Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co oznacza zajęcie wierzytelności”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „co oznacza zajęcie wierzytelności”. Przykładowo, załóżmy że Ty jesteś winien swemu kontrahentowi pieniądze czyli on ma u Ciebie wierzytelność. Komornik zaś prowadzi egzekucję przeciwko Twojemu kontrahentowi z wniosku kogoś tam, nieważne. Jeżeli komornik dowie się, że Ty jesteś dłużnikiem tego kontrahenta, to wyśle do Ciebie zajęcie jego wierzytelności informując Cię, że masz dokonać zapłaty nie na konto firmowe tego kontrahenta, tylko na konto komornika. To jest właśnie zajęcie wierzytelności. Jednak komornik nie może wszcząć przeciwko Tobie egzekucji celem ściągnięcia tego długu od Ciebie. Ty masz mu tylko odpisać na jego pytanie, czy wierzytelność faktycznie istnieje i czy masz ją zamiar zapłacić na konto komornika. Powinieneś odpisać, że tak, masz zamiar. A czy zapłacisz, to inna rzecz.

Zadałem sobie swego czasu pytanie, co będzie jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności (czyli tzw. trzeciodłużnik) nie zapłaci długu na konto komornika i będzie zagrażać jej przedawnienie w końcu.  Zadałem prawnikowi pytanie, czy wierzyciel któremu komornik tę wierzytelność zajął u jego (niepłacącego jej) dłużnika, może coś zrobić, czy może wnieść pozew o zapłatę. Prawnik odpowiedział, że może i trudno aby było inaczej, bo wtedy szlag by ją trafił – przedawniłaby się.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 133 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do '„co oznacza zajęcie wierzytelności”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co oznacza zajęcie wierzytelności”'.

  1. Wykonałem usługę u stałego klienta i za 2 lub 3 tygodnie zapłaci mi 28 000 zł. Konto mam zajęte przez komornika ale tej wierzytelności komornik nie zajął. Chyba mam prawo nie przekazać komornikowi tych pieniędzy? Co zrobić, pojechać do klienta po zapłatę w gotówce?

    Nękany przez komornika

  2. Możesz pojechać po gotówkę albo poprosić o przekaz (zapłacisz prowizje poczcie) albo otwórz nowe konto na ten cel, zapewne nie zdąży zająć go komornik (a jak już sprawdzał czy masz konta bankowe to zapewne nieprędko ponowi sprawdzanie o ile w ogóle ponowi). Może być konto osobiste nawet, któreś z tych tutaj na przykład.

    admin

Skomentuj