Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik łaskawy, dłużnik nie musi doń jechać; udzielenie wyjaśnień a złożenie wykazu majątku

komentarzy 8

Pytanie: Syn płaci regularnie alimenty na konto komornika(kiedyś trochę zalegał). Od ponad roku płaci systematycznie i nie zalega z niczym. Pracuje i mieszka poza Warszawa i dostał wezwanie nakazujące stawiennictwo pod groźbą kary pieniężnej. Nie może przyjechać, w jego imieniu (Mam pełnomocnictwo) dzwoniłam pisałam maile ale nie dostałam żadnej odpowiedzi. Czy komornik może wzywać syna skoro płaci systematycznie? Dla niego to są dodatkowe koszta, nie mówiąc o tym ze musiałby brać wolne w pracy, co nie jest mile widziane. A poza tym komornik to chyba nie Policja żeby musiał co jakiś czas meldować się. Dodam że płaci sam, komornik nie zajmuje mu konta ani nie zna adresu jego pracy i chciałby żeby tak pozostało. Dlatego sumiennie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Czy komornik może wzywać i straszyć karą kogoś kto płaci i nie zalega.

Odpowiedź: Do udzielenia odpowiedzi na to pytanie istotne jest zapoznanie się z treścią wezwania od komornika, w jakim celu wzywa. Czy chodzi o złożenie wykazu majątku?

Pytanie: Cel wezwania jest znany chyba tylko Pani komornik. W załączniku przesyłam fragment wezwania. Dodam że w rozmowie telefonicznej Pani powiedziała że jest jakaś nadpłata i nic więcej. Ale czy w takiej sprawie wysyła się takie pismo pod groźbą kary?

Odpowiedź: Ta „nadpłata” to tylko niepotrzebne, głupie (może złośliwe) kłamstwo telefoniczne (pracownika kancelarii). Art. 411 ust. 4 KC stanowi, że nie można żądać zwrotu świadczenia jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

W wezwaniu wszak napisano „celem złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji” na podstawie art. 761 KPC który stanowi (§ 1), że organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Proszę też zauważyć, że w wezwaniu napisano też, że „W razie niemożności stawienia się w powyższym terminie należy podać Komornikowi dokładny adres Pana zakładu pracy”. Dłużnik może zatem udzielić komornikowi tej informacji listownie – pocztą poleconą, nie musi stawiać się w kancelarii komornika. Komornik zapewne chce dokonać zajęcia wynagrodzenia dłużnika już teraz albo w przyszłości, gdyby dłużnik znów spóźniał się z wpłatami. Nie ma sensu unikać udzielenia tej informacji gdyż jeżeli komornik zechce, to ustali sobie to w ZUS. Być może już ustalił i wysłał zajęcie wynagrodzenia ale adres się niezgadzał i pismo powróciło (w wezwaniu komornik wzywa tylko do podania adresu a nie nazwy zakładu pracy).

Proszę zauważyć też, że komornik ten (świadomie lub nieświadomie) idzie dłużnikowi znacznie na rękę gdyż mógłby go po prostu wezwać do osobistego stawiennictwa w kancelarii celem złożenia wykazu majątku na podstawie art. 801 KPC albowiem zgodnie z art. 801(1) KPC „Dłużnik składa wykaz majątku przed komornikiem (…)” a to oznacza konieczność osobistego stawienia się w kancelarii komornika choćby z najodleglejszego zakątka Polski. Na koszt dłużnika.

Z tym „niezaleganiem” natomiast to nie tak jak Pani sugeruje, bo cały czas prowadzone jest postępowanie egzekucyjne i komornik ma prawa dokonywać czynności z tym związanych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.3]

05/11/2017

kategoria komornik

Komentarze do 'Komornik łaskawy, dłużnik nie musi doń jechać; udzielenie wyjaśnień a złożenie wykazu majątku'

Subscribe to comments with RSS

  1. Co gdy komornik jest w Krakowie a dłużnik mieszka w Szczecinie? Czy ma przyjechać do komornika na złożenie wykazu majątku?

    Ala

    8 Lis 17 09:53

  2. Tak, jeżeli komornik zażąda od niego złożenia wykazu majątku.

    admin

    8 Lis 17 12:38

  3. Zawsze można spłacic dobrowolnie nim komornik wkroczy i wezwie do wyjawienia majątku./

    olik

    12 Lis 17 17:13

  4. No pewno, najlepiej spłacić przed wyrokiem, przed sprawą sądową.

    Ala

    14 Lis 17 21:59

  5. Mam pytanie w związku z pismem jakie otrzymałem dziś od komornika. Sprawa dotyczy zaległości za spłatę telefonu. Otrzymałem dziś pismo od komornika – zawiadomienie o wszczęciu egzekucji (kwota łączna do zapłaty 1043,57 zł). Równocześnie otrzymałem wezwanie do złożenie wykazu majątku i wjaśnień z informacją, że mam stawić się osobiście u komornika. Mieszkam w Tarnobrzegu, komornik ma siedzibę w Warszawie, to ponad 220 km. Jestem osobą bezrobotną, straciłem pracę ponad rok temu, nie mam żadnych zarobków, mieszkam z rodzicami i nie stać mnie na kosztowny wyjazd do Warszawy.

    W związku z tym mam do Pana kilka pytań: 1) Czy mogę wysłać komornikowi wykaz majątku listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wraz z informacją o trudnej sytuacji i niemożności osobistego stawienia się w jego biurze? – 2) Czy w momencie natychmiastowego wpłacenia co najmniej połowy żądanej kwoty cała sprawa zostanie przynajmniej na chwilę zawieszona? 3) Czy ewentualnie mogę napisać maila do kancelarii komorniczej z prośbą o zezwolenie na przesłanie pocztą wykazu majątku?

    To dla mnie bardzo nerwowa sytuacja, będę szalenie wdzięczny szybkę za odpowiedź.

    Paweł

    21 maja 18 16:54

  6. Niestety ale z przepisów art 801(1) KPC oraz 916 KPC wynika jednoznacznie że, że dłużnik w takiej sytuacji musi stawić się osobiście u komornika, pod rygorem ukarania go grzywną i nawet przymusowego doprowadzenia, jeżeli nie stawi się bez usprawiedliwionej przyczyny. Obawiam się, że usprawiedliwianie się brakiem dochodów i pieniędzy na podróż może nie zostać uwzględnione.

    Proponuję aby, tak jak Pan zamierza, zatelefonował Pan do komornika i (nagrywając rozmowę) powiedział, że wpłaci Pan co najmniej połowę natomiast nie ma Pan pieniędzy na podróż (gdyż jak Pan napisał) i że prześle mu Pan pocztą wykaz majątku opatrzony klauzulą stanowiącą iż został Pan pouczony o odpowiedzialności karnej (art. 233 kk) za składanie fałszywych zeznań. I że resztę długu spłaci Pan w możliwie najkrótszym terminie. Jeżeli nie dodzwoni się Pan do komornika (to bardzo możliwe), to sugeruję wysłać taką deklaracje mailem oraz pocztą, najlepiej z potwierdzeniem przelania mu owej części należności.

    Komornik nie do końca zwichrowany psychicznie według mnie nie powinien wówczas Pana karać ale nie wiadomo na kogo Pan trafił. Częściowa spłata nie odbiera komornikowi tych narzędzi przymusu.

    admin

    21 maja 18 17:25

  7. Dziękuję za wyjaśnienie i szybką odpowiedź. Jeszcze tylko jedno pytanie, co w sytuacji, gdy w ciągu tygodnia wpłacę całą kwotę? Czy w wtedy muszę przedstawiać wykaz majątku, a jeśli tak, to czy taką samą procedurę Pan sugeruje?

    Paweł

    21 maja 18 17:58

  8. Jeżeli wpłaci Pan całą kwotę w tym terminie, to zniknie podstawa do żądania od Pana wyjawienia majątku. Szczerze mówiąc, sam miałem kiedyś podobną sytuację; wpłaciłem całość (chodziło o koszty przegranego procesu), nic nie wyjawiłem ani nie stawiłem się i komornik po prostu zakończył egzekucję. Z chwilą gdy dlug zostanie uregulowany to przestaje Pan być dłużnikiem w sprawie a żądać wykazu czy tam wyjawienia majątku komornik może żądać tylko od dłużnika a nie od byłego dłużnika.

    admin

    21 maja 18 18:49

Skomentuj