Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykatorze, boisz się Skargi Nadzwyczajnej?

komentarzy 8

Pytanie to kieruję do tych właścicieli firm windykacyjnych którzy podpisywali z klientami umowy powierniczego przelewu wierzytelności czyli cesji powierniczej. Stawali się w ten sposób wierzycielami. Ja byłem takim; windykacje w prawie stu procentach spraw (a było ich circa ze dwa tysiące) prowadziłem jako wierzyciel – na podstawie umowy przelewu powierniczego wierzytelności. Odznacza się taka cesja tym w porównaniu do faktycznego, bezwarunkowego zakupu długu, że gdy coś odzyskasz z wierzytelności zleconej Ci tak do windykacji, to przekazujesz klientowi zostawiając sobie umówioną prowizję. W sądzie w sprawie o zapłatę takiej „kupionej” wierzytelności, właściciel firmy windykacyjnej występuje jako powód czyli wierzyciel.

Instytucja Skargi Nadzwyczajnej która niebawem wejdzie w życie, w początkowym okresie umożliwi niezadowolonym czyli przegranym także w sprawach o zapłatę skorzystanie z tej instytucji. I taki jeden z drugim nie będzie występował w niej przeciwko temu kto „sprzedał” mi dług tylko przeciwko mnie – który wygrałem w sądzie i któremu wówczas jeden z drugim dobrowolnie zapłacił lub od którego komornik wyegzekwował i przekazał mnie. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona czyli że długu nie było lub był niższy niż wtedy wygrałem, to ja będę musiał zwrócić mu te pieniądze. Ja, a nie ten od którego wierzytelność „kupiłem”. Dlatego że to ja go – dłużnika pozwałem a nie ten pierwotny wierzyciel.

Czegoś takiego jak „cesja powiernicza” zwanego też „cesją do inkasa” albo właśnie „umową powierniczego przelewu wierzytelności” daremnie szukać w ustawach ale jednak istnieje – żaden sąd w setkach spraw nie zakwestionował mi takiego „nabycia”.

Ja się tylko trochę boję, bo zawsze starałem się przyjmować tylko bezsporne wierzytelności. Zapytałem też mailem moich ówczesnych pełnomocników (radców i adwokatów) i oni też mnie uspokajali. Mimo tego pewności nie mam, że w jakimś jednym i drugim … przypadku skarga nie zostanie uwzględniona. Jeżeli zostanie uwzględniona, to wtedy będę musiał oddać co mi taki jeden z drugim zapłacił / co komornik odeń wyegzekwował i to łącznie z kosztami komorniczymi! OK, wtedy będę mógł z regresem wystąpić przeciwko temu który mi to zlecił – „sprzedał”. I wygram ale wygrać w sądzie a odzyskać dług to nie to samo. Niejeden z wierzycieli zbankrutował już / przeszedł do szarej strefy i oficjalnie ni dochodów ni innego majątku nie wykazuje. Niejeden już nie żyje. Heh! A może przegrałbym, bo wykaże jeden z drugim, że gdybym dołożył większej staranności, to nie byłoby podstaw do Skargi Nadzwyczajnej 😉

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

28/12/2017

Komentarze do 'Windykatorze, boisz się Skargi Nadzwyczajnej?'

Subscribe to comments with RSS

 1. „Niejeden z wierzycieli zbankrutował już / przeszedł do szarej strefy i oficjalnie ni dochodów ni innego majątku nie wykazuje.”
  To samo się stało lub zawsze było z niejednym właścicielem firmy windykacyjnej. Czy jest sens takich skarżyć nadzwyczajnie? Takie pytanie zada sobie niejeden.

  ali

  30 Gru 17 17:56

 2. Mnie windykator nie zwrócił odzyskanego długu/ prokurator przywłaszczenie umorzył, w sądzie zasądzili zwrot, komornik nic nie zdziałał.

  miszczu

  30 Gru 17 22:53

 3. Ta skarga nadzwyczajna to ściema, będzie wszystko jak teraz. Tylko dodatkową łapówkę dać trza będzie.

  Anonim

  3 Sty 18 15:00

 4. Bardzo możliwe.

  admin

  3 Sty 18 15:46

 5. A kto będzie decydował czy sprawa nadaje się do nadzwyczajnego rozpatrzenia? Jakieś głupki bez kwalifikacji

  maksister

  10 Sty 18 15:41

 6. Sporo wyroków jest tak bezczelnie i jaskrawo przekręconych, takie błędy logiczne i przeoczenia faktów, że każdy głupek to dostrzeże.

  admin

  12 Sty 18 11:06

 7. musisz stary zrozumieć jedno podstawowe założenie. otóż skarga nadzwyczajna ma „przywrócić sprawiedliwość” „skrzywdzonym” członkom PiS.
  zatem jeśli ten który przegrał, nie należy do PiS bądź rodziny w PiS nie posiada – to śpisz spokojnie 🙂

  ryszard ochódzki

  22 Sty 18 15:47

 8. No to będzie granda.

  admin

  22 Sty 18 16:24

Skomentuj