Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Karalność „kłamstwa oświęcimskiego” a dyskusja merytoryczna

komentarze 22

W 1986 roku Izrael uchwalił przepis o „negowaniu Holokaustu” który stanowi że ten kto pisemnie lub werbalnie wyraża jakąkolwiek deklarację, która neguje lub umniejsza proporcje aktów popełnionych w czasie reżimu nazistowskiego, które są zbrodniami przeciwko Narodowi Żydowskiemu lub zbrodniami przeciwko ludzkości, z zamiarem obrony sprawców tych aktów lub wyrażenia solidarności lub identyfikowania się z nimi, podlega karze pozbawienia wolności na okres 5 lat.

Jak rozumieć „umniejsza”, czy merytorycznie też nie można się spierać twierdząc na przykład, że w holocauście zginęło osób o np. 3 miliony mniej niż podają oficjalne, w tym urzędowe źródła? Na przykład niektórzy twierdzą (uważają, że dowodzą) obliczając, że „przepustowość” krematoriów w oświęcimskim niemieckim – nazistowskim obozie zagłady była o wiele za niska aby spalić liczbę ofiar podawanych oficjalnie – państwowo. Oto jest pytanie, czy można tu spierać się merytorycznie. Powiedzmy jednak, że jest to pytanie moje jedynie akademickie, bo w Polsce obowiązuje polskie a nie izraelskie prawo. No tak, ale…

Polska wprowadziła przepis bardzo podobny. Potocznie nazywany jest „kłamstwo oświęcimskie”. Znajdziesz go w Ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Art. 55 z tejże ustawy stanowi, że kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom, o których mowa w art. 1 zakres regulacji ustawy, pkt 1 (m.in. holocaust – przyp. admina), podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok podawany jest do publicznej wiadomości.

Kaliber powyższego przepisu wydaje się być nieco lżejszym od tego żydowskiego, na wstępie zacytowanego. Nie zawiera słowa „umniejsza” ani synonimu. Czy jednak na pewno? Czy osoba (niekoniecznie przecież antysemita, nacjonalista, może po prostu tylko pasjonat tej historii, rzetelny jej badacz) ma prawo publicznie, przywołując własne ustalenia i obliczenia, kwestionować liczbę ofiar holocaustu, „zaniżać” ją? Czy korygowanie w dół też jest zaprzeczeniem? Jeżeli tak, to ten przepis jest chory. Niestety, nie udało mi się dotrzeć do żadnego orzecznictwa które naświetlałoby stanowisko sądów. Rozumując (według mnie) zdroworozsądkowo należy uznać, że merytoryczne podważanie liczby ofiar holocaustu dąży wszak do ujawniania … (nowych) faktów! Nie można zatem karać za to, w myśl wyżej zacytowanego przepisu. Jednak wyroków (‚wyroków”) polskich sądów nie sposób przewidzieć nawet w najbardziej oczywistych sprawach, przykład: Opis bezczelnych przekrętów sędziów w jednej sprawie – w dwóch instancjach. Część 1. albo Ostrzegam przed: sędzia Magdalena Berczyńska – Bruś, Sąd Rejonowy w Kaliszu V Wydział Gospodarczy Oczywiście nie chodzi o żadne tam „pomyłki” sądowe ale o celowe przekręty.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

01/08/2017

kategoria: państwo

Komentarze do 'Karalność „kłamstwa oświęcimskiego” a dyskusja merytoryczna'

Subscribe to comments with RSS

 1. Niedopisano czemu ma słuzyc ta restrykcja. Temu, zeby Zyd byl nietykalny nawet ewidentne swinstwa czyniac. Bedziesz antysemita jezeli zareagujesz. Reagujsz? Rzucasz sie na ofiare holokaustu.

  porucznik Zubek

  1 Sie 17 14:30

 2. Spokojnie. Nawet jeżeli przyjąć, że omawiany przepis niedopuszcza dyskusji, to i tak nie czyni Żydów ponad prawem (kradzieże, oszustwa, korupcja, inne…) Wyluzuj.

  admin

  1 Sie 17 17:59

 3. UWAGA! Poszukuje się groźnego przestępcy:
  Imię i nazwisko: PRAWDA. Data urodzenia – wieczność.
  Poszukiwana jest podejrzana o wiele poważnych wykroczeń: niszczenie systemów totalitarnych, zrywanie aureoli z pyszałków, zdzieranie masek z hipokrytów, utrudnianie pracy dziennikarzom i historykom, zatruwanie życia konformistom.

  Ktokolwiek wie o miejscu pobytu poszukiwanej, niech dla własnego spokoju unika jej jak ognia. Kontaktowanie się z podejrzaną grozi dożywotnim pozbawieniem złudzeń i otwarciem oczu.

  Cezary Zbikowski

  krzysiek4

  5 Sie 17 20:17

 4. Oczywiście, niech dla własnego spokoju pozostaje namiastką człowieka. „Podczłowiekiem”.

  admin

  5 Sie 17 20:23

 5. W Hiszpanii, gdzie do roku 1995 „kłamstwo oświęcimskie” było karalne. W roku 2007 hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jest to sprzeczne z prawem do swobodnego wyrażania poglądów.
  W USA negacjonizm jest bezkarny w myśl prawa do swobodnego wyrażania poglądów. Taka sama zasada obowiązuje także w Wielkiej Brytanii.

  krzysiek4

  12 Sie 17 09:58

 6. Z tego artykułu dowiesz się:

  Co o Polsce międzywojennej pisała zachodnia prasa
  Że Holokaust to NIE zagłada Żydów
  Że Holokaust (słowo) jest słowiańskiego pochodzenia
  Że Holokaust II wojny światowej dotyczył PRZEDE WSZYSTKIM Słowian, a nie Żydów
  Że 1/3 wszystkich ofiar 2 WŚ to Rzeczpospolitanie

  http://wspanialarzeczpospolita.pl/2016/ … t-blokada/

  krzysiek4

  12 Sie 17 10:04

 7. Dziękuję za link, zaraz przeczytam.

  admin

  12 Sie 17 10:51

 8. Ten odnośnik jest niekompletny.

  admin

  12 Sie 17 20:08

 9. Oświęcim – 300 tysięcy ofiar?

  https://www.youtube.com/watch?v=Zopx6s97paw

  Historyczne wideo z 1948 r. z posiedzenia sądu w Krakowie nad zbrodniarzami z Oświęcimia. Warto zwrócić uwagę na padającą liczbę ofiar w kompleksie obozowym Auschwitz, czyli w Oświęcimiu. Liczba ta, pierwotna, z biegiem lat ulegała licznym zmianom, najczęściej szybując w górę. Jedna z najbardziej absurdalnych teorii głosiła o rzekomych 9 milionach zamordowanych w Auschwitz. Co prawda dziś takich fantastycznych bajek już się nie snuje, ale o obiektywnym badaniu „holocaustu” ze względu na istniejące prawo mowy być nie może. Nie tylko w Polsce.

  Auschwitz: dziewięć milionów zamordowanych

  https://www.youtube.com/watch?v=pEUY2sAyD1E

  krzysiek4

  12 Sie 17 21:47

 10. „Ten odnośnik jest niekompletny.”

  http://wspanialarzeczpospolita.pl/2016/

  Działa,trzeba przewinąć ..

  krzysiek4

  13 Sie 17 07:47

 11. „Ten film jest niedostępny w Twoim kraju” – mam taka informację po kliknięciu w ten link: https://www.youtube.com/watch?v=pEUY2sAyD1E

  admin

  14 Sie 17 18:24

 12. Zauważyłem, że izraelski przepis zakazujący negowania i umniejszania holocaustu jest poniekąd mniej restrykcyjny niż ten analogiczny polski. W izraelskim napisano „z zamiarem obrony sprawców tych aktów lub wyrażenia solidarności lub identyfikowania się z nimi,” a w polskim tego nie ma tylko bezwzględny zakaz negowania.

  admin

  14 Sie 17 18:32

 13. Do krzysiek4: a może ten lektor zaniża liczbę ofiar, może jest to manipulacja w obronie nazistów. Bierzmy i to pod uwagę. Potępiający głos tego lektora jest może li tylko teatralnym.

  Góral spod góry Synaj

  16 Sie 17 21:14

 14. Góral spod góry Synaj

  Jakich nazistów? Kto to taki?

  ———————-
  Oficjalne źródła z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża mówią o podobnej liczbie ofiar

  Przed 1992 r., każdy kto publicznie wątpił w oficjalną liczbę 4.1 milionów „zagazowanych” w Auschwitz został nazywany antysemitą lub neonazistą. Po cichu, oficjalna liczba została obniżona do 1,1 mln. Nie wspomniano nic o brakujących 3 mln.

  krzysiek4

  17 Sie 17 07:21

 15. Na zabicie milionów jest wygodniejszy sposób od gazowania w komorach. Ogrodzić i zaglodzić oraz schłodzić na mrozie, to było praktykowane na świecie. Dziwi że praktyczni Niemcy na to nie wpadli. Rzecz jasna potepiam wszelkie zbrodnie, tylko tak sobie zastanawiam się.

  tylkoja

  18 Sie 17 22:17

 16. „gazowania w komorach. ”

  To jest bardzo ciekawe,do dnia dzisiejszego nie znamy ani jednego nazwiska osoby w ten sposób uśmierconego.

  ——————————-

  „Dajcie mi choćby jedno nazwisko
  Ostatnio w grupie ludzi prowadziliśmy dyskusję na temat komór gazowych i “milionów” żydów,
  którzy w nich “zginęli”.
  Moja przyjaciółka, który wyrażała wątpliwości wobec poglądów niedowiarków otrzymała następujące wyzwanie:
  “Podaj nazwisko jednej osoby, którą można pokazać jako kogoś, kto zginął w niemieckiej komorze gazowej
  podczas II wojny światowej”.
  Powiedziano jej, że jako bonus otrzyma zaproszenie codziennie do dowolnej restauracji według
  jej własnego wyboru, zje posiłek, jakiego zapragnie i nie zapłaci ani centa – tak będzie codziennie
  DO KOŃCA JEJ ŻYCIA.
  Poprosiła o powtórzenie tej obietnicy w obecności wielu ludzi (“aby upewnić się, że obietnica zostanie
  dotrzymana”).
  W tym momencie była najszczęśliwszą kobietą na świecie.”

  całość;

  https://www.polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=52&t=24548

  krzysiek4

  19 Sie 17 05:21

 17. A niby jak mielibyśmy dowiedzieć się kto został zagazowany w Auschwitz a kto zastrzelony? To nie było więzienie z dokumentacją wykonywanych wyroków.

  tylkoja

  19 Sie 17 12:59

 18. A gdy klikam w ten link podany przez Ciebie to mam: You are not authorized to read this forum

  tylkoja

  19 Sie 17 13:00

 19. A niby jak mielibyśmy dowiedzieć się kto został zagazowany w Auschwitz a kto zastrzelony? To nie było więzienie z dokumentacją wykonywanych wyroków.
  ———————————————

  Tu się bardzo mylisz, Niemcy byli bardzo dokładni w prowadzeniu każdej ewidencji od grama masła do numerów na przedramionach więzniów.
  Słynna jest ich „solidność”w dokumentach i nie tylko.
  3/4 zdołali zniszczyć to co zostało sowieci wywiezli do Moskwy.Jakieś nic nie wnoszace do omawianej sprawy ostały się w dzisiejszym muzeum dostępne na stronie internetowej.

  Kiedy dochodzi do dyskusji na temat żydów nic nie jest proste ani szczere, czy zrozumiałe.

  800 ŻYDOWSKICH PUNKTÓW PROPAGANDOWYCH NIE BYŁ W STANIE PRZEDSTAWIĆ
  ŻADNEGO DAJĄCEGO SIĘ SPRAWDZIĆ NAZWISKA ŻYDOWSKIEGO OSOBY, KTÓRA “ZGINĘŁA”
  W NIEMIECKIEJ KOMORZE GAZOWEJ.

  krzysiek4

  19 Sie 17 14:02

 20. You are not authorized to read this forum

  Rejestracja zajmuje mało czasu,ale dzięki za info postaramy się to szybko naprawić.

  Ang.link;

  https://diggerfortruth.wordpress.com/2013/05/30/give-me-one-name/

  —————

  krzysiek4

  19 Sie 17 14:09

 21. Ale jak to mieli udowodnić jeżeli dokumenty zniszczono lub ukryto. A zmarli nie wyznają jaka śmiercią zgineli.

  tylkoja

  19 Sie 17 20:46

 22. tylkoja;

  Ale jak to mieli udowodnić jeżeli dokumenty zniszczono lub ukryto. A zmarli nie wyznają jaka śmiercią zgineli.
  ——
  trafione zatopione ! ;}

  I oto chodzi w tym całym Holoszwindlu ,jeszcze tylko od Polski 65 miliardów im brak.

  Holoszwindel;
  http://forum.wolna-polska.pl/viewforum.php?f=10

  krzysiek4

  19 Sie 17 22:51

Skomentuj