Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Brak wyroku a przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji

komentarze 4

Niedawno we wpisie Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej wyjaśniłem, jak to się tak „przerzuca” na wierzyciela koszty których zapłaty komornik żąda od dłużnika. Tak jak tam napisałem robi się, gdy dłużnik (a w zasadzie były dłużnik lub wcale nie dłużnik) dysponuje prawomocnym wyrokiem pozbawiającym tytuł wykonawczy klauzuli wykonalności.

Wczoraj jednak pewna pani poprosiła mnie o pomoc w przerzuceniu kosztów na wierzyciela ale w sytuacji gdy nie dysponuje wyrokiem pozbawiającym tytuł wykonawczy klauzuli wykonalności. Po prostu wierzyciel – bank dobrowolnie złożył (o wiele za późno) do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego z racji tego, że dług sprzedał firmie windykacyjnej. Komornik owszem, postępowanie egzekucyjne umorzył ale i w tym wypadku wezwał dłużnika do zapłaty kosztów (głównie opłaty stosunkowej dla komornika) pod rygorem egzekucji.

Co robić? Moim zdaniem to samo, co we wpisie wskazanym na wstępie, choć dłużnik nie dysponuje wyrokiem pozbawiającym tytuł klauzuli wykonalności. Nie jestem pewien na sto procent ale innej możliwości nie widzę. Jak ktoś ma inne zdanie, to zapraszam do formularza komentowania pod tym wpisem. Aha, napisałem dla tej pani odpowiednią jak sądzę, skargę do sądu, wzór:

SKARGA NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA

Wnoszę skargę na załączone postanowienie komornika …. z dnia … w sprawie KM … w przedmiocie obciążenia mnie kosztami niecelowej egzekucji w kwocie …. Wnoszę o uchylenie postanowienia obciążającego mnie tymi kosztami.

Uzasadnienie: Jak wyżej nadmieniłam, postępowanie egzekucyjne prowadzone od dnia … było niecelowe, ponieważ wierzyciel tj. Bank… sprzedał egzekwowany dług firmie …

Dowody:

1. cesja wierzytelności…

Nadmieniam, że na podstawie art. 49 ust. 4 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji komornik powinien obciążyć kosztami niecelowej egzekucji wierzyciela a nie dłużnika. O sprzedaży długu przez bank poinformowałam komornika pismem z dnia (załączam odpis pisma i potwierdzenie nadania na poczcie)

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 3.7]

kategoria komornik

Komentarze do 'Brak wyroku a przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji'

Subscribe to comments with RSS

 1. moim zdaniem skarga będzie bezzasadna. jedyne co może być skuteczne to miarkowanie opłaty.

  plus jest taki, że egzekucja nie przerwała biegu przedawnienia (po prostu dla biegu terminu jej nie było)

  ryszard ochódzki

 2. Przecież ma prawo do przerzucenia tych kosztów.

  admin

 3. Też myślę, że skarga będzie nieskuteczna.
  Postępowanie egzekucyjne było bezskuteczne ale nie sądzę aby było niecelowe w końcu koszty zostały poniesione a wierzyciel pewnie sprzedał dług za ułamek jego wartości czyli poniósł wymierną stratę.
  Dłużniczka wymyśliła sobie, że nie spłaci długu a komornik dla niej to jeszcze jeden straszak na cwaniaków jej pokroju z którym można sobie pogrywać tak jak z sądem.
  Wierzyciel oraz komornik wydał znaczne środki na dochodzenie wierzytelności i należy mu się ich zwrot.
  Dłużniczka mogła uregulować należność w każdym momencie i powinna to zrobić po otrzymaniu
  wezwania, aby uniknąć wszczęcia egzekucji. Z chwilą kiedy wkracza komornik, musiała liczyć się z konsekwencjami – celem egzekucji jest wyegzekwowanie świadczenia na rzecz wierzyciela, który dochodzi swojej własności. A egzekucja komornicza dlatego jest najdroższym sposobem dochodzenia wierzytelności, żeby cwaniaczków-dłużników zabolało

  Jerzy

 4. Jerzy, niecelowe było, bo bank sprzedał dług a komornik dalej egzekucję prowadził. Bez problemu, gdyby bank nie wycofał egzekucji, uzyskałaby w sądzie wyrok pozbawiający wykonalność tytułu wykonawczego i koszty zostałyby przerzucone, jak piszę o tym w wątku wskazanym we wstępie. Różnica jest taka, że bank dobrowolnie wycofał egzekucję zanim uzyskała pozbawienie wykonalności (pozew jej napisałem, złożyła ale bank w międzyczasie wycofał). Jednak komornik chce ją obciążyć kosztami niecelowej egzekucji i ona ma prawo żądać przerzucenia tych kosztów na bank. Ona się dogaduje z firmą windykacyjną i spłaca w ratach ale to nie ma znaczenia w tej sprawie.

  admin

Skomentuj