Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komputer wylosuje skład przestępców orzekających

komentarzy 8

Rusza losowy przydział spraw w sądach (na razie tylko w kilku). Komputer będzie losował skład sędziowski do danej sprawy. Ten skład to w sądzie rejonowym jeden sędzia ale i tak pisze się na nakazach zapłaty i wyrokach „sąd w składzie” (sędzia i protokolantka), nieważne.

Twórcy tego rozwiązania (udają, że) zakładają, że jest to sposób na znaczne zmniejszenie odsetka patologii – korupcyjnych i generalnie stronniczych, rażąco krzywdzących wyroków. Łukasz Piebiak (sędzia, więc na pewno zorientowany w realiach) będący podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości powiedział, że „obywatel zyskuje gwarancję, że nikt nie wskaże palcem sędziego, który osądzi jego sprawę”. No i co z tego?

Zakładają, że co, jakiś sędzia A jest w dobrej komitywie ze stroną w danej sprawie albo raczej z pełnomocnikiem (radcą, adwokatem) i losowy przydział spraw spowoduje, że zaistnieje niewielkie (tym mniejsze im więcej sędziów w wydziale) prawdopodobieństwo tego, że ten sędzia A otrzyma tą sprawę. Bardziej prawdopodobne, że zostanie wylosowany któryś z pozostałych sędziów czyli sędzia B, sędzia C, sędzia D lub sędzia E a oni nie znają pełnomocnika i tej danej strony i dlatego nie będzie (posmarowanej łapówką) stronniczości orzekania?

A ja wiem z nazwijmy, dobrze poinformowanych źródeł, iż jest bardzo prawdopodobne, że każdy z tych pozostałych sędziów czyli B, C, D oraz E też w takiej sytuacji weźmie łapówkę którą przekaże mu kolega A albo … prezes sądu, przy założeniu że pełnomocnik jest w bezpośredniej dobrej komitywie tylko z sędzią A (albo tylko z prezesem) a pozostałych sędziów jak to się mówi eufemistycznie, nie zna. W praktyce jednak skoro zna dobrze sędziego A to i pozostałych sędziów z tego wydziału też zna. Dodajmy do tego, że radcowie i adwokaci też się przecież znają. Ba, powiem więcej, towarzyski prawnik dajmy na to ze Szczecina którego klient ma mieć sprawę dajmy na to w Lublinie skontaktuje się w ostateczności ze swym kolegą po fachu który zna „dobrego” prawnika z tegoż Lublina i ten „dobry” prawnik dotrze do wylosowanej sędzi. Ten łańcuch może mieć nawet 3-4 ogniwa!

Tak to ponoć działa i dalej działać będzie. Piszę „ponoć”, bo polegam na opowieściach prawników ale dwa przekręty w moich sprawach w miejscowych sądach przeciwko stronom z pełnomocnikami z odległych miast upewniają mnie, że faktycznie tak jest.

Losowanie składu orzekającego to wspaniały wynalazek ale pod warunkiem, że losowani są… przysięgli spośród obywateli na co dzień niemających styczności z sądami. Tak jest między innymi w USA i tak powinno być w Polsce.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

16/10/2017

kategoria sędziowie

Komentarze do 'Komputer wylosuje skład przestępców orzekających'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ciekawe dlaczego wprowadzono ten system na razie tylko w trzech sądach. I znowu Sąd Okręgowy w Katowicach jest poza reformą. Z pewnością zaczęło się od trzech sadów i na tych też się skończy, podobnie jak z nagrywaniem – do dzisiaj jest tak, że tam gdzie nie wprowadzono nagrywania od razu w miarę upływu czasu tylko o tym zapomniano.
  Nie wierzę już w żadną reformę sądownictwa.

  komentator

  16 Paź 17 23:14

 2. Reformę sądownictwa muszą wprowadzać obywatele, na czele z pokrzywdzonymi. Tak, żeby odechciało się bydlakom w togach robić przekręty.

  admin

  16 Paź 17 23:33

 3. Wydaje się, że są tak pewni siebie, że już niczego i nikogo się nie boją.

  komentator

  17 Paź 17 09:47

 4. Potrzeba odpowiedniego masowego przekazu obywatelskiego, bo przecie na PiS liczyć nie można. Jak usłyszałem rano na TVP Info takie wypowiedzi rządzących, że oto „losowy przydział spraw ZAGWARANTUJE bezstronność orzekania” to zastanawiałem się, czy są naprawdę aż tak debilni czy że mają ludzi za idiotów. Raczej to drugie.

  admin

  17 Paź 17 10:10

 5. Losowanie spraw zapewni bezstronność traktowania sędziów przez przewodniczącego wydziału. Każdy sędzia będzie miał równe szanse otrzymania sprawy poważnej za którą można wziąć dużą wziatkę.

  poqrwiony

  17 Paź 17 12:25

 6. Może poprosimy o reformę sądownictwa Pana Wojciecha Cejrowskiego – ma ciekawe pomysły,a nadto wie, że to nie reformy trzeba, bo na nią jest już za późno, a rewolucji.

  komentator

  17 Paź 17 19:53

 7. Do sprawy Tuska za Smoleńsk to sędziów będzie osobiście losował prezes Kaczyński 😀

  ryszard ochódzki

  23 Paź 17 18:55

 8. JAK W LOTTO NA CHYBIŁ – TRAFIŁ. KTO MA SZCZĘŚCIE W LOSOWANIU TEN NIE MUSI SIĘ OBAWIAĆ, TYLE ŻE NIE MA W CZYM WYBIERAĆ PRZED REFORMĄ – ONI WSZYSCY SĄ TACY SAMI.

  komentator

  12 Lis 17 19:45

Skomentuj