Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„co może komornik jak nie może ściągnąć długu”

komentarzy 17

Takie pytanie padło w wyszukiwarce – „co może komornik jak nie może ściągnąć długu”. W takim przypadku komornik wyśle do wierzyciela pismo zatytułowane „Wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego”. W takim piśmie poinformuje wierzyciela o tym, że egzekucja jest bezskuteczna i dlaczego jest bezskuteczna, czyli standard: dłużnik nie pracuje, brak środków na kontach bankowych (może być też tak, że komornik nie natrafił na nowe konto dłużnika na którym są pieniądze; oferty kont osobistych interesują wielu dłużników uciekających przed komornikiem), brak wierzytelności w tym w Urzędzie Skarbowym z tytułu nadpłaty podatku, brak wartościowych ruchomości, dłużnik nie posiada nieruchomości może jeszcze brak czegoś tam.

I poinformuje w tym piśmie wierzyciela o tym, że jeśli w ciągu 7 dni nie otrzyma od niego wniosków dotyczących sposobów dalszej egzekucji, to postępowanie egzekucyjne umorzy. No i umorzy egzekucję wobec braku konstruktywnych wniosków ze strony wierzyciela. Na tytule wykonawczym, przed zwróceniem go wierzycielowi, wpisze „egzekucja bezskuteczna – data…” i wpisze kwotę poniesionych przez wierzyciela kosztów z tytułu zaliczek komorniczych a do sądu wyśle komornik wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Wierzyciel będzie mógł ponownie złożyć do komornika wniosek egzekucyjny, choćby na drugi dzień. Tylko po co… Co innego np. po kilku miesiącach albo jeszcze później. Lepiej jednak wtedy zlecić ściągnięcie długu firmie windykacyjnej. Takiej, co to nie zrażaj jej fakt, że dłużnik nie ma nic na siebie. Wystarczy że np. córuchna dłużnika ma (to co przepisał na nią) i tatusiowi da spłatę długu. Czasem też firma windykacyjna odkryje że dłużnik coś jednak ma na siebie, tylko komornik za słabo szukał.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 136 Ocena średnia: 4.2]

kategoria komornik

Komentarze do '„co może komornik jak nie może ściągnąć długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„co może komornik jak nie może ściągnąć długu”'.

 1. Większego pieprzenia już dano nie słyszałem..Firma windykacyjna może sobie odkryć jakieś tam dochody ale póki co o zajęciach i tak decyduje sąd.Poza tym córuchna ,synalek ,żonka i wnuki mogą wyrzec się spadku po dłużniku tak w dobrach które posiada lub nie jak i długu który posiada i nie spłacał lub nie spłaca.Robi się to u notariusza i w sądzie ..a wtedy wierzyciele mogą nadmuchać córuchnie i synkowi plus reszcie rodziny.No i ostatni przepis mówiący o niepokojeniu dłużnika……Jak cie to interesuje to ci przyśle kopie grzywny ustalonej przez sąd tylko dlatego że od dłużnika nieco mocniej zażądałem zwrotu długu.
  Trochę praktyki i wiedzy kolego w egzekwowaniu długów albo popytaj tych co je ściągają.

  Włodek

  1 Paź 12 o 14:57

 2. Jaki sąd, co Ty piszesz… Firma windykacyjna wskazuje komornikowi (albo klientowi a ten jako wierzyciel komornikowi) prawo majątkowe a ten je zajmuje. Ty piszesz o spadku a ja tu nie napisałem o zmarłym dłużniku… Chodzi o darowiznę a nie o spadek.

  Jak Ty się tak „znasz na prawie” jak tu wyżej próbkę dałeś, to nie dziwię się że pozostaje Ci tylko „nieco mocniej” żądać spłaty długu. Tylko co znaczy to „nieco mocniej”…

  admin

  1 Paź 12 o 15:57

 3. Jak mocno żądałeś spłaty długu? Nie wiem jak daleko mogę się posunąć w upominaniu się o swoje. Mnie firma jest dłużna parę tysięcy, ale komornik nie potrafi ich ściągnąć. Prezesunio ciągle zmienia rachunki bankowe. Na firmę nie ma zarejstrowanych żadnych nieruchomości, samochodu itd.. Komornik od roku trzyma sprawę. Nawet nie mogę tego przekazać firmie windykacyjnej :/

  Rebeka

  8 Paź 12 o 04:01

 4. „Jak mocno” to trudno dokładnie określić. A to, że komornik formalnie prowadzi wciąż postępowanie egzekucyjne nie jest przeszkodą, można zlecić windykację.

  admin

  8 Paź 12 o 05:11

 5. Mogę zwrócić się do sądu o wyjawienie majątku dłużnika ( to firma, więc może posiadać wierzytelności z zawartych kontraktów ), jeżeli komornik jeszcze nie uznał egzekucji za bezskuteczną?

  Anonim

  16 Paź 12 o 14:10

 6. Trzeba by odwołać się do art. 913 Kodeksu postępowania cywilnego:

  § 1. Jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia przyrzeczenia według roty: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny.”

  § 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.

  Jak widać, można nawet przed wszczęciem przez komornika egzekucji żądać skutecznie wyjawienia majątku. Nie wiem jednak, jak sądy oceniają takie wnioski. Ja bym na Twoim miejscu nieformalnie poprosił komornika aby (jeżeli uważa że już nic nie zdziała) wysłał Ci pismo – wysłuchanie wierzyciela przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego – i masz wówczas pewną podkładkę do wniosku o wyjawienie majątku.

  A nie dałoby się namówić komornika żeby zrobił nalot na siedzibę dłużnika (do księgowości) i pospisywał kontrahentów z umów i faktur?

  admin

  16 Paź 12 o 14:52

 7. Komornik i dłużnik posiadają siedzibę na tej samej ulicy. Obawiam się, że mogą się znać… Poza tym dłużnik jest wyczulnony na wizyty. PIP nie dał rady sprawdzić nawet jednego dokumentu. Po pierwszej wizycie prezes oświadczył, że nie posiada dokumentów, a przy drugiej i następnych drzwi firmy były zamknięte. Księgowość jest prowadzona przez firmę zewnętrzną. Adresu nie znam. Spróbuję się dowiedzieć i zasugerować komornikowi wizytę, tyle że podobno nie było do Urzędu Skarbowego odprowadzanego podatku przez ostatni rok, więc pewnie oficjalnie też nie ma dochodu. Można z prywatnego majątku prezesa domogać się spłaty? ( spółka jest reprezentowana tylko przez niego ). Może dałoby się spowodować ogłoszenie upadłości?

  Anonim

  28 Lis 12 o 14:47

 8. Najpierw trzeba by uzyskać wyrok przeciwko prezesowi, bo na razie dłużnikiem jest sama spółka a nie on. Z postanowieniem komornika o umorzeniu bezskutecznej egzekucji można skutecznie pozwać prezesa. Można zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości tylko że bardzo możliwe iż prezesowi na tej spółce już nie zależy, bo może figuruje ona już tylko na papierze.

  admin

  28 Lis 12 o 15:09

 9. witam.a co jezeli ja niepracuje,nic nieposiadam,zadnego domu mieszkania i od 5 lat sciga mnie komornik i windykacja.dodam ze komornik juz raz umozyl bo jestem niesciagalny.ale windykacje pisza,dzwonia nawet wysylaja telegramy.i co dalej.poprostu moja ex narobila dlugow namnie i tak wpadlem w du…pe

  jojoba

  18 Mar 13 o 19:55

 10. No to nic się nie zmieni aż może kiedyś wierzyciele ostatecznie zaprzestaną prób windykacji. zawsze jednak któryś może jeszcze raz spróbować.

  admin

  18 Mar 13 o 20:03

 11. i tak przez 10 lat az do przedawnienia.chory kraj.przeciez celowo tego nierobie…

  jojoba

  18 Mar 13 o 20:25

 12. i to mam w kilku bankach…niewiem jak ja sie tak dalem zrobic

  jojoba

  18 Mar 13 o 20:28

 13. Nigdy nie będzie przedawnienia jeśli przed upływem 10 lat ponownie złożą u komorników wnioski o egzekucję. Wtedy przedawnienie zostaje „wyzerowane”.

  admin

  18 Mar 13 o 22:01

 14. rozumiem.to moga scigac dluznika do konca zycia…

  jojoba

  18 Mar 13 o 22:04

 15. Witam czy komornik ma prawo zarządca jednorazowej wpłaty w kwiecie 13tysiecy i oprócz tego co miesiąc ściągać z wypłaty 1300zl msc.

  Gosc

  14 Wrz 18 o 17:26

 16. Ty nie musisz nic mu wpłacić dobrowolnie. A co do wypłaty to zależy jaka wysoka, minimum ustawowe musi dłużnikowi zostawiać co miesiąc.

  admin

  14 Wrz 18 o 20:28

 17. Niech nie udzielają banki żadnych pożyczek ludziom i będzie po sprawie. Każdy z nas może popaść w długi. Ludzie zapożyczają się bo mają taką konieczność porostu nie mają wyjścia. Nie każdemu dobrze finansowo się powodzi. Tak jak pisałem że trzeba zaprzestać udzielanie pożyczek, kredytów w celu uniknięcia nowych dłużników bo w długi jest łatwo popaść. Niech w końcu coś z tym zrobią.

  Petro

  15 Sty 19 o 14:07

Skomentuj