Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Spłata debetu na zajętym przez komornika rachunku osobistym

komentarzy 9

Pytanie: Bardzo proszę o udzielenie mi porady w następującej sprawie:

Kilka lat temu wpadłam w tzw. karuzelę bankową. Długi ciągną się za mną do dzisiaj. Jednym z komorników, który nad wyraz gorliwie zajmuje się moją sprawą, jest p. Marcin Pieńkos z Warszawy.

Problem tkwi w tym, iż tym razem ( robił to już wiele razy ) konto zostało zajęte 3 miesiące temu. Na koncie od lat nie ma żadnych wpływów. Wszystkie wyciągi bankowe ( w dobrej wierze ) przesłałam do kancelarii. Niestety… p. Pieńkos nie chce odblokować konta! Moje rozmowy telefoniczne, kończą się tym, że rozmawiam z ” duchami ” Żadna osoba w kancelarii nie chce się przedstawić!! Podczas ostatniej rozmowy telefonicznej usłyszałam zdanie : może pani sobie pisać prośby o zwolnienie rachunku ale to i tak nic nie da! Dlaczego tak mi zależy na zwolnieniu tej blokady.

Na rachunku jest saldo debetowe, jestem zobowiązana do płacenia odsetek. Bank nie może sobie pobrać należności, ponieważ konto jest zablokowane. Wczoraj odebrałam pismo z mojego banku z decyzją o wypowiedzeniu umowy rachunku bankowego co skutkuje tym, że muszę spłacić w całości saldo debetowe w wysokości 600 zł+ wszystkie odsetki za zwłokę.

Nie posiadam takiej kwoty!! Moje pytanie brzmi: czy kancelarii można wnieść sprawę o działanie na szkodę?? Zachowanie komornika nosi znamiona, czystej złośliwości.

Odpowiedź: Na rachunku osobistym przysługuje dłużnikowi kwota wolna od komorniczego zajęcia wynosząca 75% minimalnego wynagrodzenia, co miesiąc. Taka wolna kwota mogłaby zostać przeznaczona na spłatę debetu, komornik nie otrzymałby jej. Jeżeli debet z odsetkami byłby wyższy, to w kolejnych miesiącach – znowu to samo. Przy okazji, debetu na koncie nie wlicza się do kwoty wolnej od zajęcia.

Poza tym, nie ma takiego przepisu który nakazałby komornikowi w takiej sytuacji zwolnić rachunek bankowy. Co więcej, komornik jest związany egzekucyjnymi wnioskami wierzyciela i to do wierzyciela powinna Pani kierować taki wniosek wraz z dowodem w postaci historii przelewów na tym rachunku bankowym. Wierzyciel też jednak nie jest zobowiązany w takiej sytuacji zażądać, aby komornik zwolnił to konto z egzekucji. Sam nie wiem jak ja bym postąpił otrzymawszy jako wierzyciel taki wniosek od dłużnika. Może podejrzewałbym, że szykuje się na to konto jakiś przelew (wierzę Pani że nie).

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 5]

09/04/2017

Komentarze do 'Spłata debetu na zajętym przez komornika rachunku osobistym'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mogliby przynajmniej poinformować ją co by do wierzyciela monitowała. A tak to w takim zakresie to fakt, złośliwość.

  Pierwszy Sekretarz

  9 Kwi 17 15:16

 2. Szkopuł w tym, że nie pracuję. Na koncie są pieniądze 240 zł wpłacone przez moja córkę własnie na potrzeby zaspokojenia potrzeb banku. Nie rozliczam PIT-u. Komornik doskonale o tym wie! Konto jest zablokowane. bank nie może sobie pobrać opłat ani wypłacić mi kwoty wolnej od zajęcia

  pytająca

  9 Kwi 17 17:13

 3. Co do kwoty wolnej od zajęcia, to bank nie może jej blokować. To już jest sprawa poza komornikiem, proszę skontaktować się z bankiem, niech sobie ją zainkasuje lub odblokuje. I proszę mnie poinformować, co Pani bank odpowiedział. Proszę nagrać rozmowę, jeśli ma Pani taką możliwość.

  admin

  9 Kwi 17 17:42

 4. Pieńkoś jest znany, ma dość sporo spraw w warszawskiej prokuraturze. To duża kancelaria, asesorzy to niedouki. Nie czytają dokumentów, często egzekwują sprawy już spłacone. Potwierdzają nie prawdę w dokumentach, ( oczywista pomyłka pisarska )Ogólnie mają olew na wszystkich i na wszystko.

  Pako

  11 Kwi 17 08:21

 5. Z czytaniem wniosków egzekucyjnych ma problem wielu komorników.

  admin

  11 Kwi 17 08:50

 6. Dlatego jestem za tym aby komornik i notariusz byli urzędnikami państwowymi, skonczyły by się ich wałki

  Pako

  12 Kwi 17 13:31

 7. Sędziowie są urzędnikami państwowymi…

  admin

  12 Kwi 17 14:54

 8. Chociaż nie, formalnie nie są no ale są na państwowej posadzie i co robią…

  admin

  12 Kwi 17 15:10

 9. Mam podobna sytuacje w PKO S.A. , opłaty się zbierają 4 miesiace i idę do banku i spłacam je z zajętego rachunku ze środków tam zgromadzonych w ramach kwoty wolnej od zajęcia, bez problemu, jedną dyspozycją. Bank musi tak zrobić.

  xxx

  18 Kwi 17 19:57

Skomentuj