaległych faktur czy pisma. Faktury wysłane już były na adres spółki gdy zarządzał syndyk. Żadnej reakcji czy
  pisma. Czy nie lepiej dla bezpieczeństwa pozwać spółkę i wspólników i mieć w kieszeni nakaz zapłaty. Jak długo Pan czeka na nakaz zapłaty w przypadku postępowanie upominawczego i epu.

  Me

 18. Tak, wspólnicy spółki jawnej nie muszą prowadzić działalności gospodarczej, ich adresy zamieszkania powinny być w aktach rejestrowych spółki.

  Jak już napisałem, gdy ogłoszono upadłość, to nie pozywa się spółki ani wspólników; sąd umorzy postępowanie powziąwszy informację o upadłości. Należy dokonać zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym (wzory są w internecie) na adres wskazany w Monitorze Polskim w informacji o ogłoszeniu upadłości. Do zgłoszenia wierzytelności dołącza się faktury w oryginale (uwierzytelnione urzędowo) i odpis zgłoszenia i kserokopie faktur.

  admin

Skomentuj