Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania

komentarzy 7

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania”. Niektórzy dłużnicy sprzedają mieszkanie by komornik nie zajął ale to jest przestępstwo. Inni darowują komuś z rodziny (dziecku, żonie) ale to też jest przestępstwo a poza tym, łatwo w takiej sytuacji sądownie doprowadzić do uznania czynności darowizny za bezskuteczną. 

Komornik nie może zabrać mieszkania od tak „na dzień dobry”. Musi prowadzić egzekucję z nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Ta może trwać latami nawet (gdy dłużnik wniesie skargę na czynności komornika – zbyt niską wycenę nieruchomości) . Przede wszystkim, nieruchomość musi oszacować biegły a na tę czynność wierzyciel egzekwujący musi wyłożyć zaliczkę, często ponad tysiąc złotych; to często zniechęca wierzyciela. Jeszcze bardziej może go zniechęcić jeśli ktoś uświadomi mu, że prawdopodobieństwo sprzedania na licytacji zamieszkałego mieszkania jest niewielkie a osobą która mu to uświadomi możesz być Ty – czyli jego dłużnik.

Zadeklaruj mu jednocześnie jakieś wpłaty ratalne i dobrowolnie wpłacaj komornikowi. To wierzyciel decyduje o tym, czy ma być prowadzona egzekucja z nieruchomości. A gdy jednak dojdzie do licytacji zamieszkałej nieruchomości, to istotnie, stosunkowo rzadko licytacja dochodzi do skutku, bo potencjalnych nabywców odstrasza wizja użerania się z lokatorem – byłym właścicielem, bowiem nie łatwo takiego spławić z mieszkania bez zapewnienia mu lokalu zastępczego.

A jeżeli jesteś dłużnikiem i wspólnie z żoną, która nie jest dłużnikiem w tej sprawie, jesteście właścicielami mieszkania na zasadzie wspólności małżeńskiej to komornik nie ma prawa licytować takiej nieruchomości. Co ciekawe, komornik może prowadzić egzekucję ze wspólnego konta osobistego małżonków nawet gdy tylko jedno z nich jest dłużnikiem a z nieruchomości jak wyżej opisano – nie.

Masz pytanie? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Co zrobić żeby komornik nie zabrał mieszkania'.

 1. Komornik może prowadzić egzekucję ze nieruchomości stanowiącej własność dłużnika i jego małżonka.
  Dopuszczalne jest w takim stanie faktycznym zajęcie nieruchomości (wpis do KW), lecz dalsze czynności związane z egzekucją z nieruchomości dopuszczalne są po nadesłaniu przez wierzyciela klauzuli wykonalności na współmałżonka dłużnika. Sąd w takim wypadku klauzulę taką nada.
  Podkreślić należy, że o powyższym komornik powiadomi niezwłocznie i wezwie w określonym terminie o nadesłanie tejże klauzuli.

  znawca tematu

  9 Lis 12 o 07:53

 2. Zając nieruchomość może i nic więcej. Sąd nie nada klauzuli przeciwko współmałżonkowi gdy ten nie jest dłużnikiem solidarnym ani nie wyraził zgody na zaciągnięcie długu przez dłużnika – współmałżonka. Jedyne co może zrobić w takiej sytuacji wierzyciel, do wnieść do sądu o przymusowy podział majątku (w tym tego mieszkania) uprawdopodobniwszy, że w przeciwnym wypadku nie zostanie zaspokojony.

  admin

  9 Lis 12 o 07:59

 3. Wynająć na długi okres, obciążyć dożywociem, zamieszkać lokatorem; praktycznie nikt tego wówczas nie kupi.

  Lech | blog o wekslach

  9 Lis 12 o 08:07

 4. Wynajem na dlugi czas juz nie zadziala – patrz aktualne brzmienie art. 1002 KPC.

  PogromcaWspolnot

  9 Lis 12 o 22:14

 5. Dobry prawnik i walka o swoje. Radze poszukac w swoim miescie prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach. Jest kilka opcji. Ale kazda ma jakies ryzyko. Polecam naprawde konsultacje z prawnikiem.

  kancelaria prawna

  10 Lis 12 o 22:20

 6. Witam mam pytanie czy muszę wpuścić komornika na oglądanie mieszkania które wystawił na licytacji a tego dnia mnie niebylo ponieważ byłam z dzieckiem w szpitalu na operacji a w skrzynce na listy zostawiła mi wiadomość że mam się do niej zgłosić niewiem co mam teraz robić proszę o szybką odpowie

  Monika

  13 Wrz 19 o 06:16

 7. To trzeba się zgłosić.

  admin

  13 Wrz 19 o 13:19

Skomentuj