Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

5-9 kont firmowych – standard u trudnych dłużników

komentarzy 10

Tak sobie przejrzałem kilkanaście trudnych spraw egzekucyjnych, w których egzekucje toczą się bez efektu przez kilka miesięcy co najmniej. W każdym przypadku komornik zajął w sumie tyle co w tytule czyli od pięciu do dziewięciu kont firmowych w każdej sprawie egzekucyjnej (przy okazji, dobre konta firmowe do założenia przez internet są tutaj).

Komornik która prowadzi dla mnie większość postępowań egzekucyjnych wie, jak zająć konto bankowe aby dłużnik nie zdążył przed zajęciem opróżnić konta ze środków. Mimo tego, w owych kilkunastu sprawach nie ma skutecznego zajęcia konta. Oznacza to, że zakłada taki nowe konto firmowe i posługuje się nim dopóki nazwijmy – intuicja nie podpowie mu, że już czas zmienić je, bo niebawem zostanie zajęte. No i zakłada kolejne konto firmowe. Jak widać jednak, poprzedniego nie zamyka, bo może się przydać. Jak widać też, system OGNIVO w aktualnym kształcie (gdzie komornik musi się za każdym razem pytać, niczym „czy jest suchy chleb dla konia”) , to nie jest szczyt marzeń wierzyciela i komornika. Trzeba by wprowadzić obowiązek natychmiastowego raportowania przez banki otwarcia konta, do jakiejś bazy a komornik jak chce, rejestruje się w niej na codzienny „newsletter” o danym dłużniku. Wtedy system OGNIVO nie będzie potrzebny. Czy to takie trudne, kosztowne w implementacji? E, bez przesady. Zamiast robić OGNIVO, trzeba było od razu zrobić tak, jak wyżej napisałem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 25 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do '5-9 kont firmowych – standard u trudnych dłużników'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tu nie chodzi o to, że nie wiedzą jak to zrobić.
  Chodzi o to, żeby komornik nie miał podglądu w to jaka firma ma w jakim banku rachunku – to już pole do nadużyć.

  prawnik

 2. Nie wiem, o jakie nadużycia może chodzić ale rozwiązanie jest proste. Wystarczy, że komornik który będzie chciał być informowany o kontach dłużnika, będzie musiał wprowadzić np. dane tytułu wykonawczego na podstawie którego prowadzi egzekucję.

  admin

 3. Ja taką sytuację oceniał bym inaczej. Firma która ma wyroki komornicze i zakłada nowe konta co jakiś czas, raczej nie. Zazwyczaj płatność jest odroczona, rzadko 14 dni, raczej 30 lub 60, czyli jednak niektóre egzekucje powinny trafić w kaskę na koncie. A większość firm jedzie na kredytach i zazwyczaj każdy kolejny ma w kolejnym banku. Czyli do każdego kredytu nowe konto, bo takie są wymagania. Potem kredytów nie spłaca, albo na spłatę jednego bierze kolejny kredyt. Jak się sprawa rypnie, to zostaje z kilkunastoma kontami, bo jakoś motywacji brakuje, żeby ja zamknąć. Wtedy już kwoty długów są obojętne.

  windykowany

 4. jaki by był sens przy marży załóżmy 10 max 20% działania intuicyjnego, że może się uda zabrać wcześniej pieniądze lub trafi je komornik. Lepiej zrobić czystą firmę na rodzinkę lub przyjaciela. Takie firmy to trupy po prostu ze starymi kontami.

  windykowany

 5. Firm które dalej prowadzą faktyczną działalność mimo postępowań egzekucyjnych (i zmieniają konta), jest sporo. Podejrzewam, że zmiana konta dokonywana jest często tuż przed transakcją, tuż przed zakończeniem roboty np. budowlanej. Myślę że intuicyjne zmiany konta też są podejmowane. W wielu przypadkach dług jest niewielką częścią ich przychodów ale jako cwaniacy, nie mają zamiaru regulować choć mogliby. Dla niektórych jest to swego rodzaju „adrenalinka – zabawa w kotka i myszkę” a jak komornik konto skutecznie zajmie, to „nic takiego się nie stanie”.

  Jak chodzi o konta do kredytów, to zapewne i takie przypadki maja miejsce, ale w analizowanych przeze mnie przypadkach rozstrzał zajęć kont w poszczególnych bankach w czasie jest duży w ciągu egzekucji. A to oznacza, że konta są zmieniane w czasie egzekucji. A bank jeśli wie o egzekucji komorniczej (np. widzi zajęcie na koncie firmowym) to nie wiem, czy udzieli kredytu.

  Firma na kochankę czy przyjaciela, to jednak ryzyko zostania wydymanym.

  admin

 6. jeżeli ktoś tak się bawi, jak cytuję, to masz rację,

  „Dla niektórych jest to swego rodzaju „adrenalinka – zabawa w kotka i myszkę” a jak komornik konto skutecznie zajmie, to „nic takiego się nie stanie”.”

  windykowany

 7. Dostaję na maila pełno ofert kont firmowych, do których dodają prezenty – a to tablet, a to kupon na coś, a to 500 zł. Może te firmy to są łowcy takich gratisów? Zazwyczaj za te prezenty trzeba potem nieźle płacić, ale jak i tak mają długi i są nieściągalni, to co im za różnica?

  dino

 8. Jestem zainteresowany Państwa usługami z zakresu windykacji należności. Posiadam dłużników w zakresie windykacji przedsądowej jak również nieskutecznej windykacji komorniczej. Zależy mi na szybkiej realizacji
  procesu odzyskiwania należności. Dłużnicy rozsiani są po całej Polsce i chciałbym aby jedna firma przejęła wszystkie sprawy, czy mogę liczyć na pomoc?

  E.N.

 9. Myślę, że tak, prosimy o przesłanie wykazu spraw na nasze e-mail: windykacja@grabowski.biz.pl

  admin

 10. Egzekucja komornica twoich należności od dłużnika może trwać krótko i zakończyć się pełnym sukcesem. Pod warunkiem, że komornik zajmie konto dłużnika, na którym są pieniądze. Jednak konto którego dane załóżmy że masz jeszcze z czasów waszej współpracy, może już być nieaktualne. Najlepszym sposobem, który pozwala namierzyć aktualne konto firmowe dłużnika jest otrzymanie od niego faktury w związku z dokonaną transakcją. Ty jako wierzyciel jesteś raczej spalony ale jakaś współpracująca z Tobą firma może to dla Ciebie zrobić. Otrzymują fakturę od dłużnika i dają Ci numer konta a Ty je przesyłasz czym prędzej faksem komornikowi, aby je zajął. Masz wtedy sporą szanse na to, że komornik ściągnie z takiego konta przynajmniej część twojej należności.

  Anonim

Skomentuj