Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Adnotacja komornika na tytule wykonawczym

5 komentarzy

Pytanie: Komornik wyegzekwował ode mnie około połowy długu i reszty się nie da bo straciłam pracę. Nieoficjalnie dowiedziałam się, że będzie umorzenie egzekucji ale że po umorzeniu wierzyciel w dowolnym momencie znów może skierować sprawę do komornika tego lub innego. Jaką ja mam pewność, że jeżeli to nastąpi to on nie wpisze we wniosku egzekucyjnym całego roszczenia z nakazu zapłaty łącznie z tym co komornik ode mnie ściągnął??

Przeczytaj też: Pozostawienie tytułu wykonawczego w aktach sprawy komorniczej

Odpowiedź: Gdy postępowanie egzekucyjne jest tylko częściowo skuteczne to komornik, umarzając je, nanosi na tytule wykonawczym adnotację z informacją, jaką kwotę wyegzekwował. Tak że w przypadku ponownej egzekucji nawet jeżeli wierzyciel we wniosku zawyży należność w stosunku do faktycznie pozostającej, to komornik powinien to zauważyć zerknąwszy na tytuł wykonawczy. Jeżeli egzekucja prowadzona była w oparciu o tytuł wykonawczy wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) czyli przez e-sąd a więc bez formy papierowej, to komornik umarzając częściowo skuteczną egzekucję, nanosi stosowną wzmiankę w systemie teleinformatycznym. Może Pani o tym przeczytać w art. 816 Kodeksu postępowania cywilnego.

Przeczytaj też: Spłata długu przed wszczęciem egzekucji

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 grudnia, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Adnotacja komornika na tytule wykonawczym'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najgorzej że jeżeli dłużnik spłaci przed złożeniem nakazu przez wierzyciela do komornika, to na nakazie (wyroku) nic nie jest przez nikogo nanoszone i taki wierzyciel może spłacony wyrok do komornika dać…

    Mariusz

    2 cze 21 o 16:40

  2. Tak może się stać ale wtedy możesz komornikowi podesłać potwierdzenie spłaty tego wyroku i komornik musi wstrzymać egzekucję. Ważne tylko żeby odpowiednio szybko to zrobić zanim komornik prześle takiemu oszustowi pieniądze ściągnięte z konta albo z wynagrodzenia w zakładzie pracy.

    babuszka

    12 paź 21 o 11:51

  3. Komornik wtedy zapyta tego byłego wierzyciela – oszusta, co ma zrobić. Jeżeli ten oświadczy żeby kontynuować egzekucję, to komornik przekaże mu ściągnięte pieniądze. Dlatego albo równolegle do tego co napisałaś, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

    admin

    12 paź 21 o 14:14

  4. To żądanie od komornika wstrzymania egzekucji mija się z celem?

    babuszka

    12 paź 21 o 14:34

  5. Nie mija się z celem, bo niewykluczone, że zmityguje się po zapytaniu od komornika i wycofa wniosek egzekucyjny, to po pierwsze. Po drugie, nawet jeżeli nie wycofa, to zyskasz trochę czasu dzięki któremu komornik nie przekaże mu ściągniętych środków zanim sąd nie nakaże komornikowi zawiesić postępowanie egzekucyjne wskutek Twojego powództwa przeciwegzekucyjnego. Należy jednak mieć na względzie to, że dług wystawiono na sprzedaż w internecie tylko po to aby dyskredytować dłużnika (sam tak robiłem nie mając zamiaru sprzedać) i zmobilizować przez to do zapłaty pełnej należności ewentualnie bez odsetek.

    admin

    12 paź 21 o 17:33

Skomentuj