Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Wniosek o wydanie nowego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego. Adwokat zgubił dokumenty.

komentarze 3

Pytanie: Przepraszam, że piszę w starej sprawie: być może Pan pamięta że uzyskał dla mnie nakaz komorniczy dla dłużnika S. Niestety adwokat, któremu przekazałem sprawę i dokumenty gdzieś je zgubił i chciałem się zapytać czy orientuje się Pan czy istnieje możliwość uzyskania ponownego nakazu. Z góry dziękuję za kontakt w tej sprawie.

Odpowiedź: Trzeba by wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nowego tytułu wykonawczego w zamian za utracony, na podstawie art. 794 Kodeksu postępowania cywilnego. Do tego sądu który wydał ten utracony tytuł wykonawczy czyli jeśli dobrze pamiętam, do sądu w Sosnowcu. Skoro adwokat zgubił ten nakaz zapłaty, to w uzasadnieniu wniosku trzeba wskazać ten fakt i podać dane osobowe adwokata wraz z adresem zamieszkania albo przynajmniej kancelarii. Sąd z pewnością wezwie adwokata do złożenia zeznań potwierdzających powyższe. Oczywiście we wniosku trzeba podać dane nakazu zapłaty czyli kiedy wydany i przede wszystkim sygnaturę akt. Niestety, bez rozprawy nie obejdzie się. Wniosek trzeba opłacić – 40 zł.

A co, adwokat ten nie poczuwa się do złożenia takiego wniosku, oczywiście gratis? Czy to alkoholik? Mnie też kiedyś jeden adwokat zgubił dokumenty, okazało się że jest alkoholikiem. Pisałem o nim, tutaj: Pijany adwokat idzie „bronić” na rozprawę. Ja bez pokwitowania przekazałem temu mojemu adwokatowi dokumenty które następnie zgubił a czy Pan ma pokwitowanie potwierdzające przekazanie adwokatowi tytułu wykonawczego? A tak na marginesie, to nie ma sensu przekazywać adwokatowi sprawy celem wyłącznie złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika. Sam Pan to może zrobić. Proszę przeczytać: Bezsens zastępstw w postępowaniu egzekucyjnym.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Adwokat prowadził kiedyś inną moją sprawę i nie miałem do niego zastrzeżeń, podobnie jak sprawę spadkową mojej mamy. Niestety nie mam danych nakazu zapłaty, myśli Pan że bez tego jest jakakolwiek szansa na odzyskanie? Podejrzewam, że Pan nie zachował żadnych dokumentów w tej sprawie ale może na podstawie maili uda się Panu coś znaleźć?

Trzeba będzie w ostateczności pisać albo telefonować do sądu podając dane powoda i pozwanego, o odszukanie akt spawy i podanie danych.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 4]

02/05/2017

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Wniosek o wydanie nowego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego. Adwokat zgubił dokumenty.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tak bardzo, że nie śmie złego słowa powiedzieć na badzieja adwokackiego który coś tam załatwił a co było nie do niezałatwienia.

  Człowiek indoktrynowany

  2 maja 17 21:30

 2. Kiedyś zgubiłem tytuł, nawet nie wiem jak. Jako że wierzyciel pierwotny po kilku latach chciał cesję zwrotną, wystąpiłem o duplikat, uzasadniając, że zgubienie nastąpiło podczas przeprowadzki (naczytałem się orzeczeń, jak to sądy orzekały, że trzeba konkretnie opisywać co się stało z tytułem, bo bywało tak, że jak ktoś pisał „nie wiem gdzie jest”, to mu sąd nie umarzał pod jakims prawniczo bełkotliwym pretekstem. Ostatecznie trwało to chyba z pół roku, bo to rozprawę trzeba wyznaczyć.

  Lech (remitent.pl)

  2 maja 17 22:27

 3. Tak myślę, że lepiej napisać i zeznać, że na przykład „zgubiłem w drodze do domu, musiał wypaść z aktówki” a nie że „nie mogę znaleźć, może przez pomyłkę wyrzuciłem do śmieci”.

  admin

  3 maja 17 11:25

Skomentuj