Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

E-sąd – dowody w pozwie o zapłatę

4 komentarze

Pytanie: Czy to prawda, że e-sąd nie wymaga żadnych dowodów i nakaz zapłaty zostanie wydany bez przedkładania czegokolwiek w pozwie?

Przeczytaj też: E-sąd opinie

Odpowiedź: Wnosząc pozew w EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze) czyli w e-sądzie, powód wymienia dowody na poparcie roszczenia objętego pozwem, Owszem, nie załącza tych dowodów ale je wymienia. I tak, e-sąd wydaje nakaz zapłaty jedynie na podstawie twierdzeń powoda, że takie dowody posiada.

Przeczytaj też: Znajdź do e-sądu bogatszego “bliźniaka” w CEIDG, nawet w innym mieście!

Jeżeli pozwany kwestionuje roszczenie powoda, to może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Wówczas postępowanie w EPU zostaje umorzone, bez rozpatrywania sprzeciwu. Jeżeli powód dalej chce dochodzić zapłaty tego deklarowanego roszczenia, to musi wnieść pozew do sądu rejonowego właściwego dla niego lub dla pozwanego, tym razem w formie papierowej – załączając dowody (np. fakturę, umowę pożyczki…).

Przeczytaj też: “Wnieś sprzeciw” – nieaktywna ikona w EPU

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 lutego, 2023

kategoria windykacja

tag , ,

Komentarze do 'E-sąd – dowody w pozwie o zapłatę'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co drugi cwaniak po umorzeniu w epu już nie wnosi pozwu do zwykłego rejonowego właśnie dlatego, że nie ma wystarczających albo nawet żadnych dowodów.

    rataj

    6 lut 23 o 11:56

  2. W obecnych czasach kiedy to prawie każdy ma smartfona, mogliby jednak żądać w e-sądzie załączania zdjęć dowodów do pozwu bez których pozew nie przeszedłby. Im samym, znaczy e-sądowi zaoszczędziłoby to mnóstwo czasu którego nie marnowaliby na rozpatrywanie fikcyjnych roszczeń.

    Baron

    6 lut 23 o 14:38

  3. Za fikcyjne roszczenie nawet prawomocnie zasądzone w e-sądzi e (brak sprzeciwu pozwanego z powodu na przykład nieodebrania korespondencji z sądu) powinien być zarzut prokuratorski za oszustwo sądowe.

    Damian

    7 lut 23 o 15:53

  4. O tym czy roszczenie jest fikcyjne rozstrzyga właśnie postępowanie cywilne. Powaga rzeczy osądzonej może zostać wzruszona tylko w przypadku wyroku uzyskanego przy pomocy przestępstwa.

    Konrad

    26 lut 23 o 21:12

Skomentuj