Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Grunwald czyli Žalgiris

komentarzy 5

Dziś 607 rocznica bitwy pod Grunwaldem. Podobno Polacy i Litwini (w bitwie brały udział też inne nacje jak Tatarzy i Czesi) polowali w bitwie a zwłaszcza podczas pogoni szczególnie na (bardzo rozpoznawalnych przecież po białym płaszczu z czarnym krzyżem) braci krzyżackich co skutkowało tym, że w około 80% (z ich łącznej liczby ok. 250) bracia owi nie przeżyli tej grunwaldzkiej eskapady. Tymczasem w ogólnym rozrachunku wojska stające po strojnie Krzyżaków straciły ok. 50% obywateli. Straty wśród Polaków były stosunkowo niewielkie, gorzej z Litwinami. Wystarczy popatrzeć na początek inscenizacji bitwy w filmie reżyserii Żyda Aleksandra Forda vel Mosze Lifszyc „Krzyżacy” i już wiadomo, dlaczego.

Przeczytaj też: Czy Żydzi są mądrzejsi od Gojów? Albert Einstein – fizyk teoretyczny.

Ucieczka wojsk krzyżackich i ich sojuszników (z całej zachodniej Europy) to podobno w znacznej mierze efekt spadku morale podczas bitwy. Czyżby prawdą było rozgłaszanie wcześniej przez Ulryka von Jungingen i innych Krzyżaków „Jakie tam wojska! Jeno z Polaki przyjdzie się nieco wysilić, a reszta, choćby ich było i najwięcej, pośledni to lud, lepszy do łyżki niż do oręża.”? A później „zdziwko” i odwrót… Zamiast tak rycerzy – gości europejskich podpuszczać, zachęcać i „przechytrzyć”, trzeba było rozpowiadać przeciwnie, że bardzo ciężko będzie. Jednak brat Ulryka czyli wielki mistrz Konrad na łożu śmierci przestrzegał dostojników krzyżackich przed wyborem na wielkiego mistrza Ulryka, bo to głupiec. Aha, został zabity ponoć wcale nie przez piechotę kmiecą tylko przez jednego z przedchorągiewnych (czyli najlepszych rycerzy) chorągwi krakowskiej – Mszczuja (Mścisława?) ze Skrzynna.

Przeczytaj też: Niemcy też kantują

Przy okazji, nie zapominajmy o udziale Litwinów w tej bitwie, zwłaszcza jeśli sami chcemy być pamiętani jako sojusznicy w bitwach i ruchu oporu w II wojnie światowej. Litwini nazywają Grunwald – Žalgiris; nazwanie tak znanych ich klubów sportowych – piłkarskich świadczy o ich pamięci o tej bitwie.

Ponoć między innymi w poniższym miejscu walczyli. Ciekawe, co uprawiają tam obecnie, niechby i zboże, ja nie brzydziłbym się chlebka ze zboża tam uprawianego. 607 lat minęło. Naszła mnie straszna ochota pojechać tam z łopatą.


źródło: www.panoramio.com

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 0 Ocena średnia: 0]

15/07/2017

kategoria: państwo

Komentarze do 'Grunwald czyli Žalgiris'

Subscribe to comments with RSS

 1. …reżyserii Żyda Aleksandra Forda vel Mosze Lifszyc…

  Masz z tym problemy?

  Mosze

  15 Lip 17 22:31

 2. Ja nie mam z tym problemu. Mają chyba ci, co nie chcą ujawnić swych prawdziwych imion i nazwisk. Według mnie nie jest to rozsądne. Przeciwnicy i tak się dowiadują o nich i później jest nomen omen haja i tym większe gadanie o spiskach… Czasy okupacji hitlerowskiej i Gomułki minęły przecież.

  admin

  15 Lip 17 22:53

 3. Ford przecież właśnie za Gomułki był poniwierany jako Żyd.

  Mosze

  18 Lip 17 15:18

 4. No wiem, ale ja piszę to obecnie i obecnie jest to czytane a nie za czasów Gomułki lub Hitlera. Za Gomułki i tego ludobójcy Hitlera „przechrzta” miała sens.

  Dla jasności: nie jestem antysemitą i oszołomem.

  admin

  18 Lip 17 18:02

 5. Nie chce mi się wierzyć, że to jego nazwisko. Oni mają nazwiska typu: Mazowiecki, Wojewódzki, Poniedziałek, Środa, Syta, Wałęsa, Warta no chyba, że ich pomysłowość jest większa…

  dzionek

  27 Lip 17 16:15

Skomentuj