Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rygor natychmiastowej wykonalności – czy potrzebna klauzula wykonalności?

komentarzy 6

Wczoraj stali przede mną w kolejce do kasy w Biedronce dwaj mężczyźni w garniturach i z teczkami. Miałem w rękach po jednej butelce wina i nic innego i bynajmniej nie byłem w garniturze; zauważyli mnie i z lekkim uśmiechem spojrzeli po sobie porozumiewawczo. Istotne jednak, o czym rozmawiali. Ano jeden z nich do drugiego, że to głupie, że do egzekucji nie wystarcza naniesiona na wyroku informacja o rygorze natychmiastowej wykonalności i że trzeba jeszcze wystąpić do sądu o nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności. Wiecie, chodzi o rygor natychmiastowej wykonalności na nieprawomocnym wyroku. No a ten drugi się z nim zgodził ale po chwili dodał, że taka procedura może wynika z tego, że sąd może uzależnić nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności od złożenia przez powoda zabezpieczenia. Jednak ten pierwszy na to (i słusznie), że skoro jest już formułka o rygorze natychmiastowej wykonalności to albo sąd nie żądał zabezpieczenia albo zostało już złożone. Ten drugi na to, że no tak i obaj ostatecznie stwierdzili że konieczność uzyskania klauzuli to idiotyczny przepis w tym wypadku i ten pierwszy dodał, że to „pomiatanie suwerenem” przez sędziów czy tak jakoś.

Prawdopodobnie owi dwaj nie byli prawnikami (prędzej windykatorami biurkowymi – „merytorycznymi”) ale jak widać, „coś tam wiedzieli” ale nie wszystko. Dlatego uznałem, że dokonam niniejszego wpisu, tym bardziej że wyszukiwarka Google „dopowiada” pytanie w tytule tego wpisu gdy wstukać w niej np. „rygor natychmiastowej wykonalności klauzula”.

Tak, do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w opisanej kwestii potrzebne jest jeszcze nadanie przez sąd klauzuli wykonalności i taka procedura wcale nie jest „idiotyzmem i pomiataniem suwerenem”. Albowiem na postanowienie o nadaniu wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności przysługuje pozwanemu zgodnie z art. 394 § 1 pkt 4) zażalenie! Dlatego, aby nieprawomocny wyrok z rygorem natychmiastowej wykonalności móc skierować do egzekucji komorniczej, potrzebna jest klauzula wykonalności która nadana zostanie jeżeli pozwany nie wniósł zażalenia lub gdy zażalenie zostanie oddalone. Ot i cała „filozofia”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

22/04/2017

Komentarze do 'Rygor natychmiastowej wykonalności – czy potrzebna klauzula wykonalności?'

Subscribe to comments with RSS

 1. A ja posłałem komornikowi wyrok z rygorem bez klauzuli i zaczął działać.

  Icek

  22 Kwi 17 13:42

 2. Musiał być niedouczony albo przeoczył.

  admin

  22 Kwi 17 14:28

 3. Ani jedno ani drugie lecz Pan głupoty piszesz.

  Icek

  22 Kwi 17 16:27

 4. Icek to chyba żydowskie imię zdrobniałe ale żaden Żyd nie pisałby takich głupot jak Ty, przeczytawszy mój wpis. Zmyślasz.

  admin

  22 Kwi 17 17:16

 5. A Ty myślisz, że nie znajdzie się radca ani adwokat co tego nie wie?? Znaleźli by się.

  Kierownik szatni

  26 Kwi 17 08:31

 6. Zapewne. Już ze dwoje takich spotkałem, co mogliby tego nie wiedzieć. Nie wiedzieli innych elementarnych rzeczy.

  admin

  26 Kwi 17 12:45

Skomentuj