Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co oznacza zajęcie wierzytelności”

komentarzy 10

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „co oznacza zajęcie wierzytelności”. Przykładowo, załóżmy że Ty jesteś winien swemu kontrahentowi pieniądze czyli on ma u Ciebie wierzytelność. Komornik zaś prowadzi egzekucję przeciwko Twojemu kontrahentowi z wniosku kogoś tam, nieważne. Jeżeli komornik dowie się, że Ty jesteś dłużnikiem tego kontrahenta, to wyśle do Ciebie zajęcie jego wierzytelności informując Cię, że masz dokonać zapłaty nie na konto firmowe tego kontrahenta, tylko na konto komornika. To jest właśnie zajęcie wierzytelności. Jednak komornik nie może wszcząć przeciwko Tobie egzekucji celem ściągnięcia tego długu od Ciebie. Ty masz mu tylko odpisać na jego pytanie, czy wierzytelność faktycznie istnieje i czy masz ją zamiar zapłacić na konto komornika. Powinieneś odpisać, że tak, masz zamiar. A czy zapłacisz, to inna rzecz.

Zadałem sobie swego czasu pytanie, co będzie jeżeli dłużnik zajętej wierzytelności (czyli tzw. trzeciodłużnik) nie zapłaci długu na konto komornika i będzie zagrażać jej przedawnienie w końcu.  Zadałem prawnikowi pytanie, czy wierzyciel któremu komornik tę wierzytelność zajął u jego (niepłacącego jej) dłużnika, może coś zrobić, czy może wnieść pozew o zapłatę. Prawnik odpowiedział, że może i trudno aby było inaczej, bo wtedy szlag by ją trafił – przedawniłaby się.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do '„co oznacza zajęcie wierzytelności”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co oznacza zajęcie wierzytelności”'.

 1. Wykonałem usługę u stałego klienta i za 2 lub 3 tygodnie zapłaci mi 28 000 zł. Konto mam zajęte przez komornika ale tej wierzytelności komornik nie zajął. Chyba mam prawo nie przekazać komornikowi tych pieniędzy? Co zrobić, pojechać do klienta po zapłatę w gotówce?

  Nękany przez komornika

  30 Wrz 16 o 11:11

 2. Możesz pojechać po gotówkę albo poprosić o przekaz (zapłacisz prowizje poczcie) albo otwórz nowe konto na ten cel, zapewne nie zdąży zająć go komornik (a jak już sprawdzał czy masz konta bankowe to zapewne nieprędko ponowi sprawdzanie o ile w ogóle ponowi). Może być konto osobiste nawet, któreś z tych tutaj na przykład.

  admin

  Administrator

  30 Wrz 16 o 11:30

 3. a w przypadkukiedy ja mam komornika. a mam podpisana umowę pożyczki z kimś na zasadzie że Ja pożyczyłam mu pieniadze to czy mogę to wpisać jako Moja wierzytelność, żeby ten komu pożyczałam wpłacał to komornikowi ?

  Dominika

  28 Mar 19 o 21:45

 4. Może Pani o tym poinformować komornika który ewentualnie zajmie tą wierzytelność i będzie tak jak Pani pisze.

  admin

  Administrator

  28 Mar 19 o 22:26

 5. Witam, Mam prośbę. Proszę o pomoc w napisaniu oświadczenia dłużnika zajętej wierzytelności do Urzędu Skarbowego.

  tran

  12 Paź 19 o 15:51

 6. Co oświadczyć: że uznaję dług i zapłacę czy że nie uznaję czy że uznaję ale nie zapłacę, bo nie mam aktualnie środków?

  admin

  Administrator

  12 Paź 19 o 16:14

 7. Dostałem zawiadomienie o zajęciu innej wierzytelnosci pieniężnej z urzędu skarbowego od Starszego kontrolera skarbowego, gdzie jestem dłużnikiem zajetej wierzytelności

  Kontrahent z którym wspolpracowalem nie zapłacił podatku(już z nim nie współpracuje

  Napisano

  Na podstawie Art 89&1 ustawy o postępowaniu. egzekucyjnym wzywa się w/w dłużnika ,aby należnej od niego kwoty z tytułu zrealizowanych umów,wykonanych prac,dostarczonych towarów i usług bez zgody organu egzekucyjnego nie uiszczal zobowiazanemu prosiłbym o wzór oświadczenia poniewaz urzednik z ktorym rozmawiałem powiedział że mam przesłać oświadczenie.

  tran

  12 Paź 19 o 17:06

 8. Skoro wzywają tylko aby Pan nie płacił tamtemu, to nie trzeba pisać żadnego oświadczenia. Ważne jest to co Panu tam napisali a nie to co jakiś urzędnik dodatkowo powiedział.

  admin

  Administrator

  12 Paź 19 o 17:39

 9. Komornik zajął mi wierzytelności z umowy zlecenia o pracę
  Czy jest z tego jakieś wyjscie

  Zbyszek

  7 Gru 19 o 16:48

 10. Może zająć ale jeżeli jest to jedyne, regularnie otrzymywane wynagrodzenie, to nie może zająć całości ale musi zostawić minimum ustawowe jak przy egzekucji wynagrodzenia z umowy o pracę.

  admin

  Administrator

  7 Gru 19 o 18:07

Skomentuj